Psy Stalina / Nikita Pietrow 39,81 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
przeczytaj fragment

Psy Stalina (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Demart
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 320
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Psy Stalina - opis produktu:

"Psy Stalina" jest polską edycją, uzupełnioną o najnowsze badania autora, książki "Oprawcy. Oni spełniali zamówienia Stalina", która pod takim tytułem w 2011 r. ukazała się w Moskwie dzięki staraniom Nowej Gaziety. Książka w dużym stopniu dotyka wciąż istniejącego rosyjskiego tabu.
Na 320 stronach znajdujemy fakty, które przeczą rozpowszechnionym wyobrażeniom o stalinizmie. Psy Stalina Nikity Pietrowa to książka, która nie gra na emocjach czytelnika. Pietrow nie buduje dramatycznego nastroju, nie stara się zaskakiwać. Jest w walce o pamięć swojego narodu żołnierzem pierwszej linii, a więc przede wszystkim archiwistą poszukującym faktów i dokumentów. Wnioski wyciąga z dochowaniem wszelkich rygorów naukowej ostrożności. A więc bez domysłów i fantazji, bez "gdybania". A i bez tego lektura książki jest fascynująca. `Cała ta książka jest tak naprawdę o Stalinie` - rozpoczyna swoje dzieło autor. Rzeczywiście, chociaż poszczególne rozdziały poświęcone są różnym osobom i żaden nie dotyczy wprost generalissimusa, to jego osoba jest obecna praktycznie na wszystkich stronach. Nie o to zresztą chodzi Pietrowowi. Zależy mu, żeby nie rozpatrywać zachowań wykonawców zbrodni oddzielnie, jako indywidualnych patologii, nadużycia władzy czy choroby psychicznej.
Wniosek z "Psów Stalina" jest inny. Sadyzm i żądza krwi nie są przypadkiem, odpryskiem, konieczną ceną za utrzymanie porządku w trudnych czasach. Przeciwnie, są to elementy istotne, konstytutywne - świadomie wprowadzone, zaplanowane i konsekwentnie podtrzymywane. Przez samego Stalina i przez jego otoczenie działające tu w jakiejś obłędnej jedności.
Z punktu widzenia polskiego czytelnika szczególnie ważne są rozdziały poświęcone zbrodni katyńskiej, gdzie autor po raz pierwszy zamieszcza tak pełną listę zbrodniarzy sowieckich uczestniczących w tym mordzie. Są to biogramy organizatorów zbrodni, konwojentów, tych którzy strzelali, grzebali trupy, sporządzali dokumenty związane z egzekucją, czyli tych osób, które w dzisiejszej Rosją są tajemnicą. Ich nazwiska są w materiałach śledztwa katyńskiego prowadzonego przez prokuraturę wojskową najpierw sowiecką, potem rosyjską w latach 1990-2004. Większość tych dokumentów została jednak utajniona, ale zanim to się stało, część znalazła się w rękach badaczy.
Inny rozdział książki pt. Mały Katyń dotyczy wciąż nie wyjaśnionej do końca zbrodni popełnionej w 1945 r. przez NKWD na Białostocczyźnie na polskich żołnierzach podziemia i ludności cywilnej (tzw. obława augustowska). Autor w wyjaśnieniu tej sprawy, badanej przez Instytut Pamięci Narodowej, ma swoje wielkie zasługi.
W książce możemy również przeczytać o działającym w Moskwie Laboratorium X - tajnym ośrodku, w którym prowadzono eksperymenty na ludziach związane z działaniem jadów i trucizn!
Opisy przykładowych sylwetek sowieckich zbrodniarzy autor rozpoczyna nakreślenia sylwetki Berii, charakteryzowanego jako "bezideowego stalinistę". Szczegółowo opisano dojście Berii do wpływów i znaczenia, a następnie jego rolę jako najbliższego współpracownika i wykonawcy zamysłów szalonego wodza, przy okazji rozprawiającego się też z osobistymi konkurentami. Czystki i zabójstwa polityczne na najwyższym szczeblu miały uspokoić zawsze podejrzliwego i wietrzącego spisek Stalina.
Osobne rozdziały opisują szczegółowo tzw. sprawę lekarzy, czyli prowokację przeprowadzoną przez bezpiekę około roku przed śmiercią Stalina. Tym razem rzekomy spisek nie został wykryty dla zaspokojenia obsesyjnych urojeń komunistycznego przywódcy. Przeciwnie - on sam od początku zdawał sobie sprawę, że dowody i cała sprawa oskarżenia grupy lekarzy o zamiar uśmiercenia kierownictwa państwa zostały od początku spreparowane. Tym razem masowe aresztowania dotknęły sam aparat bezpieczeństwa, oskarżony o brak czujności. Wśród odsuniętych miał być sam Beria, wówczas już wicepremier i członek Politbiura. Przeszkodziła tylko śmierć Stalina.
Postać Berii jest naprawdę odrażająca. Dowiadujemy się, jak osobiście bije więźniów na przesłuchaniach, jak osobiście poleca stosować wymyślne tortury, prześladować rodziny osadzonych.
Pietrow przechodzi do biografii drugiego i trzeciego szeregu stalinowskich oprawców. Mamy więc m.in. szefa NKWD w latach 1938-1941 (czyli współodpowiedzialnego za zbrodnię katyńską) Wsiewołoda Mierkułowa, pełniących najwyższe funkcje dowódcze w aparacie bezpieczeństwa braci Bogdana i Amajaka Kobułowów ulubieńców Berii, odpowiedzialnego za najważniejsze dochodzenia śledczego Lwa Włodzimirskiego. Następnie wyróżniający się okrucieństwem śledczy Borys Rodos i Lew Szwarcman. Nie zabrakło oczywiście kata z Łubianki Wasilija Błochina, osobiście mordującego strzałem w tył głowy polskich policjantów w Twerze. Na koncie tego sowieckiego zbrodniarza wg różnych obliczeń historyków jest co najmniej kilkanaście tysięcy ofiar, zabitych przez niego osobiście. Po latach odszedł z organów bezpieczeństwa na "zasłużony odpoczynek".
Zaletą książki jest przystępny język, jakim została napisana, a zarazem dbałość autora o źródłowe potwierdzenie głoszonych poglądów.


Nikita Pietrow - rosyjski historyk , działacz praw człowieka, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia "Memoriał", jest autorem książek poświęconych aparatowi bezpieczeństwa ZSRR, które ukazały się także w językach obcych, jak np. biografia Nikołaja Jeżowa, wydana nakładam Stanford Hoover Institution Press.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Wydawnictwo: Demart
 • Oprawa: twarda
 • Okładka: twarda
 • Wymiary: 145x205
 • Ilość stron: 320
 • ISBN: 978-83-7427-824-9
 • Wprowadzono: 06.12.2012

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -37%
Nie ma

Mariusz Szczygieł

twarda
28,91 zł 45.89
Dodruk - październik 2019
 • -30%
 • -41%
Umorzenie Cykl: Joanna Chyłka, Tom 9

Remigiusz Mróz

miękka
23,47 zł 39.77
 • -30%
Pozwól mi wrócić

B. A. Paris

miękka
24,37 zł 34.82
 • -45%
Dynastia Miziołków

Joanna Olech

twarda
16,41 zł 29.83
 • -42%
Marzycielka

Katarzyna Michalak

miękka
23,07 zł 39.77
 • RRecenzje
 • Książka
 • Psy Stalina
4.5/5 ( 8 ocen )
  5
  5
  4
  2
  3
  1
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Ten bogato ilustrowany przewodnik przybliży czytelnikowi świat psów. Zawiera opis ponad 400 ras i odmian uznanych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną z uwzględnieniem informacji o wielkości, charakterze, nawykach, tresurze czy opiece. Przedstawia zarówno podstawowe, jak i bardziej...

 • Seria BIBLIOTEKA WIEDZY to zbiór książek zawierającyh przydatne informacje z różnych dziedzin. Korzystanie z nich ułatwia przejrzyste rozmieszczenie materiału. Lekturę uatrakcyjniają mapy, wykresy i zdjęcia. Przydatna i praktyczna książka opisująca różne aspekty opieki nad psem oraz...

 • Książka Psy oprócz szczegółowych opisów wybranych ras psów domowych, opowiada, jakie cechy przodków odziedziczyli dzisiejsi przedstawiciele rasy oraz jakie mają wymagania. To znakomite źródło informacji dla tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o swoich pupilach.

 • 6.43 zł
  5.79 zł

  Dla wszystkich miłośników psów przygotowaliśmy wspaniałą zabawę! Cztery arkusze naklejek i cztery strony z odpowiadającymi im kształtami, na których należy naklejać odpowiednie psie rasy. To nie tylko zabawa rozwijająca spostrzegawczość, ale i sprawdzian wiedzy. Każdy bowiem obrys odpowiada psiej...

 • 29.43 zł
  25.02 zł

  Znany już dobrze w Polsce rosyjski historyk Nikita Pietrow, działacz praw człowieka, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Memoriał, jest autorem książek poświęconych aparatowi bezpieczeństwa ZSRR, które ukazały się także w językach obcych, jak np. biografia Nikołaja Jeżowa, wydana nakładam Stanford...

 • 21.25 zł
  9.99 zł

  Zbuntowany policjant, mafia, miłość i zemsta - `Psy` to pierwszy polski film w iście hollywoodzkim stylu i zarazem symbol lat 90-tych. Franz Maurer (genialny Bogusław Linda) jako samotny glina podążający swoją drogą sprawiedliwości jest niczym Brudny Harry polskiej rzeczywistości okresu po...