SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Sprawa leworęcznej lady (twarda)

Enola Holmes Tom 2

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

Opis produktu:

W sprawie leworęcznej lady Enola, wcielając się w rolę asystentki znanego perdytorysty, pannę Ivy Meshle, prowadzi dochodzenie w prawie zaginięcia lady Cecily Alistair, a przy okazji dowiaduje się, jakie są konsekwencje leworęczności w wiktoriańskim społeczeństwie oraz co to znaczy `proletariat`.

Więcej książek z serii Enola Holmes
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Poradnia K
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 210x150
Liczba stron: 250
ISBN: 9788366555969
Wprowadzono: 25.01.2022

RECENZJE - książki - Sprawa leworęcznej lady, Enola Holmes Tom 2 - Nancy Springer

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 24 ocen )
  • 5
    14
  • 4
    5
  • 3
    3
  • 2
    1
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Karolina

ilość recenzji:1

9-02-2021 22:51

W drugim tomie przygód Enoli podążymy wraz z nią uliczkami Londynu w poszukiwaniu zaginionej lady Cecily Alistair.

Enola nadal ukrywa się przed braćmi i nadal próbuję odnaleźć mamę. Korzystając ze zmyślnych przebrań jako asystentka panna Ivy Meshle, a czasem jako młoda małżonka znanego perdytorysty Ragostina podejmuje się nowego śledztwa by rozwijać swoją pasję detektywistyczną.

W międzyczasie nocami w przebraniu Siostry Miłosierdzia wspomaga najuboższych mieszkańców, pełnych niebezpieczeństw, ulic Londynu. Podczas takich wypraw przydarzy jej się niezbyt przyjemna przygoda, a ona sama cudem ujdzie z życiem. Podczas takiego nocnego spendu uda jej się także odnaleźć zaginioną. A przy tym wszystkim Enola musi zachować ostrożność, posługiwać się sprytem i odwagą, przechytrzyć samego Sherlocka Holmesa, swojego brata, który wpadł na jej trop i jest tuż tuż.

W drugim tomie przygód młodszej siostry braci Holmes nie zabraknie emocji, przygód, a także ukazywania przez autorkę realiów życia kobiet, najuboższych czy proletatiatu w XIX - wiecznym Londynie. Wraz z bohaterką poznamy grozę nocnych, nieprzyjaznych zaułków stolicy Anglii, poznamy czym kończy się bycie leworęcznym w rodzinie arystokrstycznej, a także poznamy bolączki ludzi z klasy robotniczej. W tym tomie odnajdziemy też wątki mesmeryzmu i jego niebezpiecznego wpływu na ludzi.

W drugim tomie przygód Enoli dostajemy też więcej Sherlocka i Watsona ! Nareszcie, bądź co bądź nie są oni głównymi bohaterami tej historii, ale świetnie, że autorka poświęciła im więcej czasu w drugim tomie. Sherlock zamartwia się o swoją siostrę, udaje mu się wpaść na jej trop, ale w ostateczności nie udaje mu się złapać Enoli. Watson natomiast jako wierny przyjaciel, martwi się o stan zdrowia Sherlocka i w związku z tym zgłosi się do... ale, ale tego dowiecie się sięgając po ten różowiutki drugi tom przygód Enoli Holmes ! Ja wam nic więcej nie zdradzę ;)

Bawiłam się przy lekturze wyśmienicie i nie mogę doczekać się kolejnych przygód Enoli w XIX - wiecznym wiktoriańskim Londynie. Polecam z całego serca !

...

Czy recenzja była pomocna?

Ewelina Wieczorek

ilość recenzji:185

27-11-2020 21:38

Niedawno miałam przyjemność recenzować pierwszą część serii o Enoli Holmes, czyli "Sprawę zaginionego markiza". Detektywistyczne przygody siostry Sherlocka oraz klimat XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii spodobały mi się do tego stopnia, że sięgnięcie po "Sprawę leworęcznej lady" wydawało się logicznym i oczywistym posunięciem. Ale czy udanym?

Jeśli chodzi o fabułę książki, to przyznam, że dzieje się naprawdę sporo. Enola nadal przebywa w Londynie, ciągle próbując odnaleźć i odnowić kontakt z matką - kobiety wymieniają się zaszyfrowanymi wiadomościami na tablicach ogłoszeń przeróżnych periodyków, nawiązując do mowy kwiatów. W międzyczasie Enola otworzyła biuro pod szyldem doktora Ragostina, Naukowca Perdytorysty, i jako Ivy Meshle, asystentka doktora, zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych. To za dnia, bo nocami przeistacza się w Siostrę Uliczną przechadzającą się po najbiedniejszych dzielnicach i dobrodusznie pomagającą potrzebującym

Dokładnie w czasie jednego z takich spacerów Enola pod postacią Siostry zakonnej zostaje napadnięta i prawie zabita. Stanięcie oko w oko ze śmiercią potrafi skutecznie wyprowadzić z równowagi, przez co dziewczyna zamyka się w sobie. Na szczęście niesienie pomocy jest dla Enoli wartością ważniejszą niż własne dobre samopoczucie, dlatego kiedy natyka się na sprawę zaginięcia lady Cecily, nie poddaje się. Robi wszystko, by rozwiązać zagadkę.

"Sprawie leworęcznej lady" towarzyszą rozmaite przygody, podczas których Enola niejednokrotnie przemienia się w kompletnie inną osobę, a także zwinnie wymyka się spod sideł Sherlocka, skutecznie podążającego tropem siostry. Wydarzeniom akompaniują walki o emancypację kobiet oraz podburzanie tłumu robotników do wyjścia na ulicę i protestowania przed niesprawiedliwością pracodawców czy nierównym traktowaniem.

W książce poza głównym wątkiem, czyli sprawą zaginięcia lady Cecily, czytelnicy otrzymają również multum interesujących wątków pobocznych. Nie będzie więc ani chwili, w której powieje nudą. Prowadzona w sposób dynamiczny narracja urozmaici przygody Enoli, pozwalając dosłownie płynąć z fabułą, co w detektywistycznych powieściach jest rzadkością. Zwykle rozmowy, sytuacje czy rozważania przybliżające do rozwiązania zagadki to jedynie fragmenty mające doprowadzić do wyczekiwanego zakończenia. W Enoli nie występuje takie pojęcie, bo najwięcej emocji wzbudza właśnie sama droga do końca sprawy, podczas której zdobywa się poszlaki czy wyjaśnia motywy kierujące bohaterami.

Właśnie, bohaterowie. Autorka ani trochę nie obniżyła poziomu pierwszej części. W "Sprawie leworęcznej lady" również poznajemy wielowymiarowych, charakternych bohaterów, którzy dodatkowo zyskują poprzez poznawanie ich przez pryzmat czternastolatki. Zawsze mówiło się, że dzieci lepiej potrafią odczytywać zamiary ludzi, choćby ci nie wiadomo jak bardzo się ukrywali, czego efekt otrzymujemy w książce.

Klimat XIX-wiecznego Londynu wstrząsa i zachwyca, zwłaszcza że Enola skutecznie przemieszcza się między klasami społecznymi. Raz kontaktuje się z baronami, damami i wielkimi panami, żeby innym razem spotkać się z pospólstwem, biedotą i służącymi. Dzięki temu powieść doskonale przedstawia ogromny kontrast między warstwami mieszkańców, co z kolei niesamowicie urozmaica lekturę.

Wartym wspomnienia jest również nagonka, jaką prowadzą na Enolę bracia Holmes. Mycroft ciągle zgrywa gburowatego mężczyznę traktującego kobiety jako słabą płeć, której jedynym zadaniem jest prowadzenie domu, rodzenie dzieci czy nauka języka francuskiego oraz dobrych manier. Sherlock z kolei całkowicie oddał się staraniom odnalezienia siostry, co wprowadza wiele radości do powieści. Patrzenie, jak nieogarnięty i chaotyczny detektyw znany na cały kraj nie potrafi poradzić sobie ze złapaniem czternastoletniej Enoli, wzbudza śmiech.

Zdradzę, że w tej części czytelnikom będzie dane poznać osobiście Watsona, co dla mnie - jako fanki Sherlocka - było ogromnym smaczkiem.

"Sprawę leworęcznej lady" zdecydowanie polecam fanom zagadek i tajemnic, zarówno młodszym jak i starszym. Druga część przygód Enoli Holmes porywa i zapiera dech w piersi, bawi i uczy, a także przedstawia wiele poważnych kwestii - głównie dotyczących widocznego podziału między społeczeństwem, występującego w tamtych czasach. "Sprawa leworęcznej lady" to udana kontynuacja, która osobiście spodobała mi się bardziej od poprzedniego tomu. Gwarantuję, że podczas czytania nuda Was nie dosięgnie, a szalone, niebezpieczne przygody Enoli pozwolą zakochać się w całej serii.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Inthefuturelondon

ilość recenzji:1

12-06-2020 14:29

Pierwszy tom serii o przygodach rezolutnej Enoli czytałam już kilka miesięcy temu. W końcu jednak nadszedł ten dzień, kiedy mogę opowiedzieć o swoich wrażeniach na temat kolejnych dwóch tomów tej serii. Jak myślicie, podobały mi się one bardziej niż tom pierwszy, czy może wręcz odwrotnie?

Enola Holmes obecnie przebywa w Londynie i z dużą skutecznością ukrywa się przed oczami braci. Oczywiście, oni nadal jej poszukują - wszystko, by wysłać ją do szkoły z internatem, gdzie ?wyjdzie na ludzi?. Enola natomiast woli samodzielne życie i niezależność. Może to osiągnąć dzięki zmianom tożsamości: koniec z Enolą, teraz na salony wychodzi Ivy Meshle, a w tomie trzecim Viola Everseau. Jednak tak liczne zmiany nie przeszkadzają dziewczynce w rozwiązywaniu kolejnych spraw kryminalnych. Pozostaje pytanie: czy pomogą one w dalszej ucieczce przed Sherlockiem i Mycroftem?

Zacznę od kilku słów na temat drugiego tomu. Tutaj zdecydowanie się dzieje i autorka postanowiła chyba postawić na jeszcze większy dynamizm akcji - wyszło jej to tylko na dobre. Pierwszą rzeczą jednak, którą się zachwyciłam, była sama główna bohaterka, która stała się tutaj bardziej dojrzała, lepiej zorganizowana i pokazała swoją inteligencję, przez co wiem już, do czego zdolna jest ta dziewczynka.

Warto wspomnieć również o tym, że Enola to bohaterka feministyczna, ponieważ jawnie sprzeciwia się ona dominacji mężczyzn nad kobietami oraz dąży do pokazania swoim braciom (oczywiście nie tak prosto w oczy, bo natychmiast wysłaliby ją do szkoły z internatem), że jako kobieta również może śmiało rozwiązywać wszelkie zagadki i wychodzi jej to naprawdę bardzo dobrze.

Zagadka, jaką trzeba rozwiązać w Sprawie leworęcznej Lady, jest intrygująca od pierwszej strony. Nie wiadomo czego się spodziewać, kim jest tytułowa Lady oraz w jaki sposób zniknęła czy też co takiego zrobiła, że wzbudziła zainteresowanie. Przyznaję się bez bicia, że nie potrafiłam się oderwać od tej książki i pochłonęłam ją w dosłownie kilka godzin.

Przejdę już do trzeciego tomu, czyli Sprawy złowieszczych bukietów. Niestety ta część odbiega jakością od tomu poprzedniego. Dynamizm, który tak pokochałam, jest tutaj dość znikomy i ta historia nie wciągnęła mnie tak, jak się tego spodziewałam. Jednakże! Nie jest tak, że tę pozycję można skreślić i odstawić w kąt. Absolutnie nie!

Autorka przyłożyła ogromną wagę do tego, co przekazuje swoim czytelnikom. Dzięki temu dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy na temat kwiatów. Każdy gatunek przypisywany jest do innego uczucia. Osobny kwiatek będzie pasował do zazdrości, osobny do smutku, a jeszcze inny do współczucia. Dzięki temu nasza główna bohaterka wiedziała, że coś nie gra i dowiedziała się oczywiście co takiego. Nie można też zapomnieć o tym, że głównym zainteresowanym był tutaj doktor Watson, więc to również bardzo pozytywnie wpływa na jakość tej historii.

Mimo pewnych uwag nie mogę napisać, że te dwa tomy są złe. Dla mnie miały w sobie coś takiego, co przyciągało moją uwagę, więc to oczywiście na plus. Wyraźnie zarysowany wątek feministyczny również zasługuje na ogromnego plusa. Kreacja głównej bohaterki? Niezmiennie: na plus. W trzeciej części gdzieś to moje zainteresowanie nie było tak podtrzymane, jednak i tak uważam, że jest to dobra powieść.

Jeżeli lubicie zagadki kryminalne, interesuje Was postać Sherlocka Holmesa czy też po prostu szukacie książki, która oderwie Was, choć na trochę - to koniecznie musicie poznać serię o przygodach Enoli Holmes.

Czy recenzja była pomocna?

Diabeł

ilość recenzji:39

10-02-2020 17:43

LODOWATY WIATR EPOKI

Wydawnictwo Poradnia K. wydało kolejną część przygód Enoli Holmes. ?Enola Holmes i sprawa leworęcznej lady? to drugi tom przygód niezwykłej młodej kobiety. Młodsza siostra słynnego Sherlocka poraz kolejny sporo namiesza w ponurych, wiktoriańskich czasach.

Po ucieczce od braci Sherlocka i Mycrofta, Enola zostaje asystentką tajemniczego doktora Ragostina, znanego perdytorysty, czyli eksperta od poszukiwań zaginionych osób. W jej ręce trafia tajemnicza sprawa zaginięcia lady Cecily Alistair. Czy młoda dama została porwana? A może jej zniknięcie ma związek z porywem serca? Enola zaangażowana w poszukiwania lady Cecily boryka się z własnymi problemami. Wciąż nie może trafić na trop swojej matki, a niestrudzeni bracia depczą jej po piętach. Czy uda jej się rozwiązać zagadkę zaginonej lady, a jednocześnie ochronić własną niezależność? Nancy Springer po raz drugi zabiera nas w mroczny i pełen cierpienia świat epoki wiktoriańskiej widziany oczyma młodej, niezależnej kobiety.

Obdarzona niebywałym sprytem, intelektem i dzielnym charakterem Enola to idealna towarzyszka dla wszystkich poszukiwaczy przygód. Wychowana w czasach, gdy kobietom nie pozostawało nic innego jak oczekiwanie na zamążpójscie, młoda i pewna siebie dziewczyna stara się żyć wbrew narzuconym regułom. Wrażliwa na krzywdę biedoty, samodzielna i odważna Enola zabiera nas do swojego świata. Świata zasnutego ponurą londyńską mgłą. Świata, w którym nie liczy się to, kim jesteś, ale jak dużo znaczy twoje nazwisko. Wiktoriańskie czasy nakreślone ręką Nancy Springer jawią się jako bezduszna, pełna przemocy i niesprawiedliwości epoka. To nie są dobre czasy dla kobiet, a szczególnie tak młodych i niedoświadczonych jak nasza bohaterka. Enola ma przeciwko sobie cały świat. Czy uda jej się dzięki swoim talentom i inteligencji przechytrzyć własnych braci?

?Sprawa leworęcznej lady? to powieść dużo dojrzalsza niż pierwszy tom serii. Autorka rozwinęła postać Enoli i bardziej szczegółowo zadbała o tło obyczajowe epoki. Perypetie młodej detektyw amatorki zarówno bawią jak i wzruszają, a dzięki plastycznemu portretowi dziewiętnastowiecznego Londynu naierają niezwykle mrocznego klimatu. Poznajemy szereg ciekawostek z życia epoki witoriańskiej, a niektóre z nich sprawiają, że włos jeży się na głowie. Springer z rozmysłem kreuje pełen cierpienia, smutny i wstrząsający obraz minionych dziejów. Jednakże czy pewne przesądy sprzed wieków nie pokutują w nas do dziś? Wyemancypowana Enola jest solą w oku swoich braci. Sherlock, słynny detektyw, ukazany jest w powieściach Springer jako typowy męski przedstawiciel swoich czasów. Apodyktyczny, zasadniczy i ponury. Wybryki siostry, która stara się żyć po swojemu są dla niego niedopuszczalne. Czy młodej bohaterce uda się wyprowadzić na manowce przebiegłego brata?

Od pierwszego tomu bardzo polubiłam Enolę. To boahterka na miarę naszych czasów. Dziewczyna, która nie poddaje się przeciwnościom losu i zawsze uparcie dąży do celu. Mimo trudnej sytuacji rodzinnej, samotności i braku akceptacji, podąża drogą, którą sobie wytyczyła. To psotać, która może stanowić inspirację dla wielu kobiet także dziś. Przecież w wielu kwestiach niewiele zmieniło się od dziewiętnastego wieku. Ciągle istnieje mnóstwo stref, w których kobiety postrzegane są jako gorszego rodzaju osoby Postawa Enoli daje nam siłę. Niepozbawiona wad, pełna rozterek wewnętrzych Enola jest taka jak ty i ja. Popełnia błędy, bywa zbyt krytyczna w stosuku do siebie, boi się mnóstwa rzeczy. Enola Holmes to postać, która dojrzewa z każdą kolejną powieścią autorki, a dzięki temu staje nam się coraz bliższa. Czasami zabawna, chwilami śmiertelnie poważna, ryzykantka, a jednocześnie nieśmiała dziewczyna. Enola jest nową wartością w literackim świecie. Odzwierciedla bohatera dziewiętnasotwiecznego, a jednocześnie jest uniwersalna. Polubicie ją.

Zagadka kryminalna, tajemnicze, pełen brudu zaułki Londynu, wszechogarniająca mgła i ukryte zło. ?Sprawa leworęcznej lady? to zarówno wyśmienity kryminał młodzieżowy jak i barwna powieść z historią w tle. Nancy Spriger stworzyła bardzo odważną, nietuzinkową i plastyczną postać, a osadziła jej losy w jednej z najbardziej mrocznych epok. To połączenie sprawia, że powieści z serii o przygodach młodej pany Holmes są po prostu rewelacyjną lekturą dla czytelnika w każdym wieku. Olbrzymi ładunek emocji : strach, śmiech, łzy. Książki o Enoli to z jednej strony intrygujące kryminały, a z drugiej wydawane bez recepty polepszacze nastroju. Każda kolejna część przyosi nowe zaskoczenia. Polecam czytanie tej serii po kolei, ponieważ mimo tego,że za każdym razem Enola rozwiązuje inną tajemnicę, to losy samej bohaterki stanowią ciągłość. Polecam ?Sprawę leworęcznej lady? kazdemu miłośnikowi klimatycznego kryminału. Diabelska ocena to 5. Diabeł goraco poleca

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Zamknięta w książkach

ilość recenzji:22

5-12-2019 21:14

?Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady? to kontynuacja przygód nastoletniej dziewczynki rozwiązującej, niczym doświadczony detektyw, tajemnicze zagadki. Oprócz szukania zaginionej lady Cecily, ukrywa się przed braćmi i w dalszym ciągu próbuje nawiązać kontakt ze swoją mamą. Młodsza siostra Sherlocka Holmesa w celu zachowania anonimowości, wciela się w wiele ciekawych postaci.
Książka bardzo mi się podobała, jednak nie zachwyciła mnie aż tak jak pierwsza część. Według mnie była bardziej przewidywalna i brakowało w niej napięcia wyczuwalnego w poprzednim tomie. Mimo to czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Na pewno sięgnę po kolejną część.

Czy recenzja była pomocna?

szeptoholiczka12

ilość recenzji:1

2-12-2019 00:43

Sprawa Leworęcznej Lady to drugi tom z serii, który okazał się dużo lepszy niż poprzedni. Mamy ukazaną Enolę, która udaje się do mrocznego Londynu, a o możliwość usamodzielnienia się zawdzięcza swojej matce, która uważała, że dziewczyna sobie poradzi sama i to nawiązuje do jej imienia Enola - alonE, czyli sama i ją porzuciła w poprzedniej części. Dlatego dziewczyna wyrusza na jej poszukiwania, po drodze rozwiązując swoją pierwszą sprawę i to pociąga ją do tego, że pragnie zostać pertydorystką, czyli osobą która zajmuje się znajdowaniem zaginionych osób i rzeczy.

Enola mimo swoich czternastu lat, buntowniczego charakteru, niepozwalająca się zamknąć na pensji, gdzie przygotowują młode dziewczyny jak być oddaną żoną, to jest bardzo dojrzała i świetnie sobie radzi w Londynie, przemieszczając się na rowerze. Ma również dobre serce, przebierając się za siostrę miłosierdzia daje biednym jedzenie i ubrania, aby choć trochę mogli mieć lepsze życie. Robi to w nocy, ponieważ w dzień w strachu przed odnalezieniem przez braci, zażegnałaby wolności i musiałaby znowu być posłuszną. Przebrana za fikcyjną asystentę i posługującą się fałszywą tożsamością, trafia na kolejną sprawę. Czy i tym razem uda jej się ją rozwiązać?

Książka jest naprawdę wciągająca już od pierwszych stron. Skierowana jest do młodzieży, ale i osoby starsze mogą po nią śmiało sięgnąć.

Czy recenzja była pomocna?

zaczytana

ilość recenzji:1

1-12-2019 15:54

Cieszę się, że powstają takie książki jak seria o Enoli. Osadzona w wiktoriańskich czasach historia młodszej siostry Sherlocka Holmesa ujęła nas już od pierwszego tomu, kolejny jest nie mniej wciągający. Naszpikowaną kryminalnymi zagadkami opowieść czyta się z doskonale. Zawsze czytam ksiązki, które kupuje dzieciom, bo mam z tego ogromną frajdę, a tu złapałam się na tym, że sama czekam na kolejne tomy, dobrze, że jest już następny.

Czy recenzja była pomocna?

Iwona Nocoń

ilość recenzji:1

28-11-2019 11:19

Pierwszy tom przygód siostry Sherlocka - Enoli bardzo mi się spodobał. Nie byłabym sobą gdybym nie skusiła się na kolejną opowieść z nią związaną.

Jak podpowiada mam tytuł, Enola oprócz szukania matki, unikania braci decyduje się na prowadzenie sprawy zaginięcia leworęcznej Lady Cecily Alistair. Początkowo wszystko wskazuje na to, że dziewczyna uciekała z domu. Z czasem jednak Enola odkrywa prawdziwy powód zaginięcia Lady. Czy uda się ją odnaleźć w porę?

Nie będę owijała w bawełnę i na starcie przyznam się do tego, że ta książka mnie zawiodła. Nie działo się w niej nic co przykułoby moją uwagę, sprawa jaką prowadziła główna bohaterka był nudna. Książka, dzięki dużej czcionce ma ponad 200 stron. Gdyby doszło do jej zmniejszenia wyszła by z niej nowela mająca około stu stron. Nie szkoda papieru na tego typu publikacje? Gdyby jeszcze ktoś wpadł na pomysł, by środek urozmaicić ilustracjami, bądź zdjęciami, które oddałyby klimat Londynu - to byłoby coś interesującego. A tak wyszło jak wyszło. Mimo słabej fabuły jestem ciekawa ekranizacji. Myślę, że filmowcy mają większe pole do popisu i uda im się przykuć moją uwagę. Ode mnie 4/10.

,,Enola, alone, bez nikogo, kto by mi towarzyszył. Bez nikogo, komu mogłabym się zwierzać. Bez nikogo, kto by mnie pocieszał
,,Mężczyźni rządzą światem, ale potrafią się tak straszliwie mylić

Czy recenzja była pomocna?

szeptoholiczka12

ilość recenzji:1

26-11-2019 20:34

szeptoholiczka12

24-11-2019
21:53
Sprawa Leworęcznej Lady to drugi tom z serii, który okazał się dużo lepszy niż poprzedni. Mamy ukazaną Enolę, która udaje się do mrocznego Londynu, a o możliwość usamodzielnienia się zawdzięcza swojej matce, która uważała, że dziewczyna sobie poradzi sama i to nawiązuje do jej imienia Enola - alonE, czyli sama i ją porzuciła w poprzedniej części. Dlatego dziewczyna wyrusza na jej poszukiwania, po drodze rozwiązując swoją pierwszą sprawę i to pociąga ją do tego, że pragnie zostać pertydorystką, czyli osobą która zajmuje się znajdowaniem zaginionych osób i rzeczy.

Enola mimo swoich czternastu lat, buntowniczego charakteru, niepozwalająca się zamknąć na pensji, gdzie przygotowują młode dziewczyny jak być oddaną żoną, to jest bardzo dojrzała i świetnie sobie radzi w Londynie, przemieszczając się na rowerze. Ma również dobre serce, przebierając się za siostrę miłosierdzia daje biednym jedzenie i ubrania, aby choć trochę mogli mieć lepsze życie. Robi to w nocy, ponieważ w dzień w strachu przed odnalezieniem przez braci, zażegnałaby wolności i musiałaby znowu być posłuszną. Przebrana za fikcyjną asystentę i posługującą się fałszywą tożsamością, trafia na kolejną sprawę. Czy i tym razem uda jej się ją rozwiązać?

Książka jest naprawdę wciągająca już od pierwszych stron. Skierowana jest do młodzieży, ale i osoby starsze mogą po nią śmiało sięgnąć.

Czy recenzja była pomocna?

szeptoholiczka12

ilość recenzji:1

24-11-2019 21:53

Sprawa Leworęcznej Lady to drugi tom z serii, który okazał się dużo lepszy niż poprzedni. Mamy ukazaną Enolę, która udaje się do mrocznego Londynu, a o możliwość usamodzielnienia się zawdzięcza swojej matce, która uważała, że dziewczyna sobie poradzi sama i to nawiązuje do jej imienia Enola - alonE, czyli sama i ją porzuciła w poprzedniej części. Dlatego dziewczyna wyrusza na jej poszukiwania, po drodze rozwiązując swoją pierwszą sprawę i to pociąga ją do tego, że pragnie zostać pertydorystką, czyli osobą która zajmuje się znajdowaniem zaginionych osób i rzeczy.

Enola mimo swoich czternastu lat, buntowniczego charakteru, niepozwalająca się zamknąć na pensji, gdzie przygotowują młode dziewczyny jak być oddaną żoną, to jest bardzo dojrzała i świetnie sobie radzi w Londynie, przemieszczając się na rowerze. Ma również dobre serce, przebierając się za siostrę miłosierdzia daje biednym jedzenie i ubrania, aby choć trochę mogli mieć lepsze życie. Robi to w nocy, ponieważ w dzień w strachu przed odnalezieniem przez braci, zażegnałaby wolności i musiałaby znowu być posłuszną. Przebrana za fikcyjną asystentę i posługującą się fałszywą tożsamością, trafia na kolejną sprawę. Czy i tym razem uda jej się ją rozwiązać?

Książka jest naprawdę wciągająca już od pierwszych stron. Skierowana jest do młodzieży, ale i osoby starsze mogą po nią śmiało sięgnąć.

Czy recenzja była pomocna?

Z herbatą wśród książek

ilość recenzji:1

18-11-2019 17:05

Czternastoletnia Enola Holmes kilka miesięcy temu uciekła z rodzinnej posiadłości Ferndell Hall, próbując odnaleźć matkę, ale i wskutek buntu przeciwko panującym w jej epoce normom społecznym - jako panienka z dobrego domu powinna przygotowywać się do roli żony i matki, w pełni ulegając woli swoich starszych braci, a w przyszłości męża. Nastolatka, wychowana przez matkę w duchu niezależności, ani myśli dać się zamknąć na pensji. Ucieka do Londynu, gdzie po rozwiązaniu pierwszej sprawy odkrywa swoje powołanie - chce zostać perdytorystką, czyli specjalistką od odnajdywania tego, co zaginęło. Wciela się więc w rolę panny Ivy Meshle, asystentki fikcyjnego perdytorysty - doktora Ragostina, równocześnie w przebraniu zakonnicy pomagając najbiedniejszym. Kiedy znika młodziutka lady Cecily Alistair, Enola postanawia zająć się tą sprawą, choć jeden fałszywy krok może doprowadzić do niej jej słynnego brata, Sherlocka Holmesa, co oznaczałoby dla niej koniec wolności. W zdominowanym przez mężczyzn wiktoriańskim świecie, Enola musi użyć mnóstwa sprytu i swoich umiejętności transformacji, aby udowodnić swoją wartość, a równocześnie pozostać w cieniu.

Z pierwszym tomem serii Nancy Springer o młodszej siostrze słynnego Sherlocka Holmesa zapoznałam się kilka miesięcy temu. Książka nie jest skierowana do mojej grupy wiekowej, ale mimo to spodobała mi się opowieść o bystrej i niezależnej nastolatce, która nie zamierza dać się wtłoczyć w ciasne ramy wiktoriańskiego społeczeństwa. Kiedy na portalu pojawiła się druga część cyklu, chętnie skorzystałam z okazji, żeby poznać dalsze losy Enoli.

Mam wrażenie, że pierwszy tom stanowił jedynie rozgrzewkę, wstęp do faktycznych przygód panny Holmes, konieczny, aby feministyczny wydźwięk serii mógł w pełni wybrzmieć. W fikcyjną fabułę autorka wplata realia epoki: traktowanie kobiet jako istoty słabe, mniej inteligentne, wymagające opieki ze strony mężczyzn, i sprowadzanie ich do roli ozdoby towarzystwa. Enola jawnie buntuje się przeciwko takiej rzeczywistości - ucieka spod kurateli braci, mieszka sama (oczywiście udając starszą pannę Meshle), sama porusza się po ulicach miasta, nawet nocą, a jej analityczny umysł, spryt i niekonwencjonalne sposoby działania dowodzą, że kobiety są warte tyle samo, co mężczyźni, a w niektórych przypadkach mogą wręcz osiągnąć więcej niż oni. Autorka stworzyła ciekawą bohaterkę, inteligentną, pomysłową i dojrzałą na swój wiek. Być może tych zalet jest trochę za dużo jak na jedną czternastolatkę, ale siostra najsłynniejszego detektywa na świecie też powinna być nieprzeciętna, prawda? ;)

Pomijając kwestie praw kobiet, myślę że Springer wiernie odtworzyła atmosferę wiktoriańskiego Londynu, pokazała kontrast między klasą wyższą a najbiedniejszymi, społeczne normy i konwenanse tej epoki, czy nawet w gruncie rzeczy przerażającą ciekawostkę, jak traktowano wtedy osoby leworęczne. Powieść napisana jest prostym językiem, dostosowanym do młodszych czytelników, ale porusza tematy, o których dziecko poniżej 12 lat raczej nie powinno czytać. Nastolatkom, czy nawet dorosłym, którzy lubią czasem przeczytać coś lżejszego, książka powinna się jednak spodobać. Mnie wciągnęła - zagadka była ciekawa, podobały mi się też metody śledcze Enoli i jej gra w kotka i myszkę z Sherlockiem.

