Tysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą / Marek M. Dziekan 57,71 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

Tysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą (twarda)

książka

 • Wydawnictwo KOS
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 688
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy

Tysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą - opis produktu:

Przenieś się w magiczny świat opowiadań Szeherezady - pięknej nałożnicy arabskiego kalifa, która po pierwszej spędzonej z nim nocy miała umrzeć, ale dzięki swoim umiejętnościom sprawiła, że władca raz za razem darował jej życie.

Opowieści Szeherezady zostały po raz pierwszy spisane przez francuskiego orientalistę Antoine`a Gallanda, który jednak mocno ocenzurował i uprościł przekazywane ustnie arabskie historie. Przekład autorstwa Mariana Leona Kalinowskiego oraz Roberta Reuven`a Stillera, który opatrzył wydanie również swoim posłowiem, to wersja o wiele bogatsza i bez cenzury, pełna poetyckiego piękna i namiętności charakterystycznych dla Orientu.

"Tysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą" - dla miłośników Orientu

- Treść powstała na podstawie niemieckiego przekładu arabistki Claudii Ott, bez cenzury i zafałszowań.

- Polski przekład konsultowany przez prof. Marka M. Dziekana, arabisty z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Książka wzbogacona o 16 kolorowych wkładek, wydrukowanych na ozdobnym papierze kalkowanym.

- 688 stron literatury pięknej w twardej oprawie.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: dla dzieci i młodzieży,  baśnie
 • Wydawnictwo: KOS
 • Oprawa: twarda
 • Okładka: twarda
 • Wymiary: 170x240
 • Ilość stron: 688
 • ISBN: 978-83-7649-078-6
 • Wprowadzono: 21.06.2013

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Marek M. Dziekan, Robert Reuven Stiller, Marian Leon Kalinowski - przeczytaj też

Zobacz również

 • -38%
Chłopcy z placu broni

Ferenc Molnar

13,67 zł 22.05
 • -45%
Mądre bajki

Agnieszka Antosiewicz
5,38 zł 9.78

 • -45%
Mądre bajki

Agnieszka Antosiewicz
4,19 zł 7.61

 • -40%
Sposób na Elfa

Marcin Pałasz

14,90 zł 24.83
 • -25%
Drzewo do samego nieba

Maria Terlikowska
18,63 zł 24.83

 • RRecenzje
 • Książka
 • Tysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą
4.2/5 ( 31 ocen )
  5
  21
  4
  1
  3
  4
  2
  4
  1
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny
 • 19-07-2013
 • 09:37

Ach, siostro, zaklinam się na Boga, jeśli nie śpisz, zechciej wygłosić nam którąś ze swych przepięknych opowieści, aby umiliła nam spędzenie tej nocy!
"Słucham i jestem posłuszna", odrzekła Szeherezada.

Któż z nas nie zna opowieści o okrutnym królu Szahrijarze, który doświadczywszy na własnej skórze kobiecej przewrotności i niewierności po nocy poślubnej pozbawiał życia każdą ze swych żon oraz o Szeherezadzie, pięknej i mądrej córce wezyra, która uniknęła losu swych poprzedniczek przez tysiąc i jedną noc opowiadając królowi wymyślone przez siebie historie przerywając je nad ranem w najciekawszym momencie, odkładając tym samym wykonanie wyroku śmierci? Aż trudno uwierzyć, że ta popularna i lubiana opowieść, zaliczana dziś do klasyki literatury światowej, znana jest kulturze Zachodu ledwie od XVIII wieku. "Księga tysiąc i jednej nocy" to zbiór około dwustu podań i opowieści inspirowanych tekstami staroindyjskimi, perskimi i arabskimi, które w X wieku zyskało swoją ostateczną nazwę i miejsce w tradycji muzułmańskiej. Rozrastające się dzieło, zamknięte w kompozycyjne ramy legendy o królu Szahrijarze i Szeherezadzie, było tworem posiadającym cechy powieści szkatułkowej, a więc złożonej z kilku odrębnych historii, których połączenie daje pełny obraz fabuły (bohater jednej opowieści jest zarazem narratorem innej, jedna historia zawiera się w kolejnej), a także
niezwykle dynamicznym i niejednolitym: nie miało swojej głównej wersji, przez stulecia włączano i usuwano dowolne ilości tekstów, zwrotów czy wyrazów, co zmieniało znaczenie i sens poszczególnych historii; podobnie wypaczała pierwotną treść cenzura, nieumiejętne przekłady czy tłumaczenia dostosowywane do gustów epoki. Egzotyczne te opowieści w świadomości europejskiej zapisały się dzięki XVIII - wiecznemu francuskiemu orientaliście Antoineowi Gallandowi, którego przekład odniósł olbrzymi sukces i zapoczątkował ogólne zainteresowanie kulturami Wschodu - tendencję nie słabnącą po dziś dzień.
Przekład przekładowi nierówny - po Gallandzie trafiały się tłumaczenia lepsze i gorsze, większość jednak straszliwie kaleczyła arabski tekst, cenzurowała fragmenty erotyczne, pomijała niezwykle istotne wstawki poetyckie. Dopiero po trzystu latach od spopularyzowania rękopisu Gallanda nastąpił prawdziwy przełom: profesor arabistyki Muhsin Mahdi opracował i opatrzył rzetelnym komentarzem jego przekład, znakomita arabistka Claudia Ott dokonała tłumaczenia na język niemiecki uwzględniając całą zawartość manuskryptu. Opracowanie wydawnictwa Kos opiera się na tym właśnie przekładzie - a także na konsultacjach naszego znanego i cenionego arabisty, profesora Marka Dziekana. Na tych, którzy cenią sobie nie tylko piękno i kunsztowną formę tekstu, ale również jego wierność oryginałowi, czeka prawdziwa literacka uczta.

