SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Topografia pamięci

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Czarne
Data wydania 2017
z serii Sulina - Czarne
Oprawa miękka
Ilość stron 240

Opis produktu:

`Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie` - pisze Martin Pollack, powracając do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźctwa w naszej części świata i - co za tym idzie - na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii.

Więcej książek z serii Sulina
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 125x195
Ilość stron: 240
ISBN: 978-83-8049-426-8
Wprowadzono: 23.01.2017

RECENZJE - książki - Topografia pamięci - Martin Pollack

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 12 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    1
  • 3
    2
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ilo99

ilość recenzji:2408

brak oceny 23-11-2017 16:07

Do niewątpliwych atutów tej książki należy zaliczyć lekkość pióra. Nie sądziłam, że dane mi będzie przeczytać, niemalże za jednym zamachem, serię artykułów. Co prawda mniej więcej w połowie lektury zaczęłam zauważać, iż autor lubi się powtarzać, cytując ważne dla niego wydarzenia, czy opinie, lecz nie jest to coś, co sprawiłoby, że książka staje się niestrawna. Głównym tematem wypowiedzi autora jest pamięć. I to zarówno ta zbiorowa, prezentowana przez naród czy mieszkańców danej miejscowości, jak i ta osobista. Wnioski? Otóż, nie lubimy wspominać spraw, które nas moralnie uwierają. Przemilczamy je, wybielamy się, nie poruszamy trudnych historii nawet wtedy, gdy nas bezpośrednio nie dotyczą, jak było w przypadku mieszkańców pewnej austriackiej wsi, którzy nie potrafili wskazać miejsca masowego grobu, więc pomimo tego, że upłynęło od wojny siedemdziesiąt lat, nadal nie wiadomo gdzie leży około stu pięćdziesięciu zabitych. Tematyka, którą porusza autor jest tym ciekawsza, że przedstawiona z punktu widzenia najeźdźcy, Austriaka, pochodzącego z rodziny o nacjonalistycznych korzeniach. Polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Marta

ilość recenzji:1

brak oceny 20-02-2017 09:02

Teksty składające się na tę pozycję są bardzo różnorodne. Nie tylko pod względem gatunkowym, do czego stali czytelnicy Pollacka, zdążyli się przyzwyczaić, ale też pod względem tematyki, która swoim zasięgiem obejmuje szereg dziedzin. Autor bowiem, postanowił podzielić się z czytelnikami swoimi przemyśleniami osnutymi między innymi wokół granic państw, czy spostrzeżeniami na temat szalu protestów Solidarności z lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Jednak elementem scalającym rozważania Austriaka jest ludzka pamięć. Martin Pollack postrzega ją jako zdolność, która pozwala nam oglądać świat, przyjrzeć mu się głębiej i lepiej zrozumieć sens toczących się wokół nas procesów. Stara się zrozumieć misterną konstrukcję pamięci, sposób działania oraz oddziaływania nie tylko na jednostkę, ale na całe społeczeństwa.

Stawia szereg istotnych pytań, szuka odpowiedzi, wytłumaczenia ludzkiej niepamięci, wybiórczości wypaczeń, wybielania pamięci. Przywołując tragiczną historię Europy Środkowo - Wschodniej rozważa wpływ pamięci na przyszłość tego regionu.

...

Czy recenzja była pomocna?