Tajemnice Caravaggia / Witold Kawecki 45,89 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie

Tajemnice Caravaggia (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Jedność
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 440
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Tajemnice Caravaggia - opis produktu:

Caravaggio fascynuje mnie od kilkudziesięciu lat. Wędrując po świecie, zawsze z drżeniem serca wyszukiwałem obrazy tego artysty, by móc je kontemplować na żywo.

W ten sposób na przestrzeni wielu lat udało mi się obejrzeć prawie wszystkie jego dzieła. Twórczość ta w wyjątkowy sposób stała się częścią mojego życia. O Caravaggiu pisałem, wygłaszałem konferencje, prowadziłem prace naukowe, wykłady na uniwersytecie, a nawet rekolekcje w kościołach, posługując się jego obrazami. Zawsze spotykało się to z dużym zainteresowaniem audytorium. Ośmieliło mnie to do napisania o nim książki, którą właśnie prezentuję. Ma być ona próbą odkrycia licznych tajemnic Caravaggia dotyczących jego osobowości, życia i techniki malowania (ze wstępu autora do publikacji).

Witold Kawecki CSsR (redemptorysta) - profesor i kaznodzieja, kierownik Katedry Dialogu Wiary z Kulturą UKSW, pisarz i człowiek mediów, dziennikarz i kulturoznawca, autor 30 książek i setek artykułów, współpracownik Polskiego Radia i TVP oraz innych środków społecznego przekazu. Nagrodzony m.in. Feniksem w kategorii sztuka za książkę Sztuka polska a Kościół dzisiaj. Ekspert w zakresie kulturoznawstwa, teologii (kultury, moralnej, piękna, mediów), kultury politycznej i katolickiej nauki społecznej.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę

Opowieść o blisko stu dziełach Caravaggia, ich kolorystyce, świetle, metaforyce, fakturze, warstwie znaczeniowej, psychologicznej i narracyjnej. Historie niezwykłych obrazów Caravaggia, związanych z wewnętrzną głębią i przeżyciami artysty. Malarstwo skoncentrowane na prawdzie, pozwalające widzowi lepiej zrozumieć siebie.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Wydawnictwo: Jedność
 • Oprawa: twarda
 • Okładka: twarda
 • Wymiary: 245x185
 • Ilość stron: 440
 • ISBN: 9788381441230
 • Wprowadzono: 17.04.2019

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -37%
Nie ma

Mariusz Szczygieł

twarda
28,91 zł 45.89
Dodruk - październik 2019
 • -30%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
48,81 zł 69.73
Dodruk - październik 2019
 • -41%
Umorzenie Cykl: Joanna Chyłka, Tom 9

Remigiusz Mróz

miękka
23,47 zł 39.77
 • -30%
Pozwól mi wrócić

B. A. Paris

miękka
24,37 zł 34.82
 • -45%
Dynastia Miziołków

Joanna Olech

twarda
16,41 zł 29.83
 • -42%
Marzycielka

Katarzyna Michalak

miękka
23,07 zł 39.77

Witold Kawecki - przeczytaj też

 • RRecenzje
 • Książka
 • Tajemnice Caravaggia
4/5 ( 2 oceny )
  5
  0
  4
  2
  3
  0
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Qultura słowa

 • 19-07-2019
 • 21:28

Jaki naprawdę był Caravaggio?
?Zginiesz marnie, jak marnie żyłeś" ? mawiał malarz Giovanni Baglione, a słowa te miały odnosić się do Caravaggia, urodzonego jako Michelangelo Merisi. Życie włoskiego malarza było niezwykle burzliwe, miał na swoim koncie nie tylko zabójstwo - prawdopodobnie nieumyślne - a także ciążyło na nim podejrzenie o pobicie jednego z kawalerów maltańskich. Sam zresztą przeżył zamach na swoje życie z rąk nieznanego sprawcy. Początkowo przypuszczano, że malarz nie żyje, jednak później po raz kolejny zaskoczył wszystkich, malując jeden ze swoich słynniejszych obrazów ?Salome z głową Jana Chrzciciela", na którym (w rysach głowy świętego na tacy) można się dopatrzyć autoportretu Caravaggia.
Jaki tak naprawdę był Caravaggio? W jaki sposób tworzył? Co go ukształtowało, a co inspirowało? Próbę zgłębienia jego tajemnicy podjął Ks.Witold Kawecki, który malarzem fascynuje się od lat, wnikliwie studiując jego dzieła i podróżując po świecie, by je zobaczyć, przekonać się o sile ich oddziaływania. Wyniki swoich poszukiwań, swoje odkrycia, przemyślenia, ale też wrażenia, którymi się z nami dzieli, zostały zebrane w niezwykle frapującej książce pt. ?Tajemnice Caravaggia?, będącej bardziej biografią artysty, niż albumem prezentującym jego malarstwo, stanowiącą swego rodzaju studiu jego twórczości. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja, to prawdziwa gratka nie tylko dla historyków, historyków sztuki czy samych malarzy, ale wszystkich, którzy interesują się sztuką i / lub postacią Caravaggia.
Książka składa się z sześciu rozdziałów, z których pierwszy opowiada historię tego genialnego malarza ? przybliża nam jego rodzinną Lombardię, a także samą rodzinę artysty, w której ojciec był budowniczym (wznosił m.in. katedrę w Mediolanie), zaś matka ? córką zarządcy dóbr właściciela miasteczka Caravaggio. Poznajemy sylwetkę samego mistrza, wraz z nim przenosimy się także do Rzymu, gdzie Caravaggio przybył prawdopodobnie po 1592 roku, a następnie do Neapolu, do którego uciekał po tragicznej w skutkach sprzeczce ze sportowym rywalem, w wyniku której ów nieszczęśnik zginął. Celem ucieczki z Rzymu nie był jednak tak naprawdę Neapol, ale Malta, gdzie malarz chciał uzyskać tytuł kawalera maltańskiego w zakonie joannitów. Zatem w 1607 roku zjawił się tu na pokładzie galery należącej do Zakonu Maltańskiego, a rok później spełnił swoje marzenie, przywdziewając habit zakonu. Niestety również tu do głosu doszła jego gwałtowna natura, znów tez musiał uciekać po tym, jak podczas gry w karty doszło do kłótni, a następnie bójki, w wyniku której Caravaggio ciężko ranił jednego z mężczyzn. Tym razem artysta znalazł schronienie na Sycylii. Czytamy również o powrocie do Neapolu w 1609 roku, o jego pobiciu, a następnie ukrywaniu się u protektorki, Constanzy Sforzy-Colonny. Czytamy wreszcie o duchowym testamencie artysty, o wyrzutach sumienia za zbrodnie, widocznych również w jego obrazach, a także o ?możliwych wersjach jego śmierci.
Rozdział drugi koncentruje się na rewolucjach Caravaggia, bowiem znając jego burzliwe życie, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć jego malarstwo. Jak sam autor podkreśla ?Caravaggia uczyniło wielkim nieustanne dochodzenie do prawdy i jego nowatorstwo, rewolucyjność, którą wprowadził w światowe malarstwo?. Ks.Kawecki opisuje kolejno te rewolucje, począwszy od portretowania w taki sam sposób przedmiotów i osób, poprzez podejmowanie tematyki nieobecnej dotąd w malarstwie (ukazanie ?złej strony? świata), aż po nowatorskie techniki malarskie, przez niego stosowane. Rozdział trzeci pozwala nam zaś w pełni docenić to, co znajduje się w centrum zainteresowań malarza, czyli ciało oraz sposoby jego przedstawienia. Rozdział czwarty stanowi próbę (i to niezwykle udaną) analizy religijnej twórczości Caravaggia, zaś kolejny ? prezentuje sposób rozumienia przez artystę transcendencji. Ostatni, szósty rozdział, uświadamia nam nie tylko niezwykłą popularność malarza, ale również dowodzi ponadczasowości jego dzieł.
Zawartość merytoryczna książki, obejmująca wszystkie chyba najważniejsze aspekty jego twórczości, jak i niezwykle plastyczny i łatwy w odbiorze język, którym owa niezwykła biografia (?) została napisana, składają się na wielkość i unikatowość pozycji ?Tajemnice Caravaggia?. Umieszczone w niej reprodukcje dzieł malarza tylko dodają jej wartości i zwiększają siłę, z jaką książka na nas oddziałuje. Jestem przekonana, że od tej pory inaczej będziemy patrzeć na jego dzieła, a także ? kto wie? być może wzorem autora wędrować będziemy po świecie, poddając się wrażeniu, jakie malarstwo Caravaggia na nas zrobiło. ?Tajemnice Caravaggia? stanowią bowiem doskonałą inspirację do podjęcia własnych studiów nad fenomenem artysty. Kto wie, jakie jeszcze tajemnice odkryjemy ?

