Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

To skomplikowane Julie

książka

Wydawnictwo OMG Books
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Matt jest wysoki, ciemne blond włosy opadają mu na oczy. Nosi koszulkę z napisem: `Nietzsche to mój ziom`. Julie bardzo go lubi.
Jest jeszcze Finn. Nigdy go nie spotkała? Ale to za nim szaleje.
Skomplikowane? Dziwne? Nie da się ukryć!
W domu Watkinsów zdecydowanie coś nie gra. Rodzice są mili, ale jakby nieobecni. Matt jest piekielnie zdolnym studentem matematyki, ale nawet kabelek USB nawiązuje kontakty łatwiej niż on. Celeste wyraźnie odstaje od rówieśników i ma pewien baaardzo dziwny zwyczaj...
Jest jeszcze najstarszy brat, Finn: zabawny, mądry, wrażliwy, otwarty... Tylko że kompletnie nieosiągalny. Można z nim pogadać tylko na czacie.
Julie, która właśnie zaczęła studia, zamieszkuje właśnie z nimi. Nie przypuszcza, że stanie się kimś ważnym dla rodziny Watkinsów. I że to będzie aż tak skomplikowane.
Jessica Park, bestsellerowa autorka `New York Timesa`. Kiedy nie pisze, pasjami przegląda Facebooka i wymyśla nowe sposoby na pyszne frappuccino.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: OMG Books
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 12.05.2016

RECENZJE - książki - To skomplikowane Julie

4.5/5 ( 8 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

MargoRoth

ilość recenzji:132

brak oceny 3-04-2018 10:21

Kiedy Julie Seagle przeprowadza się do Bostonu, żeby rozpocząć studia na uniwersytecie, jej wymarzone mieszkanie okazuje się w rzeczywistości być małą restauracyjką serwującą buritto. Z braku lepszego rozwiązania, dziewczyna tymczasowo przenosi się do domu dawnej przyjaciółki swojej matki, która przyjmuje ją z otwartymi ramionami.

W domu Watkinsów na pozór wszystko wydaje się normalne? chociaż gdyby się zastanowić, wiele rzeczy odbiega od normy. Erin i Roger rzadko bywają w domu, spędzając w pracy długie godziny; ich syn Matt jest piekielnie inteligentnym studentem matematyki i Julie bardzo go polubiła, ale wygląda na to, że chłopak z jakiegoś powodu zrezygnował z własnego życia towarzyskiego. Jest jeszcze Celeste, nietuzinkowa trzynastolatka, której sposób wypowiadania się odpowiada ludziom z epoki wiktoriańskiej i która odstaje od swoich rówieśników jak tylko się da. Do tego wszędzie zabiera ze sobą kartonową podobiznę swojego drugiego brata, Finna, który jest nieosiągalny, a porozmawiać z nim można tylko na czacie.

Julie szybko dowiaduje się, że rodzina Watkinsów skrywa wiele tajemnic. Nie spodziewa się, że stanie się dla nich kimś tak ważnym i że wszystko będzie aż tak skomplikowane.

Są takie książki, które potrzebują trochę czasu, żeby przekonać do siebie czytającego. Gdzieś po drodze akcja zaczyna się rozkręcać, a my stopniowo zatapiamy się w lekturze bardziej i bardziej. Ale są także książki, w które wpada się jak w przepaść już od samego początku i aż do końca nie można się z niej wydostać ? To skomplikowane. Julie jest jedną z takich powieści. Tym bardziej żałuję, że przetrzymywałam ją na swojej półce od tak dawna i dopiero po prawie dwóch latach od dnia, kiedy do mnie trafiła, zdecydowałam się ją przeczytać. Ale lepiej późno niż wcale, prawda? ;)

Pierwszym, co wpada w oko w książce Jessiki Park, jest wyjątkowy humor. Wiecie, mam dosyć specyficzne poczucie humoru i niektóre powieści, które mają być zabawne, dla mnie są zwyczajnie żenujące. Ale w To skomplikowane nie znajdziemy prostackich żartów na poziomie szkoły podstawowej, lecz inteligentny, trafiony w punkt humor, który przemawia do mnie całkowicie. Wydaje się bardzo trudnym wpisać się w gust czytelników humorem, ponieważ każdego bawi co innego, jednak autorka podołała temu zadaniu w stu procentach i wydaje mi się, że każdy, nawet największy ponurak świata nie mógłby powstrzymać się przed uśmiechem podczas czytania.

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest to jedna z tych młodzieżówek, w których życie miłosne bohaterki będzie w zasadzie nieustannie tkwić na tapecie, to prawda wygląda nieco inaczej. Faktycznie, nie da się wykluczyć istnienia wątku romantycznego, ale nie gra on tutaj głównej roli (chociaż jest fantastyczny!). Towarzyszą mu raz za razem pojawiające się tajemnice rodziny Watkinsów, które Julie stara się odkryć, oraz ?co ważniejsze ? wątek psychologiczny, którego pewnie nikt by się nie spodziewał. Otóż wspomniana wcześniej Celeste, która po pewnym czasie staje się dla Julie kimś w rodzaju młodszej siostry, ma problem, z którym nie może sobie poradzić. Problem, który wpływa na jej codzienność, jej brak przyjaciół i zdaje się oddziaływać na życie całej rodziny. Ma on związek z wydarzeniami z przeszłości, które stanowią pilnie strzeżony sekret Watkinsów. Ten wątek oraz mnóstwo zagadkowych elementów były szalenie ciekawe i sprawiały, że książkę chciało się czytać i czytać, bez żadnej przerwy. Dodatkowym plusem jest to, że czytelnik sam może brać udział w ?śledztwie? i próbować poskładać w całość rozsypane kawałki układanki, aby dowiedzieć się, co miało tak ogromny wpływ na tożsamość rodziny.

Co jeszcze mnie urzekło? Doskonale wykreowani bohaterowie, stworzeni z dbałością o szczegóły, tak że trudno myśleć o nich w kategoriach postaci książkowych ? wydają się oni realnymi osobami, nie tylko tymi na papierze. Każdy z nich jest fantastycznie wyrazisty i od pierwszych stron można znaleźć podobieństwa łączące czytelnika z nimi. Szczególnie kreacja Matta i Finna zasługuje na oklaski na stojąco. Ci dwaj bohaterowie są jednymi z najciekawszych i najzabawniejszych męskich postaci książkowych, jakie znam, przysięgam! Nie sposób się w nich nie zakochać! Ja osobiście skłoniłabym się ku Mattowi ? uroczemu nerdowi w koszulce z napisem ,,Nietzsche to mój ziom? ;)

Rzadko kiedy jakaś książka sprawia, że włącza się mój głęboko skrywany ?fangirling mode? i zaczynam chichotać i ekscytować się jak mała dziewczynka na widok nowej lalki. Tym razem jednak rozwój wydarzeń w To skomplikowane sprawił, że wciągnęłam się w tą historię maksymalnie i dosłownie żyłam nią. Jessica Park zdaje się mieć jakieś nadzwyczajne umiejętności, które sprawiają, że czytelnik z łatwością angażuje się w powieść, tak jakby sam brał w niej udział. Możecie mi wierzyć, że zwykle zachowuję stoicki spokój podczas czytania, a wszystkie emocje odczuwam raczej ?wewnętrznie?, a tym razem nie mogłam się powstrzymać od wyrażania swojego rozbawienia, zaskoczenia czy irytacji. To musi coś znaczyć.

Bardzo nie chcę tego robić, kiedy już stworzyłam tak idealny obraz tej powieści, ale cóż, moje recenzje muszą być całkowicie szczere. Wspomnę więc o jednym jedynym maleńkim minusiku tej książki ? nie chcę jednak, abyście zwracali na niego zbyt wiele uwagi, tak naprawdę to nic znaczącego. Otóż kilka razy odnosiłam wrażenie, że Julie za bardzo wtrąca się w życie rodziny Watkinsów, nie przejawiając przy tym ani grama subtelności i wyczucia w wypytywaniu ich o najbardziej prywatne sprawy. Rozumiem to, że mieszkając z nimi przez tak długi czas, poczuła się mentalnie z Watkinsami związana i czuła odpowiedzialność za losy rodziny, której w pewnym sensie była częścią. Jednak wyobrażałam sobie, że ja, będąc na miejscu Erin, czyli matki Matta i Celeste, byłabym bardzo bliska wykopania Julie za próg, gdyby w tak nachalny sposób próbowała ona wściubiać nos w coś, co objęte jest tajemnicą. Generalnie bardzo polubiłam Julie i nie jest to jedna z tych irytujących, głupiutkich bohaterek, ale w tym aspekcie była niezwykle? niedelikatna.

Jeśli wszystko to, co napisałam, nie przekonało Was jeszcze dostatecznie do sięgnięcia po To skomplikowane. Julie, to wiedzcie, że bez wahania przeczytałabym tą książkę jeszcze raz tu i teraz (gdybym nie miała przed oczami całej zgrai nieprzeczytanych książek na półkach), czy to ze względu na obecność Matta, czy też po prostu dlatego, że jest to jedna z najlepszych młodzieżówek, jakie kiedykolwiek czytałam ? nie ważne! Rzadko wracam do raz przeczytanych już historii, ale powieść Jessiki Park zaczarowała mnie swoim humorem, pełnowymiarowymi bohaterami, prowadzącą nas przez lekturę zagadką i zaskakującym zakończeniem. W tej książce jest wszystko, czego oczekuję, sięgając po literaturę młodzieżową. Uwielbiam, kocham i polecam.

www.ksiazkaznadzieja.pl

ilość recenzji:22

brak oceny 2-07-2016 21:13

Książka to opowieść o Julie Seagle ? świeżo upieczonej studentki Whitney College. Dziewczyna przyjeżdża do Bostonu by rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. Niestety wynajęte mieszkanie okazuje się lokalem serwującym burito, a na miejsce w przepełnionym akademiku nie ma co liczyć. W kłopocie pomaga przyjaciółka matki ze studiów, która zaprasza dziewczynę pod swój dach. Julie z wdzięcznością przyjmuje pomoc. Nie wie jednak jaką cenę przyjdzie jej za tą pomoc zapłacić?

Rodzina ciotki jest troszkę dziwna: córka, 13-letnia ekscentryczna Celeste, o wyjątkowej inteligencji nie rozstająca się z kartonowym modelem brata Finna (nieobecnego w domu), syn Matt ? student, geniusz matematyczny oraz rodzice, ojciec Roger badacz w Laboratorium Oceanografii Mikrobowej i matka Erin wykładowca na Harvardzie. Od samego początku rodzina nie wygląda na szczęśliwą, choć każdy z osobna jest bardzo sympatyczny i Julie ich polubiła, a nawet?. Zakochuje się w jednym z braci ? Finie ? mimo, iż jest osiągalny wyłącznie na czatach. Co z tego wyniknie? Przeczytajcie?.

Powieść z pozoru wydaje się być zwykłą obyczajową powieścią dla młodzieży. Jednak jest to książka która wciąga. Nie ukrywam, początek był nudny. Jednak nie zniechęcajcie się, potem nie zauważycie kiedy książka będzie zbliżać się ku końcowi. U mnie punktem zwrotnym był watek miłosny, który został bardzo zgrabnie uchwycony w tej pozycji. Pozycja ta pod poszewką przedstawionych wydarzeń pokazuje jak jedno wydarzenie może odmienić życie kilku osób. Autorka perfekcyjnie buduje napięcie zdradzając czytelnikowi strzępy informacji, manipuluje nim by za szybko nie zwrócił uwagi na to, co najważniejsze.

