SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Strzelby zarazki stal

Krótka historia ludzkości

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Data wydania 2020
Oprawa miękka
Ilość stron 700
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Najlepsza popularnonaukowa książka roku.

Nagroda Pulitzera.

`Książka wielkich pytań i równie wielkich odpowiedzi`.

Yuval Noah Harari, autor bestsellera Sapiens: od zwierząt do bogów

W tej przełomowej książce Jared Diamond odkrywa, co tak naprawdę nadało bieg historii i przyczyniło się do największych przemian, które ukształtowały świat, jaki znamy. Autor, błyskotliwie wykorzystując wiele dyscyplin naukowych, udowadnia, że to właśnie trzy tytułowe czynniki - strzelby, zarazki i stal - ukształtowały ludzkość. Społeczeństwa, które najwcześniej zajęły się produkcją żywności i udoskonaliły metody jej wytwarzania, najszybciej też porzuciły etap łowiecko-zbieracki, a następnie rozwinęły kulturę pisaną i technologię, równocześnie wyłaniając struktury organizacji państwowej i religijnej. Ale także pośrednio wytworzyły wyniszczające zarazki i udoskonaliły broń, z której pomocą podążyły w świat drogą morską i lądową, aby podbić kultury mniej rozwinięte.

By zilustrować i potwierdzić swoją teorię, autor wyruszył w ekscytującą podroż po naszym globie. Dzięki temu powstała książka wyjątkowa, łącząca wydawałoby się odległe od siebie dziedziny nauki, takie jak geografia, botanika, mikrobiologia czy językoznawstwo i historia, a przy tym napisana językiem niezwykle przystępnym, zrozumiałym dla każdego czytelnika, który chce lepiej zrozumieć otaczającą go rzeczywistość.

Strzelby, zarazki i stal zaliczane są do najdonioślejszych publikacji popularnonaukowych ostatnich lat oraz stanowią jedną z najważniejszych prób zrozumienia funkcjonowania współczesnego świata, obalając jednocześnie wiele rasowych uprzedzeń.

`Książka Jareda Diamonda to nie spacer, a porywający bieg z przeszkodami po historii gatunku ludzkiego, odległych kontynentach i wydarzeniach z różnych epok. Autor stawia tysiące najbardziej fascynujących pytań o losy człowieka i tworzonych przez niego cywilizacji. Śledzimy je od początku ewolucji po współczesność, od najdalszych regionów Oceanii po krańce wszystkich znanych nam kontynentów.

Opowieść łączy jedna fundamentalna kwestia: dlaczego jest jak jest? Dlaczego cywilizacja techniczna, która zdominowała współczesny świat, narodziła się właśnie w zachodniej Eurazji i stąd dokonała podboju planety? Dlaczego nie dokonali tego australijscy aborygeni albo potomkowie ludów prekolumbijskich? Co spowodowało ten wykrzywiający nasze pojmowanie świata fenomen? Odpowiedzi pewnych nie dostaniemy prawdopodobnie nigdy, dlatego tym ważniejsze są błyskotliwe spekulacje Diamonda, zawsze oparte na głębokiej wiedzy i szacunku dla faktów. Polecam Strzelby, zarazki i stal zwłaszcza dziś, w maju 2020 roku, kiedy piszę te słowa. Może właśnie dzięki tej książce lepiej zrozumiemy, że światowa pandemia to nie kara boża, a tylko kolejny etap w ewolucji gatunku`.

Bogusław Chrabota
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 160x230
Ilość stron: 700
ISBN: 9788382020236
Wprowadzono: 06.07.2020

RECENZJE - książki - Strzelby zarazki stal, Krótka historia ludzkości - Jared Diamond

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Bookendorfina

ilość recenzji:1526

2-08-2020 05:08

"Nie gloryfikując bynajmniej ludów wywodzących się z zachodniej Europy, przekonamy się, że większość najbardziej podstawowych składników ich cywilizacji została stworzona przez ludy zamieszkujące inne części naszego globu, a następnie dopiero sprowadzone do zachodniej Europy."

Ostatnio mam szczęście do sięgania po naprawdę rewelacyjnie napisane książki z gatunku popularnonaukowych. Znajomość z nimi owocuje znacznym poszerzaniem horyzontów, cennym zdobywaniem interesującej wiedzy, przekalibrowaniem opinii, silnym impulsem do dalszych studiów. Nie inaczej jest z publikacją "Strzelby zarazki stal", która przez wiele dni zapewniała mi fantastyczne zaczytanie, wyjątkową rozrywkę intelektualną, frapujące interpretacje i zaskakujące idee. Zdecydowanie rekomenduję, aby uwzględnić w planach czytelniczych, literatura popularnonaukowa z górnej półki, która cieszy, relaksuje, wzbogaca.

