Ubi ius, ibi remedium - PRACA ZBIOROWA - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Ubi ius, ibi remedium (twarda)

Księga dedykowana pamięci profesora Jana Kolasy

książka

 • Wydawnictwo C.H.Beck
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 662
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Ubi ius, ibi remedium, Księga dedykowana pamięci profesora Jana Kolasy - opis produktu:

Pozycja `Ubi ius, ibi remedium` jest publikacją dedykowaną pamięci wybitnego specjalisty z zakresu prawa międzynarodowego, Panu Profesorowi Janowi Kolasie.

Księga zawiera teksty autorstwa wybitnych praktyków jak i teoretyków prawa, bliskich współpracowników jubilata. W publikacji omówiono zagadnienia:

dekolonizacji (pojecie, zasady i zakres czasowy dekolonizacji, problem małych wysp, roszczenia państw sąsiednich, a także zagadnienia wznowienia spraw już rozstrzygniętych)
prawa sędziego do niezawisłości a prawa człowieka do niezawisłego sądu (zastosowanie prawa do rzetelnego procesu wobec sporów dotyczących kariery zawodowej sędziów, wolność wypowiedzi sędziów i jej konsekwencje)
kształtowania się polityki bezpieczeństwa Austrii na początku lat 90. (radziecka hipoteka, członkostwo w UE a status wieczystej neutralności, rozszerzenie NATO)
zintegrowanego porządku prawnego (teoria Kelsena, nowa teoria prawa, porządek bez normy prawnej)
prawnomiędzynarodowej ochrony morświna (status prawny morświna a także jego program ochrony)
porównania EKPC i Amerykańskiego Paktu Praw Człowieka (pakt z San Jose a Konwencja rzymska, organizacja, zasady działania, zakres działania, orzekanie, funkcja konsultacyjna i zapobiegawcza, kontrola wykonana orzeczeń)
sądu międzynarodowego jako ustawodawcy
wolności stowarzyszania się w orzecznictwie organów EKPC dotyczących łowiectwa
reparacji wojennych (przed I wojną światową, traktat wersalski, reparacja po II wojnie światowej, straty wojenne Polski)
podmiotów uprawnionych do samostanowienia
sporów w sektorze telekomunikacyjnym
znaczenia opinii instytucji międzynarodowych we współczesnym świecie (opinie: świata polityki, instytucji specjalnych, świata nauki, organów organizacji międzynarodowych, doradcze MTS, Komisji Weneckiej, Komisji Europejskiej)
dylematu ustrojowego UE (dwubiegunowość systemów prawa i systemu UE, prawo międzynarodowe jako źródło integracji europejskiej, pluralizm prawny i konstytucyjny, federalizm UE)
ram prawnych i zakresu przedmiotowego współpracy UE z europejskimi państwami o małym obszarze terytorialnym (współpraca UE z Andorą, Monako, San Marino, unia celna, układy monetarne, umowy w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacania odsetek, umowy o współpracy, uczestnictwo w strefie Schengen, współpraca ze Stolicą Apostolską)
najemnictwa (współczesne formy, prywatne przedsiębiorstwa świadczące usługi wojskowe lub ochroniarskie, luka w prawie)
Porozumienia Paryskiego w sprawie zmian klimatu (decyzja COP 21, struktura, mechanizm i charakter prawny Porozumienia)
współpracy zagranicznej jednostek samorządu terytorialnego
wpływu zasady państwa prawnego na tworzenie prawa UE (kontekst konstytucyjny i międzynarodowy, treść, znaczenie i zakres zasady państwa prawnego, standardy techniki legislacyjnej, kontrola sądowa)
raportu Sekretarza Generalnego ONZ na temat kryzysu migracyjno-uchodźczego
legalności wysiedlenia ludności niemieckiej w wyniku II wojny światowej
rozwoju regulaminów trybunałów międzynarodowych
narodowych sędziów w MTS (uwagi na tle polskiej i rosyjskiej literatury przedmiotu)
związku etyki i prawa w świetle rezolucji Rady Bezpieczeństwa 2249
suwerenności i współzależności w świetle prawa międzynarodowego i stosunków zagranicznych państwa
międzynarodowej współpracy w ochronie praw własności intelektualnej (nowe tendencje i formy współpracy)
konstytucjonalnoprawnych aspektów nadawania statusu uchodźcy w RP
implementacji Konwencji prawa morza Narodów Zjednoczonych (UNCLOS)
form współpracy państw na wybranych rzekach międzynarodowych
lex generalis w prawie międzynarodowym
niezmienności problemów społeczności międzynarodowej (kryzysy migracyjne, Arktyka: teoria sektorów, współczesne znaczenie)
dotyczące Puszczy Białowieskiej (międzynarodowe regulacje uniwersalne i bilateralne, soft law, środki pomocnicze w stosowaniu prawa międzynarodowego)
orzekania ex aequo et bono (w orzecznictwie arbitrażowym, jako podstawa orzekania Sądu Światowego, lex mercatoria)
immunitetów (geneza i istota)
roli Prokuratora w postępowaniu przed MTK (aspekty prawno-organizacyjne, inicjowanie postępowania przed Trybunałem, kompetencje Prokuratora w postępowaniu przygotowawczym, udział Prokuratora w postępowaniu, strategia na lata 2016–2018)
obowiązków państwa bandery, państwa portu oraz państwa pochodzenia marynarza wynikające z konwencji o pracy na morzu
Sądu do spraw Służby Publicznej (podstawy prawne funkcjonowania i orzekania, skład i sposób powoływania sędziów, specyfika postępowania, likwidacja SDSP)
orzecznictwa sądów konstytucyjnych jako zasady źródła zakłóceń zasady pacta sunt servanda
państwa w prawie międzynarodowym
roszczeń państw arktycznych do bieguna północnego (postanowienia UNCLOS dotyczące szelfu kontynentalnego oraz Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego, roszczenia do poszerzonego szelfu nieprzekraczającego 350 mil i wychodzącego poza 350 mil i obejmującego biegun północny)
granicy polsko-niemieckiej (umowa poczdamska, układ zgorzelecki z 1950 r., układ Polska-RFN z 1970 r., traktat o ostatecznej regulacji z 1990 r.)
roszczeń z tytułu zniweczenia korzyści bez naruszenia zobowiązania w prawie WTO
suwerenności państwa w aspekcie funkcjonalnym
wpływu orzecznictwa ETPC na kształtowanie się i interpretację praw człowieka w kontekście medycyny (EKPC a rozwój medycyny, sprawy medyczne i bioetyczne, prawo do życia, zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, prawo do wolności, prawo do rzetelnego procesu sądowego, prawo do skutecznego środka odwoławczego, zakaz dyskryminacji, prawo do prywatności)
zasady pierwszeństwa i ochrony uprawnień wynikających z prawa unijnego a odroczenie daty utraty mocy przepisu krajowego przez Trybunał Konstytucyjny
zarządzania kryzysem uchodźczym w UE w świetle Międzynarodowych i unijnych standardów ochrony praw jednostki (kryzys uchodźczy po II wojnie światowej, zarządzanie kryzysem drugiej dekady XXI w.)
praw i zasad zawartych w Karcie Praw Podstawowych UE a polskie sądy (bezpośrednie stosowanie Karty Praw Podstawowych UE, skutek horyzontalny)
kierunków zmian w obszarze zintegrowanego zarządzania zewnętrznymi granicami UE (Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich UE, Europejska Agencja Strazy Granicznej i Przybrzeżnej)
wartości UE (pojęcie i kategorie wartości w prawie UE, katalog wartości: poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolność, demokracja, równość, państwo prawa, poszanowanie praw człowieka.

Książka Ubi ius, ibi remedium Księga dedykowana pamięci profesora Jana Kolasy, pochodzi z wydawnictwa C.H.Beck. Publikacja jest pracą zbiorową . Należy do gatunków: nauki społeczne, prawo, inne. Książka Ubi ius, ibi remedium liczy 662 stron. Jej wymiary to 170x240. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: nauki społeczne,  prawo,  inne
 • Wydawnictwo: C.H.Beck
 • Oprawa: twarda
 • Okładka: twarda
 • Wymiary: 170x240
 • Ilość stron: 662
 • ISBN: 978-83-255-9154-0
 • Wprowadzono: 21.12.2016

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Ubi ius, ibi remedium, Księga dedykowana pamięci profesora Jana Kolasy

4.8/5 ( 5 ocen )
  5
  4
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.