SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Tam, gdzie bzy sięgają nieba

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo WasPos
Data wydania 2022
Oprawa miękka
Liczba stron 392

Opis produktu:

O czym szepczą mazurskie bzy? Powieść inspirowana prawdziwą historią...

Rok 1944. Wiejska zabawa. Młody mężczyzna pragnie zdobyć uwagę pięknej Ruth Lange, jednak zamiast tego zostaje pobity przez chłopaków ze wsi. Panna tamuje krwawienie z nosa adoratora własną chusteczką. Kiedy Horst chce zwrócić dziewczynie jej własność, ofiarowuje jej także jedną z dwóch czterolistnych koniczynek, które znalazł na łące nad rzeką. Mają im przynieść szczęście...

Rok 2019. Po dziesięcioletnim pobycie w Anglii do kraju wraca 34-letnia Kalina z córeczką Leną. Kobieta szuka pracy, ale okazuje się, że niełatwo o nią w małym mazurskim miasteczku. Przypadkowe spotkanie z koleżanką ze szkoły owocuje dorywczym zatrudnieniem w charakterze korepetytorki zbuntowanej nastolatki. To dzięki niej Kalina odkrywa miejsce do złudzenia przypominające wymarłą wioskę, otoczone starymi, zdziczałymi krzewami bzu.

Gdy w pobliskim pensjonacie pojawia się wiekowa letniczka, odwiedzająca okolice, które przez lata starała się wyprzeć z pamięci, tragiczna przeszłość wraca do bohaterów. Przypomina o dniu, w którym ich świat rozpadł się na tysiące kawałków, kiedy wieś, w której spędzili swoje dzieciństwo i młodość, została bezlitośnie zmieciona z powierzchni ziemi. Czy spotkanie Horsta i Ruth po kilkudziesięciu latach rozłąki pomoże ukoić ból, który kochankowie niegdyś sobie zadali? Czy jednak ich historia dowiedzie - na przekór powiedzeniu, iż czas leczy rany - że cierpienie już do końca jest wpisane w życie tych, którzy zostali rozdzieleni przez trudne powojenne realia, w których przyszło im żyć?

Dwie płaszczyzny czasowe, rodzinne tajemnice i rodzące się uczucie, które musi stawić czoła doświadczeniom dwojga zranionych ludzi. Wszystko w otoczeniu dziko rosnących bzów, niemych świadków wydarzeń sprzed lat. Jaki sekret skrywa stary pierścionek? Co wydarzyło się w mazurskiej wiosce? Dlaczego pozostała z niej tylko samotna wieża kościelna?

`Mazury - jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju, tak jak wiele innych miejsc, zachwyca pięknymi widokami, ale ukrywa wśród nich również ciekawe, choć niekiedy bolesne wydarzenia sprzed lat. Splatają się tam ze sobą teraźniejszość i przeszłość. Wśród zachwycających lasów i jezior można odnaleźć wzruszające historie, do których czasami warto zerknąć. Jedną z nich jest ta opowiedziana w książce Małgorzaty Manelskiej. To coś, o czym lubię słuchać, o czym lubię czytać i co polecam gorąco.` - Ewa Formella - pisarka (autorka cyklu Szkatułka Wspomnień - Listy do Duszki, Muzyka dla Ilse, Kołysanka dla Łani)
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura piękna,  Dla kobiet,  książki dla babci
Wydawnictwo: WasPos
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 143x205
Liczba stron: 392
ISBN: 9788382901801
Wprowadzono: 05.10.2020

Małgorzata Manelska - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Tam, gdzie bzy sięgają nieba - Małgorzata Manelska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 5 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Blog Kto czyta ksiązki - żyje podwójnie

ilość recenzji:1

14-08-2020 10:02

POWRACAJĄCA PO LATACH, CZYLI SŁOWO NA TEMAT GŁÓWNEJ POSTACI
Główna bohaterka powieści, Kalina, wkracza w życie czytelnika jako doskonały przykład nieudanych planów na życie. Zdawało się, że z doskonałą znajomością angielskiego będzie wiodła w Anglii wygodną przyszłość. Tymczasem powraca i to nie tylko z dzieckiem, ale także bardzo przykrymi doświadczeniami dotyczącymi ojca kilkuletniej córeczki. Przyznaję, że początkowo Kalina działała mi na nerwy. Wydawała mi się postacią bierną, lakoniczną, czekającą na zbawienie. Niby dorosłą, a jednak wciąż polegającą na rodzicach. Wszak powinna działać od razu, bo przecież po części sama nawarzyła sobie tego piwa. Z czasem jednak pokazała się od zupełnie innej strony. Empatyczna, chętna do pomocy, zdająca sobie sprawę z poczucia obowiązku i wrażliwa. Jakby uczyła się na swoich błędach wyciągając słuszne wnioski. Czołowa to postać, chociaż na pewno nie jedyna, która odgrywa w tej książce istotną rolę. Autorka postawiła bowiem na kilka istotnych wątków, które w efekcie budują bardzo ciekawą i złożoną z wielu emocji historię.

