SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Upiór z Llano Estacado (twarda)

Klub Podróżnika Tom 17

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Olesiejuk
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Klub Podróżnika to kolekcja klasycznych powieści młodzieżowych - 35 książek takich mistrzów pióra, jak: Aleksander Dumas, Jack London czy Juliusz Verne. Nie mogło w niej zabraknąć i polskich akcentów: cykl o Tomku Wilmowskim Alfreda Szklarskiego czy W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza. Dla wszystkich, którym nieobcy jest duch przygody, prawdziwa wydawnicza gratka!
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 140x220
ISBN: 9788327454089
Wprowadzono: 01.09.2020

RECENZJE - książki - Upiór z Llano Estacado, Klub Podróżnika Tom 17 - Karol May

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

laz****************

ilość recenzji:8

22-08-2022 20:03

Recenzje pochwalne pisze się trudniej niż te, w których można się poznęcać nad znienawidzonym autorem i okropną książką, na którą zmarnowało się czas. Tym trudniejsze, kiedy zamierza się pochwalić prostą powieść przygodową z gatunku, który słynie z powtarzalności i płytkości akcji. Mimo to uznałam, że nadszedł dzień, by zabrać się za recenzję "Upiora z Llano Estacado" - mojej ukochanej powieści wszech czasów.

Karol May to nazwisko, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Choć jego seria o Wielkim Wodzu Apaczów Winnetou i jego białym przyjacielu Old Shatterhandzie odchodzi już powoli do lamusa, nadal pozostaje najpopularniejszym europejskim twórcą powieści o Dzikim Zachodzie. Jest to seria pełna wad, głównie wynikłych z tego, że autor nigdy nie odwiedził Stanów Zjednoczonych, i niejednokrotnie umieszczana na czarnej liście przez jego kryminalną przeszłość, lecz nie sposób jej odmówić prawdziwego artyzmu i oryginalności, dzięki której May przez wiele lat mógł się cieszyć tytułem mistrza przygody.

Powieści Maya w większości przedstawiają osobne historie - nie licząc dwutomowego "Old Surehanda" i trylogii "Winnetou" - lecz ich postacie powtarzają się, a akcje zazębiają. W "Upiorze z Llano Estacado" poza wymienionymi wyżej dwoma głównymi bohaterami pojawią się znani z "Old Shatterhanda" Długi Davy, Gruby Jemmy, Hobble-Frank i Afroamerykanin Bob, a także poznajemy kilku nowych, takich jak farmer Helmers, New-Moon, Juggle Fred i Bloody Fox. Dwóch z nich, Helmers i Fox, powrócą jeszcze w "Old Surehandzie". Bohaterowie kreowani przez Maya są barwni, różnorodni i łatwo dają się zapamiętać, lecz nie da się ukryć, że brakuje im trójwymiarowości - przeważnie są zlepkami kilku charakterystycznych cech, mają jednolitą moralność i definiuje ich zaledwie jedna barwa emocji. Niektórzy z nich, jak Bob czy Hobble-Frank, dla nowoczesnego czytelnika mogą się okazać wybitnie irytujący, choć zaliczają się do grona protagonistów. Nie zawodzi za to kreacja antagonistów, którzy niezmiennie u Maya budzą wstręt i nienawiść.

Akcja powieści tego autora zazwyczaj jest szalona i pełna intrygujących, nietypowych pomysłów, co odróżnia go od innych twórców westernów. W przypadku "Upiora z Llano Estacado" bogactwo wyobraźni Maya jest jeszcze bardziej wyraźne niż zwykle - wykreowana na samym początku książki tajemnica zakrawa na fantastykę, choć całość jest utrzymana w konwencji realistycznej. Wydarzenia osadzone są w okolicach śmiertelnie niebezpiecznej pustyni Llano Estacado, znanej z tego, że trasę dla przemierzających ją karawan wytyczają wbite w piach paliki, których ułożenie jest jednak często zmieniane przez bandy przestępców zwanych stakemanami. Stakemani czekają, aż zbłądzonym podróżnym skończy się woda, a wówczas atakują ich, osłabionych, i rabują im dobytek. Jakiś czas temu jednak na bandytów padł blady strach, ponieważ na pustyni pojawił się mściciel - tajemniczy jeździec z głową białego bizona, galopujący przez pustkowie w ognistej otoczce, który z niesamowitej odległości trafia upatrzonych stakemanów strzałem w sam środek czoła. Nazwany został Upiorem z Llano Estacado, gdyż szybkość, z jaką przemierza pustynię i fakt, że nikomu nigdy nie udało się go złapać, sprawia, że przypisano mu nadnaturalne zdolności. W tej powieści przyjdzie mu stawić czoła ogromnej bandzie stakemanów, którym przewodzi człowiek z jego przeszłości - w tym celu będzie musiał nawiązać współpracę z grupą westmanów zgromadzonych przez Old Shatterhanda na farmie Helmersa oraz młodym Indianinem Schiba-Bigkiem, który chce pomścić śmierć swego ojca, zastrzelonego przez jednego z bandytów. Niestety, dla uratowania niewinnych ludzi szykujących się do przejścia przez pustynię będzie musiał porzucić anonimowość i odkryć przed resztą swoich towarzyszy sekret, dzięki któremu udaje mu się przemierzyć pustynię znacznie szybciej, niż przeciętnemu jeźdźcowi, oraz umknąć bezpiecznie przed każdym pościgiem.

