SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Spotkania

Opowieść o wierze w człowieka

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

Opis produktu:

Moje życie ukształtowały wspaniałe spotkania. Nie byłbym dzisiaj tym, kim jestem, gdyby nie ludzie, których spotkałem na mojej drodze - usłyszałem kiedyś od prof. Mariana Zembali. Nie sposób było przejść obojętnie wobec takich słów. Tym bardziej, że wypowiadał je człowiek, który wykonał tysiące operacji ratujących ludzkie życie, który wspólnie z prof. Zbigniewem Religą tworzył legendę polskiej transplantologii. "Każde spotkanie jest zaciągnięciem długu, który wypada spłacić" - dodawał już później wielokrotnie, gdy spotykaliśmy się w trakcie prac nad książką.

Powiedzieć, że Prof. Marian Zembala jest wybitnym lekarzem, który zapisał się w annałach polskiej medycyny, to zdecydowanie za mało. Wystarczyłoby jednak użyć trzech słów-kluczy, by, w sposób najbardziej uczciwy, opisać jego postać: służba, empatia, zespół. To one są punktami odniesienia każdego jego działania oraz źródłem sukcesów.

Swoim dorobkiem, osiągnięciami i przygodami mógłby obdzielić dziesiątki ludzi, jednak nigdy nie spoczął na laurach. Od 1985 roku, gdy wspólnie z prof. Zbigniewem Religą oraz prof. Andrzejem Bochenkiem współtworzył zabrzańską kardiochirurgię i transplantologię, na dobre związał się ze Śląskiem. Był członkiem zespołu kardiochirurgów, którzy przeprowadzili pierwszą udaną transplantację serca, oraz jako pierwszy w Polsce przeszczepił płuco-serce. Dziś jest dyrektorem słynnego w całej Europie Śląskiego Centrum Chorób Serca. Na swojej drodze spotkał największe osobowości świata medycyny, ale najczęściej we wspomnieniach powraca do prof. Zbigniewa Religi, swojego Nauczyciela, prosząc jednocześnie, by używać w tym słowie wielkiej litery.

Nie potrafi mówić o sobie, jest za to mistrzem opowieści o innych, których poznał w swoim życiu, a którzy go ukształtowali i ukierunkowali. Prof. Marian Zembala spłacił z nawiązką dług, który w jego mniemaniu zaciągnął. Z perspektywy czasu o swojej pracy dla pacjenta, o niezliczonych przeszczepach serca mówi: "Byliśmy szaleńcami, nie bogami".
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: okazje do -60%,  Tania Książka
Kategoria: biografie i wspomnienia,  wywiady, rozmowy
Wydawnictwo: Editio
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 140x210
Liczba stron: 376
ISBN: 978-83-283-3729-9
Wprowadzono: 23.09.2017

RECENZJE - książki - Spotkania, Opowieść o wierze w człowieka - Marian Zembala, Dawid Kubiatowski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 12 ocen )
  • 5
    11
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Czytaczyk

ilość recenzji:221

brak oceny 24-10-2017 13:07

?Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka? jest wywiadem Dawida Kubiatowskiego z profesorem Marianem Zembalą, który oprócz nawiązania do jego osoby, porusza także kwestie historii polskiej kardiochirurgii i transplantologii.

Profesor Zembala jest wybitnym kardiochirurgiem, który ma na swoim koncie wiele godnych podziwu osiągnięć. Może poszczycić się przeprowadzeniem pierwszego w Polsce przeszczepu płuca i płuco-serca, a także zagranicznym stażem w placówkach medycznych. Warto dodać, iż w roku 2015 pełnił on funkcję Ministra zdrowia. Aktualnie jest dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie urzęduje od 1993 roku.

Zembala przybliża nam swoje życie zawodowe jak i prywatne. Szczegółowo obrazuje swoje doświadczenie i udział w projektach prowadzonych przez zagraniczne placówki. Opowiada o przyjaźni ze Zbigniewem Religą, który jest autorytetem w dziedzinie polskiej kardiochirurgii i transplantologii. To właśnie determinacja i nowatorskość Zbigniewa Religa zainspirowały innych lekarzy i zapoczątkowały przełom.
W wywiadzie Kubiatowskiego możemy zobaczyć z jakim oddaniem Zembala poświęca się swojej pracy, która oprócz ryzyka niesie za sobą niepewność. Nigdy nie wiadomo czy przeszczepiony organ się przyjmie, ani czy podczas zabiegu nie wynikną niespodziewane powikłania. Dostajemy szanse dowiedzenia się co powodowało lekarzem, że postanowił obrać taką, a nie inną drogę. Mamy również okazję zobaczenia siły, którą się musiał wykazywać w problemach związanymi z władzami.
W książce zostały zawarte zdjęcia dokumentujące dokonania Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Znalazło się również miejsce na nawiązanie do filmu pt. ?Bogowie? oraz przedmowę aktora, który wcielił się w profesora, czyli Piotra Głowackiego.

Jak do tej pory czytałam jedynie kilka wywiadów, jednak ten jest debiutancki pod względem recenzenckim. Przyznam się szczerze, iż nie było to proste zdanie i potrzebowałam czasu, żeby sklecić coś przyzwoitego odnoszącego się do tego dzieła. Czystą przyjemnością było dla mnie zgłębiać tak wybitną i interesującą postać, jaką jest profesor Zembala.

Pozycja zdecydowanie godna uwagi.

Czy recenzja była pomocna?