Styl książki jest lekki, bardzo szybko się ją czyta. Dużo jest młodzieżowych wyrażeń co powoduje że książkę czyta się lekko. Narrację mamy trzecioosobową, jednak ukazana jest tylko i wyłącznie perspektywa Julie.

Mamy też ciekawe uzupełnienie, pokazane są statusy z portalu społecznościowego. Ten zabieg skłania do myślenia gdyż statusy zawierają wiele odniesień do samej fabuły, jak i literatury czy popkultury. Nawiązania do innych książek lub piosenek występują również w samej fabule, co jest kolejną zaletą książki.

Patrząc na okładkę wydaje mi się, że nie do końca potrzebne są tam złote kółeczka. I troszkę za ciemna jest- czarna okładka jednak nie przyciąga młodych ludzi do zapoznania się z nią.

?To skomplikowane? to jedna z najlepszych książek dla młodzieży, jakie czytałam. Nie opiera się na schemacie, nie jest tanim romansem, zaskakuje. Bardzo lekko i przyjemnie się czyta. ?To skomplikowane? jest jedną z tych powieści, po których ciężko się otrząsnąć i sięgnąć po kolejną lekturę. Jestem pod ogromnym wrażeniem. I będę do niej wracać?

monweg

ilość recenzji:331

brak oceny 29-06-2016 23:16

"Patrząc prosto przed siebie, Julie Seagle obiecała sobie jedno: nigdy więcej nie wynajmie mieszkania przez Internet. Pasek przeładowanej torby wrzynał się jej w ramię, zrzuciła ją więc na dwie walizki, które stały na chodniku (?) Julie przymrużyła oczy, z niedowierzaniem patrząc na migający neon, który zachwalał najlepsze burrito w Bostonie (?)
Tak, była pod właściwym adresem. Choć nie gardziła dobrym burrito, a mała restauracyjka miała pewien urok, dla Julie było jasne, że ten jednopiętrowy budynek nie mieści mieszkania z trzema sypialniami, w którym mogliby mieszkać studenci."

Wyobraźcie sobie, że przyjeżdżacie do obcego miasta, gdzie ma na was czekać małe mieszkanko. Lecz to, co zastajecie na miejscu, w niczym nie przypomina budynku mieszkalnego. Tu, gdzie mieliście spędzić najbliższy czas, okazuje się restauracją serwującą burrito. W takiej, nie do pozazdroszczenia sytuacji znalazła się bohaterka powieści To skomplikowane Julie Seagle. I jak wybrnąć z tego impasu? Najlepiej zadzwonić do mamy.

Na całe szczęście w Bostonie mieszka przyjaciółka mamy Julie, z czasów studenckich. Dziewczyna zostaje przygarnięta przez państwa Watkinsów, choć przygarnięta to chyba zbyt wiele. Można śmiało powiedzieć, że to Julie przygarnęła rodzinę Watkinsów, całą rodzinę z ich małymi dziwactwami.

"W domu Watkinsów zdecydowanie coś nie gra. Rodzice są mili, choć jakby nieobecni. Matt jest piekielnie zdolnym studentem matematyki, ale nawet kabelek USB nawiązuje kontakty łatwiej niż on. Celeste wyraźnie odstaje od rówieśników i ma pewien baaardzo dziwny zwyczaj? Jest jeszcze najstarszy brat, Finn: zabawny, mądry, otwarty? Tyle że kompletnie nieosiągalny. Można z nim pogadać tylko na czacie."

Julie, która właśnie zaczęła studia, mieszka właśnie z nimi. Nie przypuszcza, że stanie się kimś ważnym dla rodziny Watkinsów. I że to będzie aż tak skomplikowane.
Mieszkanie z Watkinsami jest bardzo łatwe i przyjemne. Erin i Roger, wiecznie zapracowani rodzice; Matt, trochę dysfunkcyjny młody człowiek, który stara się zastąpić wiecznie nieobecnych rodziców; Celeste, opóźniona społecznie dwunastolatka, mająca kłopoty z komunikowaniem się; nieosiągalny najstarszy syn Watkinsów Finn, który jest idolem Celeste. W skład rodziny wchodzi także tajemniczy Płaski Finn, ale nie zdradzę cóż to za zjawisko. Sami musicie to odkryć i ocenić.

Widzicie więc, że Julie trafiła świetnie. Nikt nie wisi jej nad głową. Nikt nie jest przewrażliwiony na żadnym punkcie. Dziewczyna ma wielką swobodę i jedynie musi spędzać część wolnego czasu z Celeste. Z resztą dwunastolatka nie jest żadnym problemem. Julie szybko stwierdza, że lubi towarzystwo dziewczynki. Rodzina, jak wiele innych ma swoje tajemnice, które z czasem będą musiały wyjść na światło dzienne. Czy to coś zmieni w relacjach Julie z Watkinsami?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Jessiki Park i być może nie ostatnie. Powieść To skomplikowane może się podobać. Jest napisana lekko i z humorem. Czytanie nie zajmuje dużo czasu, co z pewnością jest zasługą subtelnego i czytelnego stylu tej amerykańskiej pisarki. Książka niby dla młodzieży, ale muszę stwierdzić, że świetnie się bawiłam czytając i miło upłynął mi z nią czas.

Koniecznie muszę zwrócić uwagę na postaci powieści To skomplikowane. Nie znalazłam wśród nich ani jednej osoby, której nie polubiłam od samego początku. Bo jak tu nie lubić sympatycznej i troszkę matkującej Watkinsom Julie, czy Matta ubranego w koszulkę z napisem Nitsche to mój ziom. Nawet Finn, który występuje tylko jako postać online jest przemiłym, zabawnym i wrażliwym młodym człowiekiem. Nie umiem wybrać tylko jednej ulubionej osoby, wszyscy są mili i lubi się ich podobnie.

"Julie patrzyła przez gałęzie na cienie i światło, które tworzyły świece. W tej małej, prywatnej przestrzeni było cicho i bezpiecznie. Tak samo jak podczas opisanych przez Finna skoków spadochronowych: prawdziwy świat zniknął. Było tak jak wtedy, kiedy Julie była dzieckiem i z górnego materaca w piętrowym łóżku zwieszała koc, dzięki czemu na dole tworzyła się przytulna jaskinia."

To skomplikowane to jak napisałam wcześniej powieść dla młodzieży, ale nie jest trywialna ani powierzchowna. To książka, która dotyka wielu bardzo ważnych aspektów życia, jak depresja czy radzenie sobie po stracie bliskiej osoby. Naszykujcie się na naprawdę dobrą literaturę, nie tylko dla młodzieży.

Książkę polecam szczególnie wszystkim młodym ludziom. Tym z was, którzy lubią powieści obyczajowe oraz wszystkim lubiącym czytać o czymś ważniejszym niż zwykłe problemy nastolatków, typu w co się ubrać lub z kim się umówić. To skomplikowane to mądra historia i warto ją poznać. Polecam.

ksiazkanonstop

ilość recenzji:1

brak oceny 1-06-2016 12:25

Studia to niepowtarzalny czas. Okres, kiedy zdobywamy wiedzę w całkiem innym mieście, w którym musimy sprostać wszystkim obowiązkom. Jest to nie rzadko pierwszy kontakt z samodzielnością w tak dużym stopniu. Mieszkamy w akademikach, na stancjach spotykamy różne osobowości, z którymi często musimy dzielić miejsce tymczasowego zamieszkania... Nie jest łatwo...

