SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Szybki szmal

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

Opis produktu:

Precyzyjnie skonstruowana intryga kryminalna, wielowątkowe śledztwo oraz akcja ani na moment niezwalniająca tempa.

Wronki, 1984 rok. Pewnej grudniowej nocy w miejscowym domu dziecka wybucha pożar, w którym ginie ośmioro dzieci i dyrektor sierocińca. Śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn tragedii zostaje powierzone lokalnej milicji. Sprawująca nadzór nad dochodzeniem Komenda Wojewódzka z Poznania na miejsce zdarzenia wysyła dwóch najlepszych funkcjonariuszy: porucznika Mirosława Brodziaka oraz chorążego Teofila Olkiewicza. Błyskawicznie przeprowadzone śledztwo wykazuje, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Szamotuły, 2019 rok. Po ukończeniu studiów w Szczytnie podkomisarz Aneta Nowak wraca na stare śmieci do komendy policji w Szamotułach. Od razu zostaje przydzielona do zespołu dochodzeniowo-śledczego pracującego nad rozwiązaniem zagadki śmierci starszego mężczyzny, którego znaleziono powieszonego we własnym mieszkaniu. I chociaż pobieżne oględziny miejsca zdarzenia zdają się wskazywać, że to było samobójstwo, to ekspertyzy policyjnych techników nie wykluczają udziału osób trzecich.

W tym samym czasie współpracujące z niemiecką policją poznańskie CBŚP dowiaduje się o planowanym transporcie ogromnego ładunku narkotyków, który z Berlina ma trafić prosto do wybudowanego niedawno w zapuszczonym gospodarstwie niedaleko Szamotuł nowoczesnego magazynu.

Co łączy te trzy na pozór niezwiązane ze sobą sprawy? Śledztwo dotyczące pierwszej z nich dawno zostało zamknięte, druga wygląda na rutynowe dochodzenie, a trzecią zdają się kontrolować służby specjalne. Czy to możliwe, by wydarzenia sprzed trzydziestu pięciu lat miały jakiś związek z aktualnie prowadzonym śledztwem? Dociekliwa i nieustraszona podkomisarz Aneta Nowak za wszelką cenę zamierza odkryć prawdę. I zrobi to, nawet jeśli będzie musiała nagiąć obowiązujące przepisy.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Muza
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 130x205
Ilość stron: 512
ISBN: 9788328706354
Wprowadzono: 15.10.2020

RECENZJE - książki - Szybki szmal - Ryszard Ćwirlej

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.9/5 ( 7 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Ambros

ilość recenzji:655

28-01-2021 18:27

Misternie i precyzyjnie skonstruowana kryminalna intryga, która łączy w sobie trzy różne wydarzenia, dziejące się w różnej przestrzeni czasowej.
We Wronkach w 1984 roku dochodzi do pożaru w miejscowym domu dziecka. Ginie kilkoro dzieci i dyrektor ośrodka. Prowadząca dochodzenie miejscowa policja stara się zatuszować sprawę. Pytanie dlaczego? Oficjalnym powodem pożaru jest zwarcie instalacji elektrycznej, a winnym zaniedbań dyrektor, który niestety niej jest w stanie się już bronić. Ale czy ta wersja jest prawdziwa? A może policja wie więcej i chce przykryć jakieś niewygodne fakty?
Czasy obecne, w Szamotułach zostaje znalezione ciało mężczyzny powieszonego we własnym mieszkaniu. Wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak po głębszej analizie na ciele mężczyzny zostają zauważone ślady przemocy. Dochodzeniem zajmuje się komisarz Aneta Nowak, która powraca na stare śmieci. Tutaj zaczynała karierę i tutaj wróciła po latach nieobecności. Gdy na jaw wychodzi tożsamość ofiary, śledztwo zatacza coraz szersze kręgi. I wszystko wskazuje na to, że trzeba sięgnąć pamięcią wiele lat do tyłu.
W tym samym czasie poznańskie CBŚ przy współpracy z niemieckimi służbami zajmują się sprawą przemytu narkotyków na ogromną, międzynarodową skalę.
Co łączy te trzy pozornie odrębne sprawy? Kto jest tą osią napędową wszystkich spraw? Rozwiązanie jest zaskakujące i niewiarygodne, autor wyprowadza nas w ciemne zakątki szamotulskich zaułków, gdzie kolesie o nieciekawej przeszłości z przyjemnością zajmą się każdym zagubionym.
Czy możliwe, aby wydarzenia z przeszłości aż tak bardzo miały wpływ na teraźniejszość, by determinowały zachowania określonych wpływowych osób? Jak daleko można się posunąć, aby wyrównać porachunki sprzed lat? Gdzie jest granica, za którą czyha zło?
Jestem zafascynowana postawą miejscowej komisarz Anety Nowak. Młoda, ambitna i niesamowicie odważna, nie bojąca się nikogo i niczego. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Nie jeden policjant nie jest w stanie jej dorównać, tak naprawdę to nawet nie można ich porównywać do tej błyskotliwej i cholernie inteligentnej policjantki. Z poczuciem humoru i wielkim optymizmem. Nie boi się iść pod prąd, stara się demaskować miejscowe układy ludzi władzy, zdeterminowana zadaniem, które przed nią postawiono. Świetnie się spędza czas w jej towarzystwie wiedząc, że zaskoczy nas niejednokrotnie, wykaże się sprytem i przebiegłością. Świetnie łączy fakty, czasem całkiem niezależne i z sobą niepowiązane, a które często okazują się kluczem do rozwiązania kryminalnej zagadki. Dzięki kreacji tej postaci lektura nabiera blasku i kształtu, powoduje, że chce się brnąć dalej będąc u boku gwiazdy lokalnej policji.
Szybki szmal to energiczna akcja, mrożące krew w żyłach sceny, gangsterskie porachunki, przemyt narkotyków na międzynarodową skalę, przestępstwa seksualne, zemsta i układy władzy. Czy można chcieć więcej? Powiem zdecydowanie, to naprawdę wystarczy. Już ogarnięcie tego wszystkiego zapewnia maksimum przyjemności i satysfakcji, na więcej nie ma się ochoty. Pokłady wrażeń nieskończone i różnorodne jak paleta barw.
Autor miał świetny pomysł na fabułę i wykonał go znakomicie. Wszystkie elementy układanki komponują się w jedną całość, nie ma zbędnych i niepasujących ogniw. Przyznam szczerze, że widziałabym tę lekturę na szklanym ekranie. Już moja wyobraźnia zaczyna pracować i się rozkręcać.
Jednym zdaniem. Klimatyczna atmosfera, dopracowana fabuła, doskonale nakreślone postacie i rewelacyjne zakończenie. Usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagającego czytelnika!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Marlon.080

ilość recenzji:12

14-01-2021 00:50

Szybki szmal
Mocny początek książki, rok 1984, sierociniec...
Niestety później robi się już mnie ciekawie powracamy do teraźniejszości i pijani policjanci rozpoczynają oględziny miejsca zbrodni. Tak alkoholu w tej książce będzie sporo, nie mówię że to źle tylko tak jakoś nie smacznie?
Może to nie zabrzmi dobrze ale w tej książce aż za dużo się dzieje. Chociaż nie, niby dobrze ale nie miało to w sobie przyciągania, aż do pewnego momentu kiedy już poznamy bohaterów i cały plan fabuły zaczyna się układać, książka nabiera rozpędu.
Z początku sądziłam że dam tej powieści max 3 sowy ale wiecie co? Tak mnie później wciągnęła że nie ma opcji muszą być co najmniej 4. Jedną odejmuję za dużą liczbę bohaterów w której początkowo ciężko się połapać i rozwlekanie w opisach, które jak najbardziej doceniam bo to styl autora ale ja ich po prostu nie lubię, przedłużają bez sensu. Kiedy wszystko zostało już wyjaśnione zdałam sobie sprawę że ta historia jest tak precyzyjnie skonstruowana, tak dobrze przemyślana że nie sposób odmówić autorowi talentu.

Szybki szmal to trzeci tom cyklu Aneta Nowak, polecam czytać od początku ale autor w trakcie stara się nakreślić co wydarzyło się w poprzednich częściach.
Żałuję że nie zaczęłam od początku a nadrabiać nie mam w planach ale jeśli zastanawiacie się nad rozpoczęciem przygody z autorem to ten cykl mogę śmiało polecić, będzie się działo.

Aneta główna bohaterka książki to kobieta o wielu twarzach. Kiedy trzeba potrafi przywalić, włazi z rozpędu i rozwala drzwi z buta do których koledzy po fachu boją się nawet zapukać. Pokazuje wszystkim dookoła że kobieta nie jest gorsza w służbie od mężczyzny, a często zdarza się, że jest nawet lepsza od swoich kolegów. Oto cała Anetka. Owszem różnie ją odbierają najczęściej jako zadzieranie nosa lub patrzą z zazdrością ale po co się tym przejmować.

