Narrenturm / Boży bojownicy / Lux perpetua (pakiet)

Trylogia husycka

książka

Wydawnictwo SuperNowa
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Trylogia husycka to cykl historyczno-fantastycznym na który składają się tomy: , Boży bojownicy i Lux perpetua. Akcja toczy się w XV wieku w czasie wojen husyckich na terenie Śląska, Czech, Moraw, Węgier, ówczesnej Polski i Niemiec. Sapkowski w niepowtarzalnym stylu opisuje okrucieństwo wojny, zwłaszcza bratobójczej, i piętnuje nietolerancję religijną. W swojej powieści stworzył szereg barwnych postaci, którym przyszło żyć i zachować przyzwoitość w czasach pogardy.

Główny bohater, Reynevan z Bielawy, medyk, romantyczny kochanek i z konieczności husycki szpieg, określa sam siebie jako Ślązaka. Nie Czecha ani Niemca, ani tym bardziej Polaka, choć biegle posługuje się językami wszystkich tych nacji i dzieli ludzi według kryteriów moralnych, a nie narodowościowych. Studiował w Pradze, ale w trakcie swych rozlicznych peregrynacji odwiedził wiele czeskich i śląskich miast i miasteczek. Miejsca owe opisał Sapkowski z niezwykłym pietyzmem: średniowieczne Praga i Wrocław pod jego piórem wprost tętnią życiem.

Wieloletnia, wręcz benedyktyńska kwerenda historyczna, jaką przeprowadził autor została doceniona przez czeskich czytelników i recenzentów; pojawiły się nawet głosy, że szkoda, iż dopiero Polak stworzył tak zapierający dech swym rozmachem, obiektywizmem i historyczną rzetelnością cykl powieści o jednym z najbardziej przełomowych rozdziałów ich dziejów.
Wielkość tego historiozofizycznego nurtu prozy dostrzeżono także w Rosji, na Ukrainie, Litwie czy Słowacji. Dwa pierwsze tomy cyklu o husytach ukazały się w Niemczech (nakładem prestiżowego monachijskiego wydawnictwa DTV, w perfekcyjnym tłumaczeniu p. Barbary Samborskiej) i odniosły duży sukces; już wkrótce zostanie opublikowana tam Lux Perpetua.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: SuperNowa
Oprawa: miękka
Okładka: pakiet
Wprowadzono: 08.03.2019

RECENZJE - książki - Narrenturm / Boży bojownicy / Lux perpetua, Trylogia husycka

4.7/5 ( 56 ocen )
  • 5
    46
  • 4
    5
  • 3
    4
  • 2
    0
  • 1
    1

bourbon

ilość recenzji:7

brak oceny 16-09-2009 10:42

Doskonała trylogia, której historia przypada na czasy kiedy słowo Boże było najważniejsze a ludzie jako pobożni słudzy Pana urządzali wyprawy krzyżowe na niewiernych husytów. Doskonale opisane bitwy, pojedynki, machinacje polityczne, konflikty religijne, intrygi, kłamstwa oraz niezwykły humor jaki towarzyszy nam już od pierwszych stron lektury. Jest to tytuł, który potwierdza genialność Sapkowskiego, który w niezwykły sposób kreuje świat, przedstawia jakże ciekawych bohaterów oraz buduje przygodę od której ciężko się oderwać.

yenna

ilość recenzji:98

brak oceny 19-01-2009 23:27

W warstwie fabularnej powieść obfituje w liczne trzymające w napięciu wątki. Mamy więc kolejne rejzy husytów na śląskie miasta i wsie, potyczki i bitwy, dywersyjne działania husyckiej agentury zwanej Vogelsangiem, prowadzone przez Reynevana poszukiwania morderców brata oraz osób odpowiedzialnych za śmierć jego pierwszej ukochanej Adeli de Stercza. Swoje intrygi knuje książę biskup wrocławski Konrad z Oleśnicy, książę Jan Ziębicki, a także tajemniczy Pomurnik, adept czarnej magii. Szlak Reynevana wiedzie z Pragi, przez zamki Troski i Stolz, wieś Gdziemierz i klasztor Biały Kościół, Kłodzko, Frankenstein, Oławę, na pola pod Starym Wielisławiem, gdzie dochodzi do wielkiej bitwy. Oczywiście stałymi towarzyszami bohatera są na tym szlaku – jako się rzekło – kłopoty. I tak, liczne już grono osób i instytucji ścigających go za prawdziwe czy też wyimaginowane przewiny, systematycznie się poszerza. Do braci Sterczów (ścigających go za pohańbienie bratowej), księcia Jana Ziębickiego (za domniemamy zamach na życie) i czarnych jeźdźców na usługach biskupa wrocławskiego (za czary i całokształt), dołącza Inkwizycja (za brak deklarowanej współpracy) i siepacze rycerza Jana von Bibersteina (za domniemane nastawanie na cześć córki). O mniejszego kalibru chwilowych prześladowcach nie wspominając. Swoją drogą, po przyłączeniu się Reynevana do husytów i podjęcia służby sprawie Kielicha, także niektórzy z husyckich przywódców nie darzą go do końca zaufaniem, podejrzewając o przywłaszczenie 500 grzywien zaginionego podatku. I można by tu się długo rozpisywać o kunszcie (wysokim) prowadzenia poszczególnych wątków, bogactwie (niezwykłym) dialogów, scenach batalistycznych (sugestywnych), opisach (fascynujących) miejsc historycznych i ówczesnego życia codziennego różnych warstw społecznych, tudzież fajerwerkach erudycji autora, przejawiających się m.in. w znajomości licznych aspektów epoki, w szczególności obyczajów, heraldyki, kultury, literatury, religii i magii. Można też podkreślać umiejętne budowanie napięcia i nastroju oraz podskórną obecność wyważonego i zaskakującego humoru, równoważącego dramatyzm opisywanych wydarzeń. Można, jak najbardziej. Ja jednak chciałabym zająć się bliżej szczególnym przesłaniem, jakie niesie cały cykl. A dotyczy ono kwestii wojny w imię religii, jej dogmatów, w końcu – w imię Boga... I tak zyskuje kształt ostateczna konkluzja. Takie rozumienie religii, które pomimo odmieniania przez wszystkie przypadki słów „miłość” czy „miłosierdzie”, prowadzi do wojny i śmierci – było, jest i będzie złe i z gruntu fałszywe. I to z nim należy walczyć, a nie z wyznawcami innej religii – czyli ludźmi, którzy do tego samego Boga docierają bardziej czy mniej odmienną drogą. Życzyłabym także innym pisarzom, żeby w tworzonej przez siebie, fantastycznej i jak najbardziej rozrywkowej literaturze, nie tylko osiągnęli poziom umiejętności narracyjnych Sapkowskiego, ale też w podobny sposób potrafili poruszać niełatwe tematy religijne i etyczne.