Silna - PRACA ZBIOROWA - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • Promocja
  image-promocja

książka

Silna - opis produktu:

Zbiór opowiadań napisanych przez bardzo różne autorki, na co dzień poruszające się w bardzo różnych sferach literatury - od prozy zaangażowanej przez kryminał i romans po fantasy.

Wspólną cechą tych opowiadań są silne bohaterki w różnych sytuacjach życiowych.

Powstał feministyczny głos dla nastolatek.

Bywa lekko, bywa poważnie, ale zawsze coś dziewczyny z tej prozy wyniosą.

Książka Silna pochodzi z wydawnictwa Zielona Sowa. Publikacja jest pracą zbiorową . Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, literatura dla nastolatek, literatura młodzieżowa. Książka Silna liczy 240 stron. Jej wymiary to 130x200. Oprawa jest miękka. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - Książka - Silna

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 1 ocena )
 • 5
  0
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Kamil Cholewa

ilość recenzji:28

12-03-2021 11:10

"Silna" to zbiór opowiadań bardzo zróżnicowanych pod względem stylu, a także gatunku. Autorkami tych opowiadań są znane polskie pisarki takie jak: Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj i Dominika Słowik. Każda z pań napisała do tego zbioru po jednym opowiadaniu. Wspólną cechą tych opowiadań jest wydźwięk feministyczny. Wydawca sugeruje nam iż jest to pozycja dla osób plus 15, ale moim zdaniem również młodsi czytelnicy mogą sięgnąć po ten zbiór.

Książka jest dość ciekawie wydana. Skrzydełka są przeznaczone na biogramy autorek, co jest dość rzadko spotykane. Natomiast z tyłu zamiast tradycyjnego blurba wydawca stosuje bardzo inteligenty zabieg, rozróżniając definicję słowa "silny" i "silna", ponieważ choćby w słownikach języka polskiego definicje przymiotników są głównie podawane w formie męskiej, pomijając formę żeńską. I już stosując ten prosty, acz błyskotliwy zabieg wydawca definiuje nam ten zbiór opowiadań jako silnie feministyczny, kręcący się wokół kobiecości, ale także dorastania młodych dziewczyn i kobiecej siły rozumianej w różnoraki sposób.

Każda z autorek postanowiła siłę kobiet wyrazić na swój oryginalny sposób. Tytułowym opowiadaniem jest opowiadanie Natalii Fiedorczuk, które ma dosyć proste przesłanie i jest głownie skierowany do młodszego czytelnika, i podobnie jak historia Anny Cieplak jest umieszczona w realnym, współczesnym świecie gdzie poruszają dosadnie i wprost powszechne problemy. Z kolei Aneta Jadowska proponuję nam słowiańską fantastykę. Katarzyna Berenika Miszczuk także idzie w kierunku klasycznej fantastyki w swoim znanym stylu. Opowiadanie Dominiki Słowik było postapokaliptyczną dystopią, bardzo zimnym, przerażającym tekstem, w pewnym stopniu utrzymanym w konwencji horroru. Ogólnie styl pisania Dominiki Słowik jest bardzo intrygujący. Agnieszka Płoszaj idzie w kierunku przesłania z morałem, mistycyzmu, nadnaturalności i magii.

Moim zdaniem ten zbiór opowiadań jest jak najbardziej godny polecenia, jednak głównie młodszemu czytelnikowi, ponieważ ta antologia porusza ważne współcześnie tematy i może śmiało spełniać walory edukacyjne. Zresztą wydawnictwo Zielona Sowa, bardzo często wydaje książki, które poruszają problemy współczesnej młodzieży.

Czy recenzja była pomocna?