Skrzydła / Karolina Fedyk | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Skrzydła (miękka)

książka

 • Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 504
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Skrzydła - opis produktu:

Wielowątkowa historia o przetrwaniu, pamięci i wybaczeniu.

Nikt nie mówił, że cena przetrwania będzie niska

Patrzę na was, gdy rozbijacie obóz na podgrodziu. I później, gdy przekraczacie bramę miasta. Najpierw twoja matka. W jej ślad ty, jak jej młodsza wersja. Ledwo za nią nadążając, wchodzisz na obcy ci teren. Potem będziesz się zastanawiać: czy to się zaczęło właśnie wtedy? Co wprawiłyście w ruch? Co można było zrobić inaczej?

Oto Rasenna - kraj, którego pierwotni mieszkańcy panowali nad przyrodą i materią, a metropolie powoływano do istnienia jednym życzeniem. Rasennę podbito, a potomkowie najeźdźców pragną udaremnić powrót magii, która przeraża ich i brzydzi. Jedynymi bezpiecznymi punktami są miasta znajdujące się pod opieką bóstw.

Młodziutka Zaihab potajemnie zbiera pieśni i historie o dawnych magach. Gdy zostaje uwięziona przez patrona stolicy, stara się odkryć, co tak naprawdę wydarzyło się podczas podboju. Nie przypuszcza, jak daleko sięga intryga, w którą została wplątana, ani jaką przyjdzie jej odegrać w niej rolę.
Skrzydła to brawurowy debiut, który olśniewa rozmachem i oryginalnością wizji. Relacja niewidomej pieśniarki i chimerycznego dziecięcego bóstwa wpisuje się w historię uciemiężonej ziemi, której przeszłość daje o sobie znać nieustannie i boleśnie.


Skrzydła to powieść-zagadka: gęsta, pełna koronkowych detali i przeznaczona do uważnego rozplątywania. Są w niej wyraźne powiązania z konwencją "postapo fantasy". Widziałbym ten świat gdzieś na przecięciu linii łączących Mad Maxa z kolejną rozbuchaną magicznie kreacją Brandona Sandersona.
Michał Cetnarowski

W odniesieniu do pisarstwa Karoliny Fedyk nie waham się użyć niemodnego dziś słowa "talent". Delikatność, a jednocześnie wiarygodność jej wizji znacznie wykracza poza zwykłe literackie rzemiosło. Skrzydła to powieść przepiękna, magiczna, nastrojowa, napisana z rozmachem i wyobraźnią godną prawdziwego mistrza pióra. Urzekła mnie. Was też powinna.
Marta Kładź-Kocot, literaturoznawczyni, autorka powieści Noc kota, dzień sowy

Skrzydła wciągają niespostrzeżenie. Tu nie ma wybrańców ani dojrzewających protagonistek. Najpierw zauważamy oryginalne światotworzenie, a później powoli i konsekwentnie przechodzimy do eposu o zemście, zdradzie i potędze krwi, opowieści starej jak ludzkość.
Aleksandra Janusz, autorka powieści Dom wschodzącego słońca

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

Skrzydła - mobi, epub

Karolina Fedyk

24,85 zł 31.07
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -30%
Przyjaciel człowieka

Andrzej Pilipiuk

miękka
31,43 zł 44.90
 • -20%
Wiedźmin Tom 1-8 (okładki z gry) Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
268,13 zł 335.16
 • -30%
Wiedźmin Tomy 1-8 (okładka filmowa)

Andrzej Sapkowski

pakiet
349,30 zł 499.00
 • -35%
Tasowanie Dżokerowie Dzikie karty Tom 9

George R.R. i Martin

miękka
32,43 zł 49.90
Zapowiedź - 2020
 • -35%
Gdzie diabeł mówi dobranoc Tom 2: Nie wywołuj wilka z lasu

Karina Bonowicz

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 14.2.2020
 • -30%
Virion 4. Szermierz Imperium Achai

Andrzej Ziemiański

miękka
33,53 zł 47.89

Zobacz również

 • -35%
Totalna magia

Alice Hoffman

miękka
25,28 zł 38.89
Zapowiedź - 29.1.2020
 • -35%
Starość Aksolotla

Jacek Dukaj

twarda
29,18 zł 44.90
 • -40%
Fałszywy pieśniarz

Martyna Raduchowska

miękka
27,00 zł 44.99
 • -27%
Czarne słońce

Jakub Żulczyk

miękka
31,32 zł 42.90
 • -38%
Upadek Gondolinu

John Ronald Reuel Tolkien

twarda
26,03 zł 41.99
 • -32%
Jezioro Ciszy INNI

Anne Bishop

miękka
30,53 zł 44.90
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Skrzydła
4/5 ( 1 ocena )
  5
  0
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

Głodna Wyobraźnia

 • 14-09-2019
 • 14:04

Dark fantasy Skrzydła to silnie oddziałujący na emocje i wyobraźnię debiut powieściowy Karoliny Fedyk, w którym autorka umiejętnie buduje atmosferę zagrożenia w oryginalnym, skomplikowanym świecie z potężną magią.

