SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Upadek króla Artura (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania 2013
Oprawa twarda
Ilość stron 264
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

 "Upadek króla Artura", jedyną wyprawę J.R.R. Tolkiena do świata legend arturiańskich, można śmiało uznać za jego najlepsze osiągnięcie w` posługiwaniu się staroangielskim metrum. Przekształcił on dawne opowieści, nadając im atmosferę powagi i nieuchronności wydarzeń: zamorską wyprawę Artura, króla Brytanii, do dalekich pogańskich krain, ucieczkę Ginewry z Kamelotu, wielką bitwę morską po powrocie Artura do Brytanii, portret zdradzieckiego Mordreda, pełne udręki rozważania Lancelota w jego francuskim zamku. Niestety, "Upadek króla Artura" to jeden z tych poematów, których pisanie Tolkien zarzucił. Jednakże z tekstem poematu jest związanych wiele rękopisów, z których wyłaniają się wyraźne, choć tajemnicze związki zakończenia legendy arturiańskiej z "Silmarillionem" oraz niezrealizowany opis gorzkiego końca miłości Lancelota i Ginewry.
  Nawet w tej fragmentarycznej i niedokończonej postaci "Upadek króla Artura" jest ewidentnie dziełem J.R.R. Tolkiena. To niedokończona, lecz niezwykle frapująca nowa wersja być może najsłynniejszej i najbardziej ulubionej brytyjskiej legendy, według syna autora i opiekuna jego literackiej spuścizny, Christophera Tolkiena, rozpoczęta na początku lat trzydziestych XX wieku i zarzucona w 1937 roku. Może nie był to zbieg okoliczności, że w tym właśnie roku został wydany "Hobbit", dający czytelnikom przedsmak wymyślonego świata, który miał ukształtować wyobraźnię XX wieku i sięgnąć w wiek XXI.


J.R.R. Tolkien (1892-1973) - jest twórcą Śródziemia oraz autorem tak klasycznych i nadzwyczajnych powieści, jak "Hobbit", "Władca Pierścieni" i "Silmarillion". Jego książki zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków i sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie.

Christopher Tolkien - jest trzecim synem J.R.R. Tolkiena. Wyznaczony przez ojca na opiekuna jego spuścizny literackiej, poświęcił się redagowaniu i wydawaniu jego nieopublikowanych dzieł, a zwłaszcza "Silmarillionu" i "Niedokończonych opowieści".


Tytuł oryginału: The Fall of Arthur
Tłumaczenie: Katarzyna Staniewska, Agnieszka Sylwanowicz
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2013
Wymiary: 147x208
Ilość stron: 264
ISBN: 978-83-7839-657-4
Wprowadzono: 06.11.2013

RECENZJE - książki - Upadek króla Artura - J.R.R. Tolkien

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 15 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    4
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

maciej

ilość recenzji:1

brak oceny 19-02-2014 10:24

Wielki podziw dla Tolkiena. Myślałem, że po Władcy i Hobbicie niczym mnie nie zaskoczy, ale Upadek jest totalnym zaskoczeniem. Nie spodziewałem się, że ktoś może włożyć tyle pracy w stworzenie takiej historii. Chodzi o fabułę, sposób opisywania, dobór słownictwa, staroangielski język. Wszystko tu jest dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Szkoda tylko, że nie do końca :/

Czy recenzja była pomocna?

Andrzej

ilość recenzji:7

brak oceny 2-01-2014 14:07

Nie jest to łatwa książka i poza tematyką nie ma nic wspólnego z lekkimi legendami o królu Arturze. Nie jest to też byle powieść to przelecenia przy okazji. Tej książce trzeba poświęcić sporo czasu i skupienia, ale warto docenić kunszt Tolkiena. Przede wszystkim ogromne brawa za sposób pisania i używanie języka. Mnóstwo powagi, wręcz epickiej atmosfery, która buduje klimat całości.

Czy recenzja była pomocna?

www.shczooreczek.blogspot.com

ilość recenzji:50

brak oceny 18-12-2013 14:22

J.R.R. Tolkien ? Upadek Króla Artura

Nie dalej jak pięć lat temu świat obiegły informacje dotyczące odnalezionych w jednej z książek pochodzących z prywatnej biblioteki J.R.R. Tolkiena notatek, zawierających fragment poematu arturiańskiego jego autorstwa. Choć dzieło to nie zostało dokończone, wśród czytelników tego twórcy emocje wzięły górę. Z niecierpliwością oczekiwano premiery książki, która była już tylko kwestią czasu, a która miała stać się pośmiertną próbą zmierzenia się z własną legendą, a także ostatecznym potwierdzeniem nigdy niekwestionowanego talentu Tolkiena, jaki ten zaprezentował, oddając w ręce czytelników opis dziejów Śródziemia.

Upadek Króla Artura to napisany staroangielskim metrum poemat aliteracyjny, będący autorską wersją historii tego opiewanego przez podania władcy.
Tolkienowski wariant Artura zachowuje się nieco inaczej niż ten znany z pozostałych przekazów: podejmuje inne decyzje, a te prowadzą do odmiennych niż utrwalone w tradycji rozwiązań.
Choć tekst ów to ledwie zaczątek dzieła, które mogło stać się monumentalnym, już te fragmenty poświadczają o geniuszu autora. Niewątpliwy dar w konstruowaniu świata, niebywała zdolność do łączenia słów, dbałości o detale, zachowanie metrum bez straty dla warstwy fabularnej ? takie umiejętności dane są jedynie największym mistrzom.
Legendy arturiańskie odcisnęły duże piętno na twórczości Tolkiena, a ich ślad odnajdujemy między innymi we Władcy Pierścieni, do którego to twórca ów przechwycił wiele motywów zaczerpniętych właśnie z podań, którym tak wiele analiz wcześniej poświęcił.

Publikacja wypuszczona na rynek przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, nie jest jednak jedynie zapisem fragmentów poematu (ten zajmuje, bagatela, ledwie 83 strony! ? w tym wersja oryginalna i polskie tłumaczenie), lecz w dużej mierze komentarzem syna twórcy ? Christophera Tolkiena, będącym efektem mozolnej pracy i redakcji. On to najpierw podaje nam informacje wstępne dotyczące samego poematu i jego treści, a już po tekście właściwym dołącza obfite notatki, dotyczące roli tego gatunku w tradycji arturiańskiej, ewolucji poematu, dodatek o wierszu starooangielskim, a także rozważania na temat poematu nienapisanego i jego związku z koncepcją Silmarillionu. Do tego wszystkiego dochodzą przypisy i z samego tekstu autorstwa J.R.R. Tolkiena zostanie tak naprawdę niewiele. To w dużej mierze ogromne opracowanie, w mniejszej zaś treść właściwa, stąd warto wziąć to pod uwagę przy zakupie, by nie zostać rozczarowanym.
Tak naprawdę jednak, bez owych odautorskich dodatków, książka ta byłaby niepełna ? by należycie docenić wartość Tolkienowskiego dzieła, należy dokładnie poznać zasady rządzące wierszem staroangielskim, a także fascynacje Mistrza. Wtedy dopiero będzie dam dana pełnia odbioru ? zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na lekturę oryginału, niezwykle płynnego i rytmicznego, którego brzmienia nie byłoby w stanie oddać nawet najdoskonalsze tłumaczenie.
Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom twórczości Tolkiena ? dzięki niej wiele luk zostanie uzupełnionych. Bez wątpienia jest to świadectwo geniuszu autora Władcy Pierścieni, tak ważnego dla całej współczesnej fantastyki.

Czy recenzja była pomocna?

PIKEJ

ilość recenzji:5

brak oceny 6-12-2013 11:14

Totalnie, totalnie jestem zaskoczony. Tolkiem rozpoczął, choć nie skończył, coś co zasługuje na miano prawdziwego dzieła i powinno zostać bardzo mocno docenione. Choćby przez samą formę, którą obrało to za jego sprawą i użycie języka staroangielskiego. Ogromny podziw za wkład pracy i zaangażowanie, które poświęcił na stworzenie arturiańskiej legendy od nowa. Bardzo imponująca i zaskakująca rzecz. Nie ma takich więcej. :)

Czy recenzja była pomocna?

Mira Ulowska

ilość recenzji:1

brak oceny 2-12-2013 23:26

J.R.R. Tolkien
Upadek króla Artura

Upadek króla Artura to książka, która zawiera niedokończony poemat Tolkiena, którego fabuła osnuta jest na micie o legendarnym królu Arturze i jego dokonaniach.
W tym utworze śledzimy wyprawę króla i jego rycerzy na wschód, celem której jest walka z poganami.
? Artur uzbrojon, na wschód się więc udał
I wojnę wzniecił pośród dzikich krain.
Panów pogańskich kościoły i halle
Gniótł swą potęgą, kroczący w podboju
Od ujścia Renu przez rozliczne kraje.?

W drugiej części poematu śledzimy poczynania Mordreda mające na celu zdobycie królowej Ginewry i objęcia tronu. Dalej widzimy Lancelota i jego zmaganie się z własnym sumieniem w poczuciu winy wobec Artura. W ostatniej części, król dowiedziawszy się o zdradzie Mordreda wraca aby ocalić królestwo przed zakusami zdrajcy.

Niestety poemat nie został dokończony. Pozostały tylko luźne zapiski.
Książka zawiera ponadto wstęp i w dalszej części rozważania syna autora poematu - Christophera Tolkiena na temat miejsca poematu w literaturze światowej, podobieństw do innych, wcześniejszych utworów mających źródło w tradycji arturiańskiej , jego budowy. Zawiera też fragmenty utworu, które nie zostały włączone do ostatecznej formy poematu.

Szczerze mówiąc mnie najbardziej podobała się obecność w książce, oryginalnego, angielskiego tekstu.


Jest to zrozumiałe ponieważ jego budowa jest szczególna i tłumaczenie nie daje pełnego jej obrazu. Chodzi mianowicie o sztukę pisania wiersza aliteracyjnego. Aliteracja to powtarzanie tych samych głosek na początku kolejnych wyrazów w wierszu lub prozie. I właśnie to jest widoczne w angielskim tekście.
Ogólnie rzecz biorąc Upadek króla Artura to szczególna gratka dla miłośników Tolkiena. Zresztą miłośnicy literatury też docenią tę książkę, a miłość do Tolkiena połączona z miłością do literatury sprawi, że stanie się ona pozycją nader cenioną.
Książka została wydana w twardej oprawie ze stylizowaną grafiką, nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka w listopadzie 2013 roku.

Gorąco polecam.

Mira Ulowska

Czy recenzja była pomocna?

Kayethan

ilość recenzji:9

brak oceny 2-12-2013 14:25

Króla Artura i czarodzieja Merlina zna każdy. Kultowe postaci z celtyckiej legendy na stałe wpisały się w popkulturę i są odświeżane od czasu do czasu w książkach, filmach lub innych produkcjach. Kontynuatorom wychodzi to lepiej lub gorzej, jednak najczęściej każde z dzieł przybiera formę pogodnej, prostej i rubasznej historii o królu, księżniczce i czarodzieju. Tolkien stworzył coś zupełnie innego i nadał tej legendzie nowego, znacznie poważniejszego, a nawet patetycznego wyrazu. Przede wszystkim dlatego, że cały poemat został spisany w staroangielskim metrum. Tolkienowski styl pisania ma tutaj ogromne znacznie, bowiem nadaje całości epickiego tonu pełnego majestatyczności. Widać tutaj nie tylko mistrzowskie pióro autora, ale także majstersztyk jego warsztatu. Jego długotrwałe badania i analizy wszystkich źródeł pozwoliły mu stworzyć coś na tak wysokim poziomie, co nie sądzę, aby mogło udać się komuś innemu. Niestety ta książka nie jest w pełni ukończonym poematem (nigdy zresztą koniec nie powstał), ale zawiera dodatkowe materiały badawcze, które podsuwa czytelnikom syn pisarza - Christopher Tolkien. Bardzo interesująca i innowacyjna forma legendy i sposobu jej ukazania. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?

AdamAdam

ilość recenzji:7

brak oceny 4-11-2013 13:10

Strasznie interesuje mnie ten tytuł, bo doskonale znam twórczość Tolkiena i prawie z pamięci mogę cytować czy to Władcę Pierścieni czy Hobbita. Jestem bardzo ciekaw co tym razem zaprezentował pisarz, którzy jest odpowiedzialny za kawał dobrej lektury w stylu fantasy. Tym razem, jak widać po samym tytule, pisze o przygodach Króla Artura i mam nadzieję, że będzie to całkiem dobre odświeżenie angielskiej legendy. Liczę na to, że jak zwykle zostanę szybko porwany w nowy świat z dokładnymi opisami i szczegółami tak drobnymi, że wyobrażę sobie wszystko. Podobno ma być świeżo, trochę bardziej poważnie i dużo ciekawiej, jak wynika z opisu. Na pewno sięgnę po ten tytuł, szczególnie, że powieść jest prawdopodobnie nie ukończona przez pisarza i zastanawia mnie na czym polega ten zabieg. Tak czy inaczej - sprawdzę na pewno, bo na mojej półce nie może zabraknąć niczego, co wyszło z pod pióra Tolkiena:-)

Czy recenzja była pomocna?