Rodzina / Monika Jaruzelska | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Rodzina (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Czerwone i Czarne
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 288
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Rodzina - opis produktu:

"Dla mnie ta książka jest podsumowaniem życia naszej rodziny. Rozdziału, który biologicznie wciąż trwa, ale nieuchronnie zmierza w kierunku domknięcia."
Monika Jaruzelska

"Rodzina" początkowo miała być rozmową córki z rodzicami, miał być poruszony grząski grunt głośnego rozwodu... A stał się przejmującym i surowym w treści dziennikiem córki znanego polityka okraszonym dialogami z rodzicami o niełatwych relacjach rodzinnych.

Książkową opowieść o swojej rodzinie Monika Jaruzelska zaczyna od wspomnienia z przełomu lutego i marca 1983 r. Wtedy, gdy próbowała popełnić samobójstwo. W telewizyjnym ekranie, `jedną z pierwszych rzeczy, którą zobaczyłam, była relacja z obchodów Dnia Kobiet w Łodzi. Ojciec rozdaje goździki, uśmiecha się, całuje włókniarki szarmancko w rękę. Ja nie widziałam go od dawna. Ani on, ani mama nie wchodzili do mojego pokoju. Nikt nie zapytał: dlaczego?`.

To historia o trzech samotnych wyspach - jak nazywa siebie i swoją rodzinę Autorka. Należą do jednego archipelagu, wszystkie jednak różne, oddalone o wiele kilometrów bliskości. Jaruzelska opisuje samotność trzech osób, tworzących niby rodzinę, mieszkających pod jednym dachem, przez 20 lat. Te światy czasami się przenikały, ale miały swoje granice i grube ściany. Żadne nie potrafiło jednak pokonać tej barykady i przełamać piętrzącej się góry lodowej...

`Chciałam przez te rozmowy pokazać ich samych. To, jak rozmawiają, jak mówią albo nie mówią o pewnych emocjach. I jak nawet w rozmowie objawia się powściągliwość ojca i nademocjonalność mamy.`

Monika Jaruzelska kreśli zdarzenia bolesne ale nie zabraknie też i tych radosnych. W książce poznamy Generała Jaruzelskiego, po dwóch nowotworach, zapadającego na różne infekcje z powikłaniami. Często trafia do szpitala, od roku przebywa w nim częściej niż w domu. Mimo to wciąż nie opuszcza go poczucie humoru. W książce nie brakuje jego ulubionych dowcipów.

`Próbuję opowiedzieć o odmienności charakterów moich rodziców, ich zainteresowań, ekspresji w wyrażaniu światopoglądu, a mimo to trwaniu w małżeństwie 54 lata. Ktoś mógłby powiedzieć, że przy tak różnych temperamentach to małżeństwo nie miało prawa się udać, a jednak się udało. I o tym także jest ta książka.`

Copyright by gandalf.com.pl
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Monika Jaruzelska - przeczytaj też

 • -10%
Oddech

Monika Jaruzelska

miękka
35,83 zł 39.81
 • -10%
Towarzyszka Panienka

Monika Jaruzelska

miękka
35,83 zł 39.81
Zmiana

Monika Jaruzelska

miękka
39,81 zł

Zobacz również

 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Rodzina
4.7/5 ( 10 ocen )
  5
  8
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Marcelina

 • 15-08-2014
 • 16:56

recenzja nagrodzona 5.00pkt

Książka zatytułowana ,,Rodzina" stanowi kontynuację utworu ,,Towarzyszka panienka". Utrzymana w podobnej konwencji co poprzedniczka, jednak zdecydowanie mniej w ten tonu żartobliwego, a więcej powagi, refleksji - czasem także smutku. Zapewne z uwagi na poruszane tematy oraz na postępującą chorobę ojca pani Moniki - gen. Jaruzelskiego. Jeśli chodzi o samą treść, autorka ponownie skupia się na wspomnieniach z dzieciństwa i młodości przybliżając czytelnikowi sylwetkę swych rodziców, państwa Barbary i Wojciecha Jaruzelskich. Zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i prywatnej. Nie stara się osądzać, mówić co jest dobre, a co złe, czy też krytykować kogokolwiek. Stara się przedstawić swój własny punkt widzenia oraz zrozumieć rozmówcę. Nie boi się poruszać tematów trudnych, bolesnych z dzieciństwa czy młodości, a dodatkowo stara się wychwycić wszelkie błędy rodzicielskie by nie popełniać ich we własnej relacji z synem Gustawem. Także, wbrew obiegowej opinii nie stara się wybielać postępowania ojca. Wręcz kiedy mowa o stanie wojennym nie boi się powiedzieć ojcu wprost - co zrobił źle. Warto zwrócić również uwagę na samą autorkę. Pani Monika daleka jest od wszechobecnych celebrytek. Nie stara się brylować na czerwonym dywanie, nie jest jej marzeniem, aby występować na okładkach kolorowych magazynów. Wręcz przeciwnie. Przybliża nam swoje codzienne obowiązki i troski - opiekę nad synem, opiekę nad schorowanym ojcem, strach o jego zdrowie, miłość do zwierząt. Daleka jest jej paplanina o modzie i romansach. Trzeba przyznać, że pani Monika jest kobietą niezwykle inteligentną i kulturalną, jakiś wśród córek dygnitarzy obecnie brakuje. I z tego choćby względu warto sięgnąć po powyższą książkę. Bez względu na to czy postępowanie gen. Jaruzelskiego nam się podobało czy też nie. Gorąco polecam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

marcelka

 • 26-12-2014
 • 20:31

recenzja nagrodzona 2.00pkt

,,Rodzina" to kontynuacja książkowego bestselleru pt. ,,Towarzyska Panienka", którym Monika Jaruzelska bezdyskusyjnie zdobyła uznanie i sympatię czytelników. Po raz kolejny udajemy się w sentymentalną podróż do życia i wspomnieć autorki oraz jej najbliższych. Niejednokrotnie są to historie wzruszające, czasem smutne, ale na szczęście nie brakuje też chwil, kiedy możemy śmiać się w głos z zabawnych sytuacji. Dzięki literackiemu kunsztowi autorki, czujemy się niemal jak uczestnik, a nie tylko literacki obserwator powyższych wydarzeń. Co ważne - nie brakuje tu także rozterek dnia codziennego, jak chociażby zły stan zdrowia rodziców, obawa o ich życie, także torksa o ukochane zwierzaki, a także wspomnienie dramatycznych chwil z okresu, kiedy autorka oczekiwała narodzin swego ukochanego jedynaka Gucia. Godne uwagi są także te fragmenty, w których autorka wspomina trudne dla niej momenty związane z polityczną działalnością ojca, an którą przecież nie maiła wpływu, a często musi ponosić po dziś dzień ich konsekwencje. Dzięki tym opisom, Pani Monika jawi nam się jako zwykła kobieta, jakich co dzień na ulicach tysiące - nie jako celebrytka z pierwszych stron kolorowych magazynów. Ponadto czytelnika uderza niebywała inteligencja autorki, doprawiona trafną refleksyjnością, a także ogromna kultura osobista. Zapewne dzięki tym wszystkim czynnikom książkę wręcz pożera się w całości, a Panią Monikę darzy olbrzymia dozą sympatii. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że książka jest godna polecenia każdemu.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Wiolka

 • 3-11-2014
 • 11:46

Następna książka Moniki Jaruzelskiej, która porusza tematykę relacji pomiedzy rodzicami a córką. Jest też dziennik wydarzeń, nie tylko tych miłych i przyjemnych, ale też takich bolesnych i nieprzyjemnych, które powodują, że życie człowieka staje się pełniejsze. Bardzo ciekawe spojrzenie na tamte czasy oczami autorki!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Alicja

 • 16-10-2014
 • 16:57

Chyba w jakiś sposób podziwiam autorkę. Bo postać Jaruzelskiego, to postać w naszym kraju i społecznej opinii co najmniej kontrowersyjna. Ale nie o ocenę chodzi tym razem. Nie o ocenę polityka bynajmniej. Jaruzelska opowiada o ojcu i wychodzi do czytelników z pełną szczerością i niewielką dozą obawy. Odkrywa wszystko, czego większość nie potrafiłaby nawet tknąć. Opowiada o domu i o prywatnych relacjach. Opowiada o człowieku, który był jej ojcem. Mówi o rodzinie i określa domowe stosunki, do których nieraz przedzierała się polityka. To trochę jakby uczłowieczenia postaci znanej z mass mediów i książek od historii. Kogoś kto poza całą sferą polityczną, był także człowiekiem. Bardzo dobrze napisana. Jaruzelska mimo bardzo bliskiej relacji, potrafi pisać w świetny sposób. I zdecydowanie warto przeczytać.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Piaff

 • 27-06-2014
 • 12:26

Właśnie zaczęłam, Układ inny niż w Towarzyszce Panience, ale może będzie się trochę lepiej czytać i stanowić będzie bardziej zwięzłą całość? W każdym razie Jaruzelska ma dryg do pisania (blog i 1wsza książka), liczę, że poznam bohatera tamtych czasów z bardziej prywatnej strony. Wszak w każdym trzeba widzieć wpierw człowieka...

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Eble beble

 • 25-04-2014
 • 13:34

Wiele kontrowersji nasłuchało się Polskie ucho na temat znanego polityka. Także i ta książka porusza ich wcale niemało. Z tą jednak różnicą, że jest to polemika na druncie wyłącznie rodzinnym. Nie rzadko oczywiście wychodzi poza ten obręb, ponieważ życie polityka od początku wiąże się z zagrożeniem utraty spokoju rodzinnego gniazda. Nie ma tu jednak wyłącznie surowego świata praw, zawodowych konszachtów i pragnienia sukcesu. Są zwyczajne problemy, niezwyczajnej rodziny. To w pewien sposób lament udręczonej córki, która chce nie tylko uleczyć zranioną duszę ale i ukazać światu zupełnie inną, nieznaną powszechnie stronę ogniska domowego. Książka przejmująca, w niektórych momentach dramatyczna. Można kogoś pożalić, popłakać się, nazłościć... Wzbudza emocje, wcale nie małe! Polecam prawdziwie!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Miki

 • 22-04-2014
 • 14:40

Myślę, że takie książki powinny powstawać częściej, bo przedstawiają historię w trochę bardziej codzienny, zwyczajny sposób. Jaruzelska opowiada o swojej rodzinie, w której generał jest przede wszystkim ojcem i mężem, a także próbuje nakreślić relacje i stosunki, które panowały w domu. Wszystko zaś rozgrywa się z decydującymi dla kraju wydarzeniami w tle. Jaruzelska jest w 100% szczera i z tą samą szczerością opowiada o rzeczach dobrych, jak i złych, trudnych czy bolesnych. Bardzo wartościowa książka, która pozwala spojrzeć na to wszystko z bliska, ale z różnych perspektyw.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Ahnaethi

 • 17-04-2014
 • 13:34

To już druga książka Moniki Jaruzelskiej. Po przeczytaniu książki zaczęłam zastanawiać się, że dzieci sławnych ludzi nie mają łatwego życia. Przecież tak naprawdę są nie winne temu, że urodziły się w takiej rodzinie czy innej rodzinie. Dla nich to zawsze są rodzice, a nie politycy, którzy tak mocno zapisali się w historii naszego kraju. Polecam książka jest spojrzeniem z innej strony na wydarzenia i sytuacje. Zawsze warto poznać zdanie i historię drugiej strony.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Molly

 • 7-04-2014
 • 14:14

Z niecierpliwością oczekuję wydania tej książki. Bardzo lubię biografie gdzie wydarzenia historyczne są ukazane z innej, nieco bardziej intymnej perspektywy. Książka będzie opowiadać o stosunkach panujących w rodzinie, która miała tak duży wpływ na historię Polski. Jestem tez ciekawa jak wychowuje się dziecko w tak nietypowej sytuacji, jak to jest kiedy ukochany ojciec jest uważany za wroga narodu. Myślę, że taka zmiana punktu widzenia może zainteresować każdego, kto pasjonuje się najnowszą historią Polski.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -30%
Źródło Jak zmienić swoje życie na lepsze

Tara Swart

twarda
27,93 zł 39.90
 • -30%
Niebo na uwięzi

Christina Leunens

miękka
27,93 zł 39.90
 • -31%
Skaza / Wada

Robert Małecki

pakiet
34,35 zł 49.77
 • -31%
Parabellum Tomy 1, 2 i 3

Remigiusz Mróz

pakiet
54,99 zł 79.70
 • -48%
Kluseczka / Pudding

Julie Murphy

pakiet
25,88 zł 49.77
 • -37%
Salvator

Tomasz Kozłowski

miękka
14,40 zł 22.85

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 31.43 zł
  23.89 zł

  Od dawna uwielbiam Biblię, wraz z jej wszystkimi prawdami, obietnicami, mądrością i zawiłościami. Jednak największą miłością darzę ludzi, o których Święta Księga opowiada. Czytając dzieje osób, zamieszkujących świat, na który przyszedł Jezus, postrzegam je tak, jak je opisują stronice Biblii. Ale...

 • 34.82 zł
  31.33 zł

  `Rodzina Sztućców` to ciepłe i zabawne historie, o tym, co dzieje się w naszej kuchni, kiedy z niej wychodzimy. W drewnianej szufladzie mieszka pięcioosobowa rodzina. Dziadek Nóż o ciętym języku, Tata Widelec z potężną szczęką, Mama Łyżka o opływowych kształtach, i dzieci Łyżeczka i Widelczyk....

 • Poznaj Lilę, jej mamę, tatę, rodzeństwo, dziadków i kuzynów i sprawdź, czy łatwo jest żyć w dużej rodzinie. W serii Co to jest?: Przedszkole, Nocnik, Rodzina

 • 25.94 zł
  20.23 zł

  Ósmy tom "Opowiadań powojennych" najbardziej warszawskiego z pisarzy warszawskich Stefana Wiecheckiego WIECHA. Wiech nie tylko odtwarza koloryt Warszawy, on wręcz tworzy język, gwarę warszawskich drobnych cwaniaczków. Opisując świat z puntu widzenie przeciętnego "Walerego...

 • 33.93 zł
  27.81 zł

  Książka omawia wewnętrzne związki w rodzinie, która jest ważnym miejscem realizacji indywidualności. Tematem analiz autorki, są kulturowo-społeczne uwarunkowania współczesnej rodziny, jej struktura i funkcje, stadia rozwoju rodziny i cykl życia człowieka rozumiany jako modyfikacja bliskich więzi....

 • 34.81 zł

  Dorosłe rodzeństwo Baxter i Annie (Jason Bateman i Nicole Kidman), poznaczone bliznami niekonwencjonalnych metod wychowawczych, wraca do rodzinnego domu. Gdy ich rodzice (Christopher Walken i Kathryn Hahn), słynni artyści- performerzy, zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, Baxter i Annie...