SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Szeptucha

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo MG
Oprawa miękka
Liczba stron 320

Opis produktu:

W zagubionych wśród nadbiebrzańskich bagien Waniuszkach modlitwą i ziołami leczy stara Oleszczukowa. Kiedy niespodziewanie umiera, wieś oczekuje od jej wnuczki Oleny, że będzie kontynuowała rodzinną tradycję. Olena rezygnuje z marzeń o studiach medycznych i zostaje wioskową szeptuchą.

Życie w Waniuszkach wciąż jeszcze opiera się na niewzruszonym fundamencie zasad, tradycji i Słowa Bożego. Wszystko ma tam swój ład, ludzie czynią to, co do nich należy, każdy wie, gdzie jest jego miejsce. Jednak nawet i do Waniuszek nieuchronnie nadciąga nowe.
Legenda o tajemniczym pustelniku, który na uroczysku Łojmy zbierał popsute lalki i przybijał je do drzew, sprowadza do Waniuszek znanego filmowca z Warszawy, Alka Litwina. Olena pomaga mu odnaleźć ślady zagadkowego samotnika, uważanego przez okoliczną ludność za świętego.

Choć szeptucha i reżyser żyją w dwóch zupełnie odmiennych światach, wspólne poszukiwania zbliżają ich do siebie. Olena znajduje w Alku przyjaciela i powiernika, z którym może się podzielić sekretami swojej sztuki lekarskiej i najskrytszymi myślami. Po raz pierwszy w życiu nie czuje się samotna...
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: MG
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-7779-450-0
Wprowadzono: 19.07.2018

RECENZJE - książki - Szeptucha - Iwona Menzel

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 9 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

sosenka

ilość recenzji:1

brak oceny 14-06-2014 20:03

Wianuszki to tajemnicza i magiczna wieś położona wśród nadbiebrzańskich bagien. To tutaj urzęduje stara Oleszczukowa, która leczy ziołami i modlitwą. Kobieta niespodziewanie umiera i choć oczywiście wszyscy żałują utraty tak wspaniałej osoby, to jednak coraz częściej ponad żal przebija się pytanie, kto teraz będzie wioskową szeptuchą? Wybór wydaje się oczywisty i pada na wnuczkę Oleszczukowej, studentkę medycyny Olenę. Dziewczyna będąc pod presją podejmuje się wyzwania, porzuca studia i zostaje "czarownicą". Jest to dosyć trudne, bo w Wianuszkach życie stanęło w miejscu, tutaj nadal liczy się wiara, tradycja i ustanowione dawno temu, często już niedziałające zasady, których mieszkańcy przestrzegają bezsprzecznie. Jednak w dobie nowoczesności przywitanie tego co nowe z jednoczesnym pożegnaniem starego, jest nieuniknione bez względu na wolę mieszkańców. Jedną z nowości jest przyjazd skuszonego niezwykłą legendą filmowca z Warszawy, Alka Litwina. Staje się on lokalną atrakcją ale i powiernikiem i przyjacielem Oleny. To jemu dziewczyna może się zwierzyć ze swych najskrytszych marzeń i pragnień, podzielić się swoja wiedzą i sztuką, a także wylać żale i uczucia, których na co dzień nie ujawnia. Mężczyzna choć przyjezdny, staje się lekarstwem na jej samotność wśród zaściankowej społeczności.

Czy recenzja była pomocna?

Ruczek

ilość recenzji:94

brak oceny 13-05-2014 22:53

"Budziłam się i zasypiałam przy szeleście jej słów, które wypełniały izbę jak szmer kropli deszczu i stawały się częścią moich snów, aż przestawałam rozróżniać, co było jawą, a co urojeniem. Mrok gęstniał po kątach, na ścianach ożywały cienie, pod powałą przebiegały drobne stópki, szuflady kredensu wysuwały się same, coś szeleściło w pękach zasuszonych ziół i powoli obracały się karty Pisma Świętego." [s. 7]

Olena Oleszczuk mieszka w małej wsi - Waniuszkach, na Podlasiu, gdzie wszyscy się znają, i wszystko o sobie wiedzą; gdzie czas wolniej płynie, a nowinki techniczne nikomu do szczęścia nie są potrzebne. Dziewczynę od małego wychowuje babka, przekazując jej także całą swoją wiedzę na temat ziół i leczenia ludzi modlitwą. Kiedy zatem stara Oleszczukowa umiera, Olena zajmuje jej miejsce i przyjmuje rolę wioskowej szeptuchy. Dziewczyna od zawsze czuła się wyobcowana, przez wzgląd na brak obu rodziców, a przyjęty "zawód" dodatkowo to potęguje, przez co czuje się ona jeszcze bardziej samotna. Jednak, pewnego dnia, los jej zaczyna się odmieniać, kiedy to do wioski przyjeżdża reżyser, Alek Litwin. Razem wyruszają oni na poszukiwanie wszelkich informacji na temat tajemniczego pustelnika, żyjącego na pobliskim uroczysku, a o którym krążą rozmaite, dziwne opowieści. Od tego momentu życie Oleny ulegnie zmianom, jakich ona sama się nie spodziewała.

Jeśli jednak myślicie, że książka ta to historia wyłącznie Oleny, tytułowej szeptuchy, to się mylicie. Powieść ta, to zbiór losów i historii różnych ludzi, mieszkających w Waniuszkach, ale także spoza nich. Trochę przez to książka ta może wydawać się "przegadana", gdyż autorka często przedstawiając nową postać, przedstawia także jej najważniejsze dzieje i tłumaczy, dzięki jakim wyborom i zdarzeniom znalazła się akurat w danym miejscu, w swoim życiu. Jednakże główną bohaterką, jak i narratorką, jest tutaj właśnie Olena, która nie tylko wprowadza nas w tajniki życia wsi, w której mieszka, ale także dzieli się z nami swoimi przeżyciami, nadziejami i lękami. Postać ta, jak i pozostałe, doskonale ukazuje typowe ludzkie rozterki, pogoń za marzeniami, czy powolną akceptację samego siebie. Może i posiadany przez nią dar wprowadza odrobinę magii do tej historii, jednak nie ujmuje to jej prawdziwości. Bowiem kiedyś w takie rzeczy wierzono, dlaczego zatem powinniśmy przestać wierzyć w nie teraz?

"[...] nic tak nie podtrzymuje człowieka na duchu, jak cudza niedola." [s. 89]

Autorka stworzyła magiczną powieść, pełną bohaterów z krwi i kości, ciekawych historii zwykłych ludzi oraz ludowych wierzeń i zabobonów. Opisane przez nią Podlasie ma swój niesamowity, urzekający klimat. Ludzie w Waniuszkach są prości, znają własne obowiązki i swoje miejsce. Autorka ukazuje, że życie na wsi nie do końca jest takie, jakie wydaje się ludziom mieszkającym w miastach. Nie wszystko jest piękne i proste, a w wręcz odwrotnie. "Szeptucha" dzięki mnogości postaci i akcji dziejącej się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, ukazuje zmiany zachodzące nie tylko w samym wyglądzie polskiej wsi, ale także w zachowaniu ludzi oraz ich sposobie myślenia. Jest to książka, w której następuje zderzenie "starego" z "nowym", i tylko czas pokaże, jakie zmiany okażą się korzystne.

Muszę przyznać, że "Szeptucha" ma ciekawy klimat, a specyficzny styl i wspaniale oddany język mieszkańców wsi, dodaje jej uroku. Jednakże przez małą ilość dialogów oraz brak podziału na rozdziały, całość może się dłużyć. Z pewnością książka ta nie przypadnie do gustu każdemu. Niektórzy docenią jej nietuzinkowość, a inni zwyczajnie będą się nudzić w trakcie jej lektury. Komu zatem powinnam ją polecić? Może osobom, które lubią książki inne, niż wszystkie; książki bardziej wymagające? Osobom interesującym się polskim Podlasiem, jego tajemnicami i tym, jak kiedyś wyglądała prawdziwa polska wieś? Ja miałam lepsze i gorsze momenty, w trakcie czytania owej pozycji, jednak zdecydowanie zaliczam ją do książek, których przeczytania nie żałuję nawet w najmniejszym stopniu.

"[...] nie można uciec od czegoś, co nosi się w sobie." [s. 188]

____

Czy recenzja była pomocna?