Skazane za patriotyzm. Druga konspiracja na białostocczyźnie 1945-1956 (twarda)

książka

Wydawnictwo Trans Humana
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Elwira Jolanta Kryńska jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, nadanym uchwałą Rady Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2002 roku kieruje Zakładem Historii Wychowania, od 2005 roku jest dziekanem Wydziału Pedagogiki i Psychologii, a także Pełnomocnikiem Rektora Uniwersytetu w Białymstoku ds. Centrum Edukacji Nauczycieli UwB.
Jej zainteresowania naukowe bezpośrednio związane są z oświatą szkolną i pozaszkolną II Rzeczypospolitej, dotyczą niezłomnej walki przeciwko degradacji umysłowej i kulturalnej młodego pokolenia Polaków i nauczycieli w okresie drugiej wojny światowej oraz indoktrynacji i przeciwstawiania się obowiązującej interpretacji rzeczywistości w okresie budowy "państwa socjalistycznego".
Książka, której jest współautorką wraz z Profesorem Stanisławem Mauersbergiem, zatytułowana Indoktrynacja młodzieży szkolnej w latach 1945-1956 (wyd. Trans Humana, Białystok 2003), zgodnie z uchwałą Wydziału I Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk, uzyskała nagrodę naukową w dziedzinie pedagogiki im. Władysława Spasowskiego.

"Książka Elwiry J. Kryńskiej poświęcona działalności patriotycznej kobiet województwa białostockiego w latach 1945-1956, jest interesująca i wartościowa w warstwie faktograficznej. Dotyczy okresu najnowszych dziejów Polski, który nadal wymaga pogłębionych badań, dotychczasowe analizy nie są wystarczające. Szczególnie ograniczony, na co zwraca uwagę we wstępie Autorka pracy, jest stan wiedzy, "o eksterminacji fizycznej (w sensie dosłownym) oraz biologicznym i psychicznym wyniszczeniu, a także marginalizacji społecznej i zawodowej wielkiej rzeszy kobiet - walczących o niepodległość w latach 1944-1956". (...) Obok wysokich walorów poznawczych książki, zwraca uwagę zaangażowanie emocjonalne Autorki, wskazujące na wytworzoną w ciągu kilku lat pracy nad tematem Jej serdeczną więź z kobietami skazanymi za walkę o suwerenność państwa polskiego w początkach kształtowania się Polski Ludowej (...)".
Z recenzji prof. dr. hab. Stanisława Mauersberga

"Praca Elwiry J. Kryńskiej przedstawia mało znane, przybierające szerokie rozmiary fakty prześladowania kobiet z województwa białostockiego za ofiarną, zasługującą na najwyższe uznanie działalność patriotyczną w szczególnie trudnym okresie powojennej rzeczywistości stalinowskiej Polski. Podjęte zagadnienie, do niedawna praktycznie pomijane w badaniach naukowych, dopiero od kilkunastu lat znajduje należne zainteresowanie wśród badaczy, zwłaszcza kobiet. Pojawiła się też przejmująca literatura wspomnieniowa na ten temat. Problematyka więzionych kobiet za wyznawany system wartości znajduje swoje odzwierciedlenie w pojawiających się wydawnictwach encyklopedycznych. Niemniej jednak kwestia zaangażowania kobiet w walkę o w pełni niepodległą Polskę i wynikające z tego dla nich dramatyczne konsekwencje wymaga dalszych dogłębnych badań w oparciu o dostępne dopiero w ostatnich dwudziestu kilku latach źródła archiwalne. Temu zapotrzebowaniu wychodzi właśnie naprzeciw, co należy powitać z uznaniem, recenzowana pozycja wydawnicza, dotycząca województwa białostockiego. Region ten bowiem jak mało który w Polsce, dawał świadectwo postaw patriotycznych kobiet, w latach 1945-1956. Wyznawany i stosowany w życiu system wartości był jednak także często źródłem ich maltretowania fizycznego i psychicznego. (...)"
Z recenzji dr. hab. Witolda Chmielewskiego

Spis treści

Słowo wstępne

ROZDZIAŁ I
Wprowadzenie komunizmu i opór społeczeństwa polskiego
1. Budowa podstaw komunistycznego porządku
2. Ideologiczne organizacje prorządowe
3. Niepodległościowy ruch społeczny
3.1. Zbrojny ruch oporu
3.2. Podziemne organizacje młodzieżowe

ROZDZIAŁ II
Komunistyczny fundamentalizm wobec "wrogów ustroju"
1. W majestacie "ludowego prawa"
2. Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku
3. Białostockie "Fordonianki". Świadectwo wierności Rzeczypospolitej
3.1. Rozmiar zjawiska
3.2. Skazane za "służbę Polsce sprawiedliwej"
3.2.1. Skazane za "szpiegostwo"
3.2.2. Skazane za ułatwianie kontaktów organizacyjnych
3.2.3. Skazane za udzielanie pomocy "podejrzanym"

ROZDZIAŁ III
Więzienie - "przestrzeń nie do zniesienia"
1. Kobiety w więzieniach politycznych
1.1. Powojenna organizacja więziennictwa
1.2. Segregacja kobiet - więźniów politycznych
2. Więzienie w Białymstoku
2.1. Historia i władze więzienia
2.2. Warunki więzienne. Segregacja
3. Więzienie w Fordonie
3.1. Transport i lokalizacja
3.2. Warunki więzienne. Segregacja
3.2.1. Cela "Małolat"
3.3. Więzienne "uregulowania" prawne
4. Dzieci w więzieniu
5. Więzienie w Bojanowie

ROZDZIAŁ IV
Pielęgnowanie polskich wartości w rzeczywistości więziennej
1. Święta za murami
2. Intelektualne wyzwolenie

ROZDZIAŁ V
Amnestia i upragniona wolność
1. Rozluźnienie "pętli strachu"
2. Zwolnione z więzienia...

Epilog
Streszczenie
Indeks nazwisk
Spis ilustracji

Aneksy
Lista Kobiet z Białostocczyzny - więźniów politycznych
lat 1945-1956
Niepodległościowe organizacje młodzieżowe lipiec 1944 - grudzień 1956
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Trans Humana
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 11.01.2013

RECENZJE - książki - Skazane za patriotyzm. Druga konspiracja na białostocczyźnie 1945-1956

4/5 ( 4 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0