SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ślązacy i Kresowiacy

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo SCHOLAR
Oprawa miękka
Liczba stron 407

Opis produktu:

Oto trzecia, po Ślązakach w Warszawie i Księdze Ślązaków, część `trylogii śląskiej` Jana Cofałki.

W tym tomie zawarty jest zapis przenikających się i jak fale świetlne interferujących rodowodów i doświadczeń Ślązaków oraz Kresowiaków, którzy po okrucieństwach wojennych, po masowych przesiedleniach, wysiedleniach, eksmisjach i wypędzeniach zostali na siebie skazani.

Jan Cofałka, świetny biografista, który umie plastycznie i wszechstronnie pokazać osobowości ludzi, nie szuka w historii okropieństw, dobrze wiedząc, że jest ich tam bez liku. Szuka w niej urody życia, jego barwy, powabu, aromatu, i czyni to na rozległym, epickim tle wielkiej wędrówki ludów, która w połowie XX w. wyrzuciła mieszkańców Kresów z ich domów i kazała zamieszkać w innych miastach, wsiach, w innej scenerii i w świecie często innej kultury materialnej oraz obyczajowej. Pisze o uczestnikach powstań śląskich i ich potomkach, o byłych powstańcach warszawskich i synach Orląt Lwowskich, o członkach Hitlerjugend, Komsomołu i ZMP, którzy siedząc często w tej samej ławce szkolnej, nie pozabijali się, nie wyniszczali się, nie licytowali się, kto z nich większych krzywd doznał, ale stworzyli niezwykłą społeczność.

Takiego spojrzenia na historię powojennego Śląska w biografistyce polskiej dotychczas nie było.

Jan Cofałka napisał książkę o wyższości tolerancji nad ksenofobią, o dobrodziejstwach płynących z postawy, gdy ludzie stronią od nienawiści, a pamięci nie zastępują pamiętliwością.

prof. Stanisław Nicieja


Jan Cofałka urodził się 9 lutego 1940 roku w Rybnej (dziś Tarnowskie Góry), od 1970 roku mieszka w Warszawie.

Politolog, publicysta, od 1997 roku współpracuje z miesięcznikiem społeczno-kulturalnym `Śląsk`. Były wiceprezes i sekretarz generalny Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, a także pracownik Kancelarii Sejmu i redaktor w Wydawnictwie Sejmowym. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2004)

Autor książek Księga Ślązaków (2009) i Ślązacy w Warszawie (2008), współautor (z prof. Jolantą Kulpińską) książki Jan Szczepański. Humanista - uczony - państwowiec. Księga wspomnień (2005), inicjator wydania książki Edmund Jan Osmańczyk. Dziennikarz - publicysta - parlamentarzysta we wspomnieniach bliskich i przyjaciół (2004) oraz współinicjator wydania Dzienników z lat 1935-1945 Jana Szczepańskiego (2009), jako Janusz Leński opublikował Sejmowe plotki i anegdoty (2001).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: SCHOLAR
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 145x210
Liczba stron: 407
ISBN: 978-83-7383-536-8
Wprowadzono: 09.12.2011

RECENZJE - książki - Ślązacy i Kresowiacy - Jan Cofałka

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: