Targowisko próżności (twarda)

Vanity Fair

książka

Wydawnictwo Replika
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Jedna ze 100 najwspanialszych powieści anglojęzycznych!
Nikt nie jest lepiej przygotowany do wielkiej kariery i walki o bogactwa od powabnej i bezwzględnej Becky Sharp. Pochlebstwa i podłe intrygi to jej domena, a wyrachowanie, z jakim nie cofnie się przed najgorszym nawet oszustwem, pozwala jej, na przekór mizernym korzeniom, piąć się po szczeblach drabiny społecznej. Tymczasem jej ckliwa przyjaciółka Amelia tęskni jedynie za grubiańskim wojakiem Georgeem, ignorując uczucia Dobbina, który jest jedyną szlachetną postacią w tym zgniłym świecie.
Obie panie muszą torować sobie drogę przez życie pośród skrzącego się jarmarcznym blichtrem społeczeństwa Regencji, gdzie wojny - zarówno te militarne, jak i rodzinne - stanowią codzienność, a fortuny powstają równie szybko, jak upadają.
To ponadczasowa powieść odkrywająca cienie i blaski dziewiętnastowiecznego angielskiego społeczeństwa, ukazująca tę stronę ludzkiej natury, której się wstydzimy.
Im dłużej czytam dzieła Thackeraya, tym bardziej odnoszę wrażenie, że jestem sam na sam z jego przenikliwością, z jego prawdą, z jego odczuciami. Thackeray to prawdziwy tytan literatury.
- Charlotte Bronte

Serial na podstawie książki do obejrzenia w HBO GO!
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Replika
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 19.09.2018

RECENZJE - książki - Targowisko próżności, Vanity Fair

4.4/5 ( 9 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

qultura słowa

ilość recenzji:313

brak oceny 6-11-2018 21:30

Dzieje dobra i zła
Czasy się zmieniają, kolejne wieki przynoszą nowe mody, nowe poglądy czy podejście do rzeczywistości, jednak pewne rzeczy pozostają wciąż takie same. Mowa tu chociażby o podziałach klasowych, które ? po okresie względnego zatarcia się granic ? znów się pojawiają, a także o nieustannym dążeniu człowieka, by mieć więcej. Niestety niektórzy w tym dążeniu do pieniędzy i / lub pozycji zatracili swoje ideały, wartości, są gotowi do największej podłości, by tylko osiągnąć upragniony cel.
Te negatywne cechy charakteru, ale i skomplikowane relacje międzyludzkie, zostały pokazane w spektakularnej powieści ?Targowisko próżności. Vanity Fair?, autorstwa Williama Makepeace Thackeraya. Napisana z wielkim rozmachem powieść, której akcja rozgrywa się w okresie barwnej epoki napoleońskiej, to lektura, której nie można zapomnieć. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika książka, to światowy bestseller, który został uznany przez BBC za jedną ze stu książek, które każdy człowiek musi przeczytać. To lektura adresowana dla tych, którzy cenią sobie powieści pełne różnego rodzaju wątków tematycznych, doskonale zarysowane tło społeczne i historyczne, a także plastyczność słowa, bowiem wszelkie szczegóły (a tych autor nie szczędzi), zostały tu niezwykle starannie odmalowane, uruchamiając wyobraźnię i sprawiając, że mimowolnie przenosimy się w miejsce akcji. To również książka dla tych, którzy lubią pełne emocji historie, bohaterów prezentujących różne typy osobowości oraz czarno ? białe sytuacje, w których wyraźna jest granica pomiędzy tym, co dobre, a tym, co złe.
Dzieło Williama Makepeace Thackeraya jest tak niezwykłe między innymi dlatego, że nie oszczędzał on na bohaterach swojej historii, portretując całą ich plejadę. Co więcej, nieustannie serwuje wykreowanym przez siebie postaciom wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć, sprowadza na nich kłopoty, rzuca im kłody pod nogi, stawia na ich drodze postacie perfidne, które zrobią wszystko, by dokonać dzieła zniszczenia.
Uwaga czytelnika koncentruje się jednak przede wszystkim na pięknej, ale i bezwzględnej Becky Sharp, która doskonale wie, co chce w życiu osiągnąć. Osierocona córka malarza i śpiewaczki, wychowana w zakładzie dla panien, gdzie pełniła rolę bezpłatnej praktykantki, w niczym nie przypominała pozostałych wychowanek pensji panny Pinkerton. I nie jest tu mowa o stanie konta, ale o stosunku do świata oraz do majątku ? podczas, kiedy dla innych panien pieniądze są tematem mało interesującym, bowiem majątki zawsze były w ich rodzinach, dla Becky były celem, a właściwie środkiem do celu. Dla podwyższenia swojego statusu zrobi wszystko, jest nawet gotowa wydać się za mąż. Kiedy jednak plan poślubienia brata swojej przyjaciółki Amelii nie wychodzi, jest zmuszona podjąć pracę guwernantki w ponurym domostwie Crowleyów. Jakby dla przeciwwagi, wspomniana Amelia to dziewczę co prawda z dobrego domu, ale pozbawione całkowicie charakteru, własnego zdania i dalekosiężnych planów. Nieustannie wzdycha do prostackiego George?a, nieświadoma tego, że jest w pobliżu ktoś równie szlachetny i obdarzony dobrym sercem, jak ona.
Jak zakończy się ta opowieść? Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie będzie prosta biorąc pod uwagę, że przed nami niemal dziewięćset stron lektury. Nie jest to jednak droga przez mękę, a prawdziwa przyjemność, wynikająca z obcowania z pięknym słowem, pięknym otoczeniem, choć z ludźmi brzydkimi i zgniłymi w duszy. To nie tylko bowiem portret zakłamanego, dziewiętnastowiecznego angielskiego społeczeństwa, ale i impuls do analizy zachowań ? zarówno bohaterów, jak i swoich. W tym wszystkim trudno nawet winić Becky za próbę wejścia do elity, bowiem wokół niej jest tyle ludzi, którzy prezentują wątpliwy kręgosłup moralny, którzy doskonale wpasowują się w tłum ludzi, z dużą dozą ironii potraktowanych przez autora.

