Przypływy nocy / Steven Erikson | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Przypływy nocy (miękka)

Opowieść z Malazańskiej Księgi Poległych

książka

Przypływy nocy, Opowieść z Malazańskiej Księgi Poległych - opis produktu:

Po latach wojen plemiona Tiste Edur zjednoczyły się wreszcie pod władzą króla-czarnoksiężnika Hirothów. Ale za pokój trzeba było zapłacić straszliwą cenę - pakt zawarty z tajemniczą mocą, której motywy są w najlepszym razie podejrzane, a w najgorszym śmiertelnie groźne.
Na południu ekspansjonistyczne królestwo Letheru pożarło już wszystkich mniej cywilizowanych sąsiadów. Jego głód jest zimny i nienasycony. Pożarło wszystkich oprócz Tiste Edur. W Letherze ma nastąpić od dawna przepowiadany renesans. Przekształci się on z królestwa i zagubionej kolonii Pierwszego Imperium w odrodzone imperium. Dlatego jego mieszkańcy skierowali chciwe spojrzenia na północ, ku bogatym i żyznym ziemiom oraz wybrzeżom Tiste Edur. Wszystko wskazuje na to, że Tiste Edur muszą upaść - albo pod przygniatającym ciężarem złota, albo pod ciosami mieczów. Takie jest przeznaczenie.
Na spotkaniu, na którym miał być podpisany wiekopomny traktat między tymi dwoma sąsiadami, przebudziły się starożytne siły. Albowiem starcie między tymi dwiema cywilizacjami jest jedynie bladym odbiciem znacznie starszej i bardziej pamiętnej walki - konfrontacji, w której sercu leży niezasklepiona jeszcze rana po dawnej zdradzie oraz pragnienie zemsty.
Tiste Edur - rodacy Trulla Sengara - wierzą, że najmroczniejsze pragnienia ducha przynoszą przypływy z południa, przypływy, które nadchodzą w środku nocy.

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Wydawnictwo: Mag
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 135x202
 • Ilość stron: 806
 • ISBN: 978-83-7480-288-8
 • Wprowadzono: 05.03.2013

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -33%
Teraz albo nigdy

Szymon Hołownia

miękka
23,44 zł 34.99
 • -33%
 • -10%
Wiedźmin Tom 1-8 Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
270,00 zł 300.00
 • -20%
Pestki

Anna Ciarkowska

twarda
31,85 zł 39.81
 • -34%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
46,02 zł 69.73
 • -31%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
27,47 zł 39.81
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Przypływy nocy, Opowieść z Malazańskiej Księgi Poległych
4.4/5 ( 16 ocen )
  5
  11
  4
  3
  3
  1
  2
  0
  1
  1

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Edyta28

 • 22-07-2013
 • 09:29

Przypływy nocy to 5 już część 10-tomowej sagi ze świata Imperium Malazańskiego, można więc śmiało stwierdzić, że oto jesteśmy na półmetku całej podróży. Sporo się już wydarzyło, ale z pewnością dużo jeszcze przed nami.

Piąty tom tej wielowątkowej i rozbudowanej opowieści przenosi nas w świat Tiste Edur, rasy o długiej tradycji, rasy dumnej i świadomej własnych często wybujałych ambicji, które kumulują się w osobie rządzącego nimi tajemniczego władcy króla - czarnoksiężnika, Hannaga Mossaga. Władca ten jest nie tylko tajemniczy, otacza się Widmami, w swojej świcie jako zakładników ma synów książęcych, ale też ma naprawdę dalekosiężne plany, chce bowiem wygrać wojnę z Imperium Letheru, jak dotąd niepokonanym. W tym celu wysyła najbardziej zaufanych ludzi w niebezpieczną wyprawę po dar od nieznanego bohaterom sprzymierzeńca. Podróż ta nie zakończy się zgodnie z przewidywaniami, a magiczny artefakt, który okaże się być magicznym mieczem, zmieni losy wszystkich Tiste Edur.

W piątej części nie spotykamy znanych nam z poprzednich części bohaterów. Są to nieliczne wyjątki, które tym razem pozostają bez wpływu na główne wydarzenia, uzupełniają jedynie wiedzę czytelnika na temat wcześniej zadzierzgniętych wątków. Mimo to autorowi udało się mnie zaskoczyć i mam tu na myśli nie tylko atrakcyjną fabułę i ciekawe wątki oraz nietuzinkowe postaci. W Przypływach nocy po raz pierwszy autor ujawnia swój pisarski talent komiczny. Oprócz bohaterów tragicznych, obłożonych klątwą, uwikłanych w stare konflikty między bóstwami czy też targanych przeróżnymi ambicjami i żądzami, mamy tu dla równowagi, a pewnie i dla urozmaicenia, postaci nadzwyczaj komiczne.

Jednym z głównych wątków są oczywiście plany podboju Letheru najpierw przez Hannaga Mossaga, a potem przez targanego obłędem i magią Rhulada Sengara oraz przeplatające się i zderzające ze sobą spiski na obu dworach. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo przecież nie wszystko co ważne dzieje się na szczytach władzy.

Czasem równie istotne są warstwy niższe i tym razem ci właśnie pozorni szaraczkowie zapewniają czytelnikowi nie lada rozrywkę. Na arenę wchodzi komizm, wynikający z dialogów i sytuacji oraz sprytnie zaprawiony odrobiną makabry i brzydoty. Mamy zatem pana i sługę, parę która nie może bez siebie być, a która często niemal zamienia się rolami. Na dokładkę mamy martwą złodziejkę, która wróciła do życia i ma niespożyty apetyt seksualny, jej kompana, również martwego, który marzy, by mieć kły jak wampir, dziewczynkę o imieniu Imbryk, oczyszczającą ulice z rzezimieszków oraz całą grupę innych, tak że długo by wymieniać. Zabawne są nie tylko dążenia bohaterów i próby spełnienia takich czy innych marzeń. Najzabawniejsze są dialogi, które (autentycznie) wywoływały u mnie głośny śmiech.

Piąta część cyklu jest zatem tragiczna (do czego autor zdążył nas już przyzwyczaić): leje się krew, magia obraca w perzynę całe armie, noże i miecze bezlitośnie są wbijane w plecy. Tragiczny jest młody Rhulad Senger, który niezależnie od siebie staje się igraszką w ręku Ascendentów i ma coraz mniejszą kontrolę nad własnym życiem. Ale oprócz krwawych utarczek jest tu wiele zabawnych momentów, które równoważą, choć nie pozwalają zapomnieć o tym, że za tą błazeńską zasłoną toczy się naprawdę brutalna i bezpardonowa walka o władzę. Na największą ironię zakrawa fakt, że ci, którzy tak bardzo chcą panować i podbijać, swoimi wybujałymi ambicjami tylko dają bóstwom pretekst, by wtrącać się w sprawy śmiertelników.

Przypływy nocy to moim zdaniem jedna z lepszych i mocniejszych części cyklu. Autor bardzo wysoko stawia poprzeczkę i pozwala czytelnikowi oczekiwać naprawdę ciekawych rozwiązań i śmiałych posunięć.

Naprawdę mi się podobało!

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Lee Schubienik

Aleksandra Konefał

miękka
24,70 zł 37.99
Zapowiedź - 3.4.2020
 • -35%
Skyrent. Walka pragnień

Jury Camel

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 17.2.2020
 • -35%
Możemy cię zbudować

Philip K. Dick

twarda
35,68 zł 54.89
Zapowiedź - 7.2.2020
 • -35%
Cyberpunk Odrodzenie

Andrzej Ziemiański

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 17.4.2020
 • -35%
Wojna makowa

Rebeca F. Kuang

miękka
32,43 zł 49.90
Zapowiedź - 17.2.2020
 • -35%
Szczypta magii

Michelle Harrison

twarda
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 13.3.2020
 • -35%
Złodziej dusz Heksalogia Dory Wilk, tom 1

Aneta Jadowska

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 14.2.2020
 • -35%
Nocturna

Maya Motayne

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 14.2.2020

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 44.99 zł
  30.60 zł

  NOWOŚĆ AUTORKI ZANIM SIĘ POJAWIŁEŚ Gwiazdy widać tylko w ciemności Alice czuje się jak wybrakowana wersja samej siebie. Szybki ślub z przystojnym Amerykaninem okazuje się pomyłką. W domu rządzi teść, który książki inne niż Biblia uznaje za stratę czasu. Na dodatek plotkuje o niej całe...

 • 39.90 zł
  23.54 zł

  Inspektor Andrzej Krzycki leży w szpitalu. Ledwie uszedł z życiem po zatruciu cyjanowodorem. Nie mówi i nie chodzi. W zasięgu wzroku nie ma nikogo, komu mógłby zaufać. Jego przyjaciel, podkomisarz Lucjan Bałyś, został porwany, a zdradzona żona wróciła do Krakowa. Miejscowa policja ma za dużo...

 • Warszawa, Londyn, Kijów lata 1910-30. Piąta część wspomnień aspiranta Daniela Bachracha. W niniejszym tomie publikujemy osiem nieznanych wcześniej opowiadań. Większość z nich rozgrywa się na ulicach Warszawy i Łodzi, ale Bachrach prowadzi śledztwa także na Lubelszczyźnie koło Zamościa, Nowogródku,...

 • 35.90 zł
  29.80 zł

  Jest lato. Wakacje. Siedemnastoletnia Capucine spędza je na brytyjskiej wyspie Jersey. Kąpie się w morzu, jeździ na rowerze, surfuje. I poznaje swoją starszą siostrę. Siostrę, o której istnieniu do tej pory nie miała pojęcia. Mają takie same rude włosy, dużo piegów, skłonność do alergii i...

 • Feministki w hidżabie, muzułmańska społeczność LGBT, drużyna piłkarska uchodźców z Kurdystanu, która awansowała do szwedzkiej ekstraklasy. Twarz islamu w Skandynawii jest wielowymiarowa i nieoczywista. To też problem `zabójstw honorowych`, działalności salafitów, wyobcowania niektórych...

 • Nowa powieść z bohaterką Ulubionych rzeczy Lacey Flint, młoda policjantka z tajemniczą przeszłością, w czwartym tomie serii musi pokonać seryjnego mordercę, który zna jej najgłębsze lęki. `Twarda jak stal, ale delikatna jak koronka Lacey Flint zdradza coraz więcej ze swojej przeszłości. Wciąż...