Tango milonga / Ryszard Wolański 38,43 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image
 • image

Tango milonga (twarda)

Książka z płytą CD

książka

 • Wydawnictwo REBIS
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 432
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy

Tango milonga, Książka z płytą CD - opis produktu:

Barwna opowieść o międzywojennej Warszawie i jej niezapomnianych przebojach!

Barwna opowieść z okresu międzywojennego, pisana przez pryzmat losów najpopularniejszego i najpłodniejszego autora tamtych czasów - Andrzeja Własta. Był jedną z najważniejszych postaci międzywojennej polskiej estrady. Tworzył niezapomniane do dziś przeboje dla ówczesnych supergwiazd rewii i teatrów - Lody Halamy, Eugeniusza Bodo, Ludwika Sempolińskiego, Hanki Ordonówny i Zuli Pogorzelskiej. To on zresztą wymyślił słowo `przebój` jako zamiennik dla niemieckiego `szlagieru`.

Znakomicie wyczuwał gusty publiczności i bez skrupułów je wyzyskiwał. Uruchamiał działalność najsławniejszych scen rewiowych stolicy: Perskiego Oka, Morskiego Oka, Reksa, kinoteatru Hollywood, Wielkiej Operetki, Wielkiej Rewii oraz Ali Baby. Pisał dla nich libretta operetkowe i scenariusze programów kabaretowych. Nieczuły na przejawy kryzysu ekonomicznego, zaczepki złośliwej krytyki i epitety zazdrośników, którzy nazywali go `pierwszym grafomanem drugiej Rzeczpospolitej`, tworzył do samego wybuchu wojny. Niestety los obszedł się z nim tragicznie. Wkrótce po wkroczeniu hitlerowców do Warszawy `fabrykant szlagierów` - jak określiła go jedna z gadzinówek - trafił na roboty przymusowe, a następnie do getta.

Książka porządkuje fakty i ujawnia nieznane dotąd informacje z życia twórcy Tanga milonga oraz obrosłych w legendę życiorysów gwiazd wykonujących jego największe przeboje. Opowieść ilustrują unikatowe fotografie i materiały graficzne z epoki.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -33%
Seksuolożki. Sekrety gabinetów

Marta Szarejko

26,69 zł 39.84
 • -36%
Czarnobyl. Spowiedź reportera

Igor Kostin

38,21 zł 59.70
 • -35%
 • -33%
 • -30%
Leonardo da Vinci

Walter Isaacson

34,88 zł 49.82

Ryszard Wolański - przeczytaj też

 • RRecenzje
 • Książka
 • Tango milonga, Książka z płytą CD
5/5 ( 1 ocena )
  5
  1
  4
  0
  3
  0
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

 • 1-09-2019
 • 11:15

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - książka ukaże się 10 września 2019 r.

?Tango milonga? to barwna, pełna anegdot i archiwalnych zdjęć opowieść o rozśpiewanej, kabaretowej Warszawie dwudziestolecia międzywojennego. Część przebojów sprzed niemal stu lat znamy i nucimy do dziś, często nie wiedząc, kto jest ich autorem.

Ryszard Wolański to znany dziennikarz muzyczny, autor wielu publikacji, a także książek o przedwojennych gwiazdach kina, radia i teatru.
Tym razem zajął się on dawnymi szlagierami, które wykonywali tak znani artyści jak: Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna, Ludwik Sempoliński, Mieczysław Fogg, Zula Pogorzelska, Mira Ziemińska...
Nazwiska gwiazd można wymieniać i wymieniać, jednak wspomnieć trzeba przede wszystkim o twórcach tekstów i kompozytorach.
Wśród tych pierwszych znajdowali się poeci (np. Tuwim i Brzechwa, piszący nieraz pod pseudonimami) oraz król tekściarzy, czyli Andrzej Włast, któremu zawdzięczamy takie piosenki jak: tytułowe ?Tango milonga?, ?Ja nie mam co na siebie włożyć?, ?Czy pani mieszka sama?, ?Jesienne róże?, ?Ta mała jest wstawiona?, ?Cztery nogi?, ?U cioci na imieninach? oraz ponad ...dwa tysiące innych utworów.
Muzykę do przebojów Własta pisali między innymi: Jerzy Petersburski, Artur Gold, Henryk Wars.

Dziś część tych nazwisk popada (lub już popadła) w zapomnienie. Wielka szkoda, bo byli to artyści nietuzinkowi, utalentowani i tworzący interesujące utwory, nawet jeśli część z nich była lekkimi, kabaretowymi piosenkami.
Właśnie kabaretom i rozrywkowej scenie autor poświęca wiele miejsca, gdyż tam właśnie rodziły się wielkie szlagiery, które potem śpiewała cała Polska. Gdy do kin zaczęły wchodzić filmy dźwiękowe, czyli w latach trzydziestych, piosenki trafiły na nowy, równie, a może nawet jeszcze bardziej podatny grunt. Wykonywali je zazwyczaj ci sami aktorzy, którzy wcześniej robili karierę w kabaretach i na teatralnych deskach.

Ryszard Wolański w pasjonujący, barwny sposób opowiada o życiu rozrywkowym dawnej stolicy. Nawet w czasach kryzysu ekonomicznego scena miała się dobrze, chociaż nie każde miejsce przetrwało próbę czasu. Kabarety, teatrzyki i rewie pojawiały się i znikały, czasem odradzały się albo właściciele wcielali w życie nowe pomysły.

Pierwsze polskie kabarety bardziej przypominały przedstawienia i sztuki teatralne niż dzisiejsze skecze. Ważną rolę w nich odgrywały piosenki, które z kolei dziś należą w kabaretach do rzadkości. Dopiero z czasem zaczęto bawić publiczność programami spod znaku mydła i powidła ? obok dłuższych form scenicznych i komedyjek przedstawiano różnorodne skecze, monologi, opowiadano krótkie dowcipy. Szczególnym powodzeniem cieszyły się szmoncesy, czyli żarty oparte na humorze żydowskim.

Część tych tradycji przetrwała do dziś, chociaż ? co oczywiste ? współczesny kabaret rządzi się innymi prawami. I niestety coraz częściej inteligentny humor bywa zastępowany prymitywnymi scenkami. Szkoda, naprawdę wielka szkoda.

Podczas lektury ?Tanga milonga? przeniosłam się w zupełnie inny, odległy świat, pełen muzyki, piosenek, tańca, żywiołowych przedstawień...
Pasjonujące było poznawanie okoliczności powstawania największych przebojów, które nawet po wielu latach były i są wykonywane przez artystów kolejnych pokoleń.
Interesujące okazały się także szczegóły na temat relacji między twórcami i ich życia zawodowego. Ryszard Wolański z wielkim znawstwem tematu, ale i z poczuciem humoru opowiada o świecie, który już przeminął, ale wciąż wart jest uwagi.
Zatem ? ?powróćmy jak za dawnych lat, w zaczarowanych bajek świat...? (tak w 1935 roku w filmie ?Manewry miłosne? śpiewali Tola Mankiewiczówna i Aleksander Żabczyński, a po latach również Sława Przybylska czy Robert Janowski).

Wspomnień czar może trwać nawet po przeczytaniu książki, gdyż dołączona jest do niej płyta z najpopularniejszymi piosenkami Andrzeja Własta ? słucha się jej z wielką przyjemnością i łezką w oku, zwłaszcza jeśli oglądało się kiedyś filmy wyświetlane z cyklu ?W starym kinie?. BEATA IGIELSKA

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -30%
Magia Cierni

Margaret Rogerson

31,34 zł 44.78
 • -15%
Furia

Jolanta Bartoś

30,51 zł 35.90
 • -30%
Jasność

Maja Wolny

27,87 zł 39.81
 • -30%
Ganimedes

Bartosz Ejzak

20,95 zł 29.93
 • -30%
Lalkarz Tom 2 Zjednoczenie

Katarzyna Lisowska

20,88 zł 29.83
 • -30%
Lalkarz Tom 3 Przebudzenie

Katarzyna Lisowska

20,88 zł 29.83

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 20.25 zł
  20.05 zł

  Telewizyjna wersja przedstawienia na `Scenie w Baraku` Teatru Współczesnego w Warszawie. Dramat, utrzymany w konwencji groteskowej opowieści o świecie naznaczonym piętnem rozkładu wszelkich wartości. Podejmuje problematykę roli i miejsca intelektualisty we współczesnych realiach życia. W rodzinie...

 • 43.17 zł

  `Tango` to miejska historia miłosna. Oparta na przeżyciach własnych i cudzych. Zamknięta w 11 częściach, otwarta na dowolne interpretacje. Dla nas to świadoma zabawa formą i radość z muzyki, mamy nadzieję, że dla was także. Tańczmy, można mylić kroki.

 • 41.51 zł

  Wspaniała kolekcja utworów Julio Iglesiasa, w której artysta powraca do swoich hiszpańskich korzeni. Nagrana w stylu american tango, nadaje się zarówno do słuchania, jak i tańczenia. Iglesias jest artystą znanym na całym świecie, wyróżnionym niezliczoną ilością nagród (nagroda Grammy,...

 • 29.04 zł
  28.17 zł

  Tango od zawsze wzbudza emocje. Jest zarówno formą muzyczną, jak i rodzajem tańca towarzyskiego. Na płycie usłyszymy znakomite utwory, które śmiało można nazwać wizytówką tego rodzaju muzyki. Dorota Lulka wraz z zespołem wykonują tu m.in. "Che tango che", i "Libertango" Astora...

 • 65.03 zł
  50.07 zł

  Szósty album w dyskografii izraelskiej śpiewaczki Yasmin Levy dla firmy World Village. Śpiewaczka śpiewa w języku hiszpańskim oraz ladino. Na płycie oprócz muzyki Żydów sefardyjskich słychać wpływy muzyki perskiej, tureckiej oraz flamenco. Album zawiera również DVD z zapisem koncertu w Izraelu.

 • 68.71 zł
  65.28 zł

  10 lat po ukazaniu się debiutanckiej płyty `La revancha del tango` zespół, który zrewolucjonizował zmysłową muzykę i taniec z Argentyny proponuje swój trzeci album, `Tango 3.0`. Gotan Project, trio założone przez Philippe’a Cohena Solala, Eduardo Makaroffa i Christpha H. Mullera,...