SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wojna informacyjna

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Bellona
Data wydania 2022
Oprawa miękka
Ilość stron 620

Opis produktu:

Książka Thomasa Rida to opowieść o radziecko/rosyjskim i amerykańskim zderzeniu cywilizacyjnym. Post rewolucyjna Rosja, a później ZSRR oraz Rosja po 1991 roku prowadziła i nadal prowadzi wojnę informacyjną z szeroko rozumianym światem Zachodu, którego symbolem są Stany Zzjednoczone.
Jednym z oręży owego starcia cywilizacji są tzw. środki aktywne, za którymi kryją się szeroko rozumiane formy oddziaływania na otoczenie międzynarodowe i sytuację wewnętrzną kraju uznanego za ich cel. Rid, światowej klasy ekspert bezpieczeństwa informacji śledzi przebieg owego starcia począwszy od lat dwudziestych XX wieku, aż po lata drugie dziesięciolecie XXI wieku. Fałszywe lub sfałszowane dokumenty, listy, spreparowane tajne dokumenty były bronią, przed którą społeczeństwo demokratyczne nigdy do końca nie potrafiło się bronić, a nawet często samo uczestniczyło w tych wymierzonych przeciwko sobie akcjach. Pod koniec XX wieku do owych narzędzi dodano złośliwe programy komputerowe oraz tzw. farmy trolli, które niszczą, blokuję albo przynajmniej starają się zakłamać otaczającą rzeczywistość.
Czeka, GPU, OGPU, KGB oraz służby wywiadowcze państw bloku wschodniego (ze słynnym Stasi na czele) toczyły zaciekłą wojnę z CIA, MI6 oraz innymi agencjami wywiadu państw zachodnich. Ostatnim głośnym akordem owej walki była próba ingerencji Rosji w przebieg wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. W mniejszym wymiarze wojna toczy się nadal. Również Polska jest celem działalności `środków aktywnych`. Niemniej jednak, jak ostrzega sam autor: Na początku trzeciego dziesięciolecia XXI wieku, zarówno w przypadku społeczeństw otwartych, jak i zamkniętych, wiele z nich pogrążyło się w zwątpieniu i głębokich kryzysach tożsamości czego przyczyną jest rozwój Internetu i towarzyszące temu skutki uboczne. Pojawiły się zarówno przesadzone, jak niedoceniane zagrożenia oraz potencjał związany z kampaniami dezinformacyjnymi a tym samym narzedzie w rozwijaniu i eskalacji owego zagrożenia oraz jego potencjału.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: historia,  
Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 170x240
Ilość stron: 620
ISBN: 9788311161603
Wprowadzono: 02.06.2022

RECENZJE - książki - Wojna informacyjna - Thomas Rid

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Bookendorfina

ilość recenzji:1526

2-01-2023 09:48

?Linia oddzielająca fakt i kłamstwo jest przedłużeniem granicy między pokojem i wojną, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.?

Czytanie książki zajęło mi kilka tygodni, bynajmniej nie ze względów znużenia tematyką czy stylem przedstawiania, ale wręcz odwrotnie, wciągnięciem w głęboki obraz szpiegostwa i dezinformacji, spokojnym poznawaniem rozdziałów, analizowaniu podanych informacji i chwytaniu skojarzeń ze współczesną aktywnością rosyjskiego wywiadu. Thomas Rid wnikliwie, z naciskiem na szczegóły, prezentował przykłady zorganizowanego i zinstytucjonalizowanego oszustwa uprawianego w Rosji i poza jej granicami. Zobrazował podstępność, wyrafinowanie i można rzecz profesjonalizm patrząc z perspektywy masowości, różnorodności i skuteczności. Rozpowszechnianie fałszywych wiadomości, naginanie faktów, przeinaczanie prawdy, preparowanie źródeł, fałszowanie dokumentów, podrabianie newsów, rozsiewanie wątpliwości, to narzędzia, którymi chętnie posługiwała i posługuje się rosyjska dezinformacja wobec Zachodu. 

Sztuka mistyfikacji już nawet na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku wywoływała podziw umiejętnością stworzenia nieprawdziwej organizacji i całej otoczki towarzyszącej. Wojna polityczna i środki aktywne osiągnęły mistrzowskie umiejętności, zaś pełnym polem do popisu dezinformacji okazały się nowe technologie i kultura internetu. Autor przejrzyście i przyjaźnie prowadził narrację, uporządkował materiał według klucza etapów powstawania i rozwoju dezinformacji, a także specjalizacji z uwzględnieniem różnorodnych środków i kanałów komunikacji. Uważny obserwator tego, co dzieje się na świecie, i tego, co prezentowane jest w mediach, zdaje sobie sprawę z istnienia zakulisowych działań, często podważa otrzymywane informacje czując, że coś całkiem innego jest na rzeczy, czuje presję manipulacji przekonaniami, odwracaniem uwagi, zacieraniem niewygodnych śladów, czy dyskredytowania i podważania zaufania. Ale i tak wiele nowego dostrzega po zapoznaniu się z tego typu publikacjami. Jednym otwierają oczy na ciemne warstwy publicznych wiadomości, innym uświadamiają złożoność sztuki osłabiania przeciwników, resztę zaskakują skalą, różnorodnością i poziomem przebiegu dezinformacji. Niewątpliwie inspirują do szukania zależności, drugiego dna, krytycznego słuchania, potwierdzania faktów i konieczności wyrabiania własnej opinii. Bookendorfina

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?