Kiedy Julie postanawia wyjechać na studia, nic nie stoi na przeszkodzie. Matka rezerwuje jej pokój, dziewczyna opuszcza rodzinny dom. Na miejscu jednak szybko staje się jasne, że nie pójdzie tak prosto. Początkowe schody mogą być zapowiedzią burzliwego czasu studenckiego. Zamiast do wynajętego lokum (którego nie ma), Julie trafia pod dach państwa Watkins, gdzie poznaje: Matta - wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju obdarzonego ścisłym umysłem, Fina - nieobecnego ciałem, osiągalnego tylko przez Facebooka oraz Celeste - osobliwą, zamkniętą w sobie dziewczynkę, z którą Julie nieprawdopodobnie bardzo się zżyje. Rola naszej głównej bohaterki okaże się szersza niż początkowo możemy sądzić. Coś w tej rodzinie zdecydowanie nie gra i Julie postanowi poznać prawdę, odkryć powód takiego zachowania Celeste oraz Erin i Rogera, którzy przez większość czasu pozostają nieobecni w domu. Głową familii okazuje się Matt. Dlaczego tak jest? Jakie wydarzenia w przeszłości tak bardzo naznaczyły tych sympatycznych ludzi?

Z chwilą, kiedy wkraczamy do domu Watkinsów, poznajemy kompletnie rozbitą rodzinę. Nie są szczęśliwi. Daleko im do obrazu ludzi, jakich zazwyczaj poznajemy w książkach dla nastolatków. I czemu tak przystojny zadurzony w Julie Finn nie chce skrócić swoich wycieczek po świecie by w końcu przybyć do Bostonu?

Jessica Park postanowiła uraczyć swych młodych czytelników czymś głębszym niż sceny erotyczne na co drugiej stronie. W tym miejscu spotykamy się przede wszystkim z bólem oraz ogromną stratą, z jaką ciężko jest się pogodzić. Celeste jest zamknięta w skorupie, dlaczego? Można odnieść wrażenie, że jest jej z tym dobrze. Rodzina otoczyła ją murem. A może ona sama się tam schroniła? Nikt więcej nie ma do dziewczynki dostępu.

Czy Julie dotrze do sedna sprawy i zdoła pomóc zarówno małej przyjaciółce jak i pozostałym członkom rodziny? Ta historia jest inna. Ta książka jest cudna i przede wszystkim mądra. Jeśli chodzi o fabułę to dla mnie majstersztyk. Chciałabym, aby o tej powieści było głośno, ponieważ zasługuje na to jak mało która inna książka. Dziewczyny! Podczas swoich zakupów w księgarni nie zapomnijcie o "To skomplikowane. Julie"! Przy tej opowieści nie można się nudzić ani narzekać na brak fenomenalnych niespodzianek.

...

Anna Kaczmar

ilość recenzji:73

brak oceny 21-05-2016 12:08

Julie to ambitna nastolatka, która wyjeżdża do Bostonu na studia. Dzięki zbiegowi okoliczności trafia do domu Watkinsów. Matt jest zdolnym studentem matematyki, ale miewa problemy z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Celeste stoi u progu dojrzewania, jest bardzo mądra, ale z powodu pewnego zwyczaju, nie może nawiązać przyjaźni. Finn to zabawny i bardzo towarzyski wolontariusz, który przemierza różne zakątki świata. Z tego powodu jest osiągalny tylko na czacie internetowym. Są jeszcze rodzice, równie inteligentni i ekscentryczni, co ich dzieci. Erin jest wykładowcą na Harvardzie, a Roger zajmuje się oceanografią mikrobową. Oboje z racji wykonywanego zawodu są gośćmi we własnym domu. Losy tych trojga młodych ludzi zostają splecione i nawet nie przypuszczają, jakie zmiany nastąpią po pojawieniu się Julie.
Książka bardzo pozytywnie zaskakuje czytelnika. Autorka w interesujący sposób przedstawia tajemnice z pozoru idealnej rodziny. Każdy z członków familii Watkinsów jest jednostką silnie zindywidualizowaną, która przejawia problemy w komunikacji międzyludzkiej. W wir ich małych i dużych problemów wkracza niemalże obca Julie, która z dnia na dzień staje się dla nich coraz ważniejsza. Dziewczyna wnosi radość i pozytywną energię do domu zdominowanego problemami. W ciągu kilku miesięcy staje się przyjaciółką i powiernicą sekretów, która stara się naprawić nadszarpnięte relacje rodzinne. O pomoc prosi Finna, z którym zaczyna rozmawiać o wszystkim. Z czasem Julie zaczyna zdawać sobie sprawę, że zakochała się w chłopaku, którego nigdy nie widziała!
Jessica Park napisała bardzo interesującą i trzymającą w napięciu powieść. Rodzinna tajemnica, której nie chciano wyjawić Julie była świetnie skonstruowana i naprawdę zaskakiwała. Książka napisana jest językiem prostym i atrakcyjnym dla każdego czytelnika. Powieść czyta się bardzo szybko i trudno oderwać się do lektury. Nieraz śmiałam się do łez, ale także współczułam bohaterom. Bardzo podobało mi się to, że autorka wplotła wątek mediów społecznościowych, które dla współczesnej młodzieży są namiastką kontaktów międzyludzkich. Każdy rozdział rozpoczynają statusy z FB Matta, Julie i Finna, które odwołują się do znajomości książek, filmów, czy wydarzeń z popkultury. Za najbardziej interesujące uważam obszerne cytaty z rozmów Finna i Julie, które ukazują rozwijającą się między nimi sympatię i kiełkujące zauroczenie.
Wszyscy bohaterowie, których przedstawiono w książce są bardzo interesujący. Polubiłam każdego z nich i ze smutkiem musiałam ich pożegnać po zakończeniu lektury. Główna bohaterka zaskakuje świeżością i radością z życia. Z dumą mówi o swoim zapale do nauki i nie wstydzi się zamiłowania do książek. Jest dziewczyną towarzyską i epatującą dobrą energią, którą zaraża każdego (nawet zazwyczaj ponurego Matta!). Oczywiście, jak każdy, ma swoje sekrety i dziwactwa, np. boi się jeździć windą. Jej zapał do sprawiania radości innym owocuje zawarciem silnych przyjaźni i zyskania statusu członka nieco ekscentrycznej, zwariowanej, ale wzbudzającej sympatię rodziny.
To skomplikowane to powieść będąca świeżym powiewem pośród nieco już schematyzowanej literatury dla młodzieży. Autorka w bardzo lekki i zapadający w pamięć sposób opowiada o trudnych sprawach, tj. depresja, żal po śmierci członka rodziny, czy zaburzeniach psychicznych. Mimo problemów wykreowani przez nią bohaterowie nie są stale przygnębieni, lecz epatują naturalnym optymizmem i z nadzieją patrzą w przyszłość. Jestem pewna, ze tak jak ja polubicie Julie i Watkinsów i będziecie oczekiwać na kolejny tom serii.