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

as

 • 29-05-2019
 • 20:29

Fantastyczna książka. Czytałem jednym tchem. Caravaggio od dawna mnie fascynował. Ile razy jestem w Rzymie zawsze wstępuję do kościoła San Luigi dei Francesi, żeby podziwiać obrazy poświęcone św. Mateuszowi. Ale bogactwo przekazu ks. Kaweckiego mnie urzekło.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 39.88 zł

  W tym zestawie znajdziesz mrożące krew w żyłach opowieści o głośnych zbrodniach, które wydarzyły się w ciągu 45 lat istnienia Polski Ludowej. Ale PRL budzi nie tylko złe skojarzenia. To przecież kraj, w którym ludzie dorastali, kochali, cieszyli się życiem. W tych książkach znajdziesz niesamowite...

 • Książka jest zbiorem opowiadań o losach magicznych istot. Postacie w wyobraźni autorki były tworzone na przestrzeni lat, najczęściej w miejscach, gdzie otaczała ją natura - słoneczne promienie, szeleszczące liście na wietrze, zielona trawa czy kwitnące kwiaty - i kiedy pachniała lipa. Pozycja ta...

 • Od kiedy w grocie w Lourdes małej Bernadetcie Soubirous objawiła się Maryja, do tej niepozornej miejscowości u podnóża Pirenejów przybyło już niemal pół miliarda osób. Miliony pielgrzymów doświadczają w tym miejscu niezwykłych łask, w tym szczególnie uzdrowienia z różnych, nawet najpoważniejszych...

 • 24.93 zł
  22.44 zł

  Tajemnice Wielkiej Nocy to pasjonująca książka autorstwa ks. prof. Mariusza Rosika, eksperta w dziedzinie Biblii. Autor zaprasza czytelnika w swoistą detektywistyczną podróż prowadzącą do odkrycia elementów nagromadzonych przez wieki interpretacji i historii, które urosły do rangi tajemnic wokół...

 • 39.86 zł
  33.48 zł

  Druga część wielowątkowej powieści ukazującej średniowieczną Wenecję w cieniu Wielkiej Inkwizycji. Edyta Amalfi, nieślubna córka i spadkobierczyni fortuny hrabiego Mirafiore, traci swojego ukochanego Rodriga. Dziewczyna musi opuścić Wenecję, ale odważnie podejmuje walkę przeciwko najwyższej władzy...

 • 39.86 zł
  33.48 zł

  Mroczne zaułki średniowiecznej Wenecji, przebiegłe spiski, tajne wyroki, walka o władzę i wielka miłość... Edyta Amalfi, nieślubna córka i spadkobierczyni fortuny hrabiego Mirafiore, traci swojego ukochanego Rodriga. Dziewczyna musi opuścić Wenecję, ale odważnie podejmuje walkę przeciwko najwyższej...