Rozmowy z katem (twarda)

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze Stroopem systematycznie przez kilka miesięcy, zdołał stworzyć jedyny w swoim rodzaju portret osobowości totalitarnej, a zapamiętując wypowiedzi współwięźnia - zachować zgromadzony materiał do późniejszej publikacji. Stworzony w ten sposób wizerunek kata zapada w pamięć bodaj równie mocno, jak okoliczności, w których powstawał.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 14.02.2018

RECENZJE - książki - Rozmowy z katem

5/5 ( 14 ocen )
  • 5
    14
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

maja

ilość recenzji:109

brak oceny 1-03-2008 17:34

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Był kimś. Kimś pisanym z wielkiej litery. Zrobił tak wiele. Z nikogo, dzień po dniu stawał się Kimś, aż w końcu się udało. Z dumą na twarzy wydał polecenie uśmiercenia w getcie warszawskim 56 065 polskich Żydów. Przerażające? "To najważniejsze dokonanie w moim życiu" - skomentował Jürgen Stroop, człowiek, z ręki którego ginęli niewinni ludzie...

"Rozmowy z Katem" są książką ukazującą biografię niemieckiego dowódcy. Historię tego człowieka, z którym przez niecały rok rozmawiał w celi śmierci Kazimierz Mocarski, możemy uogólnić. Podstawy zachowań Jürgena Stroopa były takie same, jak u innych fanatyków hitleryzmu. Światopogląd, dość dziwnie pojmowany dekalogu, bezwzględność, totalny brak empatii i wrażliwości. Skąd to się wzięło? W książce niemiecki dowódca, ustami Kazimierza Moczarskiego opowiada w jaki sposób człowiek staje się Kimś, co w tłumaczeniu oznacza - traci człowieczeństwo, krok po kroku, z początku tolerując zło. Ta książka nie ma bronić. Ta książka nie ma tłumaczyć. Ona ma po prostu pozwolić zrozumieć niepojęte. Ona ma przestrzec...

Halina

ilość recenzji:155

brak oceny 11-02-2008 20:14

„Rozmowy z katem” odkryłam przypadkiem. I cóż… kawał dobrej literatury. Czyta się – w innym wypadku napisałabym, że przyjemnie – w tym, mająca względzie tematy, o jakich książka traktuje, napiszę, że czyta się każdą stroną żyjąc!
Stroop, z którym przyszło autorowi dzielić więzienny los, w wyznaniach swoich jest „rozbrajający”. Z dziecinną wręcz szczerością, bez mrugnięcia okiem opowiada ów SSmann o zbrodniach, jakich się dopuścił. Czasami próbuje zataić jakiś szczegół, ale wtedy Polak nie śpi – wytyka mu ów błąd, żąda prawdy.
„Rozmowy z katem” są zapisem, który watro przeczytać. Warto poznać motywację faszystowskich zbrodniarzy, liczne ciekawostki, których nie szczędzi Stroop, serwuje on nam SS od kuchni. Megareportaż stworzył Moczarski. O megasprawach.
Pozycja godna przeczytania. Polecam!