Druga część cyklu z pewnością była dojrzalsza niż pierwsza i ciekawa jestem, co jeszcze autorka zaplanowała dla swojej bohaterki. Już wkrótce będzie okazja się przekonać, bo jeszcze w tym miesiącu do księgarń trafi trzeci tom serii: ?Sprawa złowieszczych bukietów?. Jeśli nie znacie jeszcze Enoli Holmes, to szczerze zachęcam do zapoznania się z jej przygodami - nieważne czy macie 13, czy 30 lat.

Czy recenzja była pomocna?

blanka94

ilość recenzji:1

18-11-2019 10:44

Moje odczucia w stosunku do tej książki są podobne jak w przypadku pierwszego tomu ? jestem na nią za stara, szybko się czyta, super klimat XIX-wiecznego Londynu. Ta część podobała mi się jednak zdecydowanie bardziej, szczególnie motyw, gdzie Enola przebiera się za siostrę miłosierdzia, która pomaga biednym i potrzebującym. Dodatkowo możemy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy, np. jak traktowano osoby leworęczne w wiktoriańskiej Anglii.

Podobnie jak w przypadku pierwszej części, książkę polecam młodszym czytelnikom.

Czy recenzja była pomocna?

Wystukanerecenzje

ilość recenzji:7

17-11-2019 18:47

Nie będę ukrywać, że po drugą część sięgnęłam tylko dlatego, że pierwsza się skończyła w połowie fabuły. W zasadzie z pierwszej wywnioskować się nie dało nic, jak by Wam ktoś wyrwał połowę kartek z książki. No i była na legimi, była króciutka, więc poszalałam i przeczytałam na raz obie. Cóż mogę powiedzieć o niej więcej, niż o poprzedniej. No może tyle, że wyjaśniają się pewne sprawy, mamy tu faktycznie wątek lekko kryminalny i w końcu coś się dzieje. Natomiast nie szukajcie tu Sherlocka, bo praktycznie go nie ma. Obraz został wykreowany na sławie klasycznych powieści detektywistycznych, a nie ma z nimi nic więcej wspólnego niż to, że wymienione są nazwiska i imiona ciekawych postaci, które są już tak klasyczne, że nieco są tu kaleczone. Tradycyjnie przy tej serii, podoba mi się niesamowicie okładka. Niestety, nie zawita na moją półkę, ponieważ przeczytałam ją w ebooku i tak już zostanie. Kolejnego tomu w planach nie mam choć widziałam go w zapowiedziach wydawniczych. I ponownie muszę wspomnieć o tym, że to nie jest gratka dla młodszych czytelników. Uważam tak, ponieważ w tej chwili, w czasach, w jakich żyjemy ciężko jest zachęcić młodszych czytelników do sięgania po jakiekolwiek książki, a już w momencie, kiedy wieje nudą i taka osoba się od razu zrazi, to już nieciekawie. Niestety, ta seria zniechęca bardzo. Z kryminałem nie ma wspólnego za wiele i nie poleciłabym jej dla młodzieży czy dzieciaków, żeby ich nie zniechęcać do czytania. Jeśli mamy możliwość polecić dobrą, interesującą powieść, to tak róbmy, nie rzucajmy się na to, co jest reklamowane i opiera się głównie na marketingu.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Julia

ilość recenzji:1

11-11-2019 19:56

Enola (a właściwie panna Ivy Meshle) zadomowiła się w Londynie. Obecnie prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia Cecily Alistair. Cały czas unika braci. Jeden z nich depcze jej po piętach. Dziewczynka rozmawia z matką poprzez szyfry. Jak się okazuje Sherlock rozgryzł go i próbuje umówić się z siostrą poprzez niego. Enola musi często ryzykować. Czy jej się to udaje?

To kolejna książka z tej serii, która mnie nie zawiodła. To nie są pozycję bardzo rozbudowane, ale przyjemne. Zakres wiekowy to 9-12 lat ale ja mam więcej i bawiłam się na niej fantastycznie. Sądzę, że tak będzie w większości przypadków. Jest to lekka książka z wątkiem kryminalnym i feministycznym. Mogłoby się wydawać , że to mieszanka wybuchowa. Mimo to oba ciekawie ze sobą współgrały.

Drugi tom spodobał mi się bardziej niż pierwszy. Było więcej zagadek i spraw detektywistycznych. Tzn było tyle samo, ale autorka obszerniej nam je zaprezentowała. Ciekawy jest też fakt, iż bohaterka ma 14 lat, a momentami myśli jak dorośli albo i lepiej niż oni.

Akcja ma miejsce w XIX wiecznej Anglii a dokładniej Londynie. Poznajemy trochę zwyczajów obowiązujących w tamtym czasie, np. jak traktowano leworęcznych. Pozostałe tym czuć klimat tego miasta. Mimo, że bywa mroczny, to nie sposób nie pokochać go????

Czy recenzja była pomocna?

Paulina Wu

ilość recenzji:39

9-11-2019 18:47

Enola świetnie urządziła się w Londynie, co poniekąd zawdzięcza swojej matce - zadbała o środki finansowe dla córki. Myślę, że nie tylko to, ale również sposób w jaki wychowała ją pani Holmes sprawił, że Enola podołała wszelkim przeciwnościom losu i potrafi zadbać o siebie. Jeśli byłaby chowana jak większość panien z dobrych domów, za pewne nie przeżyłaby doby w tym wielkim, pełnym zagrożeń mieście. Matka zawsze twierdziła, że najlepiej poradzi sobie sama. Enola - alone - sama...

Młoda pani detektyw jest mistrzynią kamuflażu, teraz nie tylko wykorzystuje gorset i inne wypychacze, ale potrafi zmieniać nawet kształt twarzy. Ma kilka przebrań, fałszywych tożsamości, które pomagają jej w pracy, jak również w pomaganiu innym. Nie zapomniała o tych, którzy żyją w największej biedzie na ulicach Londynu. Samo miasto jest przedstawione jako mroczne, pełne tajemnic i niebezpieczeństw, aż czuje się jego klimat i gryzące w oczy opary smogu.

Enola trafia na trop pewnej zaginionej lady, która stała się ofiarą przestępstwa. W międzyczasie odkrywa, że brat nie ustaje w jej poszukiwaniach i odkrywa jej tajną korespondencję z matką w gazecie. Młodsza siostra Holmesa znów zagra mu na nosie i wyprowadzi go w pole. Chociaż Sherlock będzie blisko i staną niemal twarzą w twarz - i tym razem również uda jej się uciec. Bardzo ciekawi mnie co stanie się dalej z Enolą, czy matka w końcu się ujawni i jak długo uda się jej prowadzić siostrze grę ze straszymi braćmi. Czekam na kolejne tomy tej fantastycznej powieści.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Wolne Litery

ilość recenzji:1

6-11-2019 13:48

Nie sądziłam, że przygody Enoli Holmes, tak mocno mnie wciągną i zainteresują. Książka dla każdego i mimo tego, że głównie skierowana jest ona do młodzieży, to i dorośli mogą spokojnie po nią sięgnąć!

Autorka miała świetny pomysł na swoją serię i umieściła w niej 14-letnią siostrę samego Sherlocka Holmesa. Przed nami druga część jej przygód i jest jeszcze lepiej niż, to miało miejsce w poprzedniej książce. Podczas jej czytania nawet przez chwilę nie będziecie się nudzili. Dziewczynka ma masę pomysłów, sposobów i z każdej sytuacji jest w stanie znaleźć wyjście. Sporo tutaj zaskakujących zwrotów akcji, a obok tego cały czas jest Sherlock Holmes. Czy młodsza siostra po raz kolejny wystrychnie go na dutka?

Bardzo podoba mi się postać, jaką pokazała nam autorka tej książki. Jak dla mnie jest ona kompletna i bardzo dobrze zbudowana. Ma mocny charakterek i wokoło niej cały czas coś się dzieje. Z miłą chęcią sięgnę po kolejny tom przygód tej rezolutnej dziewczynki! Fani jej starszego brata na pewno znajdą w tej książce coś dla siebie. Ach noi zapomniałabym o najważniejszym! Ten wspaniały i bardzo klimatyczny Londyn! W nim nie da się nie zakochać, mimo tego, że jest mroczny.

Czy recenzja była pomocna?

monweg

ilość recenzji:331

29-10-2019 22:59

Kilka dni temu pisałam o pierwszej części cyklu czyli o książce Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza. Historia Enoli tak mi się spodobała, że nie bacząc na inne zobowiązania zatopiłam się znów na chwilę w wiktoriańskiej Anglii, towarzysząc nastolatce-detektywowi i siostrze słynnego Sherlocka Holmesa.
W ?Sprawie leworęcznej lady? Enola , wcielając się w rolę asystentki znanego perdytorysty, pannę Ivy Meshle, prowadzi dochodzenie w sprawie zaginięcia lady Cecily Alistair, a przy okazji dowiaduje się, jakie są konsekwencje leworęczności w wiktoriańskim społeczeństwie oraz co to znaczy ?proletariat?.

Nancy Springer trzyma poziom, a nawet podnosi poprzeczkę. Książka jest ciekawsza i bardziej wciągająca od Sprawy zaginionego markiza. I choć docelowym odbiorcą ma być młody czytelnik, to gwarantuję Wam wyśmienitą rozrywkę na naprawdę przyzwoitym poziomie. Enola dla wielu osób okaże się bohaterką wymarzoną. To bardzo odważna dziewczyna, która serce ma na dłoni, ale jednocześnie potrafi postawić na swoim.

W Sprawie leworęcznej lady Enola próbuje unikać swojego znanego brata, a w sumie to obu braci, ale to Sherlock depcze jej po piętach. Nastolatka nie jest jednak w ciemię bita. Zmienia i tożsamość i wygląd. Oprócz rozwiązywania sprawy lady Cecily, cały czas trwają poszukiwania matki, która wyszła (w pierwszej części) z domu i słuch o niej zaginął. No może nie tak do końca, ale jednak. I tak już za dużo napisałam, a nie chcę psuć wam radości i przyjemności z lektury. A jestem pewna, że jak się zdecydujecie, to bardzo miło spędzicie parę chwil z Enolą i jej niepodważalnie genialnym intelektem (coś wspólnego jednak ma ze sławnym bratem).



Zdaję sobie sprawę, że kolejna odsłona Enoli Holmes jest przeznaczona dla młodszych nastolatków, jednak ja lubię czasem przypomnieć sobie, jak to było, gdy się miało te parę czy paręnaście lat. Enola mnie w cudowny sposób odmładza (po co komu botoks). Poza tym lubię twórczość Arthura Conan Doyla i to uniwersum nie jest mi obce. Przemawia do mnie również ten specyficzny klimat dziewiętnastowiecznego Londynu i Anglii w ogóle. Trochę mroczny, trochę ohydny. Zderzenie bogactwa z totalną biedą. Drogie powozy, elegancja z a drugiej strony brud, smród i pełzający ludzie. Uważam, że książki o nastoletniej detektyw mają spory potencjał edukacyjny, więc nie są li tylko historiami czysto rozrywkowymi.

Sprawę leworęcznej lady polecam z czystym sumieniem, ale zaznaczam, że dobrze zachować jest chronologię, gdyż z całą pewnością, nie będziecie wiedzieli o co do końca chodzi, zaczynając przygodę z Enolą od drugiego tomu. Jestem oczarowana lekkością z jaką ta historia została przedstawiona. Myślę, że również jest to zasługą i ciężką pracą tłumaczki. Książkę czyta się błyskawicznie, więc lektura nie zajmuje wiele czasu. Jeśli macie dzieci w wielu 10-14 lat to spokojnie możecie podrzucić im opowieści o Enoli Holmes. Jestem pewna, że im się spodobają.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

alexx

ilość recenzji:230

23-10-2019 20:08

?Najboleśniejszą krzywdą, jaka mogłaby mnie spotkać, jest utrata wolności i wtłoczenie w konwencjonalne ramy prowadzenia domu i małżeństwa?, czyli Enola Holmes powraca z kolejną sprawą.


Jako wielka fanka twórczości Arthura Conana Doylea nie mogłam sobie odpuścić tej książki. W tamtym roku przeczytałam pierwszy tom Enoli: Sprawa zaginionego markiza i od tamtego czasu nie mogłam się doczekać kontynuacji. Czy Sprawa Leworęcznej Lady będzie równie dobra co jej poprzedniczka?

Jestem wielką fanką Sherlocka Holmesa (zarówno książek Arthura Conan Doylea, filmów, jak i serialu Sherlock produkcji BBC) i czytam wszystko, co ma tylko z nim związek. Enola Holmes to książka o młodszej siostrze Sherlocka i Mycrofta, więc dla mnie pozycja obowiązkowa. Enola skradła moją sympatię już od pierwszego tomu i ze zniecierpliwieniem czekałam na kontynuację jej przygód w XIX-wiecznym Londynie.


Enola to niezwykle inteligentka dziewczynka, która próbuje rozwiązywać zagadki kryminalne niczym jej starszy brat Sherlock. Nie jest ona idealną kopią Sherlocka, co mnie bardzo cieszy. Dziewczynka jest rezolutna i ciekawska. Drugi tom jest o wiele lepszy. Autorka idealnie wczuła się w klimat miasta, ale też i sprawa, którą zajmuję się Enola, jest dużo lepiej skonstruowana.


Sporo czasu Nancy Springer poświęca emancypacji kobiet. Enola jest podręcznikowym przykładem sufrażystki ? nie wyobraża sobie, że miałaby zajmować się tym wszystkim, co kobiety w XIX wieku. Sherlock natomiast uważa, że kobiety są dużo gorsze i że nigdy nie dorównają mężczyzną. Co oczywiście nie podoba się dziewczynce i pragnie utrzeć nosa bratu.

W książce wracają dobrze znani z pierwszego tomu postacie ? Sherlock i Mycroft Holmes. Dostajemy także Doktora Watsona. Wkrótce ma powstać film z Milly Bobby Brown (Jedenastka z Stranger Things (Netflix)), dlatego warto zapoznać się z lekturą, zanim zostanie ona przeniesiona na wielki ekran.


Duża czcionka ułatwia czytanie, a piękne wydanie zachęca do lektury. Jeśli jeszcze nie znacie Enoli, to nie zwlekajcie dłużej i zapoznajcie się z pierwszym tomem. Wydawnictwo zakupiło prawa do serii sześciu (!) książek o Enoli, więc czekamy na kolejne tomy.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

patriseria.blogspot

ilość recenzji:51

7-10-2019 14:49

Nancy Springer nie zawodzi! Kolejna część przygód Enoli jest lepsza od poprzedniej. Po uniknięciu pojmania przez braci dziewczyna odkrywa swoje powołanie ? zostanie perdytorystką. Jednak życie w Londynie nie jest takie łatwe, zwłaszcza jeśli porzuciło się swoją tożsamość na poczet dwóch nowych.
Znowu dostajemy spójną, ciekawą historię. Teraz jednak zamiast rozwiązywać szyfry i zagadki, dostajemy pełną dreszczyku opowieść. Na naszą bohaterkę będzie czekać wiele niebezpieczeństw, czających się w ciemnych londyńskich zaułkach. Oprócz chwil grozy, przeżyjemy także te pełne humoru, zwłaszcza kiedy czternastolatka z powodzeniem wyprowadzi na manowce znanego już detektywa.
Mam nadzieję, że ta historia będzie miała kontynuację, bo oprócz tego, że naprawdę świetnie się prezentuje na półce (plus za grubą okładkę).

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

AleksandraRK

ilość recenzji:59

6-10-2019 07:46

Sprawa leworęcznej lady to ciekawa i wciągają kontynuacja historii Enoli Holmes. Wracamy do XIX-wiecznego Londynu, gdzie dziewczyna zatrudniła się jako asystentka słynnego perdytorysty ? osoby zajmującej się odnajdywaniem tego, co zaginęło. Poza tym zajmuje się rozwiązaniem kolejnej sprawy kryminalnej, próbuje odnaleźć matkę i przy okazji unika swoich braci.
W tym tomie nie podobało mi się przedstawienie Sherlocka jako tego, który nie potrafi odnaleźć swojej siostry. Detektyw, który radził sobie z wieloma o wiele trudniejszymi sprawami, miałby zostać przechytrzony przez Enolę? Nie wydaję mi się to zbyt możliwe. Za to pokazanie go od strony troskliwego brata świetnie się wkomponowało w fabułę. W końcu mogliśmy zobaczyć ludzkie oblicze Sherlocka.
Spodziewałam się też, że autorka rozwinie wątek notesu z szyframi i odegra on znaczącą rolę w fabule. Niestety się na tym zawiodłam.
Te niedoskonałości nie sprawiły, że książka przestała być interesująca. Działo się tam całkiem sporo. Nie zabrakło humoru, zwrotów akcji i zagadek do rozwiązania. Nie jest to zbyt wymagająca lektura, ale na pewno niejednej osobie umili wieczór.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Martak180

ilość recenzji:147

3-10-2019 18:25

Enola ukrywa się w Londynie jako Ivy Meshle. Jest sekretarką perdytorysty L. Ragostina, a tak naprawdę jest nim samym. Karierę detektywa rozpoczęła od wyjaśnienia zaginięcia młodej lady Cecily i ma okazję wykazać się, ale czasem plączą się jej myśli. Pomagają wtedy przemyślenia pracodawcy. W śledztwie Enola kieruje się logiką, rozpisuje warianty i analizuje sprawę. Odkrywa ?przypadłość? zaginionej. Mimo młodego wieku bohaterka stale rozwija swe umiejętności detektywistyczne, sztukę kamuflażu i kłamanie, choć czasem i ona ma gorszy dzień. Cały czas szuka jej Sherlock, a ich drogi skrzyżują się w ciekawy sposób. Wciąż trwają poszukiwania lady Holmes.
Łamanie kodów, odczytywanie wiadomości, szyfrowanie i aspekt edukacyjny to stałe cechy cyklu. Wyjaśnione jest pojęcie proletariat, skąd się wzięły strajki, jakie konsekwencje miało bycie leworęcznym w XIX wieku w Anglii, do czego były przydatne niektóre elementy stroju kobiety, o czym przekonała się Enola w czasie nocnych eskapad. Warto też czytać gazety.
W powieści nie brak brutalnych, mrocznych i szczegółowych opisów życia ludzi w najbiedniejszej dzielnicy Londynu. Tu spotyka się królowe nocy, ?pełzaczki?, Siostry Uliczne, można poznać prawdziwą biedę i wysłuchać płomiennych przemówień.
To świetna kontynuacja pierwszego tomu cyklu. Utrzymana w lekkim stylu powieść kryminalna dla młodzieży zaciekawia pod wieloma względami, a młody czytelnik sam może zostać detektywem lub asystentem Enoli. Fabuła osadzona w uniwersum stworzonym przez sir Arthura Conan Doyle?a to nowość dla młodego czytelnika. Książkę i cykl polecam także dorosłym jako dobrą rozrywkę na jesienny wieczór.

Czy recenzja była pomocna?