Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

13 powodów

książka

Wydawnictwo REBIS
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Jak wiele mamy powodów, by żyć? A jak wiele jest ich potrzeba, by umrzeć? Jak się okazuje - wystarczy 13 powodów, albo raczej 13 osób, by zdecydować się na odebranie sobie życia? Powieść Jaya Ashera to nie jest zwykła powieść sensacyjna lub thriller, to powieść o ludzkiej naturze, o tym, jak bardzo wpływamy na życie innych osób, choć nie mamy o tym pojęcia.

Książka z łatwością trafia do młodego czytelnika, bo opowiada o trudnym dla nastolatków czasie dorastania i braku akceptacji ze strony otoczenia. To świetna książka dla każdego - uświadamia nam, jak wiele istnień zależy od naszego. Uświadamia nam, że nigdy nie da się zmienić przeszłości - można jednak pracować nad przyszłością. Jedynym sposobem na poznanie swoich przewinień jest odsłuchanie taśm magnetofonowych, na których zmarła koleżanka głównego bohatera opowiada o powodach swojej śmierci.

`13 POWODÓW` - SPRAWDŹ, CZY NIKOGO NIE KRZYWDZISZ

- Książka stała się inspiracją do nakręcenia serialu.
- `13 powodów` to historia Clay`a Jensena i jego tragicznie zmarłej koleżanki.
- Powieść odnosi się do trudnego tematu śmierci i odpowiedzialności zbiorowej za nią.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: REBIS
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 07.05.2017

RECENZJE - książki - 13 powodów

4.6/5 ( 52 oceny )
  • 5
    43
  • 4
    3
  • 3
    3
  • 2
    1
  • 1
    2

Sara Kałecka

ilość recenzji:69

brak oceny 7-06-2017 21:16

...

Zwykle, kiedy jakaś osoba ma nieskalaną opinię, reszta tylko czeka wypatrując okazji, by nie zostawić na niej suchej nitki.


Ostatnimi czasy stało się bardzo głośno na temat tej książki, głównie dlatego, że powstał serial, który oczywiście zdążyłam już obejrzeć. I tak pluję sobie w brodę, że to zrobiłam, ale co się stało to się nie odstanie. Posiadam co prawda okładkę filmową, ale spotkałam się też wcześniej z oryginalną i szczerze mogę powiedzieć, że filmowa bardziej mnie urzekła. Utwór sam w sobie poruszył mną do głębi, ponieważ pokazuje jak w dzisiejszych czasach traktujemy swoich rówieśników, mówię oczywiście o młodzieży w wieku od 13 do 18 lat, a może wzwyż. Prawdę mówiąc nie mam pojęcia co o niej powiedzieć, jestem po prostu poruszona faktem jak ślepi potrafimy być na czyjeś cierpienie i nie dostrzegać niemego wołania o pomoc, choć dzieje się to pod naszym nosem. Odrobinę odbiegam od książki, ale już wracam. Clay Jensen to złoty chłopiec, nikt nie może powiedzieć o nim złego słowa, natomiast Hannah to jego rówieśniczka ścigana plotkami i niekoniecznie prawdziwymi obelgami. Jak mówi tytuł Hannah popełniła samobójstwo z trzynastu powodów, a Clay jest jednym z nich, czy aby na pewno przyczynił się do jej decyzji? Podoba mi się styl, którym posługuje się autor, ukazuje książkę i powieść z pierwszej osoby, tak jakbyśmy się w niej znajdowali i czuli to co czuje Clay. Postać Hannah pojawia się oczywiście tylko na taśmach i wspomnieniach chłopaka, ale nam całkiem dobre wyobrażenie. Nie jestem zadowolona z faktu, iż najpierw obejrzałam, a dopiero teraz przeczytałam, aczkolwiek przynajmniej dało mi to jakieś wyobrażenie postaci, gdyż książka nie zawiera opisów wyglądu postaci, ani nie określała jako tako ich wyglądu, więc autor pozostawił pole do popisu wyobraźni, za co należy się ogromny plus dla powieści. Porównam oczywiście serial i książkę, bo skoro już popełniłam zbrodnię na moim czytelnictwie to szkoda byłoby to pominąć. Otóż to oczywiste, że adaptacja różni się totalnie od książki, więc zacznę od tego, że wymienię te największe różnice:
Trudno mówić o rozczarowaniu, gdy potwierdzają się twoje oczekiwania.
Otóż akcja w książce toczy się jednego dnia, wieczoru i nocy, a w serialu rozdzielono to na parę dni i pokazano co się dzieje w między czasie. W książce Clay słucha wszystko od razu, natomiast w serialu jest zupełnie inaczej, jakby to przekazać, ale nie namieszać, tak jakby chciał a nie mógł.
Dość zdradzania szczegółów, jeśli jesteście ciekawi to szczerze wam polecam i jedno i drugie. Przeczytałam tę książkę w parę godzin i muszę przyznać, że nie do końca potrafię pozbierać się po kacu książkowym, jakiego doświadczyłam od czasu przeczytania Dworu.