Przyczepie się do dwóch rzeczy reklama iPhona... po co była wzmianka ze to taki dobry telefon? A SLAYER to nie zespół rockowy. Ale za to opis hot-doga ze stacji był tak apetyczny że chodził potem za mną aż tydzień dopóki nie pojechałam zatankować ????
KONKURSZNP

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

lukrecja84

ilość recenzji:674

3-12-2020 15:07

na recenzję cudownego kryminału Ryszarda Ćwirleja ?Szybki szmal?. ????????????.
Książka dzieli się na dwa etapy ? dwa lata.
Pierwszy rok to 1984 i tragiczne, mocne, a wręcz obrzydliwe wydarzenie. Dyrektor domu dziecka we Wronkach krzywdził swoich wychowanków? Dwójka starszych chłopców próbując uratować młodszego kolegę pobiła dyrektora. W między czasie wybuch pożar. Czy ta trójka specjalnie podpaliła dom dziecka, bo miała dosyć bycia wykorzystywanym przez osobę, która powinna się nimi godnie opiekować?
Czyny tego potwora, również mną wstrząsnęły. Czytając początek tej książki miałam ochotę, rzucić ją w kąt. Taki mocny początek, mówiłam nie dam rady czytać dalej. Ale dałam szansę i się nie zawiodłam. Dalej jest lepiej.
W wyniku pożaru umiera ośmioro dzieci i dyrektor placówki. Pytanie: Czy o niemoralnych czynach wiedzieli inni wychowawcy? Czemu nikt nie reagował na krzywdę dzieci? Do ustalenia przyczyny pożaru zostali oddelegowani dwaj najlepsi funkcjonariusze Mirosław Brodziak i Teofil Olkiewicz. Co było przyczyną pożaru musicie przeczytać sami. Nie odbiorę wam tej satysfakcji.
Drugim czasem jest rok 2019 ? Szamotuły. Podkomisarz Aneta Nowak próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci mężczyzny. Powiesił się w swoim własnym domu. Czy było to samobójstwo czy raczej upozorowane samobójstwo? Dowiecie się czytając.
Jest jeszcze jedna sprawa. Przemyt narkotyków. Z Niemiec do Szamotuł ma trafić duży transport narkotyków. Czy uda się przechytrzyć przemytników? Czy to raczej przemytnicy przechytrzą policjantów, a może ktoś jeszcze ich ubiegnie.
Co łączy te trzy spraw? Może nic a może wszystko. Na pewno spróbuje to wyjaśnić podkomisarz Aneta Nowak. Czy jej się to uda? Musicie przeczytać ?Szybki szmal?. Powiem tak bardzo dobrze się bawiłam czytając tą powieść. Są momenty straszne, są momenty zabawne. Zabawne teksty ? śmiałam się do łez i momenty do płaczu. Uwielbiam twórczość Ryszarda Ćwirleja. Jego powieści mają w sobie coś takiego, że chcesz do nich ponownie wrócić. Chcecie spędzić cudowny wieczór z książką, to zapraszam do czytania najnowszego dzieła Ryszard Ćwirlej pisarz szybkiszmal .
Akcja goni akcję. Nie możesz ani na chwilę oderwać się od tej powieści. Ona pochłania nas, aż do ostatniej strony. Uwielbiam podkomisarz Anetę Nowak. Dlaczego? Przeczytajcie i sami ją pokochacie. Jak dla mnie nie może być inaczej niż 10/10. Skrajne emocje towarzyszące czytaniu, nie pozwalają dać innej oceny.???? Także jeszcze raz zachęcam was do przeczytania powieści Ryszarda Ćwirleja ?Szybki szmal?. Ps. Nie zrażajcie się pierwszymi scenami. Książka idealnie nadaje się dla czytelników dorosłych. Super prezent na Mikołaja lub pod choinkę. ????????????
...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:992

29-11-2020 21:02

"Szybki szmal znaczy się trefny"

Czy tajemnice z przeszłości zawsze prędzej czy później wyjdą na jaw? Czy sprawiedliwości stanie się zadość? Nie byłabym taką optymistką, życie nie zawsze jest biało-czarne. Czasem to ofiary, wobec nieudolności państwa, wyciągają konsekwencje wobec sprawców, pociągają ich do odpowiedzialności za czyny, o których ci już może zapomnieli.

