Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Punkty nawigacyjne (twarda)

Eseje i wywiady

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Autor śledzi relacje pomiędzy krytycznoliterackimi tekstami Coetzee'ego powstałymi w latach 1970-1990 a jego beletrystyką: sześcioma powieściami, które ukazywały się regularnie co trzy lub cztery lata od 1974 roku. Jest czymś więcej niż antologią esejów, określa bowiem związki pomiędzy różnymi elementami działalności literackiej autora. Coetzee dał się już poznać jako krytyk, kiedy pisał teksty o literaturze południowoafrykańskiej z okresu kolonialnego i początku XX wieku, zebrane w tomie White Writing (1988, Białe pisarstwo), oraz recenzje zamieszczane na łamach The New York Times i The New York Review of Books. Niemniej Punkty nawigacyjne pozwalają się zorientować w pełnej gamie twórczości niebeletrystycznej pisarza, ponieważ przedstawiają go jako językoznawcę i stylistę, krytyka południowoafrykańskiej literatury metropolitalnej i współczesnej, tłumacza, autora tekstów o kulturze popularnej, recenzenta, polemistę i autobiografa. Doceniając jego osiągnięcia w tych dziedzinach, należy zaznaczyć, że ostatecznym potwierdzeniem intensywności i mistrzostwa dokonań Coetzee'ego w literaturze i nauce są jego powieści. Wywiady, które spajają Punkty nawigacyjne, ukazują wzajemną zależność beletrystyki i dociekań naukowych: prowadzone przez dwa lata, nadają temu tomowi kształt intelektualnej autobiografii pisarza.

Tytuł oryginału: Doubling the Point, tłumaczenie: Marek Król, Anna Skucińska
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 10.05.2011

RECENZJE - książki - Punkty nawigacyjne, Eseje i wywiady

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Barbar

ilość recenzji:92

brak oceny 29-05-2011 15:45

Punkty Nawigacyjne to bardzo rzetelnie opracowana książką, dowiadujemy się z niej o zainteresowaniach badawczych jednego z największych pisarzy dwudziestego wieku- Johna Maxwella Coetzeego. Podzielona na wywiady i eseje krytycznoliterackie, stanowi nowe spojrzenie na osobę pisarza. Szerokie wywiady tłumaczą powstawanie artykułów, ich kontekst historyczny, a także stosunek dzisiejszy do nich samego autora. To bez wątpienia propozycja specjalistyczna, dobry punkt oparcia, dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć konkretów na temat tej postaci.

Paulina Kłos

ilość recenzji:142

brak oceny 6-10-2011 18:52

Przed lekturą tej książki Coetzee był dla wybitnym pisarzem genialnych powieści takich jak "Hańba", "Młodość" czy też oryginalnych w formie "Zapisków ze złego roku". Jakim zaskoczeniem dla mnie była informacja, że laureat literackiej Nagrody Nobla z 2003 studiował matematykę i informatykę;). Autor został także dwukrotnie wyróżniony niezwykle prestiżową nagrodą Bookera.

W "Punktach nawigacyjnych" zetkniemy się z inną twarzą Noblisty. Coetzee jako kulturoznawca i recenzent literacki, autor licznych esejów. W zawartych w książce wywiadach dowiemy się o tym jak pisarz postrzega pisarstwo, co i kto był dla niego inspiracją oraz kim są dla niego bohaterzy jego powieści. Czy obraz postaci samotnika uwikłanego w konflikty wszelkiego kalibru przypomina mu samego siebie?

Dzięki tej lekturze z pewnością lepiej poznamy twórczość tego Pana. Dodatkowo zapoznamy się z jego postrzeganiem twórczości innych wybitnych władców pióra jak chociażby Franz Kafka. Jak zapewne wiecie, Coetzee pochodzi z RPA i również literatura z tych rejonów jest przedmiotem rozważań pisarza. Jednym zdaniem - uczta intelektualna dla każdego miłośnika jego twórczości.