rozwiń
rozwiń
zwiń
zwiń
wpisz minimum 3 znaki

Wybierz z dostępnych produktów

Siedem duchowych praw sukcesu. ...

D. Chopra

książka

16,60 zł taniej -36%

Siedem praw miłości Tajemnice dobrych i ...

D. Willis

książka (miękka)

16,11 zł taniej -46%

Siedem praw miłości - mobi, epub ...

D. Willis

ebook, multiformat: mobi, epub

20,87 zł taniej -10%

Rysuję superbohaterów

T. Beaudenon

książka (miękka)

12,61 zł

Siedem

Wykonawca:

Golden Life

muzyka cd

Agencja Artystyczna MTJ

36,10 zł

Siedem

Reżyseria:

D. Fincher

film blu-ray

57,56 zł taniej -20%

Siedem

Reżyseria:

D. Fincher

film dvd

25,46 zł taniej -8%

Kinowe uniwersum superbohaterów Analiza ...

T. Żaglewski

książka (miękka)

48,23 zł taniej -26%

Wpływ mocy duchowych na wydarzenia ...

R. Steiner

książka (miękka)

26,49 zł taniej -17%

Przewodnik po ćwiczeniach duchowych

M. Ivens

książka (twarda)

36,66 zł taniej -25%

Siedem duchowych praw superbohaterów Obudź w sobie moc
ocena: 6, głosów: 5
 
powiększenie

Fragmenty

przeczytaj fragment książki
Siedem duchowych praw superbohaterów Obudź w sobie moc

Słowo wstępne

Pierwszy komiks w swoim życiu przeczytałem, kiedy miałem około sześciu lat. Ojciec przekazał mi go z następującym pouczeniem: „Trzymaj. Przeczytaj to. Najważniejszą rzeczą, jakiej się kiedykolwiek nauczysz, jest to, jak opowiadać świetne historie”.
W przeciwieństwie do tego, co może wydawać się oczywiste, jeśli spojrzy się na nadane mi imię, komiksem tym nie był Batman1 (Gautam, Gotama lub anglojęzyczna wersja mojego imienia, czyli Gotham, to oryginalne imię Buddy – nie mam zielonego pojęcia, jak się to wszystko przekształciło w Gotham City). Mogę ponadto potwierdzić, że mój tata został fanem Mrocznego Rycerza dopiero ostatnimi czasy. Tym pierwszym komiksem była opowieść o Krysznie, jednym z najpopularniejszych i najbardziej uwielbianych bogów indyjskich.
Pokochałem go.
Przez lata zgromadziłem więcej starych indyjskich komiksów. Kupowałem je za każdym razem, gdy moja rodzina udawała się do kraju naszych przodków, by odwiedzić mieszkających tam dziadków. Były to setki komiksów opisujących wspaniałe historie indyjskich bogów i bogiń, królów i królowych, najeźdźców i obrońców, wojowników i mędrców. Moi kuzyni i ja zbieraliśmy je wszystkie. Gdy wszedłem w wiek dojrzewania, wciągnąłem się także w zachodnie komiksy. Były to: Batman, Superman, Spiderman, X-Men i cała reszta. Analizowałem twórczość Alana Moore’a i Stana Lee oraz pozostałych wizjonerów, którzy mozolnie tworzyli stosunkowo zawikłany świat komiksowych opowieści. Kilka lat temu stworzyłem nawet ze swoim bliskim przyjacielem komiksowe stowarzyszenie w nadziei, że przyłączymy się do całej fali superbohaterów przyodzianych w peleryny i rajtuzy, którzy szturmowali bramy Hollywood.
W tym samym czasie mój ojciec prowadził własny szturm. Przynosił Zachodowi Wschód. Wprowadzał takie rzeczy jak joga czy chai oraz pojęcia karmy i mantr do codziennego języka Amerykanów. „Jasne” – pomyślałem. „Czemu i mnie nie miałoby się udać?” Występował u Oprah, a Elizabeth Taylor i Michael Jackson przychodzili do nas na obiad. Jego bestsellery były źródłem dochodów, dzięki którym opłacił moje czesne.
Wtedy nasze światy zaczęły się przenikać. Na zajęciach kółka filmowego w college’u po raz kolejny obejrzałem Gwiezdne Wojny. „Użyj mocy, Luke…” – zabrzmiało w moich uszach. Tak przecież zrobił Morfeusz w Matrixie. „Świat jest tylko iluzją”.
W późniejszym czasie Heroes, Zagubieni, Mroczny Rycerz i wiele, wiele innych znanych produkcji telewizyjnych i kinowych zaczęło poruszać tematy, o których mój ojciec pisał w swoich książkach dwie dekady wcześniej. I trzeba zaznaczyć, że jest to ulica dwukierunkowa. Kilka lat wstecz, podczas konwentu fanów komiksów w San Diego, ułatwiłem mojemu ojcu dojście do porozumienia z Grantem Morrisonem, ikoną komiksu. Osoba z widowni zapytała mojego ojca o „kwantowość świadomości”. Tata odwrócił się do mnie i zaczął się we mnie wpatrywać szeroko otwartymi oczami, z uśmiechem na twarzy. Wiedziałem, że pomyślał: „Jestem wśród swoich”.
Z tą myślą zakorzenioną w moim umyśle, gdy coraz bardziej upodabniałem się do swojego ojca (tym bardziej że sam zostałem ojcem) i gdy chwiałem się na krawędzi, na której zdawała się balansować cała nasza planeta, przypomniałem sobie, że to właśnie ojciec wprowadził mnie po raz pierwszy w świat komiksu. W dodatku zrobił to wraz z zastrzeżeniem, że komiks może zająć kluczową pozycję wśród najważniejszych rzeczy, jakich przyjdzie mi się nauczyć.
Tym razem nie miałem zamiaru zaprzepaścić szansy, by dowiedzieć się, dlaczego tak ma być.
Gotham Chopra


Wprowadzenie

Gdy moje dzieci – Mallika i Gotham – dorastały, mieliśmy własny rytuał, który powtarzaliśmy za każdym razem przed pójściem spać. Musiałem opowiadać im historie, z reguły coś mistycznego, o walce dobra ze złem, naturze lub mówiących zwierzętach. W pewnym momencie, gdy historia zbliżała się do punktu kulminacyjnego, w którym główny bohater miał się już zmierzyć ze swoim przeznaczeniem, podjąć ważne wyzwanie bądź dramatyczną decyzję, przerywałem opowieść. W tym momencie prosiłem moje dzieci, by wyśniły zakończenie tej historii i by było ono jak najbardziej szokujące. Z tą instrukcją szły więc spać, gotowe na przygodę, która miała się rozegrać w ich snach. Z rana, gdy już się obudziły i przychodziły do naszej sypialni, prosiłem je o opowiedzenie tych snów, a następnie cierpliwie słuchałem opowieści, które przede mną snuły. Byłem zaskoczony tym, jak płodna potrafiła być ich wyobraźnia, i przygodami, jakie przeżywały podczas godzin nocnych. Często ich opowieści kojarzyły mi się z wielkimi mitami znanymi całej ludzkości: z tymi epickimi opowieściami o walce dobra ze złem, romansach, dramatach, zdradach, lojalności, konfliktach, podbojach, cnotach i przywarach oraz o wielu emocjach i doświadczeniach, z jakimi nie miały się jeszcze okazji spotkać podczas swojego młodego życia. Czy te niewinne umysły sięgały do głęboko skrytych zasobów naszej zbiorowej wyobraźni?
Carl Jung, wielki szwajcarski psycholog, uczulił nas na zbiorową podświadomość i jej archetypowe symbole. Mity istnieją w tym „polu Akaszy” lub nietutejszej płaszczyźnie egzystencji, gdzie informacje, w tym przypadku zbiorowa wyobraźnia, są gromadzone i skąd są odtwarzane przez pokolenia. Mity są najbliższe temu, co możemy otrzymać z tego, czego nie da się wyrazić pojęciami – z nieskończoności. Są one wyrazem najwyższej ekspresji skończoności, starającej się jednocześnie zostać nieskończonością. Te opowieści są pierwotne. Zawierają w sobie nieokreśloność, choć mają zarówno początek, środek, jak i zakończenie. Często historie te są do siebie podobne, choć przystrojone w uaktualnione maski i kostiumy. Mają prosty scenariusz i ważne postacie. Bardzo często przedstawiają wieczną walkę dobra ze złem, uświęcenia i profanacji, boskości i diabelskości. Dobrzy goście zawsze prowadzą, lecz nigdy w pełni nie wygrywają. Źli często przegrywają, lecz sprawiają wrażenie zwycięzców. W rzeczywistości żadna ze stron nie odnosi pełnego zwycięstwa, więc historie te nigdy się tak naprawdę nie kończą. To jest taniec pomiędzy twórczością a bezwładem, pomiędzy ewolucją a entropią.
W późniejszym czasie, gdy dzieci dorastały, za każdym razem, wracając z Indii, mojego rodzinnego kraju, przywoziłem im walizki pełne rdzennych indyjskich komiksów opisujących epickie historie hinduskiej kultury. W późniejszym okresie komiksy te oczywiście stymulowały ich wyobraźnię, tak jak opowieści o niezliczonych bogach i boginiach, władcach i zdobywcach dokładnie odmalowywały się na stronach samych komiksów. Lubię myśleć, że odegrało to kluczową rolę w tym, że zarówno Gotham, jak i Mallika wyrośli na wspaniałych twórców i opowiadaczy historii.
Choć w szkole średniej Gotham nigdy nie należał do najlepszych uczniów, jego wyobraźnia była zawsze ponadprzeciętna. Sytuacja nie uległa zmianie podczas studiów, gdy mój syn dostał się na Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku. Przez całe jego życie starałem się koncentrować swoje wsparcie raczej na dziedzinach, którymi był żywo zainteresowany, niż na kwestiach, które były mu obojętne. Zachęcałem go więc do zgłębiania podczas studiów kwestii religii, literatury i filmu. Po studiach Gotham i jego przyjaciel Sharad Devarajan wpadli na pomysł przepracowania historii zaklętych na kartach starych indyjskich komiksów i popularyzowania ich na całym świecie.
Wspólnie zaczęli rekrutować młodych artystów i pisarzy z Indii. Jeden z nich nazywa się Jeevan Kang, i to jego prace widnieją na stronach niniejszej książki. Ci nieszablonowi twórcy, zupełnie jak Jeevan, w większości byli młodymi mężczyznami, którzy chętnie zakończyliby dotychczasową pracę dla wielkich zachodnich koncernów, by móc naprężyć muskuły swojej wyobraźni w celu stworzenia nowych historii i postaci. Wkrótce Gotham i Sharad uzyskali wsparcie finansowe od sir Richarda Bransona i wspólnie stworzyli spółkę komiksową, którą nazwali Virgin Comics. Dziś, po latach promowania tego przedsięwzięcia we współpracy z grupą Virgin, firma stała się głównie własnością Gothama i Sharada i nosi nazwę Liquid Comics (www.liquidcomics.com). Gotham, Sharad i twórcy wokół nich zgromadzeni zdecydowali się stworzyć wielkie współczesne mity i rozpowszechniać je w formie cyfrowej, filmów fabularnych, gier wideo i wieloma innymi współczesnymi metodami. Część ze swoich projektów realizują we współpracy z wybitnymi reżyserami, takimi jak: John Woo, Guy Ritchie, Shekhar Kapur czy Wes Craven.