Opowieści Szeherezady to największy zbiór ludowych podań reprezentujący dziedzictwo wielu narodów. Ich liczbę szacuje się na dwieście do trzystu historii, a przeliczenie ich na noce jest wyjątkowo skomplikowane. Przyjmuje się, że działające na wyobraźnię sformułowanie "tysiąc i jedna noc" ma znaczenie metaforyczne.
Wśród orientalnych opowieści znajdziemy wśród nich utwory należące do różnych gatunków literackich, np. relacje podróżnicze, baśnie, historie erotyczne, sensacyjne, obyczajowe i z morałem, humoreski, anegdoty, przypowieści. Różnorodność bohaterów przyprawia o zawrót głowy, gdyż obok postaci historycznych, takich jak kalih Harun ar-Raszid i jego wezyr Dżafar, występują na równych prawach postaci legendarne lub zgoła fantastyczne, uwikłane w rozmaite interakcje ze zwykłymi ludźmi. Świat realny w magiczny sposób przenika rzeczywistość fantastyczna; okrutny dżin zostaje przechytrzony przez biednego rybaka, królewski lekarz pada ofiarą zemsty zawistnego wezyra, królewicz cudem uchodzi z życiem przed krwiożerczą ghulą, a ubogi tragarz nie wierzy własnemu szczęściu, kiedy trzy piękne panny zapraszają go do swego domostwa. Przed naszymi oczami przesuwa się barwny korowód bohaterów: piękne haremowe niewolnice, zawistni wezyrowie, potężni sułtani, okrutni zbójcy, żebrzący mnisi, zaczarowani mieszkańcy pewnego miasta, handlarze niewolników, niewierne żony, bogaci kupcy, lekarze, krawcy, balwierze...a każda z nich ma do opowiedzenia własną, niezwykłą historię. Wbrew obiegowej opinii nie znajdziecie tu opowieści o Sindbadzie Żeglarzu, Ali Babie czy Alladynie - najprawdopodobniej zostały one wymyślone przez samego Gallanda i nigdy nie wchodziły w skład oryginalnego zbioru opowieści Szeherezady. Nie są to również historie przeznaczone dla dziecięcych uszu - przesiąknięte erotyzmem i emanujące okrucieństwem opowieści służyły rozrywkom prostego ludu, dworzan i kobiet z haremu - i dokładnie taką wersję otrzymuje czytelnik. Warto docenić trud podjęty przez tłumaczy i zagłębić się w świat orientalnych opowieści tak bliskich oryginalnej wersji, jak nigdy wcześniej. "Tysiąc i jedna noc z Szeherezadą" pozbawiona jest wielowiekowej warstwy przekłamań, zafałszowań, wymysłów, przemilczeń cenzury, błędów wynikających z niezrozumienia realiów, dowolności poetyckiej i naleciałości związanych ze stylem epoki - to najbardziej jak dotąd rzetelny przekład, nie tylko wyjątkowo wierny wersji Mahdiego, ale oddający arabską specyfikę tekstu literackiego, bogactwo i subtelności języka, wysublimowane piękno poezji oraz rytm i narrację charakterystyczną dla tradycyjnej prozy.
Z tak doskonałą pod każdym względem kompozycją literacką idealnie współgra szata graficzna tego wydania wzbogacona o nietypowe ilustracje wykonane na... kalce technicznej. Niebanalne, przykuwające uwagę rozwiązanie, potęgujące doznania estetyczne, zachwyca artystycznym wykonaniem i w dużo większym stopniu niż tradycyjne ilustracje oddaje piękno oryginalnych motywów graficznych zaczerpniętych z orientalnych miniatur i wyszukanych fraz pochodzących z kompozycji kaligraficznych. "Tysiąc i jedna noc z Szeherezadą" to wyjątkowa okazja do delektowania się klasyką literatury w jej najpełniejszym i najwyższej jakości wydaniu; to prawdziwa literacka uczta przenosząca czytelnika w barwny, wielowymiarowy świat arabskich opowieści stanowiących niewyczerpane źródło inspiracji po dziś dzień. Gorąco polecam!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 9-12-2016
 • 10:35

