SŁOWA I RZECZY Archeologia nauk humanistycznych - Michel Foucault - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

SŁOWA I RZECZY Archeologia nauk humanistycznych (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria
 • Oprawa twarda w obwolucie
 • Ilość stron 524
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

SŁOWA I RZECZY Archeologia nauk humanistycznych - opis produktu:

Najważniejsza książka Michela Foucault i jedna z najważniejszych prac filozoficznych XX wieku. Słowa i rzeczy nie są historią nauk humanistycznych, lecz badaniem ich podłoża - poszukiwaniem pojęć, teorii, ideologii, czyli porządków, które naukom tym utorowały drogę. W porządku klasycznym rzeczy podlegały przedstawieniom, bo teoria przedstawień wynikała z teorii języka. Dlatego książkę otwiera słynna i klasyczna już dzisiaj interpretacja Las Meninas Velázqueza jako labiryntu przedstawień bez wyjścia. Kiedy jednak w kulturze pojawia się miejsce dla nauk humanistycznych, a człowiek staje się przedmiotem poznawczej ciekawości i możliwej do osiągnięcia wiedzy, filologia, biologia i ekonomia polityczna zdążyły już zorganizować rzeczywistość w nowy ład. Teraz rzeczy narzucają swój porządek i poddają się jedynie prawom własnego rozwoju. Śledząc u podstaw podobne zerwania ciągłości wiedzy, Foucault odkrywa, że to właśnie w szczelinie powstałej z rozdarcia porządków wyłania się pojęcie człowieka. Ale porządki kultury nie są trwałe. Zmiana warunków może pewnego dnia pociągnąć za sobą zniknięcie człowieka, otwierając zarazem - być może - przestrzeń dla nowej myśli. Ta krytyczna świadomość znacząco wpłynęła na sposób myślenia o człowieku i o kulturze, na metodologię nauk humanistycznych, ale także wzbudziła trwające do dziś kontrowersje.

Książka SŁOWA I RZECZY Archeologia nauk humanistycznych pochodzi z wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria. Autorem książki jest Michel Foucault. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, filozofia, filozofia współczesna. Książka SŁOWA I RZECZY Archeologia nauk humanistycznych liczy 524 stron. Jej wymiary to 125x195. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
SŁOWA I RZECZY Archeologia nauk humanistycznych

4.9/5 ( 16 ocen )
 • 5
  15
 • 4
  0
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Rosomak

8-07-2009 10:38

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Najważniejsza książka Michela Foucaulta i jedna z najważniejszych prac filozoficznych XX wieku. Lektura strukturalistów była podstawą środowiskowego lansu i świadectwem orientacji w intelektualnych modach. Do dziś w murach warszawskich i krakowskich uniwersytetów powtarzane są opowieści o młodziutkich podówczas teoretyczkach, które na basen zabierały „Słowa i rzeczy” Foucaulta. W dziele tym Foucault rozważa relację, która zawiązuje się pomiędzy rzeczami i słowami. Wszystko po to, aby rzucić światło na postaciowanie się różnych form w dziejach kultury świata Zachodu. I tak dla myślicieli epoki Renesansu słowa i rzeczy znajdowały się obok siebie, na jednej płaszczyźnie, której prawodawcą i gwarantem był Bóg. Wiedza była komentarzem do świata. Od XVII wieku wiedza zaczęła być budowana na zupełnie innej zasadzie. Wcześniej nauka koncentrowała się na Podobieństwie, od tego momentu jednak zaczęła porządkować elementy pierwotne świata - już nie rzeczy i słowa, ale nośniki identyczności. Kolejna zmiana nastąpiła w XIX stuleciu, kiedy centralną kategorią stał się Człowiek. Naczelne zasady konstrukcji wiedzy tego okresu to Następstwo i Analogia. Foucault pisze: "Dialektyczna gra i ontologia bez metafizyki są współzależne i powiązane przez całą myśl nowoczesną i przez całe jej dzieje - myślenie to nie zmierza bowiem ku dawno dokonanej formie Różnicy, lecz ku rozwinięciu Tego Samego, które jest wciąż do dokonania. Tymczasem to rozwinięcie nie może się obejść bez rozstępu."

Czy recenzja była pomocna?