SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Sześć światów Hain (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania 2015
Oprawa twarda
Ilość stron 944

Opis produktu:

  Po raz pierwszy w jednym tomie!

 "Sześć światów Hain" Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury science fiction. Akcja rozgrywa się w świecie Ekumeny, w której Liga Wszystkich Światów jednoczy planety zasiedlone przez potomków starożytnej rasy Hain. W skład zbioru wchodzą: "Świat Rocannona", "Planeta wygnania", "Miasto złudzeń", "Lewa ręka ciemności", "Wydziedziczeni", "Słowo las znaczy świat".

  W dalekiej przeszłości starożytna rasa Hain skolonizowała liczne planety, które z biegiem czasu utraciły ze sobą kontakt i zapomniały o łączących je więzach. Po latach Haińczycy chcieliby pojednać stworzone przez siebie cywilizacje. Pierwsze próby są nieudane, ale potem odległe ludy nawiązują stosunki dyplomatyczne i tworzą konfederację. Tak powstaje Ekumena, czyli dobrowolny związek światów, który ma być pozbawiony przemocy i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę i pomoc. Autorka porusza problemy tożsamości płciowej, odmienności i tolerancji.

  Le Guin wykorzystuje różne tła społeczne i środowiskowe, by przedstawić antropologiczne i socjologiczne rezultaty ewolucji człowieka w danym środowisku.



Ursula K. Le Guin - urodziła się 21 października 1929 r. w Berkeley. Jej książki stały się klasyką nie tylko fantastyki. To już kanon literatury pięknej - analizowany, poddawany badaniom literackim, antropologicznym i psychoanalitycznym. Pisze dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci. Jest autorką scenariuszy filmowych i esejów oraz tekstów piosenek. Została uhonorowana wszelkimi możliwymi nagrodami przyznawanymi twórcom science fiction i fantasy, z Nebulą, Hugo i World Fantasy Award na czele. Amerykańska Biblioteka Kongresu określiła ją mianem Żyjącej Legendy wśród pisarzy. Od 1958 roku mieszka w Portland w stanie Oregon.


Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz, Danuta Górska, Juliusz P. Szeniawski, Lech Jęczmyk, Jacek Kozerski, Łukasz Nicpan
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2015
Wymiary: 150x231
Ilość stron: 944
ISBN: 978-83-8069-175-9
Wprowadzono: 04.11.2015

RECENZJE - książki - Sześć światów Hain - Ursula K. LeGuin

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ilo99

ilość recenzji:2401

brak oceny 22-02-2016 13:51

?Science fiction nie przewiduje, science fiction opisuje. Przepowiednie wygłaszają prorocy (za darmo), jasnowidze (którzy zazwyczaj pobierają opłaty i dlatego są bardziej cenieni niż prorocy) oraz futurologowie (na etacie). Powieściopisarz ma łgać?.
Ta książka to właściwie sześć odrębnych minipowieści, a właściwie łgarstw. Lecz wyjątkowej jakości. Każda z nich jest inna, opisuje odrębny świat, a łączy je tylko wspólne pochodzenie istot rozumnych oraz podróże międzygwiezdne. Autorka twierdzi, że wszystkie rasy pochodzą od ludu Hain, który jako pierwszy nauczył się podróżować przez kosmos i osiedlał się na kolejnych planetach. Członkowie tej nacji musieli się dostosowywać do warunków naturalnych planet, ustalać zasady współżycia z autochtonami, a to sprawiło, że obecnie bardzo się od siebie różnią. Część z nich ponownie nauczyło się pokonywać przestrzeń kosmiczną, co wywołało międzygalaktyczne konflikty o dominację. Powstała Ekumena, czyli dobrowolny związek światów, pozbawiony przemocy i przekazujący innym wiedzę oraz pomoc. A jak wygląda życie na planetach opisywanych przez pierwszą damę science fiction. Rocannon to świat, w którym ożywają legendy. Nadal są rycerze, a historyk-etnograf, który trafia do nich, aby lepiej poznać ich środowisko, staje się jednym z nich. ?Planeta wygnania? opisuje historię zapomnianych przez ich rodzimy świat, osadników. Wraz z upływem wieków zostali zaakceptowani, w sensie biologicznym, przez planetę, na której przyszło im żyć, do tego stopnia, iż mogą mieć potomstwo z tubylcami. ?Miasto złudzeń? opowieść o tym, czym jest prawda, jak ją określić i odkryć. Co stanowi o zaufaniu, jakim obdarzamy innych. Bardzo głęboka i przemyślana opowieść. ?Lewa ręka ciemności? opisuje trudności w nawiązaniu kontaktu przez przedstawiciela Ekumeny z lokalnymi mieszkańcami. Zna język, teoretycznie poznał również obyczaje, lecz to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Potrzebne są jeszcze koneksje, a przede wszystkim dobra wola. ?Słowo las znaczy świat? to opowieść o tym, kto jest człowiekiem. Czy jeśli nie szanujemy tego, co dla innych jest wartościowe, a nawet jest podstawą ich bytowania, to nadal mamy prawo nazywać się ludźmi? ?Wydziedziczeni? to próba stworzenia społeczeństwa idealnego. Funkcjonującego bez pieniędzy, bez władzy, tylko według praw Odo (myślicielki i filozofki). Czyta się świetnie, między innymi dlatego, że tłumaczenie jest wyjątkowo staranne. Światy przedstawione są przemyślane w najdrobniejszych szczegółach, a akcja wcale nie jest najważniejsza. Szczerze polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Hrosskar