WAŻNI BOHATEROWIE DRUGOPLANOWI
W powieści pojawia się mała, ale bystra córeczka Lenka, która potrafi zjednać sobie ludzi. Jest Ksawery, tata krnąbrnej nastolatki zmagający się z samotnym ojcostwem na wskutek nieudanej miłości u boku kobiety, która na pewno na niego nie zasługiwała. Jest Ola, dojrzewająca dziewczyna, która wagaruje, jest zagrożona z kilku przedmiotów i zdaje się wcale tym nie przejmować? Ale czy aby na pewno gra pozorów odzwierciedla to, co tak naprawdę czuje? A może dziewczyna zwyczajnie potrzebuje zrozumienia i szczerej rozmowy? Są przyjaciele, ludzie życzliwi i potrafiący wyciągnąć w kierunku człowieka pomocną dłoń, brak aktywnych, skrajnie czarnych owiec, wszak przeszłość wystarczająco mocno dała bohaterom popalić. W końcu pojawia się postać starszego dziadka Feliksa, zawsze spieszącego z pomocą i dobrym słowem oraz postać wiekowej staruszki Janiny, która pragnie powrócić w dawne strony, by skonfrontować się ze wspomnieniami przeszłości.


PRZESZŁOŚĆ I DZIŚ, MIŁOŚĆ I ROZSTANIE, CZYLI POWIEŚĆ Z EMOCJAMI
Już o samych bohaterach, gęsto ścielących zarówno pierwszy jak i drugi plan, można byłoby pisać bez końca. A cóż dopiero mówić o samej fabule? W książce przewijają się dwie płaszczyzny czasowe i spora liczba wątków, które są jednak tak poukładane, że nie można mówić o jakimkolwiek chaosie. Pojawia się temat rozbitych rodzin, nieszczęśliwej miłości, braku zrozumienia i trudnego dorastania. Jest przemoc fizyczna, zawiedzione zaufanie, są przyjaźnie i jakże uzdrawiający kontakt z drugim człowiekiem, który czasami na przekór zasadom przodującym innym pokoleniom, łączy ludzi w doprawdy różnym wieku i z różnych środowisk. Pojawia się niespodziewane uczucie, szczere, dojrzałe, bez naginanej namiętności, za to potrafiące wywołać emocje. Jest i obraz wojny, która odcisnęła na niektórych postaciach ogromne piętno. Utrata majątku, rozstania, odebrane marzenia. Jednym słowem, w książce odnajdziecie wszystko to, co powinna zawierać angażująca i wielobarwna literatura obyczajowa.

PODSUMOWANIE
Poruszająca, ponadczasowa i piękna historia usłana emocjami. Z wielowątkową fabułą, paletą bohaterów i przeszłością postanawiająca opowiedzieć o swoich tajemnicach. Wartościowa książka, taka, z której da się coś wyciągnąć na dłużej, a przy tym historia opowiedziana lekkim językiem. O miłości, przyjaźni, przemocy, rozstaniach i powrotach. O tym, że prawdziwe uczucia są w stanie pokonać problemy i nawet dzielący je czas. Jestem dumna, że mogłam udzielić patronatu tak wyjątkowej historii i zachęcam Was do tego, byście odkryli ją i Wy.

...

Czy recenzja była pomocna?

patrycja Dyr

ilość recenzji:13

9-08-2020 21:40

Mazury to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych w Polsce. Kuszą swoimi przepięknymi widokami, bogactwem lasów, pięknymi krajobrazami, ciszą i spokojem. Jednak wielu odwiedzających nie zdaje sobie sprawy z historii tych ziem. Ja też nigdy niespecjalnie się nią interesowałam. Mazury to także rdzenni Mazurzy, których dziś na Mazurach zostało już bardzo mało, a Ci, którzy zostali, wolą nie rozmawiać o swojej przeszłości, historii, trudnych sprawach zagubionej tożsamości. Po II Wojnie Światowej prawie wszyscy wyjechali, a Ci, którzy zostali nie wiedzieli już czy są Niemcami czy Polakami ? właściwie zawsze uważali się za Mazurów i mówili własną gwarą. Gdy w styczniu 1945r. Armia Czerwona wkroczyła na te tereny (Prusy), potraktowała ich mieszkańców jak Niemców i biorąc odwet za nazistowskie zbrodnie mordowali, gwałcili, rabowali i palili wszystko, co stało na ich drodze. Ci, którzy uratowali się z rzezi byli zmuszeni przyjąć polskie imiona i obywatelstwo i albo wyjeżdżali w inne rejony, albo zostawali wysiedleni. Po pladze spustoszenia sianej przez czerwonoarmistów Mazur nie ominęła także epidemia chorób towarzyszących wojnom, która zebrała swe żniwo. Dopiero w 1947r. wiele tamtejszych wsi ożyło. Był to skutek przybywania przesiedlonych w ?Akcji Wisła? Ukraińców, którzy potrafili współżyć z sąsiadami, wzajemnie sobie pomagając, a nawet uczęszczając wspólnie do kościoła mimo wyznawania różnych religii.
Małgorzata Manelska przedstawia nam tragedię mieszkańców wsi, którą dotknął podobny los. Dlaczego podobny? Dlatego, że w latach pięćdziesiątych do wsi Małga znów wkroczyło wojsko. Tym razem Polskie. Mieszkańców wysiedlono, wieś rozebrano, a na jej terenie utworzono poligon wojskowy. Dziś tę niegdyś jedną z największych mazurskich wsi obejmuje rezerwat przyrody, a ruiny porastają drzewa i krzewy bzu.
Akcja powieści toczy się dwutorowo, perfekcyjnie przeplatając czasy współczesne z tym trudnym i bardzo bolesnym okresem dla Mazurów. Czasem, który zmienił młodych ludzi na zawsze ? ?Nie dawał szansy na normalność. Do tego pozbawił nas tożsamości kazał zapomnieć, kim byliśmy, skąd wyszliśmy. Na siłę obdarzył nas nowym obliczem, jakże różnym od tego, które wynieśliśmy z naszych domów.?
Z jednej strony poznajemy historię młodego mężczyzny Horsta, próbującego zdobyć uwagę pięknej Ruth Lange, z drugiej 34 ? letniej Kaliny, która wraz z 4 ? letnią córeczką Leną wraca do kraju po dziesięcioletnim pobycie w Anglii. Nie ma pracy, mieszka kątem u rodziców, nie dogaduje się z matką ?
Nie sposób nie polubić jej bohaterów i zatopić się w ich świecie. Wraz z nimi przeżywać bolesne wspomnienia, odkrywać rodzinne tajemnice, żyć ich codziennymi problemami, czy kibicować im w ułożeniu życia na nowo po bolesnych doświadczeniach.
? Tam, gdzie bzy sięgają nieba? to niezwykle piękna powieść opowiadająca nie tylko o tragicznych wydarzeniach zapisanych na kartach historii, o tym, że w życiu nie ma nic stałego, nie można cofnąć czasu, wypowiedzianych słów, że czasem nasze plany weryfikuje życie obracając je w pył, ale mimo wszystko trzeba żyć dalej. Choć wspomnienia można wyciszyć, przeszłość kiedyś i tak do nas wróci, bo w życiu człowieka przychodzi czas, kiedy należy uporządkować swoje sprawy. Opowiada także o kobietach, życiowych decyzjach i złych wyborach, trudnych relacjach matki z córką. Pani Małgorzata w swą opowieść wplata również wątek przemocy domowej oraz szacunku do kobiet: ? Feliks nie mógł sobie wyobrazić, jak żołnierze mogli w tak okrutny sposób pozbawić kobiety najpierw godności, a później życia. Pamiętał, że ojciec niejednokrotnie mówił o szacunku do kobiet: - Synu staniesz się wtedy mężczyzną, gdy nauczysz się okazywać należyty szacunek kobiecie, niezależnie, czy będzie to twoja matka, babcia, siostra czy żona, w przeciwnym wypadku skończysz, jak żałosny kmiot. Podnosząc rękę na kobietę, mężczyzna pokazuje swoją słabość i brak charakteru.? Bardzo Pani za to dziękuję.
Jedno, co mogę jej zarzucić to to, że wciąga od samego początku i zdecydowanie za szybko się kończy.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?