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:63

brak oceny 24-10-2018 20:40

Podróż do XIX-wiecznej Anglii? Z przyjemnością. Proszę jedynie zarezerwować kilka dni i wygodny fotel, podróże wszakże niegdyś trwały dłużej.

Pierwsze co przyciąga pozytywnie wzrok to piękna, stylowa okładka i grubość tomiszcza, która może nieco odstraszać. Jednak jeżeli dasz się pochłonąć klimatowi Anglii z początku XIX wieku, bogactwu strojów i wnętrz, opisom tła historycznego i obyczajów, to kartki będą umykać jedna za drugą.

Pod piękną okładką książki nie znajdziemy jednak słodkiego romansu, a obraz zepsutego społeczeństwa, gdzie liczy się pieniądz, wpływy i brak skrupułów. Gdzie mądrość, uczciwość i uroda nie są istotne w starciu z bogatym strojem i posagiem . Autor odważnie obnaża i wyśmiewa system społeczny, w którym dominują intrygi, kłamstwa i walka o majątek.

Autor nie stworzył głównych bohaterów, a wielu równie istotnych, bowiem nie bez przyczyny tytuł brzmi ?Powieść bez bohatera?. Również nie można powiedzieć, aby któryś z wątków był wiodącym, a tematów do przemyśleń pojawia się tak wiele, ze trudno zawrzeć sedno w kilku słowach recenzji. Warto jednak niewątpliwie wspomnieć o dwóch młodych pannach wkraczających w dorosłość, przedstawionych na zasadzie antagonizmów, z którymi wiąże się cała opisana historia. Rebecca Sharp, wywodząca się z biednej rodziny, inteligentna, urodziwa i sprytna, która posunie się daleko by osiągnąć awans społeczny i która mimo swoich przywar początkowo budzi sympatię. Amelia Sedley, to panna z dobrego, bogatego domu, nieśmiała, skromna i szlachetna, która dla odmiany wydaje się nudna. Jedna z nich chce osiągnąć bogactwo i wpływy w towarzystwie, druga, będąc bogatą z domu marzy jedynie o prawdziwej miłości. Jak daleko się posuną i co będą musiały poświęcić, aby zrealizować marzenia? Poczynania Becky w pewnym momencie wywołują jedynie negatywne uczucia, a i zdana na siebie bezwolna Amelia musi zmierzyć się z realiami życia.

Autor w sposób szczegółowy opisuje charaktery postaci nie szczędząc im drwiny i cynizmu, obnażając ich najciemniejsze strony i wyśmiewając wyrachowanie. Styl autora pełen ironii i inteligentnego humoru sprawia, że powieść czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Napiszę krótko ? to trzeba przeczytać. Nie tylko dlatego, że książka znalazła się wśród 100 książek, które według BBC każdy człowiek musi poznać, ale przede wszystkim dlatego, że wiele z poruszanych zagadnień jest aktualnych dziś, tak samo jak ówcześnie. Czyż nie oceniamy niejednokrotnie ludzi ?po pięknej okładce?, nie zwracając uwagi co sobą rzeczywiście reprezentują? O ich wartości przesądza fakt, że są bogaci. Pochlebstwa, fałsz i pieniądz dominują na tym ?targowisku próżności?, tak samo wyraźnie jak przed 200 laty.