SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Seryjni mordercy. Suma wszystkich lęków

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Psychoskok
Oprawa miękka

Opis produktu:

Kuba Rozpruwacz, Ted Bundy, wampir z Bytowa co łączy te postaci? Każdy z nich był seryjnym mordercą. Jakie były motywy ich zbrodni? Co siedziało w głowie tych mężczyzn w trakcie popełniania tak okrutnego czynu? Czy przyczyna tkwi w chorobie psychicznej, czy może był to akt wykonywany w pełni świadomie?

Problem seryjnych zabójców istnieje od zawsze i budzi wiele pytań. Kontrowersyjną kwestią jest też system kar są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy skazywania na śmierć. Książka Seryjni mordercy suma wszystkich lęków stara się odpowiedzieć na część tych pytań, jednak w trakcie wywodu rodzą się kolejne. Autorka zarysowuje możliwe profile złoczyńców, bazuje na rzetelnych przykładach, bada przyczyny zjawiska w oparciu o wywiady.

Seryjne zabójstwa nasuwają wiele pytań, na które w większości nie ma dobrej odpowiedzi. Poruszają istotną kwestię moralności: odpłacić mordercom tym samym, skazując ich na karę śmierci, czy też pozwolić im żyć z piętnem zbrodni, które popełnili? To książka, która częściowo stara się odpowiedzieć na postawione pytania, a także zgłębić przyczyny takiego zachowania. Próbuje wyjaśnić tę kwestię nie tylko od strony psychologicznej, lecz także prawnej i kryminalistycznej.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Psychoskok
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
ISBN: 9788381191647
Wprowadzono: 28.06.2018

RECENZJE - książki - Seryjni mordercy. Suma wszystkich lęków - PRACA ZBIOROWA

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 9 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

ilość recenzji:282

brak oceny 29-04-2019 11:40

Prawda jest taka, że już od kilku dobrych lat tematyka kryminalistyki, kryminologii, psychologii kryminalnej i tym podobne stały się moją pasją. Brzmi to dziwnie i wiem o tym, ale głęboko wierzę, że mój umysł nadal pracuje w miarę prawidłowo i zmieniać miejsca zamieszkania na takie bez klamek nie będę musiała ewentualnie na takie gdzie świat oglądany przez okno wydaje się być w kratkę...
No, ale już na poważnie. Gdy trafiłam na tą pozycję ogarnęły mnie dwa sprzeczne uczucia. Pewien lęk patrząc już na okładkę oraz niepewność względem objętości tej książeczki. Pomyślałam, że tu niewiele może być, bo to bardziej broszurka niż konkretna pozycja. A jednak chęć zapoznania się z nią była większa niż obawy przed grubością i ewentualnie okrojoną ilością faktów.

Pierwsza rzecz, którą trzeba powiedzieć o tej pozycji to, że jest stricte naukowa. To nie jest żadna książka fabularyzowana, to podzielona na trzy niby skromne, a jednak posiadające zadziwiającą ilość informacji części.

Pierwsza to psychopatologia sprawcy. Autorka rozwodzi się nad tym co ma wpływ na bycie mordercą i psychopatą. Czy jest to kwestia środowiska, w którym przebywamy, wychowanie czy może genetyka. Niejednokrotnie słyszałam, że wpływ na nasze zachowanie i postępowanie ma to, co oglądamy, czytamy etc. Jeśli tak to ja nie powinnam robić tego co robię i przebywać tu gdzie przebywam. Na moim koncie powinna być rekordowa ilość zbrodni i nie tylko. Możliwe jest, że wpływ ma fakt, kiedy zaczynamy się interesować tego typu rzeczami. Ja jak na grzeczną osobę przystało zrobiłam to po pełnoletności, ale jak już wpadłam to nie zamierzam zmienić zainteresowań. Wychowanie? Nie wiem. Mówi się, że zaniedbanie pomaga schodzić na złą drogę. Tak pomaga, ale nie jest wyznacznikiem. I mam przykład idealny gdzie ktoś zostawiony jako nastolatek praktycznie samemu sobie wyrósł na porządną, godną zaufania osobę. Ale już maltretowanie, alkoholizm, narkotyki, przemoc fizyczna czy psychiczna jak najbardziej może być impulsem do popełnienia przestępstwa i temu nie da się zaprzeczyć.

Druga część daje nam możliwość poznania ważnych rozważań: czy morderców, psychopatów i zwyrodnialców lepiej skazać na karę śmierci czy leczyć za pomocą leków i psychoterapii? Zasadnicze pytanie brzmi: czy w ogóle można "wyleczyć", a raczej unormować stan psychiczny oraz zachowania społeczne u takich ludzi? Kiedy ma się okazję porozmawiać z niektórymi zbrodniarzami lub poznać jego tok myślenia to naprawdę kara śmierci okazuje się jedynym słusznym wyjściem. Jeśli przytoczymy słowa Karola Kota słynnego Wampira z Krakowa, który grasował w latach 70 XX w. i jego opinię o moralności to włos jeży się na głowie...

"Według mnie jest to takie postępowanie, które sprawia przyjemność, które odpowiada człowiekowi. Co jest przyjemne, to jest moralne. Jeśli więc mnie zgładzenie ludzi sprawiało satysfakcję i zadowolenie, to było to postępowanie zgodne z moją moralnością. Byłem oburzony, gdy rodzice komentowali opisywane w gazetach wypadki mordu i mówili, że robi to drań. Ja siebie nie uważam za takiego. Drań to ktoś, kto jest pijakiem, złym człowiekiem. Ja zaś uważam siebie za dobrą osobę. Dokonywane przeze mnie mordy to była moja prywatna sprawa. Byłbym złym człowiekiem, gdybym pił wódkę i zadawał się z prostytutkami. Można więc być mordercą i zarazem dobrym człowiekiem, tak jak ja."*

Część trzecia to aspekty typowo prawne i kryminalistyczne.

Całość choć wydaje się skromna to warta jest poświęcenia tych kilku godzin (nie każdy przebrnie przez nią od ręki, bo może być za ciężka). To, co trochę przeszkadza to osobiste wtrącenia autorki, bo całość aspiruje do bezstronnej pozycji naukowej. Książka dużo zyskuje dzięki umieszczeniu wywiadów z Tedem Bundym oraz Karolem Kotem. Pozycja ta na pewno nie jest dla każdego. Nie znajdzie tu nic osoba, której nie interesuje psychologia morderców (szczególnie tych najbardziej zatwardziałych). Jest ona zawężona tylko do tych seryjnych i tylko ich dotyczy. Ja jestem pozytywnie zaskoczona, bo zdecydowanie spodziewałam się niedosytu po tej objętości. A jednak jedyny niedosyt, jaki mam to chęć sięgnięcia po kolejne książki z tego gatunku. Chęć poznawania kolejnych aspektów związanych z kryminalistyką, psychologią, sądownictwem. Nie wiem, kiedy i czy w ogóle zaniecham poszerzania moich horyzontów w tych tematach, ale dopóki mam możliwość i chęci to będę to robić. Polecam wszystkim o podobnych zainteresowaniach!

* - Cytat z "Seryjni mordercy" Urszula Szczęch, str. 52

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Anna Ostrowska

ilość recenzji:1

brak oceny 3-09-2018 12:34

Książka porywająca, ale przede wszystkim zawierająca bardzo dużych nietypowych i ciekawych informacji. Przyznam się szczerze, że zaciekawiła mnie okładką, ale treść okazała się o wiele bardziej szokująca i porywająca. Z pewnością zalicza się do ciężkiej lektury, ponieważ poznajemy seryjnych morderców, ich motywy i najskrytsze myśli. Autorka przybliża nam również temat kodeksu karnego, który jest istotny w sprawie zabójstw. Najbardziej zaciekawił mnie temat o wrodzonym ,,genie zabijaniazapewniam was, że znajdziecie tu odpowiedzi na to czy się z nim rodzi, czy się go nabywa. Książka nie jest długa, natomiast zawiera wszystkie istotne informacji. Napisano ją dokładnie i widać, że autorka ważyła każde słowo przez co stworzyła niesamowite dzieło. Polecam wam, to nie tylko zaspokoi waszą ciekawość na temat seryjnych morderców, ale pomoże spostrzegać świat jak nigdy przedtem.

Czy recenzja była pomocna?

Karolina

ilość recenzji:1

brak oceny 1-08-2018 12:22

Książka szokuje już sama okładką, a co dopiero treścią. Była to pierwsza książka z tak ciężkiego kalibru, którą pełna obaw postanowiłam przeczytać. Nie było łatwo przebrnąć przez brutalne opisy mimo, że treść wciąga od pierwszej strony. To straszne, wiedząc do jak okrutnych zbrodni człowiek możne się posunąć, aby zdobyć upragniony cel. Jak wielką krzywdę może wyrządzić drugiemu człowiekowi, zachowując się jak zwierzę, wręcz zwyrodnialec.
Książka stanowi próbę odpowiedzi na pytania: dlaczego człowiek seryjnie morduje? Czy rodzi się z ?genem zabijania?? Czy można się z tego wyleczyć?
Każdy z nas czytając tę publikację może zadać sobie pytanie czy zdolny byłby do tak okrutnego czynu? Dlaczego często mordują osoby z tzw. "dobrych domów", którzy mają wykształconych rodziców i którym nic nie brakuje? Co musi siedzieć w głowie mordercy, że dopuszcza się mordu zimną krwią? Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? Setki pytań? Ale czy są na nie odpowiedzi? Psychika ludzka jest chyba nie do przewidzenia, nie do ogarnięcia i chyba nikt nigdy nie będzie w stanie odkryć jej do końca.
Długo trzeba otrząsać się po przeczytaniu "Seryjnych morderców", ale książka warta jest przeczytania dla ludzi o mocnych nerwach?

Czy recenzja była pomocna?

Marta Korycka z bloga w Szponach literek

ilość recenzji:1

brak oceny 16-07-2018 07:22

Seryjni mordercy ? suma wszystkich lęków Urszuli Szczęch nie jest lekturą ani łatwą, ani przyjemną. Wręcz przeciwnie, momentami przeraża i gwarantuje ciarki na plecach, nie uspokaja, lecz budzi grozę, lęk przed narodzeniem się ?zła?, a z drugiej strony dostarcza podstawowej wiedzy na ten trudny temat. Przerażająco fascynuje, fascynująco przeraża, co też w człowieku siedzi i jaki wpływ na niego ma wychowanie. I najważniejsze ? to lektura dla dorosłych i dojrzałych emocjonalnie czytelników. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?