Siedem lat później

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Siedem lat czekali na tę rozmowę. Zaiskrzyło od razu.

Dwoje przyjaciół. Rozmówców. Wspaniały duet - Dorota Wellman i Janusz L. Wiśniewski - w intymnej, szczerej, drażniącej ciętą ripostą rozmowie, w której wzruszenie, powaga i humor idą łeb w łeb. Wellman przepytuje Wiśniewskiego bez cenzury. Pyta o relacje, wiarę, tęsknotę za krajem, o bycie Polakiem w Niemczech, o to, co daje popularność w Rosji, o postrzeganie męskości we współczesnym świecie, o związki na odległość i w końcu o to, co dla tak wielu z nas najważniejsze - co zrobiłby z miłości.

Dopytuje, wierci dziurę w brzuchu, nie odpuszcza. Takiej relacji nie spotyka się codziennie.


S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 31.08.2016

RECENZJE - książki - Siedem lat później

4.3/5 ( 17 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    0
  • 3
    4
  • 2
    0
  • 1
    1

jezyna122

ilość recenzji:174

brak oceny 21-08-2016 22:25

"Myślę, że siedem to nieprzypadkowa liczba, siedem, a nie osiem grzechów głównych jest tego najlepszym przykładem. I siedem cudów świata, i siedem sakramentów, i siedem cnót głównych, i to, że niebo i piekło podzielone są na siedem sfer i dlatego niektórzy mogą się znaleźć w siódmym niebie."

Zarówno Janusz L.Wiśniewski jak i Dorota Wellman to niewątpliwie ogromne indywidualności. Autor "Samotności w sieci" nie narzeka na brak fanów, ja sama mam wielu znajomych, którzy wielokrotnie już stali w kilometrowej kolejce na Targach Książek, aby tylko zdobyć autograf, lub po prostu przez moment pobyć obok swojego ulubionego pisarza. Pani Dorota z kolei, swoją bezpośredniością, brakiem jakiegokolwiek fałszu i ogromnym, poczuciem humoru, zjednała sobie miliony telewidzów. ?Siedem lat później? to drugi tom rozmów jakie odbyli między sobą. Bardziej przepytywany jest tu pan Wiśniewski, lecz i pani Dorota dodaje swoje uwagi.
Czytelnik dosłownie uczestniczy w rozmowie- wywiadzie i z chęcią wtrącił by swoje trzy grosze, by dopytać o niektóre rzeczy jeszcze dokładniej. Tym bardziej, że poruszane tematy są ogromnie ciekawe i aktualne. Pisarz znany był z tego, że jego powieści (a jest już ich siedemnaście) wydawane są na całym świecie, tylko nie w Niemczech, gdzie mieszka i pracuje. W niedługim czasie ma coś w końcu się zmienić i pierwszą książka, która ma trafić na tamten rynek będzie ?Bikini?. Janusz L.Wiśniewski traktuje pisarstwo jako hobby, nie jako główne źródło dochodu. Z zawodu jest chemikiem i fizykiem, posiadającym tytuł profesora zwyczajnego. Ogromnie zaangażowany w projekty w niemieckiej firmie, wspomina jednak o powrocie do kraju i większym skupieniu się na pisaniu powieści.
Sięgając dzisiaj po ten wywiad, myślałam, że na razie tylko zerknę na treść, tymczasem już po paru pierwszych stronach, ciężko było mi się od niego oderwać. Poruszający między innymi tematy całkowicie prywatne, dotyczące rynku wydawniczego czy też kultury, polityki i religii, jest prowadzony przez panią Dorotę w taki sposób, że czytelnik z ogromną ciekawością czeka na odpowiedzi autora. Niesamowicie wciąga, chociażby z powodu różnorodności poruszanych problemów, lecz przede wszystkim dlatego, że rozmówca to niesamowicie inteligentny, nietuzinkowy człowiek, który jako dzwonek do telefonu ma ustawiony hymn zarówno polski jak i niemiecki. Pisarz ten najbardziej popularny jest w Rosji, gdzie często jest zapraszany na spotkania autorskie. W Polsce wszystkie jego powieści stały się bestsellerami. Uważam, że dla wielbicieli jego twórczości, wywiad ten to wspaniały prezent. Warto sięgnąć po niego bo daje nam on możliwość popatrzeć na znane sobie książki przez pryzmat samego autora i jego nietuzinkowości , jak również docenić idealny dobór pytań pani Doroty. Zdecydowanie polecam.

ksiazkaznadzieja.pl

ilość recenzji:22

brak oceny 4-10-2016 22:10

Osoba Janusza L. Wiśniewskiego wciąż mnie fascynuje. Pan magister fizyki i ekonomii, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii piszący bestsellery i to o miłości. Skrajnie piorunująca mieszanka, bo pisze porywająco i wciągająco.
Sięgnęłam po ten wywiad z ciekawości co też ma do powiedzenia pan Wiśniewski i w jaki sposób przepytuje go pani Wellman. Miałam tylko zajrzeć do tej pozycji ale już po paru stronach ciężko mi było bardzo zostawić książkę. Rozmówcy poruszają w wywiadzie tematy prywatne ale też te dotyczące rynku wydawniczego, kultury ale też polityki i religii.
Książka niezwykle wciąga a to za przyczyną różnorodności poruszanych tematów ale też inteligenci, nieprzeciętności przepytywanego pisarza.

Książka ?Siedem lat później? jest rozmową Doroty Wellman i Janusza L. Wiśniewskiego. Jest to ciekawa rozmowa dwóch przyjaciół. Poruszane w niej jest wiele tematów co pozwala czytelnikowi poznać pisarza, poznać jego poglądy- nie tylko polityczne. Dyskusja ta mimo poruszania tematów trudnych jest lekka i dobrze się ją czyta. Dorota Welllman bardzo plastycznie i umiejętnie kieruje rozmową ale też daje się wciągnąć Wiśniewskiemu w dyskusję, potrafi też bardzo trafnie zakończyć wypowiedzi ciętą ripostą.

Spokojny, inteligentny do tego sławny pisarz i naukowiec- Janusz Wiśniewski i spontaniczna, sympatyczna i bystra- Dorota Wellman. Dwie niezwykle różne osoby a mimo to doskonale uzupełniający się rozmówcy.
Pan Janusz Wiśniewski jest znany w takich krajach jak: Rosja, Wietnam, Włochy czy Albania gdzie godnie reprezentuje nasz kraj w dziedzinie literatury jak i nauki.

Książkę ?Siedem lat później? polecam wszystkim tym którzy są fanami twórczości Janusza L. Wiśniewskiego albo są ciekawi jak dzieli on czas na pracę naukową i pisanie, ale też na rodzinę.
Warto przeczytać i poznać poglądy Doroty Wellman i Janusza L. Wiśniewskiego chociaż myślę, że wielu czytelników nie będzie się zgadzać z opiniami bohaterów książki.
Źródło:
http://ksiazkaznadzieja.pl/2016/10/siedem-lat-pozniej-rozmowa-doroty-wellman-z-januszem-l-wisniewskim/

Saba

ilość recenzji:59

brak oceny 22-09-2016 13:38

Siedem lat później to świetna książka! Kocham Dorotę za to, w jaki sposób potrafi prowadzić wywiady. A Janusza L. Wiśniewskiego za to, jakie tytuły podarował mi od siebie. Nie mogłam jej nie kupić i WARTO! Naprawdę wciągająca rozmowa! Niby o codzienności, niby o niczym istotnym, a jednak jest w niej to coś co na maksa przykuwa uwagę. Polecam! :)

dobrerecenzje.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 13-09-2016 10:11

Czy wywiad może być przedmiotem książki? O czym można mówić w wywiadzie na 267 stronach? Czy dziennikarz może zrozumieć profesora? To pytania, które nasuwały mi się przed przeczytaniem książki pt. ?Janusz L. Wiśniewski i Dorota Wellman ? ?Siedem lat później?. Ta wydana przez wydawnictwo Znak w Krakowie, w 2016 roku pozycja, to wywiad, który nie tylko zaciekawia czytelnika (który zastanawia się o czym ludzie rozmawiają) ale dostarcza wiedzy na temat biografii pisarza Janusza L. Wiśniewskiego, opinii o jego poglądach, wyjaśnień dlaczego osoba mieszkająca prawie 30 lat w Niemczech nie publikuje w języku niemieckim oraz prezentuje kulisy powstania takich pozycji jak Samotność w Sieci, Grand, Bikini, czy inne.
Janusz L.(Leon) Wiśniewski to bardzo ciekawa postać. Jest profesorem (po habilitacji) nauk ścisłych, pracującym w Frankfurcie nad Menem, osoba zakochana w morzu, jest jednym z poczytniejszych pisarzy współczesnych, którzy dostrzegają rolę informatyzacji we współczesnym świecie, a jednocześnie nie zaprzeczają temu, że ciągle są ważne takie uczucia jak, miłość czy patriotyzm.
Dorota Wellman, dziennikarka znana głownie z TV, jako odważana kobieta, spontaniczna i naturalna do bólu (czasami denerwująca), prowadzi wywiad w sposób bardzo naturalny, w którym pojedynczymi słowami stara się ukierunkować rozmowę tak aby rozpoczęty wątek został wyjaśniony. Używa krótkich zdań do zmiany tematu lub uporządkowania treści. Taki styl bardzo mi imponuje bo mam szacunek dla ludzi, którzy przede wszystkim umieją słuchać i pomimo tego, że mogliby komentować każdą myśl potrafią się jednak powstrzymać. Tak jak pani Dorota w tej książce.
Prezentacja wywiadu w formie papierowej książki nie jest praktyką powszechną (co nadaje tej pozycji wyjątkowość również w formie). Wydawnictwo zapewne idąc z duchem czasu zdecydowało się również udostępnić tę treść w formie e-booka, na pewno ułatwi dostęp do tekstu szczególnie młodemu pokoleniu.
Tytuł książki nawiązuje do materiału, który ukazała się przed siedmiu laty. Ten fakt z jednej strony może być irytujący dla czytelnika, bo sugeruje kontynuację dialogu, jednak dla mnie był inspirujący i po przeczytaniu tej książki chętnie sięgnę do przeszłości po to, aby dowiedzieć się o czym naprawdę rozmawiali ze sobą wtedy Dorota Wellman i Janusz L. Wiśniewski.
...

Małgorzata R.

ilość recenzji:1

brak oceny 30-08-2016 18:24

Siedem lat później to wspaniała rozmowa pomiędzy Dorotą Wellman (którą po prostu uwielbiam;)) a Januszem Wiśniewskim (którego kojarzyłam przede wszystkim pewnie jak większość z smotności w sieci). Rozmawiają na różne tematy począwszy od kwestii zawodowych, pracy za granicą, polityce, jak również o delikatnych sprawach tj.wiara, życie osobiste, miłość, związki...
Nawet nie wiedziałam, że Janusz Wiśniewski, który tak niezwykle pisze o miłości jest informatykiem i chemikiem a książki to jego pasja.

Dzięki wywiadowi dowiadujemy się o ?dorobku? książkowym Pana Janusza, okolicznościach powstawania kolejnych oraz pojawiania się coraz to w kolejnych krajach.

Sympatyczna ciepła rozmowa z humorem dwojga przyjaciół, która wciąga. Polecam :)

ReniferCzyta.pl

ilość recenzji:12

brak oceny 30-08-2016 12:10

Siedem lat temu Janusz L. Wiśniewski i Dorota Wellman spotkali się i rozmawiali, rozmawiali. Efektem tych rozmów była książka ?Arytmia uczuć?. W tym roku spotkali się ponownie i tak powstała kolejna książka, która jest zapisem wywiadu, chociaż w tym wypadku chyba lepiej mówić o rozmowie. Premiera książki: 31.08.2016 r.

Dorota Wellman to dziennikarka, którą chyba większość osób kojarzy. Mi kojarzy się głównie z bezpośrednich wypowiedzi, ciętej riposty, a przy tym ma w sobie sporo dystansu do siebie i luzu. Janusz Leon Wiśniewski to pisarz, autor książek, a przy tym umysł ścisły ? naukowiec.


Tych dwoje spotyka się po siedmiu latach i wraca do rozmowy. Nie jestem pewna czy ?Siedem lat później? to wywiad, to raczej rozmowa. Niby rola pytającej przypadła Dorocie Wellman, to ona inicjuje kolejne tematy ich rozmowy, ale nie jest wyłącznie odpytującą dziennikarką, aktywnie uczestniczy w rozmowie i wyraża swoje zdanie. Czasami rolę trochę się odwracają i to Janusz L. Wiśniewski dopytuje, drąży temat.

A tematy poruszane w ich rozmowie są przeróżne, od polityki, po postrzeganie męskości, pracę, wiarę, związki. Nie brakuje różnych ciekawostek z życia pisarza. Przyznam, że nie miałam pojęcia, na ile języków tłumaczone są książki Wiśniewskiego, nie wiedziałam też dlaczego nie ukazały się jeszcze w Niemczech, w których przecież mieszka. W książce znalazłam odpowiedzi, a dodatkowo sporo ciekawych historii. Pisarz opowiada też o swojej pracy naukowca, planach na przyszłość, o tym jak trudno jest napisać książkę z kimś. Nawet jeśli rozmówcy poruszają gorące tematy, ich wypowiedziom nie towarzyszy atmosfera skandalu, oni po prostu dyskutują, wyrażają swoje opinie.



Bardzo spodobało mi się to, że Wiśniewski nie owija w bawełnę, nie udaje, że nie ma pojęcia, że jest twórcą bestsellerów. Odpowiada szczerze na pytania Doroty Wellman, a ona nie zadaje kolejny raz tych samych pytań, na które odpowiedzi padły już sto razy w wywiadach. Przez to ta rozmowa jest ciekawa, myślę, że nie tylko dla fanów książek Wiśniewskiego, ale również dla osób, które po prostu lubią czytywać wywiady, nawet jeśli nie do końca znają odpytywanego ????



Książka jest ładnie wydana, podoba mi się okładka, w środku jest przejrzyście. Myślę, że nawet wybredni czytelnicy nie będą narzekać na wąskie marginesy i za mało światła.

Angelika

ilość recenzji:68

brak oceny 28-08-2016 15:57

Bardzo interesująca pozycja na rynku wydawniczym. Rozmowa Doroty Wellman z Januszem Wiśniewskim nie była ciągiem nudnych pytań i odpowiedzi, ale autentycznym obrazem człowieka zawieszonego między dwoma pasjami: nauką i pisarstwem. Pani Wellman bez oporu zadaje nawet bardzo osobiste pytania, choć czasem pozostają bez odpowiedzi. Natomiast pisarz odpowiada z pasją, interesująco, tak, że czytelnik jest coraz bardziej ciekawy tejże osoby. Tak się złożyło, że do tej pory nie czytałam żadnej z książek. J.Wiśniewskiego, wiedziałam jedynie o nim tyle, że to autor "Samotności w sieci" - czyli typowy stereotyp,który autorowi niezbyt się podoba. Książka jednak zachęciła mnie na tyle, aby sięgnąć po jego pozycje i sprawdzić czy rzeczywiście jego książki są tak doskonałe (przetłumaczono je i wydano w bardzo wielu krajach, czasem nieco egzotycznych jak dla polskiego pisarza). Dodatkowo bardzo ciekawe jest to jak Wiśniewski, który od 29 lat mieszka w Niemczech postrzega Polskę, Polaków, ale także swój nowy kraj i jego mieszkańców. Z pewnością jest niesamowicie tolerancyjny i otwarty na innych. Przynajmniej takie wnioski można wyciągnąć czytając "7 lat później".

Katy

ilość recenzji:1

brak oceny 26-08-2016 18:42

Niesamowity wywiad pani Doroty Wellman z Januszem Leonem Wiśniewskim. Obie osobistości to elokwentne i bystre umysły dlatego wywiad czyta się jakby podsłuchiwało się żywą rozmowę. Wspaniała dynamika, ostre riposty na cięte uwagi ale bez pyskówki. Jest tu dużo mądrości i przemyśleń podanych w sposób przystępny i ciekawy. Wywiad jest w zasadzie o wszystkim ale z pewnością nie o niczym! Tematy same wychodzą w trakcie rozmowy i nie są sztucznie redagowane. Stąd zapewne, tak ?organiczny? odbiór książki. Polecam famom biografii, wywiadów i grzebania w ludzkiej psychice.

Marta Korytkowska

ilość recenzji:1

brak oceny 22-08-2016 11:42

Postać Wiśniewskiego niezmiennie mnie fascynuje. Magister fizyki i ekonomii, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii, a do tego bestsellerowy pisarz piszący głównie o miłości. Wiśniewski jest dowodem na to, że nie trzeba być tylko albo humanistą, albo ścisłowcem, a na dodatek w obydwu dziedzinach można odnosić sukcesy w tym samym czasie. Właśnie m.in. tego, jak udaje mu się połączyć dwa tak różne światy i nie zwariować, dowiadujemy się z nowej książki Siedem lat później. Rozmowa Doroty Wellman i Janusza L. Wiśniewskiego to ciekawy dialog dwóch przyjaciół ? z książki aż bije wzajemnie zaufanie do siebie i sympatia. Wellman porusza wiele tematów, dzięki czemu bardzo dużo dowiadujemy się o pisarzu. Jakie są jego poglądy polityczne? Co myśli o obecnej sytuacji w Polsce a jak ją widział w 2015 roku? Czy czuje się choć trochę Niemcem? Czy zamierza wrócić do Polski, czy jednak niemiecka emerytura jest dużo bardziej kusząca?

Siedem lat później czytało mi się niesamowicie przyjemnie. Niejednokrotnie uśmiechnęłam się, czytając odpowiedzi Wiśniewskiego, często też w duchu przybijałam mu żółwika za zgodność naszych poglądów na pewne tematy. Po tej książce jeszcze bardziej lubię pisarza, który irytuje się, gdy ciągle nazywa się go autorem S@motności w sieci. Wcale mu się nie dziwię, napisał przecież tyle innych, równie świetnych, powieści.

Gorąco polecam książkę, nie tylko fanom Wiśniewskiego. To naprawdę mądry facet i wiele można wyciągnąć z jego poglądów na życie.

Joanna Woldan

ilość recenzji:1

brak oceny 18-08-2016 12:51

Czasami czytając jakąś książkę czuję się jak kompletna ignorantka. Zabrałam się za recenzję nowej książki Doroty Wellman i Janusza Leona Wiśniewskiego ?Siedem lat później? i pierwsze zdanie mnie powaliło. Okazuje się, że jest to już drugi wywiad rzeka tej pary, który ukazał się 7 lat temu. Więc teraz jest mi wstyd. I to podwójnie, bo muszę się przyznać, że owszem nazwisko Wiśniewskiego i tytuł ?S@motność w sieci? nie są mi obce, jednak nigdy nie przeczytałam żadnej jego książki. Z całą pewnością teraz się to zmieni. No dobra, to tyle z tej autospowiedzi i samopokuty.
Wywiadów rzek z zasady nie lubię i bardzo rzadko czytam (wyjątek to oczywiście genialna Hanna Krall i jej ?Zdążyć przed Panem Bogiem?). Więc jeśli ten naprawdę mnie urzekł to musi być wyjątkowo dobry. Kolejny raz ze wstydem przyznaję, że nie miałam pojęcia, że Wiśniewski jest kimś więcej niż tylko pisarzem powieści dla kobiet. A tu okazuje się, że jest przede wszystkim znanym i cenionym, pracującym w Niemczech naukowcem, który na swoim literackim koncie ma wiele naukowych publikacji i może się pochwalić tytułem profesora nadzwyczajnego. Nie wiedziałam też, że od prawie trzydziestu lat mieszka w Niemczech i chociaż jego książki tłumaczone są na wiele języków, półtora miliona (!) egzemplarzy sprzedało się w różnych krajach, to jednak autor nie chce wydawać swoich książek w Niemczech i dopiero teraz ma się to zmienić.
O czym więc rozmawia przez prawie 300 stron książki ta para przyjaciół? Właściwie o wszystkim. Dorota Wellman przepytuje Janusza Wiśniewskiego bez żadnych tematów tabu, drąży i nie daje mu spokoju. Można dowiedzieć się jak naprawdę Polska i Polacy postrzegani są za granicą, jakie poglądy na wiele spraw ma Wiśniewski. Poznajemy też jego podejście do miłości i seksu, opowiada o swoim pierwszym prawdziwym uczuciu i o łączeniu pracy naukowca z pisaniem powieści.
Pomimo sławy jest to bardzo skromny, piekielnie inteligentny i mający wyrobione zdanie na wszystko człowiek. Zrobił na mnie ogromne wrażenie i wiem, że koniecznie muszę sięgnąć po jego twórczość.
Mam nadzieję, że książka przypadnie Wam do gustu, pochłania się ją błyskawicznie i pozostawia po sobie niedosyt. Premiera już 31 sierpnia!

Kamila Szymańska

ilość recenzji:1

brak oceny 17-08-2016 21:09

Żyjąc w określonej kulturze i środowisku społeczno-ekonomicznym tworzymy w swoim umyśle pewne ograniczenia ? brakuje nam obiektywizmu, budujemy w swojej świadomości podstawę do oceny ?normalne ? nienormalne?, nie dostrzegamy innych możliwości. Dlatego czasem warto poznać opinię kogoś z zewnątrz, a najlepiej osoby, która wyłączyła się z naszego środowiska, nabyła nowe doświadczenia i teraz potrafi powiedzieć, że można postępować inaczej. Taką rolę w wywiadzie z Dorotą Wellman odgrywa Janusz L. Wiśniewski. Dzięki temu, że chociaż cały czas jest w jakiś sposób powiązany z Polską, na co dzień obserwuje kulturę Niemiec i spotka się z czytelnikami z innych krajów, ocenia kwestie związane z Polską z innej perspektywy ? śmiało, ale w sposób przemyślany i wyważony wyraża swoją opinię o uchodźcach, wielokulturowości, relacjach damsko ? męskich, rywalizacji politycznej czy kwestiach ochrony ludzkiego życia. W żadnym wypadku nie ma obowiązku, aby się z nim zgadzać i on sam nie próbuje nikogo do tego zmuszać ? podbudowuje jednak swoje wypowiedzi argumentami z doświadczeń i obserwacji, a nie stwierdzeniem ?bo tak musi być?.

W wypowiedziach Janusza L. Wiśniewskiego wyraźnie przebija się na pierwszy plan kwestia emocji, o których dużo pisze w swoich książkach. Wyraża się to zarówno w otwartości na tematy związane z relacjami na odległość, niezrozumieniem dla wykonywanego zawodu, nadużyciem zaufania, relacjami z córkami, radzeniem sobie z przełomami w życiu. Zrozumienie dla emocji przekłada się również na rezygnację z odpowiedzi na pewne pytania czy ?dyplomację? w wyrażaniu opinii. Z drugiej strony, wyraźnie odczuwa się wpływ wykształcenia Wiśniewskiego i jego pracy zawodowej (niezwiązanej z powieściami) ? potrafi argumentować swoje oceny, aby słuchacz nie miał wrażenia, że jest to tylko swobodna myśl.

Rozmowę między Dorotą Wellman a Januszem L. Wiśniewskim czyta się szybko i z przyjemnością ? tematy są omawiane krótko, chociaż dogłębnie, a dziennikarka wydaje się rozumieć tok wypowiedzi Wiśniewskiego (zapewne na kanwie przyjaźni) i pozwala jej to ?odgadywać myśli? swojego rozmówcy. Jest to zatem autentyczny zapis rozmowy przyjaciół, którzy od dawna się nie widzieli i nie rozmawiali ze sobą i dlatego teraz tematy płyną jak niekończąca się rzeka.

Jeśli zatem czytelnik jest otwarty na poznanie punktu widzenia innych ludzi oraz naukę rozmowy z przyjacielem, z pewnością w tej książce znajdzie coś dla siebie ? niezależnie od tego czy bardziej interesuje go praca, podróże, psychika człowieka, literatura, podróże czy jeszcze cokolwiek innego.