SKĄPIEC (Wydanie z opracowaniem) / Molier 8,59 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie

SKĄPIEC (Wydanie z opracowaniem)

książka

 • Wydawnictwo Greg
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 118
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h
  Ten produkt zamówiony do godz. 13 zostanie wysłany jeszcze dzisiaj! Dotyczy zamówień potwierdzonych, opłaconych przez pobranie, PayU, kartą.
 • Odbiór w Łodzi już jutro

SKĄPIEC (Wydanie z opracowaniem) - opis produktu:

Harpagon - paryski mieszczanin - znany jest ze swojego chorobliwego skąpstwa. W mieście mówią nawet, że każe drukować specjalne kalendarze, w których zwiększa liczbę dni postnych, a własnym koniom podkrada owies. Rozpaczą napawa go myśl, że ma w domu dwoje `darmozjadów` - syna i córkę, oboje na wydaniu. Chytry starzec układa korzystne dla swojej sakiewki plany matrymonialne. Czy los uchroni Elizę i Kleanta od niechcianych małżeństw?

inne wydania :

Skąpiec (miękka)

Molier

miękka
14,19 zł
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -38%
Pucio umie opowiadać

Marta Galewska-Kustra

twarda
24,74 zł 39.90
 • -42%
Dziennik 29 Interaktywna gra książkowa

PRACA ZBIOROWA

miękka
17,30 zł 29.84
 • -30%
Trzy kroki od siebie (okładka filmowa)

Rachael Lippincott

miękka
24,37 zł 34.82
 • -45%
Przypadki Robinsona Crusoe

Daniel Defoe

miękka
11,80 zł 21.45
 • -40%
Dziewczynka z parku

Barbara Kosmowska

miękka
15,74 zł 26.24

Molier - przeczytaj też

 • -19%
Brytanik. Berenika. Świętoszek

Molier , Jean Racine

miękka
47,67 zł 58.85
 • -5%
Dramaty wybrane Tom 1

Molier

twarda
47,38 zł 49.86
 • -10%
Dramaty wybrane Tom 1

Molier

twarda
40,40 zł 44.90
 • -11%
Dramaty wybrane Tom 2

Molier

twarda
39,96 zł 44.90
Skąpiec

Molier

miękka
14,19 zł
 • -10%
Świętoszek Lektura z opracowaniem

Molier

miękka
4,80 zł 5.33
 • -10%
Świętoszek Lektura z opracowaniem

Molier

twarda
8,72 zł 9.68
Tartuffe, Don Juan, Mizantrop

Molier

twarda
32,82 zł

Zobacz również

 • -45%
Mądre bajki

Agnieszka Antosiewicz

twarda
5,38 zł 9.78
 • -45%
Mądre bajki

Agnieszka Antosiewicz

miękka
4,19 zł 7.61
 • -40%
Sposób na Elfa

Marcin Pałasz

twarda
14,91 zł 24.84
 • -25%
Drzewo do samego nieba

Maria Terlikowska

twarda
18,63 zł 24.83
 • RRecenzje
 • Książka
 • SKĄPIEC (Wydanie z opracowaniem)
4.8/5 ( 12 ocen )
  5
  11
  4
  0
  3
  0
  2
  1
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

aleksandra1994

olcia8111994(at)wp.pl
 • 14-06-2009
 • 18:38

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Tytułowy Skąpiec to Harpagon, ma dwoje dorosłych dzieci, jego żona dawno już zmarła. Poznajemy Go jak jest wdowcem. Córka Harpagona Eliza jest zakochana z wzajemnością w Walerym, który nie tak dawno uratował jej życie. Muszą jednak ukrywać swą miłość ze względu na ojca Elizy. Walery nie zna swoich rodziców, nie posiada majątku. Użył różnych zręczność, by się dostać do jego domu jako rządca. W podobnej sytuacji znajduje się syn Harpagona - Kleant. Jest zakochany w młodej osobie, Mariannie, która mieszka niedaleko, razem z chorą matką. Kleant nie może liczyć na przychylność ojca. Sam stara się zdobyć pieniądze na swoje utrzymanie i pomoc dziewczynie, bo od skąpego taty ich nie dostanie.
Kleant zwierza się siostrze ze swoich uczuć. Nie domyśla się, że Eliza też jest zakochana.
Harpagon jest ogromnie skąpy. Myśli tylko o swoich pieniądzach. Kocha bardziej szkatułkę niż dzieci. Jest bardzo podejrzliwy: zarówno w dzieciach, jak i w służbie widzi osoby, które chciałyby go okraść. Wyrzuca synowi, że prowadzi zbyt rozrzutne życie - pieniądze wygrane powinien składać, a nie wydawać. Nie podoba mu się, że Kleant chodzi modnie ubrany.
Harpagon też zauważył Mariannę, wpadł na pomysł by się z nią ożenić. Początkowo gdy nie mówi o niej dzieciom, Kleant jest zachwycony, nie domyślając się decyzji ojca. Harpagon liczy na niewielki posag, ale przede wszystkim na to, że Marianna jako żona nie będzie miała wysokich wymagań.
Harpagon ma też plany wobec dzieci. Oznajmia Elizie, że wyda ją za Anzelma, człowieka pięćdziesięcioletniego ale bogatego. Natomiast synowi przeznaczył bogata wdowę. Mimo, że Eliza nie zgadza się na małżeństwo, ojciec z naciskiem oświadcza, że wyda ją za mąż jeszcze tego wieczora. Gdy pojawia się Walery, potwierdza słuszność wyboru Harpagona, by jeszcze mocniej zaskarbić sobie jego łaski. Okazuje się, że Anzelm zgodził się pojąć Elizę nie chcąc posagu, dlatego skąpemu ojcu tak zależy na tym związku.
Tymczasem Kleantowi potrzebne są pieniądze, więc wysyła służącego Strzałkę, by się dowiedział kto i na jakich warunkach będzie mógł mu je pożyczyć. Strzałka dowiedział się wszystkiego, warunki pożyczki są bardzo niekorzystne, ale Kleant musi je przyjąć. Kiedy dochodzi do spotkania dwóch stron, okazuje się, że pożyczającym jest Harpagon. Kleant jest wzburzony, że jego biedny rzekomo ojciec trudni się takim wysokimi procentami, natomiast Harpagon wyrzuca syna, że pożycza pieniądze.
Do Harpagona przychodzi swatka Frozyna, licząc na dobrą zapłatę, prawi mu liczne komplementy, które ten przyjmuje bezkrytycznie. Frozyna oznajmia, że matka Marianny zgodziła się na związek z Harpagonem.
Marianna ma przybyć po obiedzie do jego domu, żeby poznać rodzinę. Gdy Frozyna mówi o zapłacie, która jej się należy ten udaje, że jej nie słyszy, by nie musiał wypłacać pieniędzy.
Zwołuje całą rodzinę, żeby wydać dyspozycję na resztę dnia. I tu ujawnia się całe jego skąpstwo. Posiłek ma być bardzo skromny, to co zostanie należy zwrócić, służba ma podawać w taki sposób, aby nie było widać dziurawych spodni i kaftanów.
Gdy Frozyna z Marianną przybywają do domu Harpagona, dziewczyna poznaje Kleanta i oznajmia opiekunce, że to ten młodzieniec, który jej się wcześniej już podobał. Kleant, żeby zrobić ojcu za złość, zamówił na podwieczorek drogie owoce i oferował w jego imieniu pierścień. Harpagon ledwo to przetrzymał.
Kleantowi i Elizie udało się porozmawiać z Marianną sam na sam. Postanowili wymyślić jakiś podstęp, aby Harpagon zrezygnował z ślubu.
Tymczasem podstęp obmyślił też Harpagon. Rozmowa syna z przyszłą macochą wydała mu się podejrzana, więc żeby wybadać jego myśli, powiedział, że odstąpi mu Mariannę. Kleant uwierzył i w ten sposób wydała się ich znajomość i miłość. Harpagon w złości i oburzeniu krzyczy, że wydziedziczy syna i wyrzeka się go.
Gdy Kleant wybiega z domu, spotyka służącego Strzałkę, który ukradł właśnie zakopaną szkatułkę z pieniędzmi. Harpagon wzywa komisarza. Najpierw podejrzewa służącego Jakuba, lecz ten zrzuca winę na Walerego. Walery nie wie o co chodzi, przyznaje się do winy, myśląc o swoim uczuciu do Elizy.
Na scenę awantury przybywa Anzelm. Walery tymczasem wyjawia, że pochodzi ze znanej neapolitańskiej rodziny. Anzelm wtrąca się do rozmowy, zna bowiem Neapol. Walery opowiada, jak mając siedem lat uratował się z hiszpańskiego okrętu, którym wraz z rodzicami uciekał po zamieszkach w mieście. Wychowywany był przez kapitana tego okrętu. Później dowiedział się, że jego ojciec nie zginął, dlatego wyruszył na poszukiwania. Do opowiadania wtrąciła się też Marianna. Okazało się, ze jest siostrą Walerego, którą wraz z matką uratowali piraci. Anzelm okazuje się być ich ojcem. Tak więc cała rodzina po kilkunastu latach szczęśliwie spotkała się.
Kleant proponuje ojcu, że odda mu szkatułkę, jeżeli zgodzi się na jego ślub z Marianną. Anzelm oświadcza, że poniesie wszelkie koszty ślubów.
Harpagon zgadza się na ślub, byleby tylko odzyskać swoją zaginioną szkatułkę. Po odzyskaniu szkatułki przez Harpagona dochodzi do ślubu Elizy z Walerym i Klaenta z Marianną.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Spis Treści: Kamizelka Opracowanie Biografia Bolesława Prusa Kalendarium życia i twórczości Tytuł Gatunek Czas i miejsce akcji Plan wydarzeń Bohaterowie - charakterystyka Narrator i narracja Sposób opowiadania o ludzkiej niedoli i o ogromnej miłości Problematyka Cytaty,...

 • 15.65 zł
  7.67 zł

  Harpagon - paryski mieszczanin - znany jest ze swojego chorobliwego skąpstwa. W mieście mówią nawet, że każe drukować specjalne kalendarze, w których zwiększa liczbę dni postnych, a własnym koniom podkrada owies. Rozpaczą napawa go myśl, że ma w domu dwoje `darmozjadów` - syna i córkę, oboje na...

 • 13.87 zł
  12.48 zł

  Skąpiec to prozatorska komedia Moliera, wystawiona na deskach teatru po raz pierwszy w 1668 r. Tytułowy skąpiec to Harpagon. Jest wdowcem. Ma dwoje dorosłych dzieci. Córka Eliza jest zakochana z wzajemnością w Walerym, który nie tak dawno uratował jej życie. Młodzi muszą jednak ukrywać swą miłość...

 • 4.43 zł
  3.76 zł

  Skąpiec (fr. L`Avare) - prozatorska komedia Moliera, wystawiona na deskach teatru po raz pierwszy 9 września 1668 roku. W roli głównego bohatera, Harpagona wystąpił sam autor. Sztuka zyskała uznanie w kręgach literackich. Cenił ją przede wszystkim Boileau, krytyk cieszący się w tamtym czasie...

 • 8.86 zł
  7.53 zł

  Moliere (1622-1673) należy do grona najwybitniejszych dramaturgów w dziejach kultury europejskiej. Nieśmiertelną sławę przyniosły mu takie arcydzieła, jak: Świętoszek, Don Juan, Mizantrop, Chory z urojenia czy Skąpiec.Skąpiec to jedna z najlepszych i najzabawniejszych komedii Moliere'a, która...

 • 4.97 zł
  4.22 zł

  Niepowtarzalna kolekcja 2 600 tytułów z serii Klasyka Virtualo w formacie ePUB - najwygodniejszym na e-czytnik. Pliki ePUB od Virtualo są odczytywane przez 95% e-czytników dostępnych w Polsce. Klasyka Virtualo zawiera lektury szkolne, klasykę literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej....