Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Śnieg (twarda)

książka

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Młody poeta, Ka wraca po 12 latach emigracji w Niemczech do ojczystej Turcji na pogrzeb matki. W małym anatolijskim miasteczku Kars podejmuje próbę odzyskania młodzieńczej miłości, a przy okazji pisze artykuł na temat serii tajemniczych samobójstw wśród młodych dziewcząt, którym zakazano noszenia muzułmańskich chust. Prowadząc swe dziennikarskie śledztwo Ka poznaje miejscowe władze, rozmawia ze studentami, kandydatem na burmistrza w nadchodzących wyborach, sufickim szejkiem, pierwszym islamskim pisarzem science fiction i terrorystą. Nawiedzająca nagle okolicę potężna zamieć śnieżna na klilka dni odcina miasteczko od reszty świata. Kars staje się widownią bardzo współczesnego i tragicznego w skutkach konfliktu politycznego, w który zaangażowane są miejscowe świeckie władze, wyznawcy islamu i Kurdowie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Wprowadzono: 09.10.2006

RECENZJE - książki - Śnieg (twarda)

4.3/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Monika

ilość recenzji:19

brak oceny 31-08-2011 13:15

Orhan Pamuk (ur.1952) - laureat Literackiej Nagrody Nobla w 2006 roku, wypowiadając się na temat własnej twórczości , stwierdził: "Czuję się tak, jakbym ciągle stał na moście łączącym brzegi Bosforu, nie należąc ani do europejskiej, ani do azjatyckiej części Turcji i obie je opisywał". Rzeczywiście, problem utraty tożsamości oraz walki między muzułmańskimi a europejskimi wartościami, tradycją religijną a sekularyzmem będzie powracał w jego utworach; również w powieści "Śnieg". Główny bohater Ka, poeta - emigrant, po dwunastoletnim pobycie w Niemczech, gdzie korzysta ze statusu uchodźcy politycznego, wraca do rodzimej Turcji i nagle zostaje więźniem zaśnieżonego, odciętego od świata Karsu. Nie trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że prowincjonalne miasteczko w Anatolii, podobnie jak Oran w "Dżumie" Alberta Camusa, jest przestrzenią znaczącą - metaforą Turcji,(świata?).Pamiętajmy, że Kars na początku XX w. był zamieszkany przez różne mniejszości narodowe - Ormian, Rosjan, Kurdów, Greków, Turkmenów, Karakałpaków. Taka kreacja przestrzeni prowokuje do dyskusji na istotne tematy polityczno-społeczne, religijne, egzystencjalne. Bohater powieści próbuje w ojczyźnie odnaleźć swój niepowtarzalny płatek śniegu - wewnętrzną mapę życia. Jest to bowiem człowiek wykorzeniony, przybysz z Europy - wszędzie obcy - co symbolizuje jego zakupione we Frankfurcie palto. Sytuację egzystencjalną Ka doskonale oddaje wędrówka po Karsie i rozmowy z mieszkańcami reprezentujacymi różne środowiska, wartości i idee. Są wśród nich uczniowie szkoły koranicznej - Fazil i Necip, zwolennik laickiego państwa Turgut, terrorysta Granatowy, czy rodziny młodych muzułmanek, które popełniły samobójstwo demonstrując swój bunt wobec nakazu zdjęcia chust. Pamuk wykorzystuje topos wędrówki, aby ukazać współczesną Turcję i jej problemy - odradzający się feudalizm, terroryzm, laicyzację życia, biedę, nieuporządkowaną przeszłość- np. kwestię ludobójstwa Ormian w 1916r. Cały czas wyczuwamy napięcie wynikajace ze zderzenia dwóch odrębnych światów: Wschodu i Zachodu. To wrażenie niepokoju i chaosu potęgują też groteskowe sceny krwawego przewrotu dokonanego przez grupę Z. Demirkola podczas przedstawienia w teatrze. Nic do końca nie jest pewne - wydaje się, że wydarzenia rozgrywają się na granicy snu i jawy, realizmu i baśni. W życiu bohatera łączy się świat miłości, poezji i polityki. Pragnie on szczęścia i ... przed nim ucieka. Książka Orhana Pamuka na pewno nie jest prosta; czasami męczą - spowolniona narracja, nadmiar szczegółów, drobiazgowe opisy. Autor pozwala nam jednak zbliżyć się do innej, fascynującej kultury. Czy możemy ją jednak pojąć? Jeden z bohaterów utworu stwierdza: "Nikt nie może nas zrozumieć z oddali". Warto sięgnąć po książkę, by się o tym przekonać. Polecam!

SteFan

ilość recenzji:71

brak oceny 21-02-2009 18:56

"Śnieg" Orhana Pamuka jest książką bardzo turecką, a jednocześnie wpasowuje się bardzo w nurt literatury zachodnioeuropejskiej. Dlaczego tak jest, spyta ktoś. Już odpowiadam. Otóż poruszany w książce problem, jest problemem całej Europy ale w Turcji przybrał on dosyć szczególną specyfikę. Problemem tym jest ogólnie pojęta laickość, jaką proponuje nam współczesna Europa i zderzenie z nią tradycji, oraz religii. Bohaterami książki są: i islamscy fanatycy, i ciągnący do Europy tureccy ateiści, oraz normalni ludzie, którym zakazuje się pielęgnowania pradawnych tradycji. Zakazuje się i nazywa tych ludzi ciemnymi i zacofanymi. Symbolem tej walki w książce są chusty, noszone przez muzułmańskie kobiety. Czytając "Śnieg" trudno nie utożsamiać (choćby w części) głównego bohatera z autorem. To autor zadaje sobie tutaj pytania o sens wiary, sens tradycji i o to jak ma wyglądać współczesna Turcja. Odpowiada sobie też na te pytania. Powiem szczerze. Wydaje mi się, że autor kłamie sam przed sobą i nie stać go na żaden wybór. Chociaż książka jest pięknie napisana, porusza istotny temat, to wyczuwałem między wersami jakiś fałsz. Fałsz, który autor sam sobie przedstawia jako prawdę.