Opowieści Szeherezady to największy zbiór ludowych podań reprezentujący dziedzictwo wielu narodów. Wśród orientalnych opowieści znajdziemy utwory reprezentujące różne gatunki literackie: relacje podróżnicze, baśnie, historie erotyczne, sensacyjne, obyczajowe i z morałem, humoreski, anegdoty, przypowieści. Ogromna różnorodność bohaterów - od postaci fikcyjnych, przez osoby dobrze znane nam z kart historii. Wspaniałe opowieści, barwny świat arabski, wielowymiarowe i fascynujące historie - ta książka to klasyka literatury w jej najpełniejszym i najwyższej jakości wydaniu. Niezmiernie warto ją poznać!

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 69.83 zł
  47.48 zł

  Tysiąc plateau to długo oczekiwane wydanie polskie jednego z kultowych dzieł filozoficznych drugiej połowy XX wieku drugiego tomu Kapitalizmu i Schizofrenii autorstwa Gillesa Deleuze`a i Felixa Guattariego. O wyjątkowości tej pozycji stanowi nie tylko niezwykły rozmach zaprezentowanej wizji...

 • 31.83 zł
  22.28 zł

  W środku lasu, w otoczeniu drzew, stoi mrowisko przykryte igłami i piaskiem. To dom tysiąca mrówek! Przyjrzyj się, a zobaczysz, jak wiele dzieje się w środku! Dokąd idą mrówki? Podążaj ich śladem, by odkryć sekrety lasu. Pośród niezwykłych ilustracji poukrywane są ciekawostki przyrodnicze...

 • Przeżyć dobrze swoje życie - co to właściwie oznacza? Zastanawiając się nad tym, Ann Voskamp zachęca, by nauczyć się sztuki codziennego odkrywania Bożych darów. Autorka przekonuje i udowadnia swoim życiem, że w monotonii codziennych obowiązków, stresu związanego z tempem uciekającego czasu,...

 • 34.91 zł
  28.28 zł

  Zbiór krótkich form prozatorskich (opowiadania, opowiastki, zdania zasłyszane i podsłuchane itd., czyli tzw. małe narracje) zawiera teksty drukowane przede wszystkim w latach 1995-2012 w autorskich zeszytach literackich Jerzego Pluty Przecinek oraz w latach 2013-2015 w dolnośląskim roczniku...

 • 98.76 zł
  64.20 zł

  Książka Piotra Kamińskiego to dzieło wyjątkowe w swoim gatunku. Zawiera dzieła ponad 230 kompozytorów! Dorobek kilkunastu z nich omówiono w całości! Oryginalne tytuły, znakomite streszczenia, poza tym historie utworów z komentarzami analityczno-historycznymi, a do tego zwięzłe rekomendacje...

 • 42.53 zł
  41.68 zł

  Harusha - szczeciński zespół muzyczny, którego założycielami są Zbigniew "Ozi" Szmatłoch (ex "Firebirds", "Ruin Cats", "Szmaty", "Zespół Dodna") i Dominik "Harry" Pyrzyna (ex The Analogs). Brzmieniowo zespół jest osadzony w szeroko pojętym...