SZAMANIZM - Andrzej Szyjewski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

SZAMANIZM

książka

 • Wydawnictwo WAM
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 256
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

SZAMANIZM - opis produktu:

Niewiele jest zjawisk religijnych, które cieszyłyby się większą popularnością od szamanizmu, zwłaszcza odkąd pojęcie to rozpropagowały publikacje na temat nowej duchowości. Niniejsza pozycja w niezwykle barwny i sugestywny sposób przedstawia na szerokim tle początki szamanizmu, jego miejsce w życiu religijnym, jak również obrzędy z nim związane. Autor kreśli ponadto obraz kosmologii szamańskiej i omawia renesans tego zjawiska, który nastąpił w latach 60-tych XX w., kiedy to szamanizm przestał być antropologiczną ciekawostką, a stał się swoistym wzorem przeżyć duchowych.

Książka SZAMANIZM pochodzi z wydawnictwa WAM. Autorem książki jest Andrzej Szyjewski. Należy do gatunków: religie i mitologie, religie, inne. Książka SZAMANIZM liczy 256 stron. Jej wymiary to 124x194.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: religie i mitologie,  religie,  inne
 • Wydawnictwo: WAM
 • Oprawa: miękka
 • Wymiary: 124x194
 • Ilość stron: 256
 • ISBN: 83-7318-449-X
 • Wprowadzono: 01.03.2005

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
SZAMANIZM

4.6/5 ( 7 ocen )
 • 5
  6
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  1
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

nannar02

san.siro(at)wp.pl 5-11-2010 00:46

recenzja nagrodzona 2.00pkt

'Szamańska technika otwiera przed każdym z nas możliwość odkrycia swojej własnej wewnętrznej mitologii, zbadania własnych transpersonalnych archetypów, odnalezienia własnego czasu Snu. Tutaj bowiem znajdują się nasi wewnętrzni bogowie - głosy naszych dusz ...'
(Nevill Drury o neoszamanizmie, s.224).
Szamanizm (ten archaiczny), znany jest jako religia na całym świecie. Za jego wzorzec uważa się współczesną Syberię, gdzie pomimo 70 lat ateizacji, przetrwał i nadal jest praktykowany wśród Ewenków, Jakutów, Buriatów i innych miejscowych plemion. Szamanizm to religijnie zdumiewająco trwały, gdyż według części badaczy sięga 40, a według innych nawet 200 tysięcy lat wstecz. Występują w nim zjawiska obecne we wszystkich wierzeniach szamańskich, niezależnie od szerokości geograficznej. Jednym z nich jest tzw. "łódź duchów", pojawiająca się u Salishów znad Pacyfiku, południowoamerykańskich Indian, Conibo, Polinezyjczyków (vaka atua). Europejskim odpowiednikiem tych pojęć jest "Latający Holender". Poza tym szamanizm dał początek takim elementom starożytnych religii jak: Kosmiczne Drzewo, Kosmiczna Góra, wielopoziomowość światów (górnego i dolnego), reinkarnacja, magia uzdrowicielska, Axis Mundi. Szamanizm - co też znajduje odbicie w późniejszych religiach - kojarzy się z określonymi liczbami, które w okresie Starożytności uznawano za święte o wyjątkowym znaczeniu (3,7,8,9,12). Książka obfituje w liczne opisy doznań szamańskich i wprowadza nas w niesamowity świat odwiedzin 'poza świadomością i rzeczywistością'. Te zdumiewające doznania, połączone umiejętnościami uzdrawiania, odpędzania złych mocy nie stanowią tu bajki, lecz świat który istnieje naprawdę, a jednak dostępny wyłącznie nielicznym. Przygotowanie do bycia prawdziwym szamanem to długa nauka może trwać nawet 20 lat, choć z reguły 'daje o sobie znać', już w wieku 4-6 lat przyszłego adepta. Wśród przeżyć szamańskich znajdujemy opisy doznań pochodzące z Syberii, obu Ameryk i aborygeńskiej Australii. W ostatnim rozdziale swej książki Autor dokonuje porównania z falą neoszamanizmu, który w latach 60tych pojawił się na Zachodzie przybywając z Dalekiego Wschodu. Zainteresowanie szamanizmem rozbudziły jeszcze bardziej odkryte wkrótce 'na nowo' praktyki szamańskie Indian. Tu Autor przedstawia takich przedstawicieli tej nowej szkoły (aczkolwiek już nie religii) jak: Carlos Castaneda, Lynn V. Andrews, Sun Bear, czy Dhyani Iwahoo. Jednak niestety nie jest to już szamanizm "pierwszej czystości", a raczej szamanizm komercyjny, zniekształcony na potrzeby człowieka XX/XXI wieku. Tu Autor wskazuje na inny dewaluacyjny element, jakim jest ruch New Age, który powoli dociera również na Syberię i powoduje rozłam tamtejszego szamanizmu na tradycyjny i 'miejski'. Książka posiada ścisłą i przemyślaną konstrukcję myślową. Składa się z następujących rozdziałów:
1* Korzenie szamanizmu
2* Szaman jako podmiot i przedmiot życia religijnego
3* Kosmologia szamańska
4* Neoszamanizm.
Zanurzenie się w pierwotny szamanizm, to swoista próba sięgnięcia do czasów "mitochondrycznej Ewy". Trudno w to uwierzyć, ale - jak już wspomniałem - niewykluczone, że sięga on aż po same początki gatunku Homo sapiens ...

Czy recenzja była pomocna?