Rozważania o dyplomacji - Adam Czartoryski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Rozważania o dyplomacji (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Literackie
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 632
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Rozważania o dyplomacji - opis produktu:

Pierwszy pełny polski przekład Rozważań o dyplomacji księcia Adama Czartoryskiego, "niekoronowanego króla Polski", ministra spraw zagranicznych Rosji, uczestnika obrad kongresu wiedeńskiego, jednej z najważniejszych postaci polskiej emigracji polistopadowej, wreszcie założyciela paryskiego stronnictwa Hotel Lambert.
Za jego pośrednictwem Adam Czartoryski wpływał na losy wielu państw europejskich, prowadząc jawną i tajną dyplomację. Napisane w szlachetnym monteskiuszowskim stylu Rozważania o dyplomacji uważane są za summę przemyśleń wybitnego Europejczyka na temat polityki zewnętrznej.

Adam Czartoryski był autorem projektu federacji narodów Europy Środkowo-Wschodniej, którego realizacja nie tylko oszczędziłaby Europie kilku krwawych wojen, ale również byłaby przyczynkiem do powstania Unii Europejskiej. Dlatego okres polskiej prezydencji w Unii jest najlepszym momentem na wydanie dzieła wielkiego Polaka. Istotną część książki stanowi studium Marka Kornata pt. Reforma dyplomacji i legitymizm narodów objaśniające kontekst historyczny, genezę najbardziej dojrzałego traktatu politycznego w dawnych dziejach Polski, jak też znaczenie Rozważań... dla współczesnej Europy.


Adam Jerzy Czartoryski (1770-1861) - polski książę, mąż stanu, szef rządu ostatniego niepodległego Królestwa Polskiego, wielki dyplomata polskiej emigracji polistopadowej, uchodzący powszechnie za jedynego poważnego kandydata do tronu oswobodzonej Polski, w praktyce reprezentant polskich dążeń w Europie, przyjmowany na obcych dworach jak przywódca suwerennego państwa. Stał na czele sławnego Hotelu Lambert, za pośrednictwem którego wpływał na losy wielu państw europejskich, prowadząc jawną i tajną dyplomację. Za młodu przyjaciel cara Aleksandra I, później jego minister i jeden z najbardziej zaufanych doradców. Jeden z najwybitniejszych polityków w historii Polski.

Marek Kornat (autor posłowia) - wielokrotnie nagradzany, w tym najbardziej prestiżową nagrodą Klio, polski historyk, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Członek Rady Naukowej Instytutu Historii PAN.

Książka Rozważania o dyplomacji pochodzi z wydawnictwa Literackie. Autorem książki jest Adam Czartoryski. Należy do gatunków: historia, powszechna do końca XIX wieku, nauki społeczne, polityka. Książka Rozważania o dyplomacji liczy 632 stron. Jej wymiary to 165x240. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Rozważania o dyplomacji

4.4/5 ( 8 ocen )
 • 5
  5
 • 4
  1
 • 3
  2
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.