Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii

książka

Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Książkę historyków IPN przeczytał ojciec Maciej Zięba, dyrektor Europejskiego Instytutu Siolidarności w Gdańsku. W rozmowie z KAI ocenił, że materiały w publikacji zostały dobrane wyłącznie pod kątem aktu oskarżenia Lecha Wałęsy. Zdaniem ojca Zięby książka nie wnosi do sprawy nic nowego, a próbuje jedynie zdezawuować osobę Lecha Wałęsę. Na łamach Gazety Wyborczej dominikanin twierdzi, że powaga sytuacji wymagałaby powołania kolegium historyków niezaangażowanych w sprawy polityczne, który opublikowaliby całośc dokumentów, a nie selektywnie dobraną publicystykę polityczną.
Prezes Kurtyka powiedział, że ojciec Zięba nie mógł się zapoznać z książką, bez jego wiedzy, chyba, że publikację udostępniła mu pani Dmochowska.
żródło: GW, 2008-06-17

Prezentowana książka dotyka jednego z najbardziej kontrowersyjnych tematów w najnowszej historii Polski - relacji między Lechem Wałęsą i komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Autorzy, wykorzystując wszystkie dostępne źródła, podjęli próbę wyjaśnienia sprawy tajnego współpracownika Bolka, także losów dokumentów SB dotyczących jego osoby. Publikacja ta, stanowiąc istotny przyczynek do poznania historii Lecha Wałęsy, nie aspiruje jednak do miana pełnej biografii tego polityka ani też opisania całokształtu działań SB wobec jego osoby.

`Wstrząsnęło mną uzasadnienie Sądu Apelacyjnego z 11 sierpnia 2000 r. w sprawie lustracyjnej Lecha Wałęsy, doskonale zresztą przeanalizowane w rozdziale siedemnastym. Owo uzasadnienie może egzemplifikować rozziew pomiędzy wirtualną rzeczywistością kreowaną ze względu na bieżącą politykę, a rzeczywistością, której ujawnienie jest wręcz obowiązkiem historyka.`
z recenzji prof. dr. hab. Marka K. Kamińskiego (Instytut Historii PAN)


`Autorzy wykonali ogromną pracę badawczą, zbierając i konfrontując tysiące źródeł rozmaitej proweniencji - nie tylko z materiałów operacyjnych SB (za niezwykle cenne uważam na przykład wprowadzenie do analiz fragmentów zapisów stenograficznych ze spotkań Lecha Wałęsy z załogami zakładów regionalnych struktur MKZ jesienią 1980 r.). To przede wszystkim nadaje ich studium ciężar gatunkowy odpowiedni do rangi sprawy, którą badają.`
z recenzji dr. hab. Andrzeja Nowaka (profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego)


`Ta książka nie jest aktem oskarżenia młodego robotnika, który ongiś zdradził swoich kolegów i do dziś nie potrafi stanąć w prawdzie. Ta książka w istocie jest aktem oskarżenia zakłamanych elit III RP, które - tworząc system odmowy wiedzy - przez lata nie pozwoliły Nobliście wyzwolić się z pułapek postkomunizmu.`
z recenzji dr. hab. Andrzeja Zybertowicza (profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika)


Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971 r.) - historyk, autor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Opublikował m.in. Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL, Kraków 2004 (II nagroda w Konkursie Literackim im. Józefa Mackiewicza w 2005 r. i wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Brutusa w 2005 r.) oraz Tadeusz Katelbach (1897-1977). Biografia polityczna, Warszawa 2005 (Nagroda im. Jerzego Łojka w 2006 r.).

Piotr Gontarczyk (ur. 1970 r.) - politolog, autor wielu artykułów, recenzji i polemik. Opublikował m.in. Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy 1941-1944, Warszawa 2003 (Nagroda im. Jerzego Łojka w 2004 r.) oraz Tajny współpracownik `Święty`. Dokumenty archiwalne sprawy Mariana Jurczyka, Warszawa 2005, współautor opracowania źródłowego Marzec 1968 w dokumentach MSW, Warszawa 2008.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
Oprawa: twarda
Wprowadzono: 17.06.2008

RECENZJE - książki - SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii

5/5 ( 36 ocen )
  • 5
    36
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0