Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

TAJEMNICE KAPLICY SYKSTYŃSKIEJ (twarda)

Utajone przesłanie Michała Anioła w sercu Watykanu

książka

Wydawnictwo REBIS
Oprawa twarda w obwolucie
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Tak jak w czasie przeprowadzonego niedawno oczyszczenia fresków usunięto warstwa po warstwie nagromadzony na nich przez stulecia brud, tak na kartach tej książki podjęto próbę zmycia z najsłynniejszego i najpopularniejszego skarbu sztuki na świecie całych wieków uprzedzeń, cenzury i zwykłej głupoty. Nigdy już nie spojrzymy na Kaplicę Sykstyńską Michała Anioła tym samym okiem. Pięćset lat temu Michał Anioł rozpoczął prace nad malowidłami na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej, które stały się najsłynniejszym na świecie dziełem sztuki. Każdego roku miliony ludzi przyjeżdżają do Rzymu, by je oglądać - największy na świecie fresk w najświętszej kaplicy chrześcijaństwa. Na owym olbrzymim, wspaniałym dziele nie ma jednak ani jednego przedstawienia chrześcijańskiego. Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej są fascynującą opowieścią o tym, jak Michał Anioł wplótł w malowidła przesłanie braterstwa, tolerancji i wolnomyślności, by wesprzeć towarzyszy podróży w dążeniu do stawienia oporu represyjnemu Kościołowi tamtej epoki. Blech i Doliner wyjaśniają, co miał na myśli Michał Anioł, malując anioły sprytnie przedrzeźniające papieża, jego mecenasa, jak udało mu się przemycić w pozornie pobożnych przedstawieniach treści heretyckie i w jaki sposób zdołał zrealizować życiowy cel: połączenia mądrości opartej na wiedzy z krytyką religii. Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej wydobywają na światło dzienne sekrety, które przez wieki kryły się w zasięgu wzroku.

`Tak jak malowidła Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej wywarły niezatarty wpływ na sztukę, tak ta książka spowoduje, że nieodwracalnie zmieni się sposób patrzenia na nie, a przede wszystkim myślenia o nich!`
Enrico Bruschini, oficjalny historyk sztuki przy ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Rzymie.

`Trudno uwierzyć, że Kaplica Sykstyńska - ozdobiona freskami przez Michała Anioła, jednego z największych artystów zachodnich, badana przez zastępy historyków sztuki i oglądana przez miliony turystów - mogła wyjawić tajemnice o tak ogromnym znaczeniu. A jednak wszystko wydaje się prawdą. Ta pełna zdumiewających rewelacji książka, oparta na dokładnych badaniach i klarownej analizie, dostarcza przede wszystkim fascynujących interpretacji.`
Jonathan Harr, autor The Lost Painting i A Civil Action


Rabin Benjamin Blech jest wykładowcą, przywódcą religijnym i międzynarodowej sławy nauczycielem. Laureat nagrody American Educator of the Year, od roku 1966 prowadził wykłady z Talmudu na Yeshiva University. Napisał jedenaście książek, współpracował z New York Timesem, Newsweekiem i Newsday. Mieszka w Nowym Jorku.

Roy Doliner jest niezwykłym erudytą o bardzo szerokich zainteresowaniach, autorem dramatów i scenariuszy filmowych. Jego pasje to: językoznawstwo, religioznawstwo porównawcze, historia sztuki, historia Rzymu i Włoch oraz judaizm. Swoją wiedzą służy uczonym, dostojnikom i dziennikarzom odwiedzającym Rzym i Muzea Watykańskie. Mieszka w Rzymie i Nowym Jorku.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: REBIS
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wprowadzono: 13.11.2009

RECENZJE - książki - TAJEMNICE KAPLICY SYKSTYŃSKIEJ, Utajone przesłanie Michała Anioła w sercu Watykanu

4.1/5 ( 15 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    3
  • 1
    0

aborygenka81

ilość recenzji:16

brak oceny 16-02-2011 19:45

Nie brakuje innowacji na rynku wydawniczym a pomysły na sposób wydania książki zdają się pretendować do miana najbardziej oryginalnego projektu. Znakomicie w nurt ten wpisuje się D.W. REBIS z dziełem Benjamina Blecha i Roya Dolinera. Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej, bo o nich mowa, zaskakują wpierw okładką – plakatem, która po rozwinięciu odzwierciedla wielkoformatowy obraz sklepienia Sykstyny, by następnie, jak obuchem w łeb, oszołomić nie mniej inspirującą treścią. Autorzy z nieskrywaną pasją i zaangażowaniem łączą wielką sztukę, historię, teologię i żydowski mistycyzm, ze szczególnym akcentem na ostatnie zagadnienie. W ocenie B. Blecha i R. Dolinera kabała – ezoteryczna wiedza judaizmu - staje się kluczem do zrozumienia artystycznego zamysłu Michała Anioła. Autorzy stawiają śmiałą tezę, że żaden gest, żadna z prezentowanych postaci czy biblijnych historii, a nawet zastosowana paleta barw nie jest dziełem przypadku. Tandem amerykańskich uczonych odnajduje we freskach kaplicy wyraźne, nieraz dosadne i zwulgaryzowane przytyki wobec Juliusza II (putto pokazujące figę za plecami personifikującego papieża proroka Zachariasza, Bóg Stwórca zwrócony doń nagimi pośladkami) nie pomijając przy tym wyjaśnienia genezy i przebiegu tego, bądź co bądź, niewygodnego status quo. Przede wszystkim zależy jednak Dolinerowi i Blechowi na wykazaniu, iż arcydzieło Michała Anioła stanowi nośnik zakazanej myśli kabalistycznej. W mniemaniu autorów dobór postaci sybilli i proroków, podobnie jak ścieśnionych w pendentywach i lunetach opowieści, jest skrupulatnie przemyślany, a ich ilość i przestrzenne rozplanowanie w każdym przypadku ma swe racjonalne uzasadnienie i nierzadko zawoalowane przesłanie. Samo przedstawienie starotestamentowych historii począwszy od Stworzenia świata (paradoksalnie fresk namalowany został jako ostatni) po Pijaństwo Noego ma urzeczywistniać pień mistycznego Drzewa Życia z jego bogatą wykładnią.
Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej z podtytułem Utajone przesłanie Michała Anioła w sercu Watykanu to bynajmniej nie kolejny mainstreamowy amalgamat sensacji i spiskowej teorii dziejów. Naukowe zacięcie autorów nie pozwala pozostawić stawianej tezy bez gruntownego wyjaśnienia jej podstaw. Wartość dzieła podnosi znakomity rys sytuacyjny i świetnie zarysowane tło historyczne, stanowiące pretekst do przedstawienia wiarygodnych, opartych na źródłach relacji Michała Anioła z Juliuszem II i innymi wielkimi epoki. Rozbudowane wątki biograficzne tłumaczą tak żywe zainteresowanie kabałą i Talmudem, ujawniają skąd tak drobiazgowa znajomość anatomii oraz rzucają światło na dość burzliwe dzieje znajomości z Leonardem da Vinci, z którym – ot, ciekawostka - stawał w szranki w miejskim konkursie malarskim. Autorzy doskonale czują epokę, jej filozofię i socjologiczne uwarunkowania, dlatego z łatwością przychodzi im objaśnianie takich choćby zagwozdek jak epatowanie męską sylwetką, która objawia się w każdej kobiecej postaci na freskach Sykstyny. Wiele poświęcono pojęciu mistycznej równowagi, której zdaje się być podporządkowany cały malarski konspekt mistrza Buonarottiego.
Warto sięgnąć po tę pozycję by poznać tę intrygującą konfuzję malarstwa i myśli judaistycznej, wszak czy nie dziwią wyłącznie starotestamentowe odniesienia na najsłynniejszym sklepieniu świata? Czy Michał Anioł faktycznie tak dużo chciał pokazać by nie pokazać najważniejszego, tego co ukrył i co mogą dostrzec tylko nieliczni wtajemniczeni?