Terytorium i współczesne dylematy jego rozwoju - Aleksandra Jewtuchowicz - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Terytorium i współczesne dylematy jego rozwoju (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Uniwersytet Łódzki
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 212
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Terytorium i współczesne dylematy jego rozwoju - opis produktu:

Terytorium odgrywa kluczową rolę w globalizującej się gospodarce, na nim bowiem buduje się przewaga konkurencyjna, będąca głównym czynnikiem współczesnego rozwoju. Przewagę tę tworzą specyficzne dla danego terytorium zorganizowane formy produkcji i usług, powiązane sieciowo, zarówno wewnętrznie, jak i z resztą świata. Terytorium i zbiory przedsiębiorstw przenikają się wzajemnie, tworząc różne przestrzenne formy organizacji: dystrykty przemysłowe, technopole, klastry i terytorialne systemy produkcyjne. Terytorium rozumiane jest jako wypadkowa złożonego zbioru relacji między aktorami zgrupowanymi w danej przestrzeni geograficznej mającej pewną kulturę i historię. Tak zdefiniowane terytorium, jak pisze w swej recenzji prof. A. Zalewski `odgrywa `aktywną` rolę w kształtowaniu procesów rozwoju społeczno-gospodarczego, jest zdolne do tworzenia lokalnych systemów produkcyjnych opartych na własnych zasobach i własnej dynamice rozwoju oraz jest zdolne do tworzenia przewagi konkurencyjne danej lokalizacji`.
Celem książki jest uporządkowanie współczesnych koncepcji rozwoju terytorialnego, pokazanie czynników, które decydują o dynamice tego rozwoju oraz warunków włączania się lokalnych gospodarek w szybki i skomplikowany proces globalizacji. Innymi słowy, Autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie, co warunkuje fakt, że pewne regiony rozwijają się i odnoszą sukcesy, są regionami `wygrywającymi` a inne, mimo pozornie sprzyjających okoliczności, nie mogą wyjść z kryzysu.
Książka stanowi syntezę rozległej wiedzy dotyczącej terytorialnych uwarunkowań procesów rozwoju. W tym kontekście, jak pisze prof. B. Gruchman w swej recenzji `jest znaczącym wydarzeniem w literaturze w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego w ujęciu terytorialnym`. Prof. E. Wojciechowski podkreśla, iż jest to opracowanie `w sposób całościowy i spójny ukazująca teoretyczne podstawy rozwoju terytorialnego poprzez przegląd i uporządkowanie współczesnych koncepcji, specyfikację czynników dynamizujących badany rozwój i poszukiwanie mechanizmów powodujących zróżnicowanie między regionami`.

Książka Terytorium i współczesne dylematy jego rozwoju pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet Łódzki. Autorem książki jest Aleksandra Jewtuchowicz. Należy do gatunków: nauki społeczne, różne. Książka Terytorium i współczesne dylematy jego rozwoju liczy 212 stron. Jej wymiary to 170x245. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Terytorium i współczesne dylematy jego rozwoju

4.3/5 ( 6 ocen )
  5
  4
  4
  1
  3
  0
  2
  1
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.