Książka ta jest ewolucją, kulminacją i połączeniem wszystkiego, o czym wyżej wspomniałem. W pracy Gothama i współpracujących z nim twórców widzę kwintesencję własnych ideałów, poszukiwań, prób zrozumienia świadomości i tworzenia historii. Napawa mnie nieopisaną dumą to, że – jak wiele lat wcześniej – znów rozpoczynam historie i widzę, jak mój syn i inni młodzi ludzie wybijają je na nieosiągalny dla mnie poziom. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że prawdziwe mity i istniejące w nich postacie nigdy nie są dziełami jednego twórcy. Są one pozyskiwane z tych uniwersalnych pokładów ludzkości, na których przez eony lat wyrosły owoce ludzkich snów, aspiracji, obaw i wyobrażeń. Wszystkie te historie są poddawane ciągłej transformacji i ewolucji.
Ta książka to historia współczesnego tworzenia mitów i tworzenia nowych superbohaterów, którzy będą wykraczali daleko poza ramy identyfikacji narodowej bądź etnicznej. Są oni nam potrzebni, by rozwiązać kryzysy współczesnego świata wypełnionego konfliktem, terrorem, wojną, degradacją środowiska naturalnego oraz społeczną i ekonomiczną niesprawiedliwością. Postacie i umiejętności opisane w tej książce są unikatowe i pionierskie. Są one syntezą moich refleksji i – co najważniejsze – są w pełni zrozumiałe dla pokolenia Gothama, które ma szansę naśladować tych superbohaterów. Od Wschodu do Zachodu. Od Buddy do Batmana.
Publikacja Siedem duchowych praw odmiany losu została zainspirowana książką Siedem duchowych praw sukcesu6. Starałem się przenieść kwintesencję tamtej książki do publikacji przeznaczonej dla nowego pokolenia duchowych poszukiwaczy. Jest to jednocześnie książka o mojej podróży duchowej, podczas której nauczyłem Gothama wiele o bohaterach z Indii, a on w zamian nauczył mnie wiele o superbohaterach Ameryki. Przez ostatnie lata bardzo często rozmawialiśmy na te tematy. Podejmowaliśmy także dyskusje z innymi osobami zainteresowanymi tematyką komiksów, zupełnie jak podczas
wspomnianego konwentu fanów komiksów w San Diego, gdzie mieliśmy okazję spotkać się z wieloma twórcami mitów, w tym także z legendarnym Stanem Lee, twórcą uniwersum Marvela, oraz Grantem Morrisonem, najpłodniejszym obecnie pisarzem komiksowego rynku.
Nowi superbohaterowie muszą wyrażać siebie w języku naszego czasu i przemawiać do nowej generacji. Nikt z nas nie może ich ograniczać ani uważać ich za swoją własność. Żyjemy w niebezpiecznych czasach i znaleźliśmy się na rozdrożu. Z jednej strony ryzykujemy, narażając się na wymarcie, ponieważ nasza planeta jest zdewastowaną kombinacją pierwotnych zwyczajów plemiennych i nowoczesnych technologii, które wystarczyłyby do kilkukrotnego uśmiercenia całego życia na ziemi. Z drugiej strony mamy system nerwowy, dzięki któremu rozumiemy wszechświat. Mamy możliwość stworzenia zupełnie nowego świata, w którym przetrwanie najlepiej przystosowanego możemy zamienić na przetrwanie najmądrzejszego. Droga, którą wybierzemy, zdecyduje o tym, jaka nas czeka przyszłość. Wybór będzie się wyrażał tym, jakich cech będziemy pożądać oraz z jakimi wartościami będziemy się identyfikować, co przedstawimy w formie herosów i heroin, którzy będą występowali w popularyzowanych przez nas legendach. Legendach, które pozwolą naszej cywilizacji przetrwać obecne czasy.
Nie przez przypadek superbohaterowie zagarnęli dla siebie takie pole w naszej wyobraźni jak nigdy przedtem. Gdziekolwiek spojrzymy, superbohaterowie i nadprzyrodzone moce są elementem naszych kulturowych konwersacji. Są oni przepełnieni magicznymi mocami, które zmieniają czas i przestrzeń. Oferują nam tym samym wizję świata, który może być poddany zmianom. Przekraczają granice energii i świadomości, pozwalając nam tym samym zrozumieć siebie i własny potencjał.
Z tego też powodu stwierdzenie, że superbohaterowie mogą pomóc nam ocalić planetę, jest bardzo prawdziwe. Najważniejsze jest jednak to, że sami możemy się nimi stać. Na kolejnych stronach starałem się połączyć pradawną mądrość wynikającą z tradycji w takiej formie, w jakiej sam ją postrzegam przez pryzmat swojego życia, ze współczesnymi superbohaterami naszych obecnych mitologii. W Batmanie dostrzegam podobne wartości jak w Buddzie. Superman ma wiele takich cech, jakie definiują Sziwę. Poza tym istnieje wiele nowych granic, które powinniśmy przekroczyć. Musimy nie tylko identyfikować się z tuzinami postaci, które reprezentują bliskie nam wartości, lecz czuwać nad nimi dzięki potędze swojej woli, intencji i działań. Dzięki temu powstaną nowe postacie. Postacie te będą w kontakcie nie tylko ze swoją stroną mędrca, lecz także ze swoją mroczną stroną. W ten sposób osiągną one znacznie głębszy związek ze wszystkim wokół. Jeśli będziemy postępowali tak przez dłuższy czas, odnajdziemy mapę życia prowadzącą nas do odkrycia naszego pełnego potencjału, odnalezienia w sobie superbohatera i napisania na nowo historii ludzkości.
Deepak Chopra

1
PRAWO RÓWNOWAGI

Równowaga jest interakcją pomiędzy byciem,
czuciem, myśleniem i robieniem. Superbohaterowie
integrują te cztery fundamentalne poziomy egzystencji
pośród turbulencji wywoływanych przez świat
i codzienne życie. Jeśli działają w ten sposób,
są w stanie rozwiązać każdy problem,
z jakim przyjdzie im się zmierzyć, oraz stworzyć
atmosferę mocy i miłości, gdziekolwiek się znajdą.
W wyniku tego powstanie idealny superbohater,
będący mistrzem sztuk walki, który w swoim wnętrzu
będzie odznaczał się duchową dyscypliną.

Ostatnio odkryłem, że zapytanie kogoś o to, kto jest jego ulubionym superbohaterem, jest równoznaczne pytaniu o to, którego ze swoich rodziców woli. Jest to niezwykle niebezpieczne pytanie, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Syn poinformował mnie, że uwzględniając tylko dwa główne wydawnictwa komiksowe: DC Comics i Marvel, możemy wybierać spośród pięciu – dziesięciu tysięcy postaci.
„W tej liczbie zawierają się bohaterowie oraz łotry, które od czasu do czasu opowiadają się po stronie dobra” – objaśnił. „Dosyć często poszczególni bohaterowie skłaniają się w kierunku destrukcji, dążąc do samounicestwienia w jakiejś określonej sferze, i zostają czarnymi charakterami”. Następnie wymienił kilka przykładów: Wolverine, Punisher, Hulk.
„A co z Batmanem?” – spytałem, ukazując moją ograniczoną wiedzę na temat panteonu herosów i starając się jednocześnie zrozumieć wszystko, o czym mówi mój syn.
„Ma chwile zwątpienia” – przyznał Gotham.
„Jakiś przykład?” – starałem się naciskać, by przypomniał sobie choć jedną z takich sytuacji.
Kontemplował przez chwilę moje pytanie, zanim zaczął odpowiadać: „Batmana zwą Mrocznym Rycerzem, ponieważ – choć jest obrońcą uciśnionych i stróżem prawa oraz odznacza się wieloma cnotami charakteryzującymi superbohaterów – jego ciemność (cienie i strach) w dużej mierze go napędza. Bierze się to z traum związanych z dzieciństwem, na które cień rzuca osobista tragedia. Nie bez znaczenia jest też głęboko zakorzeniona obawa przed samotnością oraz bezcelowością wszelkich podejmowanych działań. Nieważne, jakie heroiczne zadania wykona czy też jak wspaniałe zwycięstwa uda mu się odnieść, ważne, że jego tragiczna przeszłość wciąż jest w nim obecna i mobilizuje go do dalszych działań. Nawet jego najwięksi przeciwnicy – Joker czy Człowiek Zagadka – są odbiciem jego wewnętrznego chaosu. Są oni uosobieniem jego największych obaw i koszmarów, które zostały przywołane do świata rzeczywistego. Jeśli Batman pozwoli im się wzmocnić, mogą one w konsekwencji przejąć nad nim kontrolę. Może się sam nimi stać. Batman wciąż lawiruje na krawędzi, w ciągłym zagrożeniu, raz za razem kuszony przez ciemność, lecz rzadko zdarza mu się upadać”.
„Czy on jest tego świadom?” – zapytałem z podziwem w głosie.
Gotham skinął głową i odparł: „Cierpienie Batmana stanowi jego motor napędowy”.
Mój syn w tym momencie był już w swoim świecie. Kontynuował opowiadanie, rozwijając przede mną jedną z ulubionych opowieści o Batmanie, którą zaczerpnął z nieprzebranej skarbnicy mitów poświęconych temu bohaterowi:
„Jest ona zatytułowana Wojna z przestępczością. Batman spotyka młodego chłopca, którego rodzice zostali brutalnie zamordowani. Dla Batmana jest to wspomnienie własnej tragicznej przeszłości, gdy Bruce Wayne, jego alter ego, z bliska obserwował, jak włóczęga będący na narkotykowym głodzie zastrzelił jego rodziców. Wiele lat później Batman zna zbyt dobrze cenę mrocznych wyborów, jakich może dokonać ten chłopiec bez przewodnictwa rodziców. Odzwierciedlając naturę tej ciemności – spowijającej zarówno ciemne alejki Gotham City, jak i jej korporacyjne dzielnice oraz apartamenty przepełnione chciwością i nieumiarkowaniem – Batman obserwuje, jak młoda sierota lawiruje na krawędzi, a każdy fałszywy krok może sprowadzić ją na drogę kryminału, konfliktów oraz samozagłady”.
„To nie tragiczne zdarzenie definiuje nasze życie – Gotham zacytował jedną z najbardziej znanych kwestii z Wojny z przestępczością – lecz wybory, których dokonujemy, by się z tą tragedią uporać”.
„Całkiem potężne, nieprawdaż?” – uśmiechnął się.