Jared Diamond przybliża dzieje świata z perspektywy trzynastu tysięcy lat, koncentruje się nie na europejskiej i azjatyckiej odsłonie, co na docieraniu do ciekawych miejsc na innych kontynentach. Oczywiście, wszystko nawiązuje do zachodnich cywilizacji, lecz one same stanowią uzupełnienie omawianych bezpośrednich i pierwotnych przyczyn znacznej dywersyfikacji ludzkich społeczności skutkujących zrealizowanym łańcuchem wydarzeń historycznych. Frapująco poszukuje wzorca prawidłowości historycznych. Niezwykła rozmaitość ścieżek rozwoju ludów zamieszkujących poszczególne części globu, różne style życia, odmienne trajektorie władzy, dysproporcje rozwoju społecznego, politycznego i technologicznego. Fascynująco jest dokonywać porównań ludzkich społeczności z całego świata bez rasowych uprzedzeń i z góry ustalonych jedynie słusznych tez. Kto pozostał w tyle w kształtowaniu cywilizacji, kto wyprzedził innych, a kto zaginął niemal bez śladu. Bez ustanawiania mniej lub bardziej słusznych kategorii, ale przede wszystkim dlaczego? Czy tylko z powodu stopnia zaawansowania technik i instrumentów walki, organizacji władzy, zakaźnych chorób, stali, kultury, pisma, znaczenia jednostek, a może również środowiska naturalnego, natury biologicznej, klimatu. Zerkamy na teorie, które nie wytrzymały próby czasu, obalamy błędne założenia, wnikamy głęboko w subtelne analogie, chwytamy nowe interpretacje.

Autor posługuje się lekkim i przyjaznym językiem, pomimo ogromnej szczegółowości potrafi sprawić, że płynnie mknie się po stronach publikacji. Nie popada w żargon, stawia na przystępną popularną formę przekazu. Wciągamy się od pierwszych stron, poddajemy klimatowi naukowych rozważań, wykształcamy zmysł interesujących analiz w ujęciu przyczynowym i skutkowym, poszukujemy przekonujących argumentów, dostarczamy rzetelnych uzasadnień, wysuwamy merytoryczne podsumowania. Diamond z szerokiej panoramy prowadzi ku wiedzy. Poruszamy się po obszarach historii i geografii, intensywnie zahaczamy o socjologię, biologię, antropologię, lingwistykę. Wiele informacji ulega powtórzeniu podczas kolejnych rozdziałów, jednak dla mnie to plus, bo dzięki temu stwarzana jest okazja na ugruntowanie tematu, powrót do kluczowych tez, umiejscowienie kontekstu w wielostronnym wymiarze. Pełne poznanie książki to cykl spotkań rozłożonych w czasie, ponieważ oprócz tego, co znajdziemy na łamach jej stron, sugestywnie zachęca do dalszych wnikliwych poszukiwań wiedzy, sprawdzania wybranych informacji, wyciągania bliskich tematycznych wiadomości, tropienia analogicznych porównań i zaprzeczeń.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Hrosskar

ilość recenzji:227

20-07-2020 18:54

Co dokładnie spowodowało, że w niektórych regionach świata powstało uprzemysłowione i wykształcone społeczeństwo, a w innym wciąż mamy jedynie wspólnoty łowiecko-zbierackie, które w zasadzie niewiele różnią się od tych sprzed wielu tysięcy lat? To właśnie staje się punktem wyjścia do rozważań autora i jednocześnie udowodnienia, że to właśnie trzy tytułowe czynniki, czyli strzelby, zarazki i stal, ukształtowały to jak wygląda nasz świat. W tym celu autor cofa się wiele tysięcy lat wstecz i rozpoczyna historię od opowiedzenia jak uprawa roli i hodowla zwierząt doprowadziły do pierwszych osiadłych społeczności, rozwoju techniki i organizacji państwowej, a w konsekwencji wynalezienia produkcji stali, czy strzelb. Może to troszkę dziwić, dlaczego Jared Diamond cofa się aż tak daleko w przeszłość, ale ma to ogromne znaczenie i byłem zaskoczony jak duże. Okazuje się bowiem, że pewne regiony naszego globu były "bogatsze", a inne "uboższe" w rośliny i zwierzęta, które można było udomowić. W konsekwencji pewne społeczności ludzkie rozwijały się szybciej od innych. Pokazuje to, że cechy kulturowe różnych ludów, miały marginalne znaczenie na to, jak potoczyła się nasza historia, a ogromne to, na jakich terenach przyszło im żyć. W ten sposób autor obala wiele rasowych uprzedzeń, jakoby niektórzy ludzi byli mniej inteligentni od innych.

Jared Diamond posiada ogromną wiedzę i znakomicie porusza się po wielu odmiennych tematach i zagadnieniach. Wielokrotnie byłem pod wrażeniem przenikliwości umysłu autora i wyszukiwaniu wielu powiązań, które spowodowały, że historia danego regionu potoczyła się w taki, a nie inny sposób. Jared Diamond zadaje trudne pytania, często niejednoznaczne i później stara się na nie odpowiedzieć. Skłania tym samym do refleksji i własnego zastanowienia się nad poruszanymi tematami. Nie sposób przejść obojętnie obok tej książki.

Książka została napisana językiem ciekawym i przystępnym, choć miejscami bardzo naukowym, co powoduje, że nie jest to pozycja lekka do czytania, w sensie dosłownym i w przenośni, wymaga skupienia i uważnego czytania. Jednak zdecydowanie warto poświęcić czas na przeczytanie tej książki, ponieważ pozwala inaczej spojrzeć na całą historię świata.

Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości to bardzo pouczająca książka, która pokazuje co nadało bieg historii i przyczyniło się do największych przemian, jakie ukształtowały nasz świat. Jared Diamond wykorzystuje w tym celu wiele różnych dziedzin nauki, aby dotrzeć do przyczyn tych przemian. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?