Sprawa dla koronera / John Bateson | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie

Sprawa dla koronera (miękka)

Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć

książka

 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 416
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Sprawa dla koronera, Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć - opis produktu:

Każda śmierć ma swoją historię. Nikt nie wie o tym lepiej od koronera.

Jak z przyborów toaletowych zrobić narzędzie zbrodni?
Po czym rozpoznać, że przyczyną śmierci było uduszenie?
Czy samobójstwo może być zaraźliwe?

Słyszymy o nim w każdym serialu kryminalnym. Jego praca jest najważniejsza na miejscu zbrodni. Każdego dnia staje oko w oko ze śmiercią, żeby znaleźć odpowiedzi dla żywych. Co było przyczyną zgonu? Jak do niego doszło? Kto jest winny?

W tej książce znajdziecie najciekawsze przypadki w karierze Kena Holmesa - koronera z Kalifornii. Razem z nim przyjrzymy się morderstwu, w które zamieszany był Tupac Shakur, zajrzymy do celi śmierci w więzieniu San Quentin i spróbujemy dowiedzieć się, kto był właścicielem stopy w bucie wyrzuconej przez morze na plażę.

`Sprawa dla koronera` to możliwość spojrzenia na pracę człowieka, którego codziennością jest odkrywanie tajemnic śmierci.

Lektura obowiązkowa dla fanów `Profilu mordercy` i `Trupiej Farmy`.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -37%
King! Autobiografia

Rafał Księżyk , Muniek Staszczyk

miękka
36,53 zł 57.99
Nie ma

Mariusz Szczygieł

twarda
45,89 zł
Dodruk - listopad 2019
 • -43%
Gad. Spowiedź klawisza

Paweł Kapusta

miękka
22,74 zł 39.90
 • -33%

Zobacz również

 • -42%
Poniemieckie

Karolina Kuszyk

miękka
26,04 zł 44.90
 • -24%
 • -35%
Seksuolożki. Sekrety gabinetów

Marta Szarejko

miękka
25,90 zł 39.85
 • -34%
Czarnobyl. Spowiedź reportera

Igor Kostin

twarda
39,41 zł 59.70
 • RRecenzje
 • Książka
 • Sprawa dla koronera, Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć
4.6/5 ( 10 ocen )
  5
  8
  4
  1
  3
  0
  2
  1
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Iza ( Sal)

 • 20-01-2019
 • 23:10

Ken Holmes od trzydziestu lat koroner w Kalifornia , ma na swoim koncie setki spraw kryminalnych , z których każda mogłaby posłużyć jako kanwa osobnej książki lub filmu. W rozmowach z Johnem Batesonem wspomina najciekawsze lub najdziwniejsze przypadki , do których jako koroner został wezwany. W książce opisanych jest blisko sto jego spraw ,w których ujawnia kulisy pracy koronera, metody dochodzenia do rozwiązań i przedziwną rolę mariażu wiedzy i przypadku w swoim życiu.

Zaskakujące było dla mnie to ,że w czasie gdy Holmes zaczynał swoją pracę, by zostać koronerem , nie trzeba było mieć ani wykształcenia medycznego ani podstaw wiedzy detektywistycznej. Członków zespołu wybierano spośród pracowników zakładów pogrzebowych a pracownicy ich mieli wiedzę z zakresu anatomii, biologii oraz posiedli sztukę balsamowania zwłok. I tak współpracując z miejscową policją przy pewnych predyspozycjach i umiejętnościach mogli ubiegać się o stanowisko koronera.

Powiem tak ? dla miłośników kryminałów lub książek typu ?Trupia Farma? ?Stulecie Detektywów? i filmów z serii ?Kryminalne zagadki?, ?Kości? itp lektura absolutnie obowiązkowa.

Wiele historii nad którymi pochylał się kalifornijski koroner przez lata było okryte tajemnicą, często rozwiązania przychodziły przypadkiem, po nawet i dwudziestu latach. Niekiedy prawda była mroczniejsza i dziwniejsza niż byłby ją w stanie wymyślić fantasta czy pisarz. Bywało ,że początkowy podejrzany zamieniał się miejscami z najbardziej niewinną osobą w otoczeniu ofiary.
Każdy czytelnik więc znajdzie po prostu coś dla siebie.

