Ukochany syn

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Poruszająca opowieść o losach młodego człowieka u progu dorosłego życia pióra autorki bestsellerowej "Sekretnej córki".

Anil przyszedł na świat w zamożnej rodzinie z rolniczych rejonów Indii. Wszyscy oczekują, że jako najstarszy, ukochany syn przejmie po ojcu rolę głowy klanu oraz lokalnego sędziego, mądrze i z wyczuciem rozstrzygającego spory mieszkańców wioski. Anil dokonuje jednak innych wyborów. Jako pierwszy w swojej rodzinie skończy studia i zostanie lekarzem, pierwszy opuści też Indie, by pracować za oceanem. Tysiące kilometrów od rodzinnej wioski rozpoczyna nowe życie w pełnym pokus Dallas, poznaje smak alkoholu i miłości, odkrywa również mroczne strony swojej przybranej ojczyzny i na własnej skórze przekonuje się, ile niebezpiecznych sprzeczności ona skrywa. Praca w obleganym przez najbiedniejszych mieszkańców miasta szpitalu jest wyczerpująca i nie szczędzi mu rozczarowań, mimo to Anil nie zamierza się poddawać, zdecydowany w tym właśnie miejscu na świecie zbudować swoją przyszłość.
Tymczasem w Indiach przyjaciółka Anila z dzieciństwa Leena wychodzi za mąż i opuszcza ukochany dom, by zamieszkać z nową rodziną. Wkrótce pozna smak okrucieństwa i przekona się, że marzenie o miłości równie silnej jak ta, która połączyła jej rodziców, może na zawsze pozostać niespełnione. Źle dzieje się również w życiu Anila. Dramatyczne wydarzenie stawia pod znakiem zapytania jego wartość jako lekarza i przyjaciela. Nawet jego szczęśliwy dotychczas związek zaczyna się psuć. Podczas letniej wizyty w rodzinnej wiosce Anil odnawia znajomość z Leeną, która zdaje się go rozumieć lepiej niż ktokolwiek inny. Na drodze ich miłości stanie jednak pewna fatalna w skutkach decyzja sprzed lat.
Dwoje młodych ludzi będzie musiało wybierać pomiędzy wolnością a obowiązkiem, lojalnością a prawdziwym uczuciem.

Shilpi Somaya Gowda urodziła się i wychowała w Toronto, w rodzinie imigrantów z Bombaju. Latem 1991 roku pracowała jako wolontariuszka w indyjskim sierocińcu. Obecnie wraz z mężem i dziećmi mieszka w Kalifornii. Jej poprzednia powieść "Sekretna córka" znalazła się na listach bestsellerów "NY Timesa", "USA Today", "IndieBound" i stała się międzynarodowym bestsellerem przetłumaczonym na 24 języki.

Tytuł oryginału: The golden son
Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 14.01.2016

RECENZJE - książki - Ukochany syn

4.8/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Gosia Bojarun

ilość recenzji:66

brak oceny 31-05-2016 16:49

Lektura tej książki to sama przyjemność. Opowiedziana historia jest wyjątkowo aktualna w dzisiejszych czasach. Pokazuje jak ogromne różnice dzielą współczesny świat. Z jednej strony uczy, że człowiek o innym kolorze skóry ma tylko inny kolor skóry, nic więcej. Z drugiej jednak strony autor wyraźnie podkreśla, że różnice kulturowe często są barierą nie do pokonania. Niewątpliwie każdy, kto chce i pragnie może się do reguł innego świata przystosować. Ale co zrobić, jeżeli ktoś nie chce?
Anil i Leena są dziećmi żyjącymi na rolniczych terenach Indii. Anil pochodzi z bogatej, szanowanej rodziny. Jego ojciec jest głową klanu oraz pełni funkcję sędziego w międzysąsiedzkich sporach. Leena jest ukochaną jedynaczką swoich rodziców. Wiedzie wraz z nimi szczęśliwe, choć ubogie życie. Dzieci bardzo się przyjaźnią do czasu, kiedy - zgodnie z hinduskimi tradycjami - chłopcy i dziewczęta obierają różne drogi. Anil jest wyraźnie kierowany na głowę klanu, jednak wbrew rodzinie podejmuje inną decyzję. Kończy studia medyczne i wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych na praktyki. Uczy się całymi dniami i szczebel po szczeblu zdobywa kolejne medyczne szlify. A co się dzieje z Leeną? Otóż jak każda hinduska kobieta niewiele ma do powiedzenia w kwestii swojego losu. Jej życie staje się udręką, a tragedia, która ją spotyka ... nie napiszę więcej. Te dwa światy spotykają się w momencie gdy Anil odwiedza swoją rodzinę. Nagle okazuje się, że świat jego dzieciństwa jest zupełnie inny niż się wydawało. Problem polega na tym, że Anil ma możliwość wyboru, a Leena może tylko biernie obserwować. Kiedy odważy się na jedną jedyną samodzielną decyzję, skutki będą dla niej fatalne.
Życie Anila jest zawieszone pomiędzy dwoma światami: tym naszym, europejskim z komputerami, facebookiem i telefonami komórkowymi oraz tym hinduskim: pełnym kolorów i przypraw, ale technologicznie zacofanym. Światy absolutnie inne, nietolerujące się nawzajem. Anil wyjątkowo odczuwa tę nietolerancję i to na wielu płaszczyznach. Trudno mu o przyjaciół, jeszcze trudniej o uznanie w pracy. Jest zagubiony i nie wierzy w siebie, a to chyba najgorsze co może spotkać człowieka. Kiedy przyjeżdża do domu tęskni za Ameryką, w Ameryce tęskni za domem... zaklęte koło.
Urzekł mnie ten hinduski świat - kolorowy, pachnący przyprawami i nieznanymi mi potrawami. Wszędzie furkoczą kolorowe sari, kobiety dbają o siebie (choć inaczej niż Europejki), a najwyższym dobrem jest rodzina.
Książka, którą trzeba przeczytać. W dobie etnicznej nietolerancji - trzeba.

Ruda Recenzuje

ilość recenzji:121

brak oceny 28-02-2016 23:49

Wydawać by się mogło, że los Anila i Leeny, urodzonych i wychowanych w Indiach, został dawno przesądzony, a ich życie szczegółowo zaplanowane. On, jako najstarszy syn, miał przejąć obowiązki ojca i stanowić przykład dla młodszego rodzeństwa. Ona, jako jedyna córka, powinna korzystnie wyjść za mąż i dostarczać kolejnych powodów do dumy swoim rodzicom. Obydwoje wybrali jednak inaczej. Tylko czy ich decyzje rzeczywiście były słuszne?

Autorka książki oferuje nam niesamowitą podróż po Indiach, drobiazgowo pokazując wszystkie zalety i wady tego kraju. Za sprawą wykreowanych przez nią bohaterów, przenosimy się do świata, w którym nic nie jest czarne albo białe, a odcienie szarości przybierają dominującą postać. Ten społeczno- kulturowy eksperyment całkowicie mnie pochłonął, sprawiając, że książka zajęła szczególne miejsce na mojej półce, a marzenie o podróży do tego kraju jeszcze przybrało na sile.
Książka ma wiele mocnych stron i ciężko wskazać mi jedną rzecz, która najbardziej mnie urzekła, jednak to, co pierwsze przychodzi mi na myśl, to niezwykłe tło wydarzeń, ukazujące życie w Indiach z dwóch perspektyw- damskiej i męskiej. Część poświęcona Anilowi pokazuje nam, że życie mężczyzn, choć z pewnością łatwiejsze, wcale nie jest pozbawione trosk i wyrzeczeń. Na barkach mężczyzny spoczęła bowiem wielka odpowiedzialność i równie wielkie rodzinne oczekiwania. Tytułowy ukochany syn miał zastąpić swojego ojca w roli głowy rodziny i sędziego rozstrzygającego spory miejscowej ludności. Tylko gdzie w tym wszystkim było miejsce na jego marzenia? Czy wszyscy przyjęli za pewnik, że właśnie takiego życia by chciał i o takim marzył jako młody mężczyzna?

"Czy jego miejsce było tam, gdzie mógł walczyć o to, by stać się jak najlepszym, czy też w świecie, gdzie mógł czynić najwięcej dobra?"

"Uświadomił sobie, że jest jeszcze gorzej, niż mówił Makesh. Nie tylko nie mógł tak do końca czuć się w Ameryce jak u siebie- tutaj także już nie pasował. Mieszkał w dwóch różnych miejscach na ziemi, z których żadne nie chciało go zaakceptować".

Z drugiej strony, bardzo istotną rolę w tej powieści odgrywa Leena. Podążając za nią, na każdym kroku przekonujemy się, jak ciężkie jest życie kobiet w tej kulturze. Te różnice, dla nich tak normalne i może na swój sposób urokliwe, dla mnie wciąż są dziwne i nie do przyjęcia. Co z szacunkiem dla kobiet? Czy one faktycznie nadają się jedynie do roli uległych żon i podporządkowanych służących, a najlepiej gdy bycie żoną i służącą idzie w parze? Ciężko czytało mi się o losach Leeny, bo mam świadomość, że takie rzeczy wciąż na świecie mają miejsce, a często przybierają jeszcze bardziej ekstremalną formę.

?Dlaczego wzbudzała tyle złości? Pamiętała rady matki, że powinna być ustępliwa wobec nowej rodziny. Nie miała pojęcia, czy takie traktowanie to rzecz w małżeństwie typowa, czy też coś niespotykanego. Jej rodzice wiele poświęcili, by doprowadzić do tego ślubu, oszczędności całego życia oddali jako jej posag. Dlatego zdawała sobie sprawę, że musi znaleźć sposób, by jej małżeństwo nie okazało się porażką?.

Anil i Leena, to wspaniali bohaterowie. Ciężko ich nie polubić oraz nie obdarzyć szacunkiem. Dlaczego? Bo mieli odwagę, żeby żyć po swojemu, przeciwstawiając się twardemu systemowi i kulturowej tradycji. Bo wierzyli, że mają prawo do podejmowania własnych decyzji i nie podążali ślepo za narzuconymi im rolami. Nie jest łatwo się sprzeciwić i wyrwać ze szponów zatwardziałej społeczności. Im się udało. To fantastyczne.

Autorka wzbudziła we mnie bardzo skrajne uczucia. Jestem jej bardzo wdzięczna za tę intrygującą podróż po Indiach, choć skłamałabym, gdybym powiedziała, że była to łatwa wyprawa. Zwyczaje i tradycje tamtej kultury trochę mnie martwią, a czasami nawet napawają przerażeniem. Nie ze wszystkim się zgadzam i nie wyobrażam sobie życia w tym miejscu, ale z wielką przyjemnością i satysfakcją zgłębiam wiarę na temat kultury, tradycji i obyczajowości tamtego regionu, tak innego od naszych stron.

"Ukochany syn" to książka w moim odczuciu niezwykła. Wielokrotnie przetłoczyła mnie swoim ciężarem. Ciężko było mi zrozumieć zło tego świata i problemy, które mnie nie dotyczą, min. dyskryminację rasową. Nie znaczy to oczywiście, że to dla mnie kwestie niejasne czy niezrozumiałe, po prostu to jedna z tych spraw, które ciężko przyjąć do wiadomości. Takich spraw w powieści można znaleźć więcej, autorka nie obawia się bowiem trudnych tematów. Nie wybiela, nie próbuje rozgrzeszać. Nie chowa się za tabu. Nie unika trudnych pytań. Wręcz przeciwnie. Jej opowieść to poszukiwanie prawdy i pochwała realizmu. I bardzo jej za to dziękuję.

Ellie

ilość recenzji:1

brak oceny 24-01-2016 22:27

Autorka prowadzi czytelnika przez barwny świat zupełnie nieznanej mi kultury i ukazuje nie tylko uroki tamtego świata, ale i te mroczne zakamarki, od których na co dzień się ucieka. To właśnie ta prawda, przedstawiona w pięknych słowach, ale mimo to mocna i realna poruszyła mnie w sposób o którym nawet bym nie pomyślała. Wiele emocji łączy się w jedno i rozplata na wszystkie strony ukazując świat z konkretnymi, surowymi zasadami: narzucona forma życia przez rodzinę, z góry ustalony los i brak wolności. Fabuła wypełniona jest głębią, której nie da się podrobić - wszystkie towarzyszące bohaterowi uczucia skupiają się również na czytelniku, tak że w czasie lektury przeżywałam wszystkie sceny razem z Anilem i kibicowałam mu w drodze ku szczęściu.

"Ukochany syn" to wielowymiarowa powieść pełna inspiracji i refleksji. Historia pełna zawiłości ludzkiego losu prowadzi czytelnika przez indyjską kulturę i mentalność tamtejszej społeczności, jednocześnie ukazując jak potężną siłę przebicia mogą mieć marzenia. To historia warta poznania, piękna i poruszająca z naprawdę intrygującym finałem.

werka777

ilość recenzji:1

brak oceny 11-01-2016 15:17

? [?]problem z ziarnem jest taki, że nigdy nie wiadomo, co z niego wyrośnie.?

Marzenia nadają życiu sens. Kreują w naszych umysłach obraz idealnej rzeczywistości, pośród której bylibyśmy w stanie odnaleźć prawdziwe spełnienie. Odległe, a jednak nieustannie nam towarzyszące, czasami odnajdują szczęśliwców, którym postanawiają się zrealizować. Z marzeniami bywa jednak często i tak, że trzeba sobie na nie ciężko zapracować. Pokonując długą i żmudną drogę dociera się w końcu do mety tego postawionego sobie dawno celu. Czasami jednak okazuje się, że efekt końcowy nie jest tak kolorowy, jakim namalowała go sobie nasza wyobraźnia. Życie bowiem nie jest bajką i lubi nas stawiać w patowych sytuacjach, ironicznie podpatrując, jak długo wytrzymają nasze zszargane nerwy. Swoje marzenie właśnie postanawia spełnić Anil Patel, bohater książki ?Ukochany syn?, który trafiając do Stanów Zjednoczonych nie ma pojęcia, jak wiele skomplikowanych prób ześle na niego złośliwy los.

Anil Patel, pierworodny, indyjski syn rolnika, jako jedyny w rodzinie kończy studia medyczne. Przynosząc dumę wszystkim bliskim, jeszcze niedawno przechodził przez trudną drogę edukacji, w trakcie której jako wyłączny uczeń wywodzący się z wioski, niejednokrotnie spotykał się z ignorancją i dyskryminacją. To jednak nie o pracy pośród bliskich marzy Anil, a o stażu w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego ciężko wypracowana wiedza będzie mogła naprawdę rozwinąć skrzydła. Ubogie Indie, w których często trudno nawet o dobrze wysterylizowane narzędzia, dzieli od Ameryki tak wielki dystans, że marzenie chłopaka wydaje się wręcz niedorzeczne. A jednak ambicja, wytrwałość i nadzieja już wkrótce prowadzą Anila na pokład samolotu, by po wielu godzinach lotu mógł postawić pierwszy krok w Dallas. To właśnie w Teksasie przyjdzie mu spełniać amerykański sen, by pośród pacjentów izby przyjęć i OIOM-u mógł sprawdzić swoje lekarskie powołanie. Czy jednak rzeczywistość jest taka, jaką kreowały jego szkolne podręczniki? Czy indyjski chłopak o wielkim sercu i wielkich nadziejach odnajdzie się w nowym świecie, gdzie nieraz przejmie odpowiedzialność za czyjeś życie? Czy zapomni o rodzimej ziemi i tych, którzy tam na niego czekają?

Tymczasem w Indiach trwają rodzinne uroczystości, gdzie przysięgę małżeńską składa przyjaciółka Anila ? Leena. Wybrany jej przez rodzinę mąż wydaje się być eleganckim i dobrym człowiekiem, który odpowiednio o nią zadba i obdarzy ją należną jej miłością. Jednak już wkrótce dziewczyna przekona się o tym, jak mylące bywają pozory, a ceną za jeden niewłaściwy ruch może okazać się dla niej nawet śmierć.

