Tekstylia bis Słownik młodej polskiej kultury

książka

Wydawnictwo ha!art
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Tekstylia bis są kontynuacją antologii Piotra Mareckiego, Igora Stokfiszewskiego i Michała Witkowskiego pt. Tekstylia. O rocznikach siedemdziesiątych wydanej przez Halart w 2002 roku w Krakowie, która była jedną z najszerzej dyskutowanych książek o młodej literaturze polskiej. Celem redaktorów Tekstyliów bis jest stworzenie całościowego przewodnika po młodej kulturze. Słownik składa się z działów opisujqcych zjawiska z zakresu najnowszego filmu fabularnego, kina niezależnego, animacji, dokumentu, teatru, dramatu, poezji, prozy, fantastyki, malarstwa, rzeźby, instalacji, performance`u, akcji, fotografii, street artu, net artu, architektury, dizajnu, muzyki współczesnej, hip-hopu, muzyki alternatywnej, komiksu, idei.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: ha!art
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 21.03.2007

RECENZJE - książki - Tekstylia bis Słownik młodej polskiej kultury

4.3/5 ( 6 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Rosomak

ilość recenzji:65

brak oceny 9-07-2008 18:28

Kim jest Sławomir Sierakowski i stojące za nim środowisko "Krytyki Politycznej"? Który z polskich malarzy w ostatnich latach zrobił za granicą największą karierę? Czym charakteryzuje się poezja slamowa i co odróżnia lomografię od fotografii?

Na te pytania starali się odpowiedzieć autorzy "Tekstyliów bis". Dokonali rzeczy naprawdę ryzykownej i karkołomnej - skatalogowali i opisali kilkaset zjawisk, które dzieją się w kulturze właśnie "tu i teraz". Zadanie niełatwe m.in. z powodu opisania nowych form artystycznych, które albo nie istniały w ogóle, albo traktowane były jako niepoważne czy niepełnowartościowe (film animowany, komiks, hip-hop) i opisywane były tylko w środowiskowych gettach. Dziś, chociażby po nominacji do Oscara "Katedry" Tomasza Bagińskiego czy komiksach o powstaniu warszawskim, wiadomo już, że są to pełnoprawne formy polskiej kultury.

Wszystko, co istotne w polskiej młodej kulturze, ma tutaj swoją notkę.

"Tekstylia bis" z jednej strony są dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, czegoś więcej o młodych muzykach, pisarzach czy filmowcach, których nazwiska czasem pojawiają się w mediach - czy to za sprawą skandali (Nieznalska), nagród (Dehnel) czy wysokich cen jakie ich dzieła osiągają na zagranicznych aukcjach (Sasnal); z drugiej strony - dla tych, którzy chcą poznać świat polskiej kultury, istniejący nieco na marginesie, ale wcale nie mniej istotny od tego, który umiejscowił się w centrum. Ba, nie ulega wątpliwości, że wiele z tych zjawisk albo już znalazła się, albo lada chwila również znajdzie się w owym centrum.

Polska kultura to nie tylko Piwnica pod Baranami, Maryla Rodowicz i Andrzej Wajda. "Tekstylia bis" są tego niepodważalnym świadectwem.