Fabuła tej powieści Maya jest niezwykle wciągająca i bogata; do budowania napięcia wykorzystano wszystkie możliwe środki, takie jak sekrety, bezwzględni złoczyńcy oraz siły natury, które w większości książek tego autora odgrywają niepoślednią rolę. Wartkiej i pasjonującej akcji towarzyszą porywające opisy krajobrazów oraz zjawisk pogodowych, w których May zdecydowanie jest mistrzem - w tym dziele przedstawił nam tornado, masowy pożar i apokaliptycznie wyglądającą fatamorganę. Dzięki znakomitemu skonstruowaniu fabuły i ukazaniu wydarzeń z wielu różnych perspektyw drobne niedoskonałości, takie jak płaskie profile psychologiczne bohaterów, przestają mieć znaczenie i nie przeszkadzają w lekturze. Jest to książka czysto awanturnicza, pozbawiona takich elementów jak wątek miłosny czy dogłębna analiza zjawisk społecznych, dzięki czemu mimo rozległych opisów czyta się ją szybko i z pasją. Choć pojawiają się w niej śmierć i okrucieństwo, nie ma w niej scen drastycznych, dzięki czemu nadaje się ona dla czytelników w każdym wieku.

Język, jakim posługuje się May, obecnie może się wydawać nieco przestarzały. Dodaje to powieści staroświeckiego uroku, choć trzeba się przygotować na dużą dozę niepoprawności politycznej - choć postacie czarnoskóre są oddane z podobnym szacunkiem, co biali i Indianie, ich "niedojrzały" sposób mówienia jest elementem humorystycznym i stosowane są na nich określenia obecnie uznawane za obraźliwe. Mimo to, nie można tej książki uznać za promującą rasizm, gdyż ten sposób przedstawienia Afroamerykanów wynika jedynie z czasów, w jakich powstała.

Moim zdaniem "Upiór z Llano Estacado", pomimo swoich niedociągnięć, jest wspaniałą i wartościową lekturą, od której nie można się oderwać. Nawet osoby, które nie przepadają za westernami, mogą zakochać się w odmętach straszliwej pustyni i czystych charakterach postaci takich jak Schiba-Bigk lub Bloody Fox, nie mówiąc już o budzącym podziw ideale, jakim jest Old Shatterhand. Karol May uczynił z niego inkarnację samego siebie, choć w wyidealizowanej wersji. Jest to opowieść o zwycięstwie dobra nad złem i odwagi nad tchórzliwością, choć nie ma w sobie naiwności typowej dla takich historii - mimo że zło ostatecznie zostanie rozgromione, tytułowy Upiór z Llano Estacado musi zapłacić za to ogromną cenę, jaką jest utrata nadziei na spełnienie swojego życiowego celu. Książka nadaje się dla publiki w każdym wieku prócz najmłodszych dzieci, a dzięki dojrzałości i bogactwie wątków może okazać się doskonałym wyborem zarówno dla niechętnych czytaniu nastolatków, jak i emerytów z tysiącami powieści na koncie. Przedstawia bowiem wspaniałą i zaskakującą historię, okraszoną fascynującymi tajemnicami przeszłości i opisami niezwykłych krajobrazów odległej Arizony, w każdym zdaniu zaś czuć niemożliwą do pomylenia rękę największego europejskiego mistrza westernów.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?