Niewidoma Zaihib przybywa wraz ze swoimi rodzicami do miasta Sahit, nieformalnej stolicy Nowej Saady. Mają nie zwracać na siebie uwagi, bo pochodzą z wrogiego miasta, ale nieostrożna dziewczyna dołącza do ogniska i śpiewa nieznaną tu pieśń, co prowadzi do aresztowania całej rodziny i oskarżenia o szpiegostwo. Jeden z dwóch zarządców miasta, isbet Avile, lewa ręka władcy, postanawia pomóc starym znajomym, jednak za dość wysoką cenę. I tak Zaihib trafia jako hierodula do boskiego opiekuna miasta, sowiego stworzyciela Vesui. Odwiedza ją jedynie Arit, nieco nadgorliwa szlachcianka w służbie anaktoriona. Tymczasem Sahit szykuje się do wojny z Taarut, bo jak głoszą plotki, to drugie miasto zostało dotknięte przez spaczoną magię.

Drugi główny wątek fabularny opowiada historię Nahira, zabranego przez rodzinę z jego dotychczasowego domu, czyli biblioteki. Ma kontynuować zadanie zaginionej przed laty matki, która budowała pewien precyzyjny mechanizm, mający dać dostęp do istotnej wiedzy. Kontaktów z krewnymi nie ułatwia jednak fakt, że ojciec chłopaka pochodzi z daleka i jest jedynie kupcem. Okazuje się także, że by dokończyć dzieło rodzicielki, to właśnie do niego ma się udać młodzieniec.

Nowy Saad nie jest miejscem przyjaznym ? widać w nim ślady dawnej wojny, która pozostawiła przerażające anomalie magiczne, dlatego też wszyscy boją się magów i są oni eliminowani. Ważną rolę odgrywa w tu polityka między poszczególnymi miastami, i to właśnie zajmujący się nią mają największy wpływ na kształt świata, a nie są to osoby z czystym sumieniem. Podstawowym tłumaczeniem jest oczywiście służenie miastu, ale tylko w przypadku niższych urzędników jest ono prawdziwe. Każda metropolia ma zaś bóstwo, zwane stworzycielem, które jest z nim ściśle związane. To także świat trudnych dylematów i wyborów okupionych daleko idącymi konsekwencjami: wiedza była narzędziem. Nawet taka, która ścinała krew w żyłach, zamykała serce w bolesnym uścisku (s. 239).

Zagłębiając się w świat przedstawiony aż trudno uwierzyć, że to pierwsza powieść Karoliny Fedyk, jest on bowiem starannie przemyślany i złożony, a natura oraz pochodzenie magii oraz mocy boskich stanowią jedną z najistotniejszych mrocznych zagadek tej historii. Poznajemy ją krok po kroku oczami Nahira i Zaihab oraz innych drugoplanowych postaci. A każda z nich znajduje się w niewesołej sytuacji ? z powodu decyzji innych lub też swoich własnych. Wszystko się kończy. Chcemy tylko uratować tyle, ile się da. Nie ma tego dużo. A cena jest wysoka (s. 350). Co jest zasadniczą zaletą tej książki, każdy bohater jest bardzo starannie scharakteryzowany i ma swoją własną, wewnętrzną motywację. I właśnie dzięki temu autorka stopniowo coraz bardziej angażuje uwagę czytelnika. Pomaga jej w tym narrator wszechwiedzący, pokazujący myśli poszczególnych postaci, ale też drugi, zwracający się bezpośrednio do Zaihab (to dość rzadki zabieg, tu w pełni uzasadniony i w moich oczach bardzo udany, bo wprowadzający dodatkowe napięcie).

Fabuła prowadzona jest bardzo umiejętnie ? pisarka dawkuje nam informacje o skomplikowanym świecie, pozwalając czytelnikowi rozumieć z niego coraz więcej. Używa przy tym neologizmów i zgrabnego stylu, z każdą sceną budując coraz bardziej przytłaczającą i mroczną atmosferę, jak na porządne dark fantasy przystało. Ja w pewnym momencie złapałam się na tym, że wstrzymuję oddech podczas lektury! Taka jest materia cudów. Ze swojej natury bywają okrutne. Z konieczności są intruzyjne. Cuda nie znają łagodności. (s.40) Dodatkowo ucieszył mnie znakomity pomysł na pewien chwyt fabularny, jestem ciekawa, na jakim etapie lektury go dostrzeżecie.

Biorąc do ręki ten utwór, byłam przekonana, że to zamknięta historia, jednak po epilogu przekonałam się, że główny wątek fabularny pozostał otwarty. Ostrzegam więc lojalnie ? nie poznacie finału zmagań Zaihab, mam nadzieję, że wydawnictwo planuje opublikować tom drugi tej opowieści. Na niewielki minus zaliczę zaś to, iż brakowało mi spisu osób, który ułatwiłby orientację w postaciach, a także mapy i wyjaśnienia kalendarza.

Reasumując, Skrzydła Karoliny Fedyk to rasowe, mocne dark fantasy, które chwyta za gardło i szybko nie puszcza, niepostrzeżenie biorąc wyobraźnię czytelnika w całkowite posiadanie. To opowieść o ciasnym labiryncie wyborów, za które trzeba słono zapłacić, oraz o próbach przetrwania za wszelką cenę i ich dramatycznych konsekwencjach. Bez dwóch zdań najciekawszy polski debiut, z jakim miałam ostatnio do czynienia. Dlatego też jeśli macie ochotę wkroczyć w mroczny, groźny świat z wypaczoną magią i tragicznymi bohaterami, nie mogę polecić Wam nic lepszego, niż ta powieść.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -48%
Kluseczka / Pudding

Julie Murphy

pakiet
25,88 zł 49.77
 • -36%
Salvator

Tomasz Kozłowski

miękka
14,63 zł 22.85
 • -37%
 • -36%
Kroniki Jaaru Koniec ery

Adam Faber

miękka
25,47 zł 39.81
 • -39%
Spirit Animals. Tales of the Great Beasts

Brandon Mull

twarda
24,33 zł 39.88
 • -20%
Wiedźmin Tom 1-8 (okładki z gry) Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
268,13 zł 335.16
 • -21%
World of Warcraft Kronika Tom 1

Blizzard Entertainment

miękka
70,92 zł 89.76

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 28.92 zł
  26.03 zł

  `Skrzydła nocy` są piękną, liryczną opowieścią o pielgrzymce starego, beznadziejnie zakochanego, obciążonego poczuciem winy człowieka, przemierzającego ruinę swego świata w poszukiwaniu wiedzy, dającej ukojenie i akceptację, a także zdolnej podnieść ludzkość na nowy poziom rozwoju. Tytuł...

 • 24.94 zł
  19.95 zł

  Inspektor Montalbano przeżywa trudny okres. Jego związek z Livią znów wisi na włosku, a on sam coraz trudniej znosi nieustanną przemoc, z którą ma do czynienia w pracy. Kiedy policja znajduje ciało młodej dziewczyny z przestrzeloną twarzą, jedynie tatuaż przedstawiający motyla sfinksa może być...

 • 54.87 zł
  44.99 zł

  Pierwsze polskie wydanie! Akcja powieści toczy się w londyńskich salonach i pełnych przepychu pałacach Wenecji. Kate Croy i Merton Densher to para londyńskich narzeczonych, którzy za wszelką cenę chcą się pobrać, ale nie mają pieniędzy. W ich świat wkracza Milly Theale, niewyobrażalnie bogata i...

 • Pierwsze polskie wydanie! Akcja powieści toczy się w londyńskich salonach i pełnych przepychu pałacach Wenecji. Kate Croy i Merton Densher to para londyńskich narzeczonych, którzy za wszelką cenę chcą się pobrać, ale nie mają pieniędzy. W ich świat wkracza Milly Theale, niewyobrażalnie bogata i...

 • To opowieść o czterech przyjaciołach, mieszkających w internacie o zaostrzonych rygorze wychowawczym. Każdego dnia chłopcy podejmują walkę nie tylko z szkolnymi problemami, ale również próbują przezwyciężyć trapiące ich kompleksy wewnętrzne. W odnalezieniu spokoju ducha, wspiera ich nowo przybyły...

 • 22.68 zł
  12.93 zł

  Akcesoria do kostiumu w postaci skrzydełek motyla w kolorach pastelowych Wiek: 3+