SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Shogun (twarda)

Saga azjatycka Część 1

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Vis-a-Vis/Etiuda
Oprawa twarda
Ilość stron 1152

Opis produktu:

James Clavell (1924-94) - jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, słusznie nazywany `Mr. Bestseller`, także wzięty scenarzysta filmowy (m.in. `Mucha` i `Wielka ucieczka`). Ale także orientalista, zafascynowany kulturą Dalekiego Wschodu. Świetnie znał kilka azjatyckich języków, w tym malajski, chiński i japoński. Przełożył np. `Sztukę wojny` Sun Tzu. I kto wie czy właśnie ta jego fascynacja Wschodem nie przyniosła mu największej sławy. Jego azjatycki cykl: `Król szczurów`, `Shogun`, `Tai-Pan`, `Gai-Jin`, `Noble House` i `Whirlwind`` to absolutne światowe hity - dziesiątki milionów sprzedanych egzemplarzy. I nic dziwnego - to się po prostu świetnie czyta, choć każda z książek to ponad 1000 stron, jak w przypadku 1152 stronicowego Shoguna. To zresztą obok `Króla szczurów` najsłynniejsza część serii - przetłumaczona na ponad 30 języków i wydana w łącznym nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy i uznawana za jedną z najlepszych powieści przygodowych wszech czasów.

Główny bohater rozgrywającej się na przełomie XVI i XVII wieku opowieści - angielski żeglarz John Blackthorne trafia do Japonii w przełomowym momencie jej historii - tuż po śmierci genialnego wodza i reformatora, który zjednoczył kraj Toyotomiego Hideyoshiego. Władzę ma objąć jego kilkuletni następca, jednak do uzyskania przez niego pełnoletności władzę sprawuje 5-osobowa Rada Regencyjna. Wkrótce między jej członkami dochodzi do konfliktu, którego kulminacją staje się bitwa pod Sekigaharą, w której samuraje pana Toranagi zabili kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy wroga. A do tego zwycięstwa w znacznej mierze przyczynił się angielski żeglarz John Blackthorne. Niezwykle żywa akcja, panorama Japonii i obyczajów jej mieszkańców, zderzenie kultur. Miłość, nienawiść, zemsta a wszystko to w powieści-maratnie ale maratonie najszybszym w Twoim życiu...
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Vis-a-Vis/Etiuda
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 155x212
Ilość stron: 1152
ISBN: 978-83-7998-080-2
Wprowadzono: 09.03.2016

RECENZJE - książki - Shogun, Saga azjatycka Część 1 - James Clavell

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 22 ocen )
  • 5
    22
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Naoya

ilość recenzji:1

brak oceny 1-06-2010 23:18

Powieść przygodowa "Shogun" autorstwa Jamesa Clavella, znanego m.in. z "Króla szczurów", opisuje sytuację Japonii na przełomie XVI i XVII wieku, której izolację przerwało pojawienie się europejskich statków i chrześcijańskich misjonarzy. Bohaterowie "Shoguna" wzorowani są na prawdziwych postaciach. Pan Toranaga to Ieyasu Tokugawa, który całe życie poświęcił polityce i wojnie, dzięki czemu zjednoczył Japonię; Blackthorne natomiast to William Adams, pilot holenderskiego statku, późniejszy doradca Tokugawy.

Historia zaczyna się w momencie, gdy Blacthorne rozbija się u wybrzeży Japonii. Przykład japońskiego pilota wskazuje, z jakimi trudnościami może przebiegać spotkanie dwu odmiennych kultur, zwłaszcza, gdy każda ze stron przekonana jest o własnej wyższości cywilizacyjnej. Nie tylko jednak na tej płaszczyźnie rozgrywa się konflikt między Zachodem a Japonią. Na wyspy przybywają chrześcijańscy misjonarze, prowadzący handel jedwabiem. Pozyskują nowych wyznawców, jednocześnie narzucając swoje wpływy, co nie musi podobać się japońskim władcom. W tym samym czasie trwają wewnętrzne spory między największymi osobistościami w kraju. Europejczyk kontra Japończycy, chrześcijaństwo kontra samurajski kodeks bushido, i wreszcie - Toranaga kontra Rada Regentów - to wszystko sprawia, że powieść jest ciekawą, wciągającą przygodą dla każdego.

W powieści znajdziemy mnóstwo interesujących elementów - zarys historii Japonii, przystępne opisy japońskich obyczajów i ceremonii, czy wyjaśnienie samurajskiego kodeksu bushido. poprowadzone z romachem bitwy, doskonale opracowane intrigi, szpiedzy, burzliwy romans - każdy znajdzie coś dla siebie. Świetnie poprowadzony jest tu wątek Toranagi, właściwie najważniejszego bohatera książki: czytelnik może być naprawdę zaskoczony niezwykłą strategią wodza; nie zdradzę tutaj szczegółów, każdy z Was powinien sam przekonać się, jak Toranaga poradzi sobie w sytuacjach, wydawałoby się, bez wyjścia.

Być może chęć kupna książki przez Was spowodowana jest zainteresowaniem miniserialem - w produkcji telewizyjnej pominięte zostały, moim zdaniem, najciekawsze elementy książki, wyeksponowany został wątek miłosny, przysłaniając resztę. Po przeczytaniu książki będziecie w stanie do końca zrozumieć, co dzieje się w serialu, lepiej poznacie Toranagę i jego motywy. Książka dopowie to, co w serialu zostało przemilczane. Polecam, szczególnie na zbliżające się lato. Naprawdę warto mieć w swojej biblioteczce ową klasykę przygody.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

MonimePL

ilość recenzji:1

brak oceny 1-07-2019 19:23

William Adams, pierwszy europejski samuraj w Japonii, jest pierwowzorem głównego bohatera powieści Shogun Jamesa Clavella i opartego na niej serialu Szogun, w którym główna rolę zagrali Rochard Chamberlane i Toshiro Mifune. William Adams jest w nich żeglarzem o imieniu John Blackthorne. Trafia do Japonii w przełomowym momencie jej historii ? tuż po śmierci genialnego wodza i reformatora, który zjednoczył kraj Toyotomiego Hideyoshiego. Władzę ma objąć jego kilkuletni następca, jednak do uzyskania przez niego pełnoletności władzę sprawuje 5-osobowa Rada Regencyjna.

Kiedy idzie o władzę, to każdy chce mieć jej najwięcej, więc i między członkami Rady dochodzi do konfliktu, którego kulminacją staje się bitwa pod Sekigaharą, w której samuraje pana Toranagi zabili kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy wroga. A do tego zwycięstwa w znacznej mierze przyczynił się angielski żeglarz John Blackthorne. Człowiek, którego nienawidzą Portugalczycy za dopłynięcie do Japonii i jezuici za wyznawanie anglikanizmu. Niezwykle żywa akcja, mnóstwo wątków, bo jest ona prowadzona przez różnych narratorów, panorama Japonii i obyczajów jej mieszkańców, niesamowite zderzenie kultur Wschodu i Zachodu. W tym wszystkim miłość, nienawiść, honor, zemsta. Ponad 1000 stron, podczas których nie jest jak się nudzić.

Czy recenzja była pomocna?

Erni2015

ilość recenzji:312

brak oceny 19-06-2016 14:55

John Blackthorne jest angielskim żeglarzem, pilotującym niderlandzki statek handlowy. Pod jego komendą, po starciu ze sztormem na nieznanych wodach, ów statek, z połamanymi masztami i wybrakowaną załogą, dociera wreszcie do brzegów obcego lądu. Tym lądem okazuje się być Japonia - kraj absolutnie nieznany ani Blackthorne`owi, ani nikomu z członków jego załogi; kraj na pierwszy rzut oka dziwny, wrogi i brutalny; kraj, w którym życie przybyszów z odległego heretyckiego świata dosłownie zawisa na włosku?
"Shogun" to przede wszystkim powieść przygodowa. Czytelnik przez cały czas śledzi tu pełne niespodziewanych zwrotów akcji losy Blackthorne`a, a wraz z coraz głębszym poznawaniem Kraju Kwitnącej Wiśni także losy wielkich japońskich władców. Jednak wielowątkowość powieści czyni ją obszerną intrygą polityczno-ekonomiczno-religijno-filozoficzno-wojskową (i po części nawet miłosną), gdzie wraz z rozwojem akcji bohaterem pierwszoplanowym staje się Japonia z przełomu XVI i XVII wieku. Clavell w tym szokująco dla nas odmiennym kraju po to umieścił Blackthorne`a, by na jego przykładzie pokazać kontrast pomiędzy ówczesną Europą a Japonią. Zderzenie tych dwóch kultur, dwóch skrajnie odmiennych światów, pomiędzy którymi wzajemne zrozumienie wydaje się być niemożliwe, stawia czytelnika na skrzyżowaniu fascynacji i zadziwienia odmiennością, na skrzyżowaniu brutalności codziennego japońskiego życia z jego charakterystycznie piękną mentalnością i nonszalanckim pojmowaniem doczesności.
Clavell nie ocenia, Clavell jedynie przedstawia cienie i blaski Kraju Kwitnącej Wiśni na tle obyczajów europejskich, dając tym samym możliwość ich oceny czytelnikowi. A ten, wiedziony sprytnie poprowadzoną fabułą, z czasem pojmuje (podobnie jak Blackthorne) zasady japońskiej rzeczywistości, by pod koniec powieści żadnej oceny nie wydać. Bo nie o ocenianie tu chodzi, lecz o zrozumienie; zrozumienie odmienności, które jest kluczem do czerpania radości z "Shoguna". Jeśli będziecie ściśle trzymać się europejskiego myślenia, owego klucza nie znajdziecie nigdy.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?