Urząd wojewody lubelskiego w latach 1919-2019 - Waldemar Kozyra - Książka | Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Urząd wojewody lubelskiego w latach 1919-2019 (twarda)

Sto lat funkcjonowania w różnych ustrojach politycznych i systemach administracyjnych

książka

Urząd wojewody lubelskiego w latach 1919-2019, Sto lat funkcjonowania w różnych ustrojach politycznych i systemach administracyjnych - opis produktu:

Dzieje struktur administracyjnych, jak też poszczególnych instytucji administracyjnych działających na ziemiach polskich w XX w., a zwłaszcza na przełomie wieków XX/XXI, są bardzo słabo rozpoznane; badania na ich temat są dopiero w fazie początkowej. Dlatego też dobrze stało się, że Waldemar Kozyra podjął się ambitnego, trudnego zadania przedstawienia dziejów urzędu wojewody lubelskiego w ostatnich stu latach jego funkcjonowania, czyli od momentu jego powstania w Polsce Niepodległej, tj. od 2 sierpnia 1919 roku, do czasów nam współczesnych, tj. do 2 sierpnia 2019 roku. Jak dotąd, tak skonstruowana monografia organu administracji ogólnej II instancji, jakim był wojewoda lubelski, nie występuje w polskiej historiografii. Należy nadmienić, że W. Kozyra jest autorem wielu cennych publikacji, m. in. monografii urzędu wojewódzkiego z okresu międzywojennego, a więc jest predystynowany do badań nad dalszą historią tegoż urzędu. Recenzowana praca jest więc bardzo ważna, gdyż ukazuje meandry dziejów urzędu wojewody lubelskiego oraz jego następców faktycznych i prawnych. W pracy zaprezentowano model badań nad organem administracji lokalnej szczebla wojewódzkiego (regionalnego), działającego w tak różnych epokach historycznych i uwarunkowaniach ustrojowo-politycznych, a nawet prawnomiędzynarodowych, jak: okres Polski Niepodległej (1918-1939), okupacji niemieckiej (1939-1944), Polski komunistycznej (1944?1989), pierwszych dziesięcioleci III Rzeczypospolitej. Monografia autorstwa Waldemara Kozyry jest pozycją cenną i ze wszech miar godną opublikowania. Mające pionierski charakter opracowanie wprowadza do obiegu naukowego nie tylko informacje na temat urzędu wojewody lubelskiego, jest także poświęcone funkcjonowaniu administracji wojewódzkiej na ziemiach polskich na przestrzeni ostatniego stulecia.

Prof. zw. dr hab. Janusz Szczepański
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Urząd wojewody lubelskiego w latach 1919-2019, Sto lat funkcjonowania w różnych ustrojach politycznych i systemach administracyjnych
0/5 ( brak ocen )
  5
  4
  3
  2
  1

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.