Bohaterem książki jest młody chłopak, dla którego jedyną szansą na zrealizowanie marzeń miała okazać się ciężka, umysłowa praca prowadząca go w progi uniwersytetu. W rolniczej rodzinie, gdzie odnajdywał miłość i wsparcie, nie mógł jednak liczyć na znajomości, które utorowałyby mu drogę do sukcesu. Na wszystko musiał zatem zapracować sam. W wielkim mieście, gdzie liczyły się kontakty i pochodzenie tylko wytrwałość i ambicja pomogły mu przetrwać, a nadzieja i zdolności zaprowadziły go do amerykańskiego szpitala, gdzie jego wiedza teoretyczna miała zostać zestawiona z realiami i praktyką. Czy wybitny Anil zabłysnął wśród innych stażystów? Czy oczarował nadzorujących jego poczynania lekarzy? Tego Wam nie powiem. Zdradzę jednak tyle, że czekały go wrażenia, których z pewnością się nie spodziewał, a jego wyobrażenia na temat wybranego zawodu nieco rozminęły się z rzeczywistością. Znalazł się przecież w świecie, gdzie jeden błąd może kosztować czyjeś życie, a jedna nieuwaga może zniszczyć także jego samego.

?[?] tutaj konsekwencją tego, że nie znasz właściwej odpowiedzi, nie jest zły stopień, ale czyjaś śmierć.?

Na łamach powieści obserwujemy ostrożnie stawiane kroki na życiowej ścieżce młodego człowieka, który postanowił przełamać niejedną barierę ? wielki dystans, pochodzenie, ale także i granicę własnego umysłu. Klęski, niepowodzenia, przeszkody? prowadzą go powoli w stronę sukcesu, bo przecież każdy trud w końcu się opłaca. Autorka książki wykreowała niezwykle realny świat, niepokolorowany, prawdziwy, bogaty we wszystko to, z czego składa się życie ? wzloty i upadki. Cała fabuła wydaję się więc tak prawdziwa, jak gdyby bohaterowie powieści istnieli naprawdę, a wyjątkowego Anila faktycznie moglibyśmy spotkać na oddziale amerykańskiego szpitala. Prócz wątku dotyczącego młodego lekarza, książka zawiera także inne tematy, które dla całości wydają się niezbędną dekoracją i ciekawym, niezanudzającym przerywnikiem. Jest tutaj bowiem rodzina Anila i organizowane w niej sesje polubownego sądu i jest Leena, dziewczyna padająca ofiarą niewłaściwego wyboru męża. U boku tej lektury nie można się nudzić, a jej oryginalność i trudny do przewidzenia kierunek, w którym zmierza ? cały czas zachęcają do tego, by przeczytać kolejną i kolejną stronę.

Orientalny, bogaty w zapachy przypraw i kolorowe barwy kobiecych sari świat Indii zostaje skontrastowany z nowoczesnymi Stanami Zjednoczonymi. Obie te rzeczywistości łączy tutaj jeden bohater, który w końcu będzie musiał wybrać to stałe miejsce dla siebie. Autorka książki nie szczędzi opisów, a jednak zazwyczaj dotyczą one ludzkich historii, nie zaś zbędnych i nieistotnych szczegółów ? przez co chłonie się każde słowo, nie chcąc pominąć ani jednego, wartościowego zdania. A różnych przypadków, zawiłych losów, sporów, śmierci i ocalonego życia tutaj tak wiele, że kończąc czytanie człowiek nadal pozostaje pod wielkim wrażeniem.

Co dla mnie zaskakujące, w książce pojawia się także niejednokrotnie fachowe słownictwo wyjęte rodem z ust doświadczonych lekarzy. Są opisy różnorodnych szpitalnych przypadków, skutki właściwie i błędnie podjętych decyzji ? przez co środowisko ludzi wykonujących ów zawód stało mi się bliższe, a ich wkład i ciężka praca dały mi powód do jeszcze większego podziwu.

Uważam, że mogę z czystym sumieniem polecić tę powieść wszystkim szukającym czegoś oryginalnego, mającym ochotę poznać wiarygodną, ale i niełatwa historię zwykłego chłopca, którego ambicje i wiara uczyniły wyjątkowym. Jeżeli fascynuje Was klimat Indii i jesteście ciekawi tego, jak jeden z ich mieszkańców zacznie spełniać amerykański sen ? polecam. Nie zawiedziecie się, bo autorka pisze tak, że naprawdę trudno się oderwać.