SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Uciekaj, ukryj się, walcz

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Akurat
Data wydania 2020
Oprawa miękka
Ilość stron 350
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony thriller, w którym grupa młodych ludzi staje oko w oko ze śmiertelnym niebezpieczeństwem i musi zdać najtrudniejszy w życiu egzamin z odwagi, pomysłowości, sprytu i poświęcenia. W ogromnym centrum handlowym w Portland wybucha strzelanina. Jest wiele ofiar śmiertelnych. Sześcioro nastolatków dostaje się w pułapkę: żeby ocalić życie muszą uciekać, kryć się i walczyć. Kiedy alternatywą jest pewna śmierć, nawet najbardziej desperackie rozwiązania nagle wydają się proste i oczywiste, ale to wcale nie oznacza, ze decyzje, które trzeba podjąć, by ocalić nie tylko własne życie, stają się choćby odrobinę łatwiejsze.</p>
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Akurat
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 135x205
Ilość stron: 350
ISBN: 9788328712157
Wprowadzono: 27.05.2020

RECENZJE - książki - Uciekaj, ukryj się, walcz - Henry April

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

2.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    0
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Bookendorfina

ilość recenzji:1526

25-06-2020 20:41

"Lepiej działać niż stać bezczynnie, czekając na śmierć."

Przygoda kierowana do młodzieży, choć mocna i mroczna w wymowie. Cały czas wystawia czytelnika na intensywne napięcie i niepewność. Od początku wkracza w kulminacyjną scenę i do finalnej odsłony w niej pozostaje, nie ma tradycyjnego stopniowania atmosfery zagrożenia i niebezpieczeństwa, bo wszystko kręci się na maksymalnych obrotach. To, co się dzieje w centrum handlowym Fairgate Mall, może wydarzyć się w każdym mieście, nie tylko w Portland. Gdziekolwiek by się nie działo, zawsze przyjmuje rozpaczliwe i błagalne nuty pragnienia życia. Ofiary napadu terrorystycznego usilnie walczą o przeżycie, starają się zapanować nad sytuacją, znajdują kryjówki, lub szaleńczo uciekają przed strzałami oprawców.

Kilku napastników, nie waha się użyć broni, zmieniają scenariusze żyć wielu osób, nie tylko ofiar, ale też ich rodzin i znajomych. Koncentrujemy się na emocjach osób, które w każdej chwili mogą zostać postrzelone lub zastrzelone. Ścieżka martwych jest długa, a nieliczni, którzy wyrwali się z rąk zaślepionych furią strzelców, za wszelką cenę starają się poradzić sobie w mega ekstremalnej sytuacji. April Henry przekazuje ich odczucia, opisuje odmienne drogi radzenia sobie ze stresem, uświadamia, jak cienka linia dzieli życie od śmierci. Różnorodne postaci, stojące w kontrastowym odbiciu, ustawione przed krzywym zwierciadłem, poddane silnej fizycznej i psychicznej torturze. Obserwujemy zarówno osobliwe i zaskakujące zachowania, jak i wydające się odruchowymi i normalnymi. Nikt nie jest pewien, w jaki sposób zareaguje, jaką postawę przyjmie, zanim nie znajdzie się przed koniecznością natychmiastowego podejmowania decyzji.

Autorka przekazuje, że skrajne groźby, ryzyko utraty zdrowia i życia, przychodzą nie tylko z zewnątrz, przykładowo z wypaczonych islamskich źródeł, ale dotyczą też obłąkanych umysłów pochodzenia amerykańskiego, oraz nas samych postawionych w obliczu prawdy o sobie. I o ile podobało mi się zagęszczenie spektakularnych incydentów, postawienie na odmienne cechy postaci, nasycenie scen psychologicznymi aspektami, dynamiczne rytmy prowadzenia akcji, tak nie przekonały, nie tyle desperackie ruchy ofiar i morderców, co przyjęte rozwiązania tragicznych zdarzeń, od strony bezpośrednich uczestników napadu i służb policyjnych. Każdy posiada tajemnice, których nie chce odkrywać przed innymi, lecz w obliczu śmierci spowiada się z nich przed innymi. Ciekawie się do nich dociera, lecz w dużym stopniu obarczone są symptomem przewidywalności. Historia o nastolatkach walczących o wszystko, może zainteresować właśnie tę grupę czytelników, dojrzałym czytelnikom brakować będzie złożoności i głębi przekazów.

...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

oczytanakryminolog

ilość recenzji:55

24-06-2020 16:28

W centrum handlowym w Portland dochodzi do strzelaniny, wskutek której wiele osób zostaje rannych, a jeszcze więcej umiera. Uwięzionych wewnątrz budynku zostaje między innymi sześcioro nastolatków, którzy muszą stawić czoła agresywnym terrorystom. Czy młodym, zlęknionym zakładnikom uda się powstrzymać napastników? I czy każdy wyjdzie z tego starcia żywy?

Fikcyjne wydarzenia w głównej mierze zostały tutaj oparte na terroryzmie, co jak mylnie zresztą sądziłam, będzie zwiastować solidną porcję psychologicznych rozważań, rozterek bohaterów. Takowe się pojawiły, jednak były bardzo szczątkowe. Całość książki czytało się przede wszystkim szybko i stosunkowo przyjemnie. Akcja jest dynamiczna i pełna zwrotów, ale finał tej historii jest prosty, przewidywalny i wręcz abstrakcyjny. W zakończeniu książki epizod z jedną z bohaterek był tak surrealny, że niestety zaważyło to na mojej niskiej ocenie tego tytułu.
Na pewno ta książka obudzi w każdym czytelniku myśl na temat tego, jak zachowałby się w identycznej sytuacji. Myślę, że w zwłaszcza młodszych czytelnikach ta pozycja może wywołać wiele emocji i sporą dawkę niepokoju. Dla mnie jednak wiele zagadnień zostało tutaj potraktowanych dość płytko. Istotą literatury młodzieżowej w mojej opinii jest nie tylko rozrywka, ale głównie płynący z niej morał. Problemy nastolatków zeszły w tej książce na drugi plan, na pierwszy zaś wysunięto mało realny obraz atak terrorystycznego, gdzie policja jest nieudolna i bezradna, a nastolatkowie heroiczni i bardzo inteligentni.

Omawiany tytuł jest już 22 książką, która wyszła spod pióra April Henry w co ciężko było mi uwierzyć, gdyż ilość najwidoczniej nie idzie tutaj w parze z jakością. Rozumiem, że grupą docelową miała być w tym wypadku młodzież, ale młodzież to nie dzieci. A język, jakim w tej książce operowano był często infantylny.

?Uciekaj, ukryj się, walcz? to całkiem przyzwoita książka z gatunku, jakim jest literatura młodzieżowa. Prosty, przystępny styl i niezbyt skomplikowana fabuła osobom młodszym z pewnością może przypaść do gustu, jednak osobiście jestem na tego rodzaju książki już stanowczo za stara (zwłaszcza mentalnie).

Czy recenzja była pomocna?