Opis sam w sobie jest intrygujący, a wygląd tylnej strony okładki zapada w pamięci, dlatego uważam, że wizualnie, ale też fabuła i ogromny przekaz, który w sobie ma przeogromny przekaz wart tego aby go ujrzeć. Książka zmusiła mnie do myślenia i łączenia różnych wątków, a także dała powód do zmienienia sposobu w jaki patrzę na swoich rówieśników, bo choć bohaterowie nie zdawali sobie sprawy co się dzieje to takie przypadki zdarzają się niezwykle często, może nie tuż obok nas, ale dzieją i czasem mamy szansę żeby temu zapobiec, aczkolwiek musimy otworzyć się na drugiego człowieka i nie oceniać go po tym, co mówią inni, bo plotki to najgorsze co może być, a my możemy temu zapobiec. Niech teraz każdy pomyśli, kiedy ostatnio plotkował? Ja się przyznam, mogę powiedzieć, że robiłam to zaledwie parę godzin temu, każdy to robi, bez wyjątku, nawet nieświadomie i czasem taka mała plotka, może przyczynić się do okropnych skutków. Żeby nie przeciągać, a także niepotrzebnie kręcić się wokół tematu, więc przejdę do podsumowania.

Książka zasługuje na totalne uznanie,za sam styl autora, który na pewno na długo zapadnie mi w pamięci, a także podobają mi się książki, które w tak wysublimowany sposób ukazują naturę ludzką, która niekoniecznie jest piękna i czysta, pokazuje bolesną prawdę, która krzywdzi otaczających nas przyjaciół, znajomych czy po prostu innych ludzi, po których mogłoby się wszystko spływa jak po kaczce, ale w istocie ich wewnętrzna powłoka pęka, choć na zewnątrz wyglądają zupełnie normalnie, to w środku może być istne pobojowisko. Dlatego zostawiam was z moim przemyśleniem, otóż czasem powinniśmy dwa razy pomyśleć zanim coś powiemy czy zrobimy, bo możemy naprawdę kogoś skrzywdzić.
Z tym jakże refleksyjnym tematem zostawiam was i liczę, że zachęciłam was do przeczytania, tak naprawdę ze szczerego serca.

Pozdrawiam Sara

Izabela Nestioruk

ilość recenzji:74

brak oceny 1-06-2017 12:40

JEŻELI TO CZYTACIE TO NIE JEST ZA PÓŹNO NA SIĘGNIĘCIE PO KSIĄŻKĘ...

"Siema, dziewczyny i chłopaki. Mówi Hannah Baker. Na żywo i w stereo. (...) Mam nadzieję, że jesteście gotowi, ponieważ zamierzam wam opowiedzieć o swoim życiu. A konkretniej, dlaczego moje życie się skończyło. Bo skoro słuchacie tych taśm, jesteście jednym z powodów".

Clay Jensen wraca do domu po dosyć męczącym dniu w szkole. Na schodach przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. Po jej rozpakowaniu, ku jego zdziwieniu, jego oczom ukazują się taśmy magnetofonowe. Gdy włącza jedną z nich zamiera. Taśmy nagrane są przez Hannah Baker - dziewczynę, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo...

Hannah Baker to nastolatka, która po przeprowadzce miała zacząć całkowicie nowe życie. Nowe miasto, szkoła, znajomi. Miało być lepiej. Nie było. Dlaczego? Bo plotki bolą bardziej niż mogłoby się wydawać. Ile przykrości może znieść jedna nastolatka? Oni chcieli to sprawdzić i nikt ich nie zatrzymał. Nagrania z taśm magnetofonowych ujawniają całą prawdę. Dziewczyna wyjaśnia na nich, że istniało trzynaście powodów, które pchnęły ją do podjęcia decyzji o samobójstwie, a w końcu i do samego samobójstwa. Trzynaście powodów - trzynaście osób, a Clay Jensen jest jednym z nich. Dlaczego? Dowie się tego, gdy tylko wysłucha wszystkich nagrań. Dziwne jest to, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Zawsze darzył dziewczynę ogromnym szacunkiem, a nawet skrycie się w niej podkochiwał. Co takie zrobił, że trafił na listę?

Chłopak przez całą noc, w słuchawkach na uszach, kroczy po mieście śladami Hannah Baker. Jej głos, który dociera z taśm magnetofonowych, jest głosem-przewodnikiem - jakby z zaświatów. Clay jest świadkiem ogromnego bólu przeszywającego serce Hannah od momentu przeprowadzki do miasta aż do chwili, kiedy postanowiła go zakończyć poprzez odebranie sobie życia, a podróż, którą odbywa jest wędrówką po najciemniejszych zakamarkach ludzkich serc i odkrywaniem tajemnic, których nikt nie chciałby odkryć. Po wysłuchaniu nagrań Hannah Baker nic nie będzie już takie samo... ani miejsca, ani ludzie... NIC.

"13 powodów" Jaya Ashera to jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści młodzieżowych ostatnich lat. Po tym, jak Netflix wypuścił serial rozpoczęła się prawdziwa burza. Atakujących jest tyle samo co fanów, a może i więcej. Dlaczego historia Hannah Baker wzbudza tyle kontrowersji? Czy to książka nieodpowiednia dla młodzieży? Najbardziej krytykują rodzice. Twierdzą, że książka jak i serial zachęcają do samobójstwa, pokazują, że to jedyne i najlepsze rozwiązanie problemów. Co za głupota! Owszem, "13 powodów" nie porusza tematów łatwych. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że temat samobójstwa to dla wielu temat tabu. A ja uważam, że o tym powinno się pisać i mówić. Książka jest skierowana do nastolatków, ale i opowiada o nastolatkach. To opowieść o tym jak krzywdzące mogą być niektóre zachowania i jakie są ich konsekwencje. To również historia o tajemnicach, bujnym życiu towarzyskim nastolatków oraz o reakcji społeczeństwa na śmierć.

Książka młodzieżowa, a niezwykle trudna. Ale wiecie co? To jest do przewidzenia. Przecież pisać o śmierci nie da się łatwo. "13 powodów" przepełnione jest bólem, ale lektura zapewnia również i inne emocje, ba, dysponuje całym wachlarzem uczuć. I to trzymało mnie przy tej książce długo po północy. Nie mogłam pójść spać, dopóki jej nie skończyłam. A co dały mi ostatnie strony? Roztrzaskały moje serce na milion małych kawałków. Do tej pory nie mogę przestać myśleć o tym, co przeczytałam. Nie mogę wyjść z zażenowania i wyzbyć się uczucia gniewu jeśli chodzi o zachowanie nastolatków w tej książce. Może nie do końca rozumiem samą Hannah Baker, jednak wiem, że psychika każdego człowieka jest inna.