ilość recenzji:1

brak oceny 11-01-2016 16:46

Ursula K. Le Guin jest autorką licznych książek, scenariuszy filmowych, esejów oraz tekstów piosenek. Uhonorowana została wszelkimi możliwymi nagrodami przyznawanymi twórcom science fiction i fantasy, m.in Nebulą, Hugo i World Fantasy Award. Jej książki stały się już klasyką nie tylko fantastyki, ale również literatury pięknej. Pisze zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dla najmłodszych.

Autorkę poznałem ponad rok temu za sprawą jej najbardziej znanego cyklu Ziemiomorze, który z miejsca mnie oczarował i zachwycił jak mało która książka. Po entuzjastycznym przyjęciu tej książki przez czytelników, wydawnictwo Prószyński i S-ka idąc za ciosem, postanowiło wydać również w formie omnibusa jej cykl Ekumena. Zawiera on sześć powieści: Świat Rocannona, Planeta wygnania, Miasto złudzeń, Lewa ręka ciemności, Słowo las znaczy świat, oraz Wydziedziczeni.

Dawno, dawno temu starożytna rasa Hain skolonizowała liczne planety we wszechświecie, które z biegiem czasu utraciły ze sobą kontakt, zapominając wspólnych przodach. Po latach Haińczycy chcą pojednać wszystkie ludzkie cywilizacje. W wyniku tej inicjatywy powstaje Ekumena, czyli dobrowolny związek światów, który ma być pozbawiony przemocy i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę i pomoc w sposób pokojowy i dobrowolny. Jak sugeruje tytuł, w książce znajdziemy opowieści z sześciu światów - każdy z nich posiada odmienną i interesującą historię, obejmującą niekiedy nawet tysiące lat. Akcja wszystkich tych powieści obejmuje szeroki zakres czasu, dzięki czemu zaobserwujemy zarówno pierwsze kroki w celu stworzenia Ekumeny, jak i czasy jej świetności.

Sześć światów Hain zachwyca czytelnika swoim rozmachem i oryginalnością! Ani przez chwilę nie miałem wrażenia, że podobne światy, społeczeństwa zostały już przez kogoś opisane - są one unikalne, a przy tym niezwykle pieczołowicie stworzone. Chwilami można nawet tak zatracić się w lekturze, że zacierają się granice pomiędzy światem realnym a powieścią. Odkładając książkę, niekiedy żałowałem, że to była tylko opowieść a nie prawdziwa historia z innego świata!

Planety na jakie zabiera nas Le Guin to zarówno pustynne obszary, jak niemalże całkowicie zlodowaciałe, czy pokryte lasami na każdym możliwym lądzie. Tylko osoba o ogromnej wyobraźni mogła stworzyć tak realne i niezwykłe światy. Podobnie ma się rzecz ze społecznościami ludzkimi. Są one różnorodne, z własnymi poglądami, z tematami tabu i zasadami. Czytając książkę odnosi się wręcz wrażenie, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się pomiędzy takimi ludźmi i samemu mogli poznać ich poglądy i uprzedzenia. Autorka porusza przy tym wiele ciekawych problemów, jak odmienność wyglądu, płci, nietolerancję, czy pozytywne skutki anarchii. Mogłoby się wydawać, że dotykając takich tematów, książki Le Guin nabiorą charakteru moralizatorskiego i będą niejako jej opinią na te tematy. Nic takiego nie ma miejsca. Jeśli przekonania autorski są zawarte na kartach powieści, to są one skrzętnie ukryte. Dzięki czemu nie mamy wrażenia, że czytamy żale i rozterki pisarza, tylko dobrze napisane powieści, które same zmuszają nas do zastanowienia się nad poruszaną tematyką.

Gatunkiem tych sześciu powieści, jak się można domyślić po tematyce jest science-fiction. Jednakże nie znajdziemy tutaj ani epickich batalii w kosmosie, ani statków bojowych, czy kosmitów. Akcja wszystkich książek rozgrywa się na konkretnej planecie a nawiązania do Ekumeny, statków kosmicznych są zazwyczaj niewielkie - stanowią zazwyczaj małą część dla tła opowiadanej historii. Czy to dobrze? Moim zdaniem tak! Nie każda książka z gatunku science-fiction musi być zaraz podobna do Gwiezdnych Wojen, by być interesująca prawda?

Zastanawiałem się dłuższy czas, czy jestem w stanie wskazać najlepszą/najgorszą książkę z tego zbioru i chyba nie potrafię. W każdej znalazłem coś innego, coś wspaniałego, co mnie urzekło. Za każdym razem, gdy myślałem, że autorka już mnie niczym nie zaskoczy, udowadniała mi jak bardzo się mylę! Każda z osobno książek na pewno nie zachwyciłyby mnie tak, jak zrobiła to całość, ukazując zarówno różnorakie problemy i tematyki, jak i kreśląc obraz początków i rozwoju Ekumeny. Być może to w tym tkwi sekret tej książki jak i tego cyklu ? należy go czytać w całości.

Jednakże książka nie obyła się wad. Zabrakło mi w niej rodzaju wstępu, czy posłowia nakreślającego szerzej historię Ekumeny wraz z umiejscowieniem w czasie tych sześciu powieści. Nie jest to element niezbędny, ale pomógłby czytelnikowi, który nie znał wcześniej tych powieści (jak ja) lepiej je zrozumieć. Sześć światów Hain w odróżnieniu od Ziemiomorza jest niestety gorzej wykonana - nie da się jej w pełni rozłożyć i swobodnie czytać, bez obawy o poważniejsze zniszczenie grzbietu oraz szycia. Przez co jej czytanie jest chwilami dość uciążliwe. Co najważniejsze zabrakło mi w tym wydaniu jednej powieści Opowiadanie świata oraz opowiadań - wówczas mielibyśmy kompletny cykl w 1 tomie. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś zostaną te opowieści również wznowione.

Sześć światów Hain to znakomity zbiór powieści science-fiction z cyklu Ekumena. Książka zachwyca różnorodnością przedstawionych światów, tłami społecznymi i środowiskowymi a przede wszystkim poruszaną tematyką, wśród której nie brakuje problemów tożsamości płciowej, nietolerancji i odmienności. Moim zdaniem jest to dzieło jeszcze lepsze niż Ziemiomorze i z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu. Jeśli jesteś fanem science-fiction to jest to książka dla Ciebie! Nie jesteś? To również jest to książka dla Ciebie! Bowiem każdy znajdzie w niej coś dla siebie wartego przeczytania i na pewno się nie zawiedzie.

Czy recenzja była pomocna?

semi

ilość recenzji:1

brak oceny 9-01-2016 20:09

Twórczość Ursuli K. Le Guin należy do prawdziwych klasyków, cenionych na całym świecie, mających ogromny wkład w rozwój literatury i dla wielu będąca prawdziwą inspiracją. Wydawnictwo Prószyński i S-ka postanowiło odświeżyć czytelnikom napisany przez tę autorkę cykl Ekumena, zwany też Hain. Jednakże zamiast wydawać tomy osobno, postawiło na połączenie ich w jeden, co z punktu widzenia czytelników jest świetnym pomysłem ? raz, że taniej, a dwa, że dostajemy aż sześć książek na raz, co dodatkowo zachęca do czytania ich jedna po drugiej, dzięki czemu można wyłapać smaczki i nawiązania, które w innym wypadku przeszłyby niezauważone. A i dla osób, które wolą czytać po jednej powieści na raz, nie ma żadnych przeszkód. Zwłaszcza że ta seria to książki połączone w zasadzie jedynie światem, w którym dzieje się fabuła, bowiem bohaterowie i czas akcji są zupełnie inne w poszczególnych powieściach. Z całego tego zestawu można sobie też wybrać ulubioną książkę ? w moim przypadku było to ?Miasto złudzeń?, które w zbiorze wystąpiło jako trzeci z kolei tytuł, i powiem Wam, że wciągnęło mnie bez reszty. Główny bohater zafascynował mnie tak mocno, iż bardzo trudno było mi się od lektury oderwać. Jednak oczywiście i pozostałe książki zbioru miały swoje zalety, a najważniejsza z nich łączyła wszystkie tytuły: był to bowiem świetnie wykreowany świat, pełen szczegółów, które razem tworzyły imponujący obraz.
Polecam serdecznie wszystkim zapoznanie się z ?Sześcioma światami Hain?, ponieważ obok takiego klasyka nie można przejść obojętnie.

Czy recenzja była pomocna?