SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Tako rzecze Zaratustra

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Vesper
Oprawa miękka
Liczba stron 320
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

"Tako rzecze Zaratustra, książka dla wszystkich i dla nikogo" to opus vitae Fryderyka Nietzschego, który uznawał to dzieło za najważniejsze ze swych dokonań. Dla filozofa praca ta była manifestem zwycięstwa nad sobą, efektem jego zmagań z problemem śmierci Boga i krytyką judeochrześcijańskiego oglądu świata. Poetycki i profetyczny styl dzieła, odwołujący się często do staro- i nowotestamentowych aluzji a rebours, zapewnił książce miano jednego z najważniejszych dokonań literatury niemieckiej. Dzieło wypełnione presokratejskimi metaforami odwołującymi się do filozofii przyrody i przywołującymi byty najprostsze, takie jak ziemia, powietrze, ogień, woda, rośliny i zwierzęta, przedstawia duchowy rozwój samotnika Zaratustry - alter ego filozofa - tańczącego, roześmianego mędrca, który w towarzystwie orła i węża wyobraził sobie zdrowszy psychologicznie sposób bytowania poza zwykłą kondycją ludzką.

Tłumaczenie: Wacław Berent
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Vesper
Oprawa: miękka
Wymiary: 125x195
Liczba stron: 320
ISBN: 83-60159-13-0
Wprowadzono: 24.11.2006

RECENZJE - książki - Tako rzecze Zaratustra - Fryderyk Nietzsche

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

papilot

ilość recenzji:8

brak oceny 6-05-2010 23:20

Mało jest miejsc na ziemi, gdzie jeszcze żyć można świadomie, nie wiedząc, co rzekł Zaratustra. To "książka dla wszystkich i dla nikogo", z naciskiem na to pierwsze. Bowiem ta książka to nie negacja wartości - ona to wartości same. Bunt Nietzschego, którego wyrazem jest to dzieło, to nie bunt przeciwko życiu - to bunt przeciwko jego negacji. "Zaratustra" stanowi piękną afirmację życia i wszystkiego, co życie ze sobą niesie. Taki przynajmniej był pierwotny zamysł filozofa, i tak, przy odrobinie dobrej woli, utwór ten czytać można. Często wszakże "Tako rzecze Zaratustra" postrzegano jako dzieło nihilisty, smutnego człowieka pozbawionego wszelkich wartości. Myślę, że o ile intencją autora było napisać tę książkę jak dzieło pozytywne, o tyle nie jest wykluczone odczytanie jej według interpretacji nihilistycznej. Tak czy inaczej, sięgnąć po nią trzeba - choćby po to, aby wyrobić sobie własne zdanie na temat tak ważnego dla kultury europejskiej dzieła.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Bergisel

ilość recenzji:13

brak oceny 27-07-2009 14:14

Wszystkim, którym „Tako rzecze Zaratustra” kojarzy się jedynie z podstawami faszyzmu rodzonymi przez Hitlera pragnę polecić tą książkę dla zweryfikowania swoich osądów.
Zaratustra to wielki mędrzec, który, niczym Jezus głoszący swe przypowieści, wędruje po świecie szukając swych uczniów, którzy by jego słuchali lub też zaszywa się w głuszy aby zebrać myśli na dalsze wędrowanie.
Zaratustra marzy o nadczłowieku i wie, że jesteśmy temu bliscy, dlatego też swoimi kazaniami pragnie ukierunkować, wykształcić nadczłowieka. „Człowiek jest liną rozpiętą między zwierzęciem a nadczłowiekiem’ – mówi i wskazuje na właściwą drogę.
Zaratustra wytyka ludziom wiele błędów, które są obecne i do dziś w społeczeństwie: fałszywa skromność, cnotliwość dla nagrody, brak ambicji, zakłamanie. Oskarża wiarę, która każe czcić ducha ponad ciało, bo w mniemaniu Zaratustry to ciało kształtuje nam duszę, oskarża bydlęcą wiarę, która nazywa Bogiem wszystko to czego pojąć nie może lub co ją krzywdzi – to bowiem prowadzi do osłabienia człowieka. Zaratustra umiłował samodoskonalenie, a w nim szukanie własnych ścieżek, indywidualność, gardzi zbiorowym umysłem, dla każdego pragnie czegoś wyższego. Cały utwór jest przepełniony raczej nie buntem, a goryczą nad społeczeństwem idącym w zagładę.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?