Dalej przeżywam tę książkę. Nie potrafię napisać tego, co chciałabym wam przekazać. Książka jest rewelacyjna. Trzyma w napięciu, wyjawia mroczne tajemnice o człowieku, ale przede wszystkim chwyta za gardło i sprawia, że pojawiają się łzy. Wielkie uznanie dla Jaya Ashera. Chcę więcej takich książek. Mądrych, pięknych, ale i przerażająco ludzkich. Zatrważający jest fakt ilu ludzi, takich jak bohaterowie powieści, możemy spotkać codziennie na ulicach. Hannah nie chciała umierać, może i oni nie chcą. Otwórzcie oczy. Spróbujcie pomagać. Bądźcie dobrymi ludźmi. Takie przesłanie płynie z powieści. Warto więc podsuwać ją nie tylko młodym czytelnikom, ale tym w każdym wieku. Nikt nie jest zbyt dorosły na takie książki. Musicie ją przeczytać, polecam z całego serca.

Dominika Jachimowska

ilość recenzji:132

brak oceny 23-04-2017 08:22

Clay Jensen po powrocie ze szkoły znajduje przed swoimi drzwiami paczkę. W środku odkrywa taśmy magnetofonowe, na których słyszy głos Hannah - dziewczyny z jego szkoły, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Na taśmach wymienia trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie - a Clay jest jednym z nich.

Chłopak przeżywa przerażającą noc wędrując po mieście z głosem Hannah w uszach. Odkrywa powody smutku i bólu dziewczyny i dowiaduje się, że sam nieświadomie brał udział w jej drodze na tamten świat. Dociera do niego, że nie można już zmienić przeszłości.

Powieść Jaya Ashera od bardzo dawna znajdowała się na mojej liście książek, które chciałam przeczytać. Tym, co mnie do niej przyciągnęło, był niezwykle oryginalny pomysł na fabułę, bo, przyznajcie - nie spotkaliście się jeszcze z historią, w której samobójczyni zostawia po sobie taśmy przeznaczone dla kilkunastu wybranych osób, które są tym samym powodami jej śmierci. Jakiś czas temu pojawił się serial wyprodukowany przez Netfilx, nakręcony na podstawie 13 powodów, a wraz z nim doszło do wznowienia książki, więc nadarzyła się w końcu okazja do przeczytania powieści Jaya Ashera.

Zacznijmy od tego, że historia Hannah Baker jest przejmująco smutna, jak każda historia śmierci. Jednak wysłuchując razem z Clayem nagrań zostawionych przez dziewczynę powoli zagłębiamy się w jej świat, poznajemy wiele jego aspektów, które wpłynęły na jej decyzję. Na samym początku powody samobójstwa, o których mówi Hannah, wydawały mi się trywialne i banalne, ale im bardziej poznawałam jej życie, tym częściej przekonywałam się, że Hannah nie koloryzowała, nie dramatyzowała i nie odebrała sobie życia bez przyczyny. Jak sama mówi, każdy z powodów jej śmierci jest tylko częścią śnieżnej kuli, która popchnęła ją do tego czynu, jakim było samobójstwo. Pozornie nieznaczące zachowanie jednej osoby wywołuje reakcję łańcuchową, która ma bardzo poważne skutki w przyszłości. Kolejne taśmy odkrywałam z przerażeniem: co jeszcze może przytrafić się tej biednej dziewczynie? Jakiego okrucieństwa ludzi jeszcze doświadczy?

Powieść Jaya Ashera zawiera ważne przesłanie. Możemy nawet nie mieć świadomości, jaki jest nasz wpływ na drugiego człowieka. Nie wiemy, w jakim momencie życia się on znajduje, i nie wiemy, jak ważne może być dla niego to, co zrobimy lub nie, to, co powiemy lub nie. Każde nasze zachowanie, które wydaje nam się nieznaczące, może się liczyć dla tej osoby najbardziej na świecie. Część osób, która była powodami śmierci Hannah, z pewnością nie miała zamiaru jej zranić. Podobnie jak Clay, mogli nie mieć nawet świadomości, że odgrywają w jej życiu jakąś znaczącą rolę. A jednak ich okrucieństwo, obojętność, arogancja lub popełniony błąd doprowadziły do śmierci Hannah.

Większość bohaterów książki, a szczególnie ich męska część, doprowadzała mnie do szału. Naprawdę, nie wiem, kiedy ostatnio spotkałam taką grupę bezdusznych dupków. Każdy z osobna traktuje dziewczyny jak zdobycze, przedmioty, które może postawić na półce, a kolejnego dnia sięgnąć po kolejne trofeum. Do tego odznaczają się niezwykłą wręcz arogancją i przekonaniem o własnej wyjątkowości. Brr! Aż mi się robi niedobrze na myśl o nich! I chociaż Clay był jednym z tych "lepszych" wśród złych, to nie wiem, co mam o nim myśleć.

Jednocześnie wiem, że rola, jaką odegrał w drodze do samobójstwa Hannah nie może się równać z tym, co zrobili na przykład Bryce lub Marcus, a jego uczucia do dziewczyny też przemawiają za tym, że chłopak miał serce na właściwym miejscu, ale... Clayowi zdarzają się tak bezmyślne komentarze i wtrącenia, że wydaje się naprawdę płytką i głupią postacią. Nie można mu jednak odmówić tego, że autentycznie przejął się jej losem i zawsze wydawał się być tą osobą, dla której Hannah coś znaczyła.

W miarę rozwijania się książki i poznawania kolejnych taśm, trudniej jest przestać czytać. Jest to książka na tyle krótka i wciągająca, że bez trudu można przeczytać ją w dwa wieczory. Wiecie, są takie historie, po których przeczytaniu jedyne, co możecie robić, to leżeć, gapiąc się bezcelowo w przestrzeń i rozmyślając o książce. 13 powodów to jedna z tych powieści - pozostawia po sobie ślad i nie pozwala zapomnieć o sobie każdemu, kto zdecyduje się ją poznać.

13 powodów to książka, która zostawia w sercu czytelnika wielką ziejącą dziurę i pustkę, którą ciężko jest wypełnić. Im bardziej rozwija się akcja powieści, tym trudniej jest się od niej oderwać i tym bardziej emocjonalnie się w nią angażujemy. Oprócz niezwykłej historii, jaką opowiada nam Jay Asher, otrzymujemy też zapadający w pamięć mądry przekaz. Z całego serca polecam wszystkim tę książkę!

...

redgirlbooks

ilość recenzji:161

brak oceny 20-04-2017 14:05

Pewnego dnia Clay Jensen na progu swojego domu odnajduje tajemniczą paczkę. Jest zaadresowana do niego, jednak brak na niej nadawcy. W domu po otwarciu ukazuje mu się siedem kaset magnetofonowych, które są kolejno ponumerowane według kolejności ich odtwarzania. Każda z nich ma nagrane dwie strony, które również są oznaczone. Siedem kaset, trzynaście stron. Kiedy Clay wkłada pierwszą kasetę do magnetofonu z odtwarzacza wyłania się głos Hannah. Dziewczyny, która kilka tygodni wcześniej popełniła samobójstwo.


Dziewczyna ustala dwie reguły: słuchaj i przekaż taśmy dalej tej osobie, która następuje tobie.
Jeśli tego nie zrobią, osoba której dziewczynie zaufała upubliczni te taśmy odkrywając wszystkim tajemnicę osób, które na nich występują.
Dziewczyna robi to, aby tym razem ktoś jej wysłuchał nie lekceważąc kolejny raz.
Clay wypożycza od znajomego przenośny odtwarzacz i wraz z mapką Hannah, którą wcześniej znalazł w szkolnej szafce podąża po miejscach, które odwiedziła dziewczyna.

Jesteście ciekawi trzynastu powodów przez które Hannah zakończyła swoje życie? Musicie sami się przekonać, bo nie mogę Wam wiele zdradzić.

