Taipi - Herman Melville - Książka | Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Taipi (twarda)

Obrazki z życia Polinezyjczyków

książka

Taipi, Obrazki z życia Polinezyjczyków - opis produktu:

Opublikowana w 1846 roku, pierwsza powieść Hermana Melvillea to historia czteromiesięcznego pobytu amerykańskiego żeglarza w dolinie Taipi na polinezyjskiej wyspie Nuka Hiva. Debiut - oparty na doświadczeniach autora, które przemieszał z tym, co wyniósł z lektur, i tym, co niektórzy akademicy zwykli nazywać stekiem kłamstw - spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników po obu stronach oceanu, spragnionych opowieści na temat egzotycznych krain oraz obyczajów ich `barbarzyńskich` mieszkańców. `Człowiek żyjący wśród kanibali` zdobył rozgłos, także przez kontrowersje, jakie wzbudził erotyczny wątek powieści, jak i niepochlebny opis misjonarzy, usiłujących nawracać tubylców na `prawdziwą wiarę`.

Książka Taipi Obrazki z życia Polinezyjczyków pochodzi z wydawnictwa Państwowy Instytut Wydawniczy. Autorem książki jest Herman Melville. Należy do gatunków: literatura piękna, powieść podróżnicza, powieść społeczno-obyczajowa. Książka Taipi liczy 450 stron. Jej wymiary to 125x202. Oprawa jest twarda. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -42%
Mali mężczyźni twarda
26,04 zł 44.90
 • -42%
Inni mają lepiej miękka
23,14 zł 39.90
 • -37%
Zawsze w porę miękka
25,14 zł 39.90
 • -43%
Przekręt Karuzela Tom 3 miękka
22,74 zł 39.90
 • -26%
Zemsta gangstera Gangsterzy Tom 2 miękka
28,79 zł 38.90

Herman Melville - przeczytaj też

 • -15%
Billy Budd Opowieść wtajemniczonego twarda
24,58 zł 28.92
Czytamy w oryginale. Moby Dick miękka
15,65 zł
 • -38%
Moby Dick tom 1-2 / Billy Budd / Taipi pakiet
74,20 zł 119.69
 • -31%
Moby Dick Tom 1 i 2 twarda
40,60 zł 58.85

Polecane

 • -35%
Quichotte twarda
32,43 zł 49.90
 • -33%
Dotyk anioła miękka
23,39 zł 34.91
 • -29%
Siostra Słońca Cykl: Siedem sióstr, Tom 6 miękka
31,88 zł 44.90
 • -39%
Skandal miękka
24,34 zł 39.90
 • -29%
Jutro miękka
27,62 zł 38.89
 • -36%
Arabski książę miękka
25,60 zł 39.99
 • Recenzje

  Recenzje

  image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
 • Książka

 • Taipi, Obrazki z życia Polinezyjczyków

4/5 ( 1 ocena )
  5
  0
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Hrosskar

 • 3-12-2019
 • 20:37

Taipi zostało napisane w narracji pierwszoosobowej, z punktu widzenia Tomma, amerykańskiego żeglarza. Relacjonuje on czytelnikowi dokładnie dlaczego postanowił uciec ze statku razem z innym marynarzem, co widzi, czego jest świadkiem i jakie uczucia nim targają. Z tego powodu książkę czyta się bardzo dobrze, nie nuży, ale cały czas ciekawi co za chwilę się wydarzy w dolinie Taipi. A głównego bohatera nie sposób nie polubić. W całą historię, autor wplata opis codziennego życia, obyczajów, religii i kultury rdzennych mieszkańców wyspy. Stale się weselą, spędzają dużo czasu na odpoczynku, nie istnieją wśród nich troski, zmartwienia, czy niepokoje. Żywią się prosto i są przy tym nadzwyczaj zdrowi do późnych lat. Autor kontrastuje to z ludźmi cywilizowanymi, z toczącymi ich chorobami, ciągłym pośpiechem i zmartwieniami. Odniosłem wrażenie, że Melville troszkę nawet zazdrości takiego życia rdzennym mieszkańcom i z nostalgią wspomina swój pobyt na wyspie.

Nie jest to bynajmniej tylko zapis doświadczeń bohatera, ale również szereg przemyśleń, obserwacji i komentarzy dotyczących ówczesnej sytuacji. Melville opisuje jak często okropne rzeczy dzieją się na morzach południowych - rabunki, porwania i morderstwa dokonywane na rdzennych mieszkańcach. Jak współczuje się napadniętym z zemsty marynarzom i z jakim wstrętem cywilizowani ludzie myślą o poganach, którzy tego dokonali. Autor stara się również wyjaśnić skąd się bierze pogląd, że rdzenni mieszkańcy wysp są kanibalami, którzy urządzają uczty w czasie których podają upieczone, ludzkie mięso. Często są to relacje osób, które odbyły jedynie małe, ostrożne wycieczki pod zbrojną eskortą. Bohater rozmyśla również z niepokojem o tym, jakie zmiany czekają m.in wyspę Nuku Hiva, które bynajmniej nie będą dobre dla jej mieszkańców i zniszczą ich spokojny tryb życia. Nawet po wielu latach książka robi duże wrażenie, szczególnie w kwestiach ciekawych obserwacji i przestróg, które są dość uniwersalne.

Książka zawiera posłowie Mikołaja Wiśniewskiego, w którym zostało przedstawione dlaczego Herman Melville wyruszył w podróż statkiem i jak znalazł się na wyspie Nuka Hiva. Dowiemy się, kiedy autor napisał Taipi, jakie trudności napotkał z wydaniem swojej książki, o dwóch wersjach powieści - angielskiej i amerykańskiej. Wiśniewski przedstawia, interpretuje i wyjaśnia niektóre elementy przedstawione i wiele więcej. Łącznie jest to około trzydziestu stron bardzo ciekawie napisanego tekstu, który przybliża życiorys Hermana Melvillea, jak i zawiera wiele ciekawostek na temat jego książki. Z posłowiem lektura Taipi jest zdecydowanie pełniejsza i pozwala lepiej zrozumieć wiele przedstawionych w książce kwestii.

Taipi jest opowieścią o losach amerykańskiego obywatela, który spędził cztery miesiące na wyspie Nuka Hiva w dolinie Taipi. Autor opisuje codzienne życie mieszkańców, ich kulturę i obyczaje, ale również snuje wiele ciekawych rozważań na temat kondycji współczesnego mu świata. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.pl!

Czy recenzja była pomocna?