Osobiście najdziwniejszą historią była dla mnie sprawa pewnego Afroamerykanina, powiedzmy wprost: prymitywa ale z charyzmatyczną osobowością, który w swoim domu stworzył specyficzny harem ? sektę , gdzie w zamknięciu domowym dobrowolnie przebywały zaskakująco dobrze wykształcone , z dobrych domów i z niezłym uposażeniem kobiety , rodzące mu dzieci , pozwalające się maltretować i psychicznie i fizycznie , wykorzystywać seksualnie, finansowo i nawet instynkt macierzyński miały tak zmanipulowany ,że doprowadziły własne dzieci do nieodwracalnych zmian fizycznych , psychicznych a nawet śmierci. I choć mieszkały w dość zamożnej dzielnicy , w środku całkiem sporego miasteczka nikt o niczym nie wiedział, nie słyszał, nie widział , nie interweniował...

W swojej pracy Holmes miał do czynienia i ze znęcaniem się nad ludźmi i z napadami z bronią w ręku, porachunkami w grupach przestępczych, przemocą domową, atakami w sklepach czy bankach , gwałtami ale i zwykłymi wypadkami, nieszczęśliwymi zrządzeniami losu a i głupotą i naiwnością ludzką też . Przestępstwo i śmierć dotyczy i pracownika fizycznego kiepskiej dzielnicy i np Tupaca , słynnego rapera zamieszanego w tajemnicze zabójstwo. Zmanipulować i zabić jest w stanie i pracownik fabryki i znany z telewizji psycholog , guru sław i autorytet mas.
Jako koroner wchodził do cel w najsłynniejszym więzieniu San Quentin ale i do najspokojniejszych domów, by poinformować o zgonie dziecka rodziców.

Ken Holmes pozwala nam spojrzeć w głąb swojego życia i prześledzić karierę od nastolatka zainteresowanego anatomią po już emerytowanego , szanowanego i znanego fachowca , z którego opinią liczą się najważniejsi w kraju. Dzięki jego opowieściom możemy zajrzeć za kulisy jego zawodu , gdzie codzienne obcowanie ze śmiercią oraz bliskimi ludzi tragicznie zmarłymi sprawia ,że ja osobiście poczułam ogromny szacunek , pokorę i zdumienie wobec siły charakteru , umiejętności dedukcji i spokoju tego zawodu.
Dla mnie książka niezwykła. Myślę ,że dla wielu czytelników również.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Melody

 • 20-02-2019
 • 17:24

?Sprawa dla koronera. Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć? jest to książka, która dosłownie wbiła mnie w fotel (na szczęście bez skutku śmiertelnego). Siedziałam i czytałam, nie mogąc się od niej oderwać.
John Bateson stworzył naprawdę świetną pozycję, otwiera ona przed czytelnikiem świat zawodu, który przeraża wielu ludzi. Ken Holmes jest emerytowanym koronerem hrabstwa Marin, które znajduje się niedaleko słynnego San Francisco.
Od pierwszych stron jesteśmy płynnie prowadzeni przez niemal cały życiorys Holmes?a, charakterystykę zawodu, aż po sprawy śmierci, nad którymi pracował w czasie swojej kariery zawodowej.
Przerażające, niewiarygodne, zaskakujące... Morderstrwa i samobójstwa. Każda historia jest inna, jednak jednakowo wciągająca czytelnika. Zdaję sobie spradę, że nie jest zbyt subtelne określenie, ale każdy, kto przeczyta tę książkę, z pewnością je zrozumie.
Moim zdaniem na duży plus zasługuje fakt, że autor bez zbędnego przedłużania i dodawania nieistotnych faktów przedstawia każdą sprawę. Dzięki temu książkę czyta się naprawdę ekspresowo i nie ma czasu na znużenie.
?Sprawa dla koronera? śmiało mogę określić najlepszą książką, jaką miałam okazję przeczytać od dawien dawna! Polecam z pełną odpowiedzialnością.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Irena Wycech

 • 18-01-2019
 • 15:26

"Sprawa dla koronera kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć" John Bateson książka godna polecenia tak dla miłośników i fanów tego rodzaju literatury ale też dla laików, które chcą poznać szczegóły pracy koronera sądowego.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

SABCIA100

 • 15-01-2019
 • 18:04

Ken Holmes już jako chłopiec interesował się anatomią. W wieku ośmiu lat zaczął chodzić na polowania i ciekawiło go nie tylko jak wygląda oskórowane zwierzę, ale też co dzieje się z wystrzeloną w niego kulą. Często przyglądał się rannym lub martwymi zwierzętom i dedukował co złego im się przydarzyło. W gimnazjum marzył, by zostać lekarzem lub weterynarzem, jednak wymagałoby to wielu lat studiów, co było sporym mankamentem. Wówczas dziadek podpowiedział mu, że mógłby zostać koronerem.

W Stanach Zjednoczonych ? w tym w hrabstwie Marin ? koroner nie musi bowiem legitymować się żadnym wykształceniem medycznym, nie wspominając o dyplomie lekarza. Musi jedynie mieć zdaną maturę, nie być karany oraz ukończyć 21 lat, choć niektóre hrabstwa nie wymagają nawet tego. Dzięki temu Holmes szybko mógł skupić się na pracy, zaczynając od praktyk w zakładzie pogrzebowym, gdzie zdobył kwalifikacje balsamisty. To właśnie one okazały się kluczowe w późniejszej rywalizacji z innymi kandydatami na stanowisko trzeciego śledczego w biurze koronera hrabstwa Marin, które dostał właśnie Ken.

W książce znajdziemy różnorodne sprawy, przy których pracował Holmes w swej prawie czterdziestoletniej karierze. Niektóre szokują brutalnością i bezwzględnością, inne budzą politowanie nad ludzką głupotą i nieodpowiedzialnością, a w jeszcze inne aż trudno uwierzyć.

Najbardziej zapadł mi w pamięć przypadek sekty, w której mężczyzna tak zmanipulował i zdominował kobiety (i to wykształcone!), że wychowywały swe dzieci w skrajnym ubóstwie i tragicznych warunkach, bez dostępu do naturalnego światła... Dzieci NIGDY nie wychodziły na dwór, przez co miały ogromny niedobór witaminy D i ich kości nie wykształciły się prawidłowo, część z nich dosłownie pełzała po podłodze, niczym nieludzkie stwory z najstraszniejszych horrorów...

I choć wszystkie sprawy były intrygujące i urozmaicone, to według mnie największym atutem tej pozycji są jakże bogate przemyślenia Holmesa na temat życia i śmierci. Jeśli książka potrafi mnie dogłębnie poruszyć, długo nie może wyjść z głowy i zmusza mnie do własnych refleksji, to wtedy z czystym sumieniem mogę nazwać ją wyjątkową. "Sprawa dla koronera" właśnie taka jest, dlatego gorąco ją Wam polecam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

BooksFantazja

 • 14-01-2019
 • 22:05

Każda śmierć ma swoją historie, każda śmierć ma swój czas. A pro po czasu. Czas jest wrogiem dla głównego bohatera tej książki, gdyż w sprawie niecierpiące zwłoki trzeba działać natychmiastowo, aby ślady nie uległy zatarciu. ?Sprawa dla koronera? to książka opisująca różne rodzaje śmierci i zabójstw, próba odnalezienia motywów działań, jak i pięknie ujęte w słowa ?znalezienie odpowiedzi dla żywych?. Główny bohater swoją karierę zawodową zaczynał w zakładzie pogrzebowym, później natomiast został Koronerem (w Polsce pełniłby funkcje antropologa sądowego, śledczego i można by wymieniać jeszcze więcej), a najśmieszniejsze jest to, że w USA nie trzeba mieć wykształcenia medycznego, aby te funkcje pełnić. Opisane sceny są mniej i bardziej brutalne, jednak wszystko zależy od czytelnika, jego wyobraźni i doświadczenia czytelniczego lub życiowego. Książka zawiera bardzo wiele szczegółów dotyczących rozpadu zwłok, jak i procesów zachodzących już po utraceniu funkcji życiowych, więc w tym wypadku można poszerzyć swoją wiedzę w w/w zakresie. Ken Holmes (główny bohater swoją postawą prezentuje silnego psychicznie mężczyznę z ogromem empatii dla drugiego człowieka, a na dodatek posiada niesamowitą wiedzę z zakresu kryminalistyki, czynności operacyjno-śledczych oraz psychologii. Zachowuje zimną krew, jednakże jest tylko człowiekiem, który serca z kamienia nie ma. Osobiście wolę rozwiązywać zagadki, czytać jednowątkową fabułę, jednakże nie ukrywam, że bardzo wciągnęła mnie ta książka i choć autor przedstawia nam zbiór drastycznych wydarzeń, to zrozumiałam, że każde z nich jest indywiduum. Nie ma dwóch tych samych rozmów z rodziną, nie ma dwóch tych samych reakcji, nie ma dwóch tych samych motywów, nie ma dwóch tych samych śmierci.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Marta Pyznar

 • 13-01-2019
 • 19:40

Mimo niezliczonej ilości seriali o tematyce kryminalnej, medycznej, prawniczej, a nawet programów dokumentalnych poświęconych prawdziwym zbrodniom, nasza wiedza o pracy koronera sprowadza się zazwyczaj do kilku nieścisłych ogólników. John Bateson w swojej książce "Sprawa dla koronera" odkrywa kulisy zawodu, w którego codzienność wpisana jest śmierć. Jak funkcjonuje biuro koronera? Jak koroner zabiera się do pracy i czego szuka? Jak powiadania się rodziny o śmierci bliskiego? Jak zmienia się świat patologii sądowej wraz z postępem technologicznym? To tylko kilka z aspektów z zawodu, które w swojej publikacji porusza amerykański autor. Pracy, dzięki której zaczyna doceniać się życie.

Ken Holmes pracował jako koroner w hrabstwie Marin przez blisko czterdzieści lat. Odtwarzając przebieg jego kariery, od początków w zakładzie pogrzebowym, pierwszego raportu dotyczącego zabójstwa napisanego przez Holmesa, przez dziesiątki spraw, którymi się zajmował John Bateson wraz ze swoim rozmówcą, wprowadza czytelnika w tajniki pracy zawodu, opowiada o początkach tej instytucji, która sięga XII wieku. Co zaskakujące, w krajach anglosaskich koroner nie musi się legitymować żadnym wykształceniem medycznym, jest urzędnikiem wybieranym przez lokalną społeczność lub z nadania. W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się jaka jest różnica między przyczyną, a sposobem śmierci, jak wygląda postępowanie na miejscu zbrodni, określanie czasu śmierci. Przekraczamy mury więzienia San Quentin, poznajemy mroczną historię mostu Golden Gate, które jest ulubionym miejscem samobójców oraz inne historie śmierci tajemniczych, przypadkowych, brutalnych, pechowych, z którymi Holmes zetknął się przez lata swojej kariery.

"Sprawa dla koronera" przedstawiając wiele interesujących spraw z którymi zetknął się Ken Holmes i jego koledzy, odpowiada na wiele pytań z zakresu kryminalistyki, procedur śledczych, pokazuje przy tym jak wielkiej wiedzy, silnej psychiki i ogromnej empatii do drugiego człowieka wymaga zawód koronera. Holmes jest przekonany, że rodzina i bliscy osoby zmarłej zasługują na to, by dowiedzieć się co się stało, mieć szansę pożegnać się i przeżyć żałobę, bez względu na to jak długo trwa śledztwo. "Koroner ma do czynienia ze śmiercią, ale jego zadaniem jest znalezienie odpowiedzi dla żywych."

"Sprawa dla koronera" Johna Batesona jest lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy interesują się kryminalistyką i medycyną sądową. Czasem przerażająca, zawsze interesującą książką nad którą unosi się śmierć, woń rozkładu, tajemnice, ale i nadzieja, że jest ktoś, kto bliskim ofiary potrafi powiedzieć co się stało, dając szansę pożegnać się i żyć dalej.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Góry strzegą tajemnic lepiej niż ludzie. `Co stało się pod Lodową Przełęczą?` `Tajemnicza śmierć trzech osób!` `Dwie noce przy zwłokach` - takimi nagłówkami wita zakopiańskich turystów sierpniowy poranek 1933 roku. Kilka dni wcześniej w góry wyrusza prokurator Hoffman z dwunastoletnim...

 • Historia najważniejszego dziennikarskiego śledztwa w dziejach Czy to tylko kwestia wiary, czy też da się udowodnić, że Chrystus zmartwychwstał? Czy dwa tysiące lat po wydarzeniach w Jerozolimie możemy coś stwierdzić na pewno? Czy nauka może potwierdzić podstawowy fundament naszej wiary?...

 • Rok 1981. Komuniści tracą grunt pod nogami. Władze robią wszystko, by odzyskać kontrolę nad państwem. 13 grudnia wprowadzony zostaje stan wojenny. Niedługo później rusza jeden z najgłośniejszych procesów politycznych doby PRL. Śledztwo lat 1981-1984 wymierzone przeciwko przywódcom opozycji...

 • Sprawa kapitana Dreyfusa - największy skandal Europy. Polityczny skandal we Francji pod koniec XIX wieku, który stał się przyczyną kryzysu politycznego i społecznego, pociągając za sobą poważne zmiany w życiu kraju. Początek sprawy przypada niemal w połowie okresu dzielącego dwa...

 • Uwielbiany przez podwładnych, ceniony przez sojuszników, generał dywizji Zbigniew Sieradzki zostaje zamordowany we własnym domu. Początkowo Policja i prokuratura traktują sprawę jak przestępstwo na tle rabunkowym. Jednak śledztwo prowadzone przez policyjnego weterana i młodą oficer kontrwywiadu...

 • 34.82 zł
  28.55 zł

  Znakomicie przyjęty przez widzów w Stanach Zjednoczonych, zrealizowany z dynamizmem, trzymający w napięciu film oparty na prawdziwej historii Lee Strobla, dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera i autora bestsellerowej książki `Sprawa Chrystusa`, na której oparto scenariusz tej pasjonującej...