Jeśli chodzi o powody dla których Hannah, to zrobiła wydają się błahe. Jednak, to one były siłą napędową. Wiecie jak to jest? Z małej rzeczy robi się większa. Tak było i z tym. Te sytuacje i ludzie, którzy byli ich udziałem rozpoczęli lawinę. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich decyzje, głupie żarty mają swoje konsekwencje. Osoby które wymieniła na taśmie, to te które rozpoczęły plotki, odwróciły się od niej wierząc im i nie pomogły jej kiedy było widać, że bardzo potrzebuje pomocy. To do nich skierowała swoje słowa. Do osób, które były przyczyną i uczestnikami.

Nie będę ukrywać, że główna bohaterka mnie denerwowała, a niektóre sytuacje według mnie wyolbrzymiała. Jestem zdania, że niektórych by nie było gdyby reagowała. Ktoś Cię podgląda? Zasuń żaluzje. Dostałaś od kogoś klapsa w tyłek? Ty daj mu w pysk. Laska która wcześniej Cię olała, prosi o podwózkę na imprezę? Też ją olej. Tu muszę niestety napisać, że autor albo wziął pierwsze lepsze pomysły z brzegu, albo się po prostu nie przyłożył do nich.
Jednak nie mogę negować tego, że plotki naprawdę potrafią zniszczyć życie człowieka i go samego. Z tego też względu rozumiem sytuację Hannah i jej uczucia. Sama byłam w takiej. Wiem jak to jest, kiedy idziesz przez korytarz pełen uczniów, a każdy patrzy na Ciebie, szepcze i wytyka z palcami. Wiem jak to jest, kiedy chodzisz ze wzrokiem wbitym w podłogę mając nadzieję, że nikt Cię nie zauważy. I wiecie co? Oni zawsze zauważają, a plotki ciągną się za Tobą jak smród. Później z tych małych problemów robi się wielka góra, która w końcu Cię przygniata. Inni dają radę. Żyją dalej, funkcjonują, chociaż ledwo oddychają. A inni tak jak Hannah się poddają i odbierają sobie tlen. I wiecie co? Tak. To zaczyna się od tych błahych, wyolbrzymionych spraw. One są zaledwie zalążkiem, ale reakcja która po niej następuje, to kula śnieżna.
Ile razy my sami wyolbrzymiamy błahe sprawy? Ile razy zrobiliśmy coś zanim pomyśleliśmy? Czy zastanawialiśmy się czy nasze czyny nie uderzą to w kogoś? Czy pomogliśmy osobie, która tej pomocy potrzebowała, czy machnęliśmy na to ręką? A może jeszcze bardziej ją dobiliśmy?


Powieść Jay Ashera czyta się szybko. Wciąga od pierwszych stron. Bo czy pomysł nagrania swojej historii osobom, które przyczyniły się do zakończenia naszego życia nie jest ciekawy?
Jednak mam do tej powieści dużo mieszanych, sprzecznych emocji. Z jednej strony uważam te problemy za wyolbrzymione, ale z drugiej strony wiem, że właśnie takie są zazwyczaj reakcją łańcuchową. Od nich się wszystko zaczyna. I nawet jeśli główna bohaterka mnie irytowała, to jej historia bardzo uderzyła we mnie, bo przypomniała mi moje przeżycia. I o ile dałabym na początku tej książce ocenę sześć, to teraz wiem, że zasługuje na więcej. Bo przekazuje ważny przekaz i uczy nas, że to co robimy wpływa na innych. Bardzo podoba mi się, że Clay pod koniec książki przeszedł przemianę. Nauczył się, że widząc sygnały, które świadczą o tym, że dana osoba potrzebuje pomocy, nie należy tchórzyć, lecz pomóc. I mam nadzieję, że również i Wy nie będziecie bierni.
Po tę książkę powinni sięgnąć zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. Bo oni również mają duży wkład w życie swojego dziecka. Bo i oni nie raz ignorują zmianę u swojego dziecka.
13 powodów pomimo swoich wad, to wyjątkowa lektura. Uczy, zachęca do myślenia i zostawia w sercu wyrwę.