SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Uduszeni

Toksyczna prawda o powietrzu, którym oddychamy

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Mamania
Data wydania 2019
Oprawa miękka
Liczba stron 380
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

W Polsce z jego powodu umiera kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Na całym świecie zanieczyszczone powietrze zabija siedem milionów ludzi. Więcej niż palenie papierosów.
Podwyższa ryzyko wystąpienia udarów, zawałów serca, nowotworów, przyczynia się do przedwczesnych porodów, występowania demencji, astmy i wielu innych schorzeń. To wszystko już teoretycznie wiemy. Ale co możemy zrobić? Beth Gardiner podróżuje po świecie (odwiedza również Polskę), aby spotkać się z naukowcami, którzy zmienili nasze rozumienie wpływu zanieczyszczeń na ludzkie organizmy. Śledzi także ekonomiczne i polityczne powody, dla których zanieczyszczone powietrze pozostaje na poziomie zagrażającym życiu i zdrowiu. Autorka skupia się na realistycznych rozwiązaniach i inspirujących historiach ludzi walczących o zdrowszą przyszłość. Napisała książkę, która stanowi ważny głos w dyskusji o jednym z najistotniejszych problemów naszych czasów.
Beth Gardiner to amerykańska dziennikarka, obecnie mieszkająca w Londynie. Publikuje w `The New York Times`, `The Guardian`, `National Geographic`, `Time` i `The Wall Street Journal`. Zajmuje się zdrowiem, środowiskiem i zrównoważonym rozwojem, pisała także o polityce, edukacji i feminizmie. Przez 10 lat była reporterką Associated Press.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Mamania
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2019
Wymiary: 205x145
Liczba stron: 380
ISBN: 9788366329478
Wprowadzono: 21.10.2019

RECENZJE - książki - Uduszeni, Toksyczna prawda o powietrzu, którym oddychamy - Beth Gardiner

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

W moich kręgach

ilość recenzji:81

4-02-2020 21:59

Nie zdawałam sobie sprawy ze skali zanieczyszczonego powietrza, dopóki nie przeczytałam tej książki. Według mnie jest to lektura obowiązkowa dla każdego, bez względu na miejsce zamieszkania, bo brudne powietrze truje nas każdego dnia zarówno w krajach zamożnych, jak i ubogich.

Autorka książki odbyła wiele dalekich i bliskich podróży, aby jak najlepiej pojąć istotę zanieczyszczonego powietrza. Mieszka z rodziną w Londynie, w którym smog to przykra codzienność. Dlatego jej dociekliwa natura nakłoniła ją do chęci zrozumienia głębokich skutków oddziaływania brudnego powietrza na ludzkie ciało. Ataki serca, astma, udary mózgu, uszkodzenia płodu, demencja, cukrzyca, różne rodzaje raka to tylko część długiej i wciąż rosnącej listy dolegliwości zdrowotnych spowodowanych wdychaniem trucizn z powietrza. Większość z nas nie myśli codziennie o tym co wdychamy, przynajmniej ja tak miałam, do momentu przeczytania ?Uduszonych". Od teraz doceniam naprawdę świeże powietrze, a unikam tego gorszego, jeśli mam oczywiście taką możliwość. Niestety jakość powietrza w pewnym stopniu nie jest zależna od nas samych i nie mamy na nie wpływu, choć już to, czym przemieszczamy się z miejsca na miejsce i czym ogrzewamy nasze domy, ma duże znaczenie na otaczające nas powietrze.

Książka została podzielona na dwie części. W tym rozdziale widzimy jak brudne powietrze kształtuje życie ludzi zamieszkujących różne regiony świata: Londyn, Delhi, Kalifornia, Malawi. Niestety jest tu też mowa o Polsce i naszym przywiązaniu do węgla. Autorka odwiedziła Kraków, w którym ?powietrze jest dobre, trzeba je tylko dobrze pogryźć". Drugi rozdział daje trochę nadziei na to, że widać zmiany dokonywane po to, aby poprawić jakość powietrza. Niewątpliwie polityka odgrywa dużą rolę we wprowadzeniu zmian mających oczyścić powietrze. Przemysł i postęp cywilizacyjny, które tak bardzo zmieniają nasze życie na lepsze, w znacznej mierze powodują konsekwencje, które może i nie są widoczne gołym okiem, ale mają olbrzymi wpływ na nasze zdrowie oraz klimat. Odzwyczajenie się od korzystania z węgla, ropy i gazu nie dokona się szybko i prosto. Jednak musimy zrozumieć zagrożenie, jakie niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze,  dokonać odpowiednich wyborów i zdecydować w jakim chcemy żyć świecie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

margoz

ilość recenzji:9

15-12-2019 15:33

"Na całym świecie, od Fort Lee po Frankfurt, od Karaczi po Kalofornię, brudne powietrze jest przyczyną siedmiu milionów przedwczesnych zgonów rocznie. To więcej niż AIDS , cukrzyca i wypadki samochodowe razem wzięte."

Książka Beth Gardiner dotyka najważniejszego w dzisiejszych czasach problemu, z jakim zmaga się ludzkość - kwestii smogu i zanieczyszczeń powietrza. Jak doszło do tego, że tak niezbędna do przetrwania i podstawowa funkcja organizmu jak oddychanie doprowadza nas do śmierci? Autorka postanowiła przyjrzeć się tej kwestii w różnych częściach świata i spróbować odpowiedzieć na pytanie - co możemy zrobić, aby stworzyć czystszy i zdrowszy świat.

Delhi, Londyn, Polska, a nawet uboga San Joaquin Valley - wszystkie te miejsca łączy jedno - tragiczna jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy. Beth próbuje zbadać co w tych konkretnych przypadkach jest przyczyną tej trującej katastrofy.

Polska to kraj, w którym znajduje się ponad dwie trzecie spośród 50 najbardziej zatrutych miast Europy. Statystyki są porażające . Beth Gardiner podczas podróży po Polsce starała się zgłębić temat przywiązania Polaków do tutejszego "czarnego złota" czyli węgla - największego gwoździa do trumny przeszłych i przyszłych pokoleń. Autorka spogląda na sprawę trzeźwym okiem, dostrzega nie tylko zagrożenia wynikające ze spalania węgla, ale rozumie też powody, dla których Polacy wciąż nie są w stanie odejść od tego źródła ogrzewania. Przerzucenie się na gaz nawet pomimo początkowych dofinansowań to wciąż krok na który nie może sobie pozwolić ogromna część społeczeństwa, wielu - szczególnie osoby starsze uspokaja widok stosu węgla w piwnicy, daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa, inni zaś obawiają się uzależnienia od dostaw gazu z Rosji i zmiennych nastrojów politycznych.

Koniecznym jest aby ludzkość podjęła odpowiednie kroki - dla własnego zdrowia i dobra wszystkich organizmów żywych, ponieważ jak dotąd sami skazujemy się na stopniowe wymarcie.

Aby rozpocząć walkę, należy jednak sam problem dostrzec i zrozumieć - chociażby dzięki sięgnięciu po "Uduszonych" - do czego serdecznie Was zachęcam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?