?Szybki szmal? to trzecia część cyklu z Anetą Nowak, która już z tytułem podkomisarza, zostaje oddelegowana do Szamotuł. Zaczyna pracę z przytupem i "jak zwykle w takich sytuacjach, kiedy działała na wariackich papierach, podążając za jakimś mglistym przeczuciem" odkrywa więcej, niż jej koledzy prowadząc żmudne śledztwo. Intuicja? Szczęście?

Tymczasem pojawiają się trzy, pozornie zupełnie oderwane od siebie sprawy. Śmierć mężczyzny, wychowawcy w domu dziecka przed wielu laty, któremu ewidentnie ktoś pomógł się powiesić. Podejrzany biznes powiązany z niemieckim biznesmenem, pokazany z dozą humoru i ironii. W końcu potrącenie przez samochód Teofila Olkiewicza i prowadzone w związku z tym dochodzenie zarówno przez policję, jak i w nieco mniej konwencjonalny sposób, przez jego przyjaciół.

Jak zawsze z przyjemnością zagłębiłam się w zawiłościach śledztwa, kibicowałam bohaterom przy brawurowych akcjach, doszukując się powiązań, których z początku nie sposób się dopatrzeć. Autor umiejętnie łączy ze sobą poszczególne elementy układanki, podsuwając informacje, z których zaczyna wyłaniać się gruba afera i jeszcze grubsze pieniądze. Uwielbiam styl autora, uzupełniany dawką humoru i ironii oraz, tam gdzie trzeba, uroczą poznańską gwarą. Atutem Jego powieści dla mnie pozostają jednak bohaterowie i gorąco zachęcam Was do ich poznania.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Bookowa pasjonatka

ilość recenzji:350

13-11-2020 23:46

We Wronkach w 1984 roku dochodzi do pożaru domu dziecka. Ginie dyrektor i kilkoro dzieci. Lokalna Milicja ma swoje teorie poparte dowodami. Jednak na miejscu zjawiają się porucznik Brodziak i chorąży Olkiewicz. Czy faktycznym powodem pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej?

Szamotuły, 2019 rok. Aneta Nowak po "przeniesieniu" z Poznania ma pracować na sprawą śmierci mężczyzny, który powiesił się w swoim mieszkaniu. A może ktoś mu pomógł? Podkomisarz będzie próbowała dotrzeć do prawdy.

W tym samym czasie poznańskie CBŚP zajmuje się śledzeniem transportu narkotyków, które mają być dostarczone do nowego magazynu w Szamotułach.

Pierwsze spotkanie z tym autorem i aż żałuję, że tak późno. Pierwsze strony wprawiły mnie w przerażenie i aż bałam się co może się wydarzyć na kolejnych kartkach książki. No, wstęp z mocnym przytupem, na szczęście dalej autor gładko prowadził akcje już bez takich rewelacji, bo inaczej bardzo ciężko szłoby mi czytanie a i musiałabym koniecznie zażyć coś na uspokojnie. Jednak nie brakowało brawury głównej bohaterki, która czsamai miałam wrażenie, że ocierała się o głupotę, ale nie znam jej temperamentu z poprzednich książkę, bo być może pani podkomisarz Aneta już tak ma
Te trzy śledztwa, rozrzucone jak grzyby po lesie, teoretycznie mają że sobą coś wspólnego. Przynajmniej tyle wiemy z opisu, ale gdzie by tam się ktoś domyślił o co tu chodzi. Autor tak manewruje i tak wywija piórem, że nie sposób się połapać w wspólnym wątku tych śledztw. Dla mnie to była zagadka nie do rozwiązania i sama nie wpadałbym nigdy na takie zakończenie
Czytelnik próbuje sposkladac te puzzle w całość, ale ciągle jakiś element nie pasuje a innego brakuje.
Oprócz ciekawego kryminału, autor porusza ciekawe problemy społeczne i te aktualnie i te w czasach PRL-u, ale zarówno wtedy jak i teraz uwypukla niedociągnięcia systemu pracy w policji.
szybkiszmal to wciągający kryminał z wartką akcją. Choć przyznaję, że czasami przytłaczała mnie ilość bohaterów i nazwisk, ale zrzucam to na karb nieznajomości poprzednich części

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Kasia P.

ilość recenzji:399

26-10-2020 21:17

Krzywda rzadko kiedy zostaje zapomniana, bywa często tylko zepchnięta w daleki kąt świadomości i przypomina o swoim istnieniu w najmniej spodziewanym momencie. Tak samo jest ze zbrodnią, sprawca jest pewny swej bezkarności, czas płynie i nikt zdaje się nie dostrzegać naznaczonych krwią rąk. Jednak niekiedy kara nadchodzi nagle i wykonywana jest bez jakiejkolwiek litości.

Nadszedł koniec spokoju w szamotulskiej komendzie, powrót podkomisarz Anety Nowak zwiastuje, że na pewno zrobi się ciekawiej niż do tej pory. Niektórzy jeszcze pamiętają co ostatnio działo się kiedy prowadziła śledztwo. Tym razem ma być inaczej, w końcu sprawa nie jest na pewno z kategorii tych, powodujących wydarzenia jak z sensacyjnych filmów. Wiele wskazuje, iż zamiast z samobójstwem policjanci mają do czynienia z zabójstwem, pozostaje więc wyjaśnić okoliczności śmierci denata. Prawie czterdzieści lat wcześniej dochodzenie w okolicy Szamotuł prowadzili znajomi pani podkomisarz, oni też zetknęli się z pozoru z prostym zdarzeniem śledczym. Ale czy faktycznie tak było? Coś jeszcze może wydarzyć się w okolicach tej komendy, lecz to już pozostaje w gestii służb specjalnych. Czy to jedynie przypadkowa kumulacja kryminalnych czynności dochodzeniowych? Jak na prowincjonalny punkt na mapie coś za dużo podejrzanych zbiegów okoliczności pojawia się blisko niego. Aneta Nowak nigdy nie pozostawiała swoich wątpliwości samych sobie, wprost przeciwnie zawsze stara się je wyjaśnić bez względu na koszty. Czy i tym razem nie da za wygraną?

Dobry kryminał złożony jest z wielu detali, w pierwszym momencie pozostawionych ot tak sobie wydawałoby się, ale to tylko iluzja. Rozwój akcji dokłada kolejne szczegóły, a kiedy jeszcze okazuje się, że posiada on dwa plany czasowe, będące tłem dla intrygujących wątków to pierwszym pojawiającym się pytaniem jest co mają wspólnego ze sobą? Ryszard Ćwirlej doszedł do perfekcji w łączeniu przeszłości z teraźniejszością, każdy element jednej i drugiej jest dokładnie przemyślany, nie ma nic w nich przypadkowego, w każdym jest cząstka motywu. Podwójna historia powoli zazębia się, najpierw nieznacznie, potem coraz mocniej aż do finału kiedy wydaje się, że wszystkie karty są już odkryte, lecz tak naprawdę pisarz pozostawia ostatniego asa w rękawie do ostatnich stron. Jak przystało na wytrawnego twórcę kryminałów przysłowiowy koniec wieńczy dzieło i to ostatnie wcale nie jest przesadzone ani na wyrost. Każdy rozdział jest tego dowodem, nakręcają one akcję systematycznie, bez jakiejkolwiek chwili przerwy, dodając kolejne znaki zapytania i skłaniając do poszukiwania odpowiedzi. Znani już bohaterowie wciąż są interesującym źródłem dla nowych historii, w jakich kryje się wiele spraw, mogących nie tylko im przysporzyć kłopotów. To, co obecnie ma miejsce również nastręcza problemów, a jeśli do tego dodać aktualną rzeczywistość to otrzymujemy fabułę, w jakiej nie zabraknie skomplikowanych dochodzeń, w jakich liczy się przede wszystkim intelekt śledczych oraz umiejętność kojarzenia, wydawałoby się nic nieznaczących, faktów. Każda postać ma coś do powiedzenia, odkrycie co jest prawdą, a co zręcznym oszustwem, należy do policjantów i ? czytelników, jacy po raz kolejny nie są jedynie obserwatorami. Gdzie kryją się odpowiedzi? W tym, co było czy co właśnie rozgrywa się na oczach bohaterów i czytających? Sprawiedliwość jak się okazuje ma nie jedną twarz, bywa też, że myli prawdę z tym, co ją tylko udaje. ?Szybki szmal? jest wzorcowym kryminałem, w którym śledztwo, w liczbie mnogiej, dopracowane jest pod każdym względem, nie ma w nim nic przypadkowo, tak samo zresztą jak i w postaciach prowadzących je.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?