Agnieszka

ilość recenzji:1

brak oceny 17-05-2016 15:30

Julia zaczyna studia, wyprowadza się z domu i trafia do Bostonu. Niestety, na miejscu okazuje się, że mieszkanie, które miała wynająć, nie istnieje. Została oszukana, a jej gotówka przepadła. Matka Julie przypomina sobie o przyjaciółce z czasów studenckich i dzwoni do niej z prośbą o pomoc. Pani Watkins zgadza się, by osiemnastolatka zamieszkała u niej przez jakiś czas i wysyła po nią swojego syna, Matta. To zdolny, inteligentny geek, którego koszulki rozśmieszają Julie. W nowym domu dziewczyna poznaje jego siostrę, Celeste, która jest inteligentną trzynastolatką, ale bardzo zamkniętą w sobie i wycofaną. Czemu Celeste nie ma przyjaciół? Dlaczego to Matt się nią zajmuje? Jak Julie poradzi sobie z trudną sytuacją mieszkaniową? I kiedy wróci Finn, trzecie dziecko Watkinsów, podróżnik, zabawny młody chłopak, z którym Julie zaczyna czatować?
To skomplikowane Jessiki Park opowiada historię młodej studentki, Julie, która trafia do obcego miasta i zaczyna życie na własną rękę. Julie ma kochającą matkę i ojca, który po rozwodzie praktycznie przestał się nią interesować. Mimo wszystko dziewczyna nie skreśla go, wie, że ojciec ma dużo pracy. Julie jest mądra, odważna i empatyczna. Ma cięty język, jest ciekawska i rozważna. To normalna dziewczyna ? uczy się, randkuje, czatuje, chodzi na zakupy i imprezy. Chce pomóc Celeste i całej rodzinie Watkinsów. Oprócz niej mamy jeszcze kilku bohaterów, którzy zwracają naszą uwagę. Po pierwsze Matt ? uroczy, trochę nietowarzyski, zamknięty w swoim świecie chłopak. Jest szalenie inteligentny, rozmowny, ironiczny i uroczy. Chłopak wziął na siebie zadanie wychowania siostry. Rodzice nie bardzo się nią interesują, ciągle gdzieś wychodzą, pracują. Dlatego to Matt odwozi siostrę do szkoły, robi jej jedzenie, a w międzyczasie uczy się. Jest też posiadaczem wielu koszulek z przedziwnymi napisami. Jego brat Finn, którego Julie nie spotkała nigdy na żywo, jest zabawny i czarujący. Dziewczyna wymienia z nim setki maili i wiadomości na Facebooku i powoli zaczyna się zastanawiać, czy kiedyś pozna tego wyjątkowego chłopaka. No i na końcu Celeste, o której za chwilę.
W książce znajdziemy kilka interesujących tematów. Przede wszystkim to, co związane jest z Celeste. Dziewczynka po wyjeździe starszego brata Finna zamyka się w sobie, tęskni za nim. Nie ma przyjaciół, wszyscy uważają ją za dziwną. Mają ku temu powody ? Celeste nie jest zwykłą nastolatką. Wypowiada się nad wiek mądrze, ma pewne dziwactwa, które toleruje rodzina, prawie nie interesuje się tym, co zaprząta głowy jej koleżanek. Julie chce dowiedzieć się, czemu Celeste, którą bardzo polubiła, jest taka niezwykła. Co stoi za zachowaniem nastolatki?
Do tego mamy interesujący wątek flirtu internetowego. Bohaterowie piszą w bardzo inteligentny sposób, przyjemnie się to czyta. Nie są to pogadanki, które większość z nas zna ? o niczym ? tu mamy zaczepne wiadomości, zabawne, a czasem ironiczne. Teksty są dłuższe bądź krótsze, ale dzięki nim poznajemy lepiej Julie i Finna.
Dodajmy do tego jeszcze wątek przyjaźni, związków, problemów rodzinnych i oto (nie)pełny obraz tej pozycji. Więcej nie mogę zdradzić, bo popsuję wam zabawę.
Tekst uzupełniają statusy z Facebooka, maile i wiadomości z czatu. Wyróżniono je, więc nie gubimy się w tym, co właśnie czytamy.
Książka dostarcza wielu emocji. Trudno je opisać. Na początku uznałam, że to urocza lektura, polubiłam bohaterów. Potem doszedł smutek, żal i niepewność. Powieść jest naprawdę ciekawa, doskonale się ją czyta. To niby książka dla młodzieży, ale inna niż te, które ostatnio czytałam. Nie ma w niej tego nadętego filozofowania, które często możemy spotkać u innych autorów, jest napisana w przyjemny sposób. Połyka się ją za jednym podejściem. Sprawdźcie.