SĄSIEDZI NAZIŚCI - Eric Lichtblau - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

SĄSIEDZI NAZIŚCI (twarda)

Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera

książka

 • Wydawnictwo Literackie
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 392
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

SĄSIEDZI NAZIŚCI, Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera - opis produktu:

  Reporter New York Timesa ujawnia: USA chroniły po wojnie tysiące nazistów.

  Jest rok 1945. Ostatnie tygodnie władzy Hitlera, III Rzesza leży u stóp wolnego świata, a naziści winni niewysłowionych zbrodni wkrótce staną przed sądem. Ich czas minął.
  Tymczasem, gdy tysiące ludzi wciąż jeszcze cierpi pod nazistowskim jarzmem, przy kominku w eleganckim apartamencie w Szwajcarii zasiadają ze szklaneczkami szkockiej whisky w dłoniach generał Waffen-SS Karl Wolff i Allen Dulles, przyszły szef CIA...
  Soobzokov - "führer północnego Kaukazu"; Strughold - ojciec medycyny kosmicznej, a wcześniej doktor-śmierć w Dachau; rakietowy geniusz von Braun odpowiedzialny za skonstruowanie pocisków V2; architekt Holocaustu Otto von Bolschwing, wreszcie Hermine Braunsteiner, brutalna strażniczka z Majdanka przedzierzgnięta w łagodną gospodynię domową z Queens - to zaledwie kilka przykładów. Tuż po wojnie Stany Zjednoczone zwerbowały tysiące nazistów, wśród których byli zarówno uczeni (później współtwórcy amerykańskiego programu kosmicznego), jak i całe zastępy szpiegów pracujących po obu stronach Atlantyku. Podczas zimnej wojny amerykański wywiad korzystał z usług wojennych zbrodniarzy i chronił ich, ukrywając przed światem ich makabryczną przeszłość.
  Książka Erica Lichtblaua - laureata Nagrody Pulitzera - jest przełamującą milczenie i porywającą opowieścią o głęboko skrywanych kartach w historii Stanów Zjednoczonych. Kaci Hitlera prowadzący życie szanowanych obywateli w starciu z garstką prawników i dziennikarzy, którzy dzięki wieloletniej determinacji, nękani i inwigilowani przez FBI, przeważyli w walce o prawdę, doprowadzając przed oblicze sądu wielu najgorszych zbrodniarzy, także tych winnych śmierci tysięcy Polaków.
  Niesamowite połączenie dramatu prawniczego i powieści szpiegowskiej. A wszystko wydarzyło się naprawdę.


Oryginalny tytuł: The Nazis Next Door: How America Became a Safe Haven for Hitler's Men

Książka SĄSIEDZI NAZIŚCI Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera, pochodzi z wydawnictwa Literackie. Autorem książki jest Eric Lichtblau. Należy do gatunków: historia, powszechna XX wiek, literatura faktu i reportaż. Książka SĄSIEDZI NAZIŚCI liczy 392 stron. Jej wymiary to 145x207. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
SĄSIEDZI NAZIŚCI, Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera

4.6/5 ( 7 ocen )
 • 5
  6
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  1
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Aga T

10-03-2016 20:36

II wojna światowa zakończyła się dla hitlerowców klęską, a tysiące nazistów od strażników obozowych po wysokiej rangi oficerów Trzeciej Rzeszy, przemieniło się w ?uchodźców? szukających nowego domu w Stanach Zjednoczonych. I choć kierunek ich wędrówki nikogo nie dziwi, to trudno nie zadać sobie pytania: dlaczego USA chętniej udzielało azylu zbrodniarzom niż ofiarom Holokaustu? I czy ucieczka faszystów za ocean rzeczywiście rozpoczęła się dopiero po kapitulacji Niemiec w 1945 roku?
W książce "Sąsiedzi naziści. Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera" dziennikarz Eric Lichtblau ujawnia szczegóły amerykańskiej operacji, mającej na celu wykorzystanie i chronienie ludzi Hitlera po II wojnie światowej. Odpowiada na pytania dlaczego tak ochoczo przyjmowano niemieckich naukowców, inżynierów, tuszowano ich przeszłość, otaczano opieką, ochroną, a nawet wcielano w struktury CIA i FBI.

Autor oparł publikację na dokumentach źródłowych i rozmowach ze świadkami tamtych wydarzeń. A wnikliwa i przemyślana analiza tematu, oraz plastyczność jego przedstawienia, sprawiają, że książka trzyma w napięciu i wzbudza różnorodne odczucia. Lichtblau nie upiększa, a dosadne nazywanie rzeczy po imieniu wywołuje określone skutki. Szokuje, pokazując jak brudna jest polityka i jak niewiele trzeba by wróg stał się sprzymierzeńcem. W tej książce jest wiele historii, wiele wątków zdradzających kulisy i przyczyny m.in.: operacji Paperclip, operacji Szczęście i drogi szczurów.

"Sąsiedzi naziści" to książka nie tylko o nowym życiu faszystów, ale również o polityce antykomunistycznej, desperackiej walce Zachodu ze Związkiem Sowieckim oraz wyboistej drodze do sprawiedliwości. Wstrząsająca, a jednocześnie wielokrotnie rodząca pytanie ? Jak to się mogło stać? Bo mimo wyłuszczonej argumentacji i przedstawionych zagrożeń trudno jest pojąć, że tak łatwo można zmyć mordercom krew z rąk i obdarzyć kredytem zaufania. Prawda niestety okazuje się brutalna, ale świadomość, że dziennikarz dotknął tylko jednego aspektu rządzącego naszym światem daje do myślenia.

I choć po lekturze książki znam przyczyny i pobudki większości podejmowanych przez strony działań, to mimo tej wiedzy nie potrafię znaleźć w sobie zrozumienia dla przedstawionych faktów. Nie mieszczą mi się w głowie pewne działania, kompromisy czy ugody, ale na pewno lepiej pojmuję mechanizmy rządzące polityką. Niestety, taktyka, strategia i interesy nie zawsze idą w parze z ideami, moralnością czy sprawiedliwością.

Książkę polecam nie tylko wielbicielom literatury faktu, reportażu czy historii powojennej, ale każdemu, kto nie boi zmierzyć się z tematem trudnym, przerażającym i bolesnym. W tym opracowaniu prócz wiedzy na temat minionych zdarzeń znajdziecie również informacje dotyczące natury ludzkiej, człowieka i jego priorytetów. I mimo że publikacja jest cenną lekcją historii, to zdobyta wiedza wcale nie przynosi satysfakcji, a wręcz przeciwnie - przytłacza swoim ciężarem, dlatego też warto się z nią zmierzyć.

Czy recenzja była pomocna?