„Jasne” – zgodziłem się. „Niezłe”.
Najlepsze historie o superbohaterach są jednocześnie opowieściami o nas samych. Są oni metamorfozą wyzwań i konfliktów, z którymi musimy się mierzyć w swoim codziennym życiu. Muszą się też wykazywać mocami – bądź wewnętrzną mądrością – które musimy wydobyć ze swojego wnętrza, by stopniowo iść naprzód i radzić sobie z tymi wyzwaniami.
Zmagania Batmana na ulicach i w alejkach jego miasta są takimi samymi wyzwaniami, z jakimi musimy sobie radzić w swoim życiu. Sceneria, postacie oraz scenariusz składają się na największe opowieści o mitologicznych superbohaterach, o walce dobra ze złem. Każda z tych opowieści stanowi jednak wyłącznie echo naszych doświadczeń. W naszym codziennym życiu są to emocjonalne konflikty z osobami, które kochamy, a także z osobami, z którymi pracujemy. Są to także duchowe i etniczne dylematy, których punktem zapalnym często bywa zderzenie nauki i duchowości, egzystencjalne strachy wyzwalane przez szybki rozwój otaczającej nas technologii. Każdy z nas, zwyczajnych śmiertelników, ma możliwość zmiany koryta tej rzeki. Zbyt wielu z nas wdaje się w niepotrzebną pogoń za odnalezieniem znaczenia w sztywnym i statycznym rozumieniu świata.
Wiele możemy się nauczyć od superbohaterów, których wspólnymi siłami stworzyliśmy. Z ich prób i zwycięstw, z ich mocnych i słabych stron możemy się dowiedzieć, jak powinniśmy rozgrywać nasze codzienne bitwy. Jeśli tylko nauczymy się korzystać z ich mocy, odkryjemy bogactwo wiedzy i dostrzeżemy drogę życia opartą na głębokich i konsekwentnych przemianach wynikających z osobistej i globalnej transformacji. Te umiejętności są kluczowe, jeśli dążymy do zmaksymalizowania naszego potencjału jako indywidualnych osób oraz do jednoczesnego wspólnego ulepszania naszego świata. Prawo Równowagi jest zaledwie punktem wyjścia do tego procesu.
Superbohaterowie wiedzą, że jedynym sposobem rozwiązania dowolnego problemu jest skupienie się na swoim wnętrzu. Oni zdają sobie sprawę, że równowaga jest kluczowym składnikiem niezbędnym do identyfikacji ich supermocy, wyćwiczenia ich oraz wykorzystania w celu osiągnięcia maksymalnych rezultatów. W mądrościach Wschodu istnieje powiedzenie. Mówi ono, że miarą oświecenia jednostki jest to, w jakim stopniu jednostka ta czuje się dobrze z paradoksami, zaprzeczeniami, sprzecznościami i dwuznacznościami. Zgadzał się z tym Fryderyk Nietzsche, który mawiał: „Trzeba mieć w sobie chaos, by dać życie tańczącej gwieździe”. To jest najlepsza rzecz, jaką robią superbohaterowie. Nawiązują kontakt z własną świadomością, by pogodzić w swoim życiu jednoczesne ciągnięcie z pchaniem. Pozostają w centrum i wciąż istnieją w miejscu przepełnionym siłą i równowagą.
Superbohaterowie mają się świetnie, gdy istnieją sprzeczności i chaos, ponieważ niezależnie od szaleństw, które dzieją się wokół nich, oni czują się pewnie. Oni podświadomie rozumieją, że życie jest wypadkową znaczeń, związków międzyludzkich i kontekstów. Superbohaterowie rozpoznają je i dzięki temu są w stanie odnaleźć harmonię. Możemy osiągnąć to samo, utrzymując w równowadze wszystko, co nas otacza. W skrócie: superbohaterowie są w stanie zrównoważyć siły mroku i światła, gniewu i spokoju, tego, co uświęcone i co sprofanowane w nich samych i wokół nich. Umiejętność odnalezienia tożsamości wszystkich tych sfer jest potężnym i wartościowym narzędziem.
Równowaga nie wynika wyłącznie z umiejętności odnajdywania jej pomiędzy przeciwstawnymi siłami wszechświata, ale wynika także z rozpoznawania tych sił i ich okiełznywania. Kosmos jest sam w sobie zbiorem wszelkich sił, które kiedykolwiek pojawiły się w dowolnym czasie bądź miejscu: światło i mrok, dobro i zło, boskość i diabelskość, grzeszność i świętość oraz wszystkie inne przeciwstawne energie przenikające wszechświat. To jest właśnie siła napędowa, która nas przenika i popycha do działania. Siły te są w ciągłym obiegu i nawet ich zderzenie powoduje powstanie nowego życia. Historia cywilizacji sama w sobie jest zapisem istnienia tych sił, dzięki kontrastom tak często w niej występującym. Na każdego Gandhiego przypada Hitler. Na każdy naród, w którym wzrasta gniew, by w pewnym momencie wywołać eksplozję, przypada drugi, który się temu pierwszemu przeciwstawi i który będzie jego przeciwieństwem. To jest tarcie wywołujące później równowagę pomiędzy przeciwstawnymi siłami, które leżą u podstawy naszej egzystencji.
Sami jesteśmy mieszanką tych energii i sił. Czy kiedykolwiek czułeś się tak wściekły, że miałeś ochotę przebić pięścią ścianę lub rzucić pilotem od telewizora przez cały pokój? Odczuwałeś wtedy gniew tak dobrze znany Wolverine’owi czy Hulkowi. Czy odczuwałeś kiedykolwiek silną potrzebę zemsty na osobie, która cię skrzywdziła? To takie samo pragnienie zemsty, jakie odczuwają Batman, Daredevil czy Punisher. Odczuwając podobne emocje, sam wpisywałeś się w narracyjny styl superbohatera.
Teraz przejdźmy do kolejnego poziomu. W jaki sposób możemy świadomie wytwarzać równowagę w swoim wnętrzu i opierać swoje wybory na obiektywnej sferze swojej świadomości? W jaki sposób mogą się one brać z wymyślonych przez nas pragnień, a nie z kłębów emocji i potrzeb, które nas codziennie spowijają? W jaki sposób możemy odnaleźć pokój w swoim codziennym życiu i na tym pokoju opierać podejmowane przez nas decyzje? W jaki sposób możemy zyskać pewność, że ścieżka naszego życia idzie w kierunku ewolucji?
Odnajdywanie odpowiedzi na powyższe pytania powinniśmy rozpocząć od zachowywania trzeźwości umysłu. W tym przypadku trzeźwość umysłu oznacza postawienie siebie w centrum i zachowanie pełnej jasności świadomości. Zupełnie jak Batman, który był w stanie przewidzieć przyszłość sieroty z „Wojny z przestępczością”, a opierając się na trzeźwej ocenie sytuacji, był też w stanie dokonywać klarownych i efektywnych wyborów.
Superbohaterowie jak Batman nigdy nie polegają na rzeczach mogących zmniejszać ich możliwość obiektywnej oceny sytuacji. Nigdy nie popadają w odmienne stany świadomości, które mogłyby przytępić ich ciało bądź umysł. Wręcz przeciwnie, pozostając trzeźwymi oraz emocjonalnie i energetycznie świeżymi przez cały czas, pozwalają sobie na życie w rozszerzonej świadomości, w której to wewnętrzny niepokój czy rozchwianie mogą na nich wpływać rzadziej niż na inne osoby.
Prawdziwe uczucie szczęścia, ekstazy czy miłości może być odczuwane tylko w tym właśnie stanie poszerzonej świadomości. Doświadczenia te wywodzą się z nawiązania połączenia z prawdziwym sobą, transcendentalną jaźnią (która jest dokładniej omówiona w kolejnym rozdziale). Charakteryzuje się ona takimi samymi cechami jak czysta natura. Naturalnym stanem wszechświata jest bowiem pozostawanie w równowadze. Widoczne jest to w ekologii, porach roku, a także w naszych ciałach i ich metabolizmie. Jeśli coś traci równowagę, natura natychmiast robi wszystko, by jak najszybciej ją przywrócić. Jedyną rzeczą, która jest w stanie powstrzymać zachodzenie tego naturalnego procesu przywracania równowagi, jest wprowadzenie do systemu sztucznych toksyn.
Superbohaterowie są przywiązani do całkowitej czystości. Ponieważ ten stan jest dla nich tak bardzo istotny, są oni gotowi zrobić bardzo wiele, by stan klarowności i czystości pielęgnować i podtrzymywać. Łączą w związku z tym zdrowie fizyczne z umysłowym. Doskonalą swoje fizyczne samopoczucie, stosując regularne ćwiczenia i prawidłowe odżywianie, sięgając wyłącznie po pożywienie zgodne z ich organizmami, które jednocześnie zapewnia ich ciałom jak najwięcej energii. W połączeniu z tym utrzymują jednocześnie wysoki poziom psychicznego dobrego samopoczucia. Pierwszym krokiem do utrzymania takiego stanu jest zdrowy i regenerujący siły sen. Następnym krokiem jest ciągłe utrzymanie na optymalnym poziomie koordynacji ciała i umysłu. Doskonałe do osiągnięcia tego celu są sztuki walki, joga, medytacje oraz specjalne techniki oddychania.
Emocjonalny stan jest czynnikiem decydującym w tak ważnym dla superbohaterów utrzymywaniu jak najbardziej wyostrzonej świadomości. Możemy to osiągnąć, tworząc zdrowe związki międzyludzkie i unikając emocjonalnych toksyn, takich jak: wrogość, urazy, strach, wina i depresja. Dokładniejsze wyjaśnienie tych pojęć znajdziesz poniżej:

Wrogość jest zapamiętywaniem bólu i pragnieniem wzięcia za niego odwetu.
Strach jest obawianiem się bólu, który może wystąpić w przyszłości.
Wina jest nakierowanym na siebie bólem, który powstaje, gdy się o coś obwiniamy.
Depresja jest spadkiem poziomu energii, który został wywołany powyższymi czynnikami.

Superbohaterowie pozostają wolni od tych toksycznych emocji nie dlatego, że zaprzeczają istnieniu emocjonalnego bólu, ale dlatego, że są z nim w świadomym kontakcie i podążają naprzód mimo jego istnienia. Rozumieją, że żadna relacja, włączając w to relacje, w których się sami znajdują, nie może być zdefiniowana tylko przez dobre rzeczy. Nie istnieje nic, co byłoby pozbawione podstawowego kontrastu: tarć powstających pomiędzy dobrem a złem, światłem a mrokiem. Coś takiego uśmiercałoby bowiem daną osobę i pozostawiało ją w stanie bezwładu. Najsilniejsi i najpotężniejsi superbohaterowie (lub ludzie) są w stanie zrównoważyć moce światła i ciemności, które są w nich samych. Mogą poruszać się po mrocznych regionach swojego wnętrza, przepełnionych ich strachem, gniewem oraz ciemnymi emocjami. Wiedzą, jak przekształcić je ostatecznie w to, co będzie konstruktywne i pełne współczucia.
Dzięki czystej świadomości prawdziwi superbohaterowie biorą odpowiedzialność za wszelkie bolesne doświadczenia i nie pozwalają się przy tym sprowadzić do roli ofiary. Są w stanie nawiązać kontakt z własnym bólem i uczuciami, przeżywając niespotykane zazwyczaj fizyczne doznania. Fizyczne doznania są w rzeczywistości odbiciem stanów emocjonalnych. Dla superbohaterów nie jest niczym niezwykłym odnajdywanie tych uczuć w swoich ciałach, definiowanie ich i wyrażanie bez jednoczesnego obwiniania innych osób. Potrafią także cieszyć się swoimi uczuciami z bliskimi przyjaciółmi, uwalniać się od nich, stosując duchowe rytuały, i podążać naprzód pomimo nich. Superbohaterowie są w stanie cieszyć się wolnością wynikającą z odrzucenia przeszłych doświadczeń, które w przeciwnym razie mogłyby sprowadzić ich do roli ofiary. W rzeczywistości umiejętność uwolnienia się od toksycznych emocji uwalnia ogromne pokłady energii superbohaterów, a oni mogą wykorzystać tę energię jako impuls do dalszej ewolucji otaczającego ich środowiska.

Siedem duchowych praw superbohaterów
Obudź w sobie moc (miękka)

książka

Wydawnictwo: Studio Astropsychologii

Oprawa: miękka

Ilość stron: 184

Dostępność: niedostępny

Nasza cena: 24,76

Cena detaliczna: 29,13

U nas taniej o 15%

dodaj do przechowalni dodaj do listy życzeń

Przy zakupie 5 egz.
Cena hurtowa:

23,30

Powrót GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
  • Opis

  • Szczegółowe informacje

  • Recenzje (1)

Siedem duchowych praw superbohaterów, Obudź w sobie moc - opis produktu:

Dzięki tej książce każdy z nas może zostać bohaterem. Nie potrzebujemy do tego żadnych supermocy. Wystarczy w pełni wykorzystać swój wewnętrzny potencjał. Bohater to człowiek biorący pełną odpowiedzialność za swoje życie i wybierający to, co jest dla niego najlepsze. To osoba potrafiąca także zaakceptować swoje niedoskonałości. Bohater to Ty. Od Buddy poszukującego prawdy po walkę Batmana z jego ciemną stroną. Autorzy prowadzą nas przez siedem podstawowych praw, które rządzą rzeczywistością superbohaterów. Wyjaśniają ich rolę, znaczenie i, co najważniejsze, jak zastosować je w codziennym życiu. Te potężne prawa pomogą każdemu z nas odkryć wyższy poziom szczęścia, odwagi, równowagi, kreatywności, współczucia i celowości naszej egzystencji. Dzięki temu możemy odmienić zarówno nasze życie, jak i cały otaczający nas świat. Czas uwolnić swoją moc!


Deepak Chopra - jest jednym z czołowych nauczycieli nauk Wschodu w świecie Zachodu i założycielem The Chopra Center for Wellbeing w Carlsbad, w Kalifornii. Napisał dotychczas ponad pięćdziesiąt książek, spośród których wiele zostało bestsellerami New York Timesa. Jego syn, Gotham Chopra, jest autorem i przedsiębiorcą. Współpracował między innymi Johnem Woo, Guyem Ritchie i Nicolasem Cage.
Teraz ojciec i syn połączyli swoje siły, by ich duchowe nauki mogły dotrzeć do ludzi na całym świecie - niezależnie od płci, wieku czy kultury.

Tytuł oryginału: The Seven Spiritual Laws of Superheroes: Harnessing Our Power to Change the World
Tłumaczenie: Mariusz Warda

Siedem duchowych praw superbohaterów, Obudź w sobie moc - wybrana recenzja:

Kriss 30/03/2012
recenzja dotyczy produktu: Książki

Który chłopiec nie czytał komiksów? W dzieciństwie każdy z nas zapełniał swój umysł ilustrowanymi historiami, w których ci źli i zdeprawowani dostawali zasłużone manto od tych dobrych. Z czasem jednak sztuka komiksu ewoluowała. Stawały się one coraz poważniejsze i coraz mniej przewidywalne.... (czytaj dalej)

Siedem duchowych praw superbohaterów, Obudź w sobie moc - szczegółowe informacje:

Dział: Książki
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Oprawa:miękka
Okładka:miękka
Wymiary:130x200
Ilość stron:184
ISBN:978-83-7377-511-4
Wprowadzono: 05.03.2012
i zgarniaj nagrody napisz recenzję

Siedem duchowych praw superbohaterów, Obudź w sobie moc - recenzje klientów

30/03/2012
recenzja dotyczy produktu: Książka

Który chłopiec nie czytał komiksów? W dzieciństwie każdy z nas zapełniał swój umysł ilustrowanymi historiami, w których ci źli i zdeprawowani dostawali zasłużone manto od tych dobrych. Z czasem jednak sztuka komiksu ewoluowała. Stawały się one coraz poważniejsze i coraz mniej przewidywalne. Bohaterowie przestawali być uosobieniami dobra a zaczęli wykazywać wiele wątpliwości tak charakterystycznych dla większości ludzi. I nie zawsze odnosili wiekopomne zwycięstwa. Zaczęli mieć coraz więcej wspólnego z mitycznymi bohaterami i postaciami z klasyków literatury. I takiego właśnie bohatera analizują Autorzy. Bohatera, który jest ludzki. Który ma problemy. Który jest autentyczny. Dzięki ich analizie udało się wyodrębnić 7 praw, które można przypisać do większości bohaterów. Prawa te mają na celu zmianę losu. Również Twojego.

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Ogień i krew. Część 1 Historia ...

G. Martin

książka (twarda)

39,45 zł taniej -33%

SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o ...

A. Rubik

książka (miękka)

14,98 zł taniej -25%

Nie ma

M. Szczygieł

książka (twarda)

33,45 zł taniej -27%

Queen Królewska historia

M. Blake

książka (miękka)

29,91 zł taniej -25%

Deepak Chopra, Gotham Chopra - przeczytaj też

Chodząca mądrość Trzy pokolenia, dwa ...

D. Chopra

G. Cho...

książka (miękka)

27,94 zł taniej -22%

Droga duchowego czarodzieja Kreuj ...

D. Chopra

książka (miękka)

21,40 zł taniej -42%

Jesteś wszechświatem Odkryj swoją ...

D. Chopra

książka (miękka)

23,04 zł taniej -38%

Księga sekretów 15 duchowych sekretów ...

D. Chopra

książka (miękka)

22,34 zł taniej -36%

Muhammad. Opowieść o ostatnim proroku

D. Chopra

książka (miękka)

28,79 zł taniej -22%

Pomysł na dobre życie

D. Chopra

M. Cho...

książka (twarda)

25,53 zł taniej -43%

Przyszłość Boga. Praktyczne rozważania ...

D. Chopra

książka (miękka)

19,65 zł taniej -53%

Wojna światopoglądów. Czy naukowcy mają ...

D. Chopra

L. Mlo...

książka (miękka)

19,64 zł taniej -53%

Ciekawe pomysły Gandalfa

książka

23.56 zł

taniej -36%

Siedem cudów

Nadchodzi czas cudów. Tylko czy każdy może na nie liczyć? Ta książka to wyjątkowa opowieść o tym, co w życiu naprawdę ważne. Będzie chwilami lekko, a chwilami wzruszająco dokładnie tak, jak potrafi pisać tylko Agata Przybyłek! Zostało siedem dni do świąt, lecz Monice daleko do świątecznego nastroju. Ciągle wpada na byłego chłopaka, dlatego marzy, by...

książka

28.05 zł

taniej -26%

Siedem prawd

Sens życia? Zawracanie głowy. Musisz wiedzieć tylko jedno: kiedy jesz, jedz. Kiedy idziesz, idź. Sybilla, kotka Na krótko przed czterdziestymi urodzinami Sara León uświadamia sobie, że nie jest szczęśliwa. Praca w Londynie nie sprawia jej już satysfakcji. Związek z Joaquínem niepokojąco stygnie. Na skutek kryzysu gospodarczego nad jej rodziną w...

film

26.99 zł

taniej -30%

Siedem dni

Rosamund Pike (`Zaginiona dziewczyna`) i Daniel Brühl (`Wyścig`, `Bękarty wojny`) w opowieści o jednej z najsłynniejszych operacji antyterrorystycznych w historii. Trzymający w napięciu thriller w reżyserii Jose Padilhy, twórcy `Elitarnych` i serialu `Narcos`. Czerwiec 1976. Grupa terrorystów uprowadza samolot Air France lecący z Paryża do Tel Avivu....

film

57.56 zł

taniej -20%

Siedem

Kultowy film - po raz pierwszy na Blu-ray. Dwaj policjanci (MORGAN FREEMAN i BRAD PITT) podążają śladami genialnego i nieprzewidywalnego mordercy, którego każda ofiara stanowi ucieleśnienie jednego z `Siedmiu grzechów głównych`. David Fincher (Zodiak, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona) prowadzi akcję z pełnym zrozumieniem tego, co przeraża nas...

film

25.46 zł

taniej -8%

Siedem

Kultowy film w nowej odsłonie. Dwaj policjanci (MORGAN FREEMAN i BRAD PITT) podążają śladami genialnego i nieprzewidywalnego mordercy, którego każda ofiara stanowi ucieleśnienie jednego z `Siedmiu grzechów głównych`. David Fincher (Zodiak, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona) prowadzi akcję z pełnym zrozumieniem tego, co przeraża nas najbardziej, aż do...

muzyka

36.10 zł

taniej -3%

Siedem

Po kilku latach przerwy, do gry wrócił zespół Golden Life. Zespół porusza się w różnych stylach, od rocka, popu, rapu do country. Dwa utwory grupy: "Wszystko to co mam" i "24.11.94" (singel poświęcony ofiarom pożaru w hali Stoczni Gdańskiej 24 listopada 1994) dotarły do pierwszego miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego. Zespół jest...

Brak list życzeń:

Utwórz

zamówienie tradycyjne
Brak produktów w koszyku
Brak produktów w koszyku

4.99

14.99

14.99

2.60

2.84

4.96

2.99

2.99

8.99

1.99

Łączna wartość zamówienia: 0 zł0 zł
Dostawa i płatność › Płatność › przejdź do koszyka
rozwiń
Wpisz numer
Swojego zamówienia (xxxxxx/rrrr)
Sprawdź

Powiadom kiedy produkt będzie dostępny

Wpisz swój adres e-mail: