SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ryszard Czajkowski Podróżnik od zawsze

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Helion
Oprawa miękka
Ilość stron 344

Opis produktu:

Książka Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze jest fascynującym zapisem życia pełnego pasji, w którym szeroko podjęte podróże były motorem napędowym wielu działań i wyborów. Oddajmy głos bohaterowi tej opowieści:

Nie jestem pewien, czy podróżuję dlatego, że lubię, czy dlatego, że muszę. Gdy wytrwam w domu kilka miesięcy, staję się rozdrażniony i przykry dla otoczenia. Jednak gdy tylko pojawi się perspektywa wyjazdu, przechodzę prawdziwą metamorfozę.

Zacząłem podróżować, gdy jeszcze nie znałem słowa podróżnik. W czasie okupacji na wędrówki zabierał mnie ojciec. Zawsze miał ze sobą ostry scyzoryk, spławiki, haczyki, żyłkę i ołowianą blaszkę na ciężarki. W dwie godziny potrafił zbudować solidny szałas, który nie przepuszczał wody nawet w czasie burzy. Czasem zatrzymywaliśmy się w stodołach lub wiejskich chałupach, kupowaliśmy czarny chleb i świeże mleko. Jeśli udało nam się coś złowić, gospodyni smażyła to na kolację. Nie pamiętam, czy te wędrówki sprawiały mi przyjemność. Wiem za to, że potem już nigdy nie mogłem usiedzieć na miejscu.

Zacząłem od wypraw wzdłuż Wisły. Latem kąpiąc się po drodze. Zimą ślizgając się po lodzie. Nieco dłuższe były spacery nad Świder i Mienię. Z biegiem lat docierałem coraz dalej: ziemie odzyskane, Beskidy, wspinaczki w Tatrach. Potem było żeglarstwo, modelarstwo lotnicze i szybownictwo, a w myślach szykowałem się do wypraw polarnych. Po drodze były też wycieczki `prawie` polarne: na nartach, kajakach i kanadyjkach po zimowych rzekach. Opisywałem je potem w tygodnikach i ilustrowałem własnymi zdjęciami. Nurkowałem, zrobiłem nawet obudowę do aparatu do zdjęć podwodnych.

W końcu ruszyłem w szeroki świat: Antarktyda, Spitsbergen, Mongolia, Hindukusz, Indie, Kenia, Etiopia, Sudan... Tysiące godzin w podróży szczodrze zaowocowały, dając kilkaset nakręconych na ich podstawie programów telewizyjnych, setki artykułów i wykładów, kilkanaście filmów i książek.

Z perspektywy czasu wiem, że te imponujące liczby ustępują przed drugim człowiekiem. To jego szukałem w podróżach, każde z nowych miejsc poznawałem poprzez kontakt z mieszkającymi w nim ludźmi. Mam nadzieję, że tą książką przybliżę czytelnikowi nie tylko mój, ale i ich świat.

Ryszard Czajkowski - geofizyk, polarnik, podróżnik, publicysta, autor filmów oraz programów edukacyjnych i podróżniczych. Wyprawa, o której marzył od dziecka, ziściła się w 1965 roku, gdy po raz pierwszy pojechał na Antarktydę. Potem przyszły kolejne podróże, na każdy z siedmiu kontynentów. W latach siedemdziesiątych jako pracownik Zakładu Sejsmologii, a później Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN uczestniczył w sześciu wyprawach polarnych do polskiej stacji badawczej na Spitsbergenie, a okresie 1976-78 brał udział w dwóch pierwszych polskich wyprawach naukowych do Antarktyki. Był jednym z budowniczych Polskiej Stacji Arktycznej imienia Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce. Na jego cześć nazwano nunatak, zwany odtąd Iglicą Czajkowskiego.

W 1982 roku zakończył współpracę z Polską Akademią Nauk i poświęcił się wzmożonej aktywności dziennikarskiej, podróżniczej i filmowej. Odwiedzając odległe zakątki świata, poznawał je oczami lokalnych społeczności. W czasach, kiedy podróżowanie często pozostawało jedynie w sferze marzeń, chętnie dzielił się zdobytą wiedzą z widzami - za pośrednictwem Telewizji Polskiej oraz podczas prelekcji i wykładów. W 1993 roku został członkiem prestiżowego The Explorers Club. Autor książki Rok w lodach Antarktydy, wielu publikacji naukowych i artykułów podróżniczych, kilkunastu filmów dokumentujących odwiedzane rejony świata oraz szeregu programów telewizyjnych, w tym kultowego cyklu podróżniczego Przez lądy i morza.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: biografie i wspomnienia,  Biografie i autobiografie
Wydawnictwo: Helion
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 150x210
Ilość stron: 344
ISBN: 9788324692842
Wprowadzono: 20.06.2019

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Ryszard Czajkowski Podróżnik od zawsze - Dagmara Bożek-Andryszczak

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Qultura słowa

ilość recenzji:313

26-09-2019 10:19

W drogę?
Dziś, przeglądając portale społecznościowe, można odnieść wrażenie, że podróżuje każdy, każdy też jest w stanie dotrzeć do najbardziej urokliwych zakątków świata. Zwykle jednak kierunki tych wypraw się powtarzają, kryterium wyboru destynacji jest jej malowniczość, zaś zdjęcia robione podczas wypraw, o nieco pocztówkowym charakterze, choć piękne, to pozbawione są duszy.
Jednak, jeszcze niedawno te dalekie podróże były praktycznie niedostępne dla szerokiego grona osób. Co więcej, prawie nikt nie marzył o wyprawie w dalekie kraje, ograniczając swoje plany do Bułgarii, Chorwacji czy na Węgry, podróż zaś obowiązkowo odbywała się maluchem. Obecnie zresztą te kierunki, które były modne i dostępne w czasach PRL-u znów cieszą się wielką popularnością, niektórzy wracają tam z sentymentu, inni zaś odkrywać te kraje, o których z takim przejęciem opowiadali rodzice. Jednak nawet w czasach, kiedy istniały granice, a wyjazd poza terytorium Polski graniczył z cudem, były osoby, które pchane marzeniami i tęsknotą za szerokim światem, przekraczały granice ? te stanowiące terytorium państwa, jak i te mentalne, istniejące wyłącznie w naszych umysłach. To właśnie oni, wielcy podróżnicy, odwiedzali kraje, o których przeciętny obywatel nawet nie marzył, to oni eksplorowali dalekie lądy, odkrywając przyrodę, przecierając szlaki.
Jednym z takich podróżników jest Ryszard Czajkowski ? geofizyk, polarnik, publicysta, autor licznych filmów oraz programów telewizyjnych, który w swoim życiu miał nawet epizod związany z nauczaniem. Jego życie, już od najmłodszych lat, to pasmo ekscytujących zajęć, którym z zapałem się oddawał. Ten ?wieczny chłopiec?, jak o sobie mówi, interesował się modelarstwem, wspinaczką, żeglarstwem i tysiącami innych rzeczy, a wszystkie te aktywności stanowiły nie tylko znaczącą część jego życia, ale wpłynęły na rozwój osobowości, a także na całą rodzinę ? nie obyło się również bez zarażenia sportowymi zainteresowaniami córki Anny. O tym niezwykłym człowieku, który ?zapadł na gorączkę polarną? pisze Dagmara Bożek-Andryszczak, tworząc fascynujący portret wykuty z marzeń i determinacji, a także wielkiej otwartości na świat i dążenia do zdobywania wiedzy. Książka ?Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze? to biografia, choć takowej nie przypomina ? znajdziemy tu nie tylko sylwetkę samego podróżnika, ale i opisy jego wypraw i towarzyszy podróży, rodziny, a nawet sytuacji społeczno politycznej, która w wielu okresach determinowała możliwości wyruszenia na dalekie wyprawy. Po opublikowaną nakładem Wydawnictwa Bezdroża książkę sięgnąć mogą zarówno osoby, które kochają podróże, które także marzą o dotarciu w zimne, niedostępne jak by się mogło wydawać rejony świata, które pamiętają Czajkowskiego z telewizyjnych programów czy też po prostu są zafascynowane takimi jak bohater książki osobowościami.
Autorka przybliża nam dzieciństwo Czajkowskiego, pisze o trudnych wojennych czasach i śmierci ojca, o powrocie na Saską Kępę wraz z matką i problemach edukacyjnych Czajkowskiego (podróżnik nie kryje, że nauka była dla niego ?nudnym i przykrym obowiązkiem?). Czytamy o modelarskiej pasji, czasach studenckich, wspinaczce i eksplorowaniu podwodnego świata, a także o założeniu rodziny, domu na Starych Bielanach i pojawieniu się na świecie córki bohatera. Wszystko to jednak nie sprawiło, że Czajkowski zapomniał o swoim największym marzeniu ? badaniu polarnych krajów. Szansa taka pojawiła się jeszcze w czasach PRL-u, kiedy to jeden telefon ówczesnego pracownika Zakładu Geofizyki PAN, uruchomił prawdziwą lawinę wydarzeń i otworzył przez Czajkowskim drzwi do eksplorowania Antarktydy?
To tak naprawdę dopiero początek odkryć podróżnika, początek zdobywania polarnych doświadczeń. Warto zatem oddać się lekturze, by wkroczyć do fascynującego świata pasji Czajkowskiego, by odkryć jego fascynująca naturę, by przekonać się, że świat ma wiele do zaoferowania ? trzeba być tylko tego ciekawym. Sama publikacja zaś, choć biografii nie przypomina, jest jedną z najlepszych książek, jakie w ostatnich miesiącach czytałam. Pięknie wydana, uzupełniona licznymi zdjęciami, zarówno związanymi z życiem osobistym bohatera, jak i jego podróżami, stanowi wspaniałą odskocznię od szarości dnia codziennego, ale również motywację do tego, by na tę szarość nie pozwolić. Styl autorki sprawia, że biografię czytamy niczym najlepszą powieść, zaś pomiędzy wierszami doskonale widoczna jest zarówno fascynacja Dagmary Bożek-Andryszczak osobą bohatera, jak i wyprawami polarnymi (sama brała w nich udział). Ta fascynacja udziela się również czytelnikom?

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Sabina

ilość recenzji:71

brak oceny 13-07-2019 18:51

Ryszard Czajkowski bardzo dużo opowiada o Spitsbergenie, warto przeczytać, bo w te okolice obecnie całkiem blisko dostaniesz się już tanimi lotami, tylko potem trzeba się przesiąść, żeby dolecieć lub dopłynąć na samą wyspę.

Czy recenzja była pomocna?

Basia

ilość recenzji:84

brak oceny 5-07-2019 11:58

Dzisiaj takie osoby lubi się szufladkować, przypinać łatkę ADHD, a ja kocham określenie wolne ptaki. Czajkowski jest nieprzeciętną osobowością, kreatywnym i zaangażowanym w realizacje pasji człowiekiem wielkiego formatu. Przeczytajcie a przekonacie się.

Czy recenzja była pomocna?

Oskar

ilość recenzji:58

brak oceny 1-07-2019 12:17

Genialne fotografie, w szczególności dla miłośników czarno-białych zdjęć. Perfekcyjne kadry, genialne obiekty, świetnie wkomponowane w tekst, który znakomicie uzupełniają.

Czy recenzja była pomocna?

Janusz

ilość recenzji:59

brak oceny 27-06-2019 10:22

Znakomita proza, która dla mnie osobiście jest motywującą, gdyż dopinguje i zagrzewa do działania, do stawiania śmiałych kroków w aktywnościach, które przynoszą mi radość i sprawiają, że też jestem na własny sposób wyjątkowy, odróżniam